×
ribbon

آموزش اسکرام کاربردی با استفاده از ابزار جیرا

اسکرام به عنوان یکی از بهترین چهارچوب­‌های موجود برای مدیریت تیم‌­های تولید و توسعه نرم‌­افزار شناخته می­‌شود. عمده­‌ترین دلایل استفاده از اسکرام مربوط به قابلیت­‌هایی است که در اختیار استفاده کنندگان می­‌گذارد؛ دلایلی همچون ایجاد ... ادامه

ارائه دهنده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:
 83% (166 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  9 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  4 ساعت ویدئو - 5 ساعت تمرین و پروژه
 (قابل دانلود می‌باشد)
مهلت دوره:  4 هفته
  
حد نصاب قبولی در دوره:  75 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد. 
organization-pic  گواهینامه این دوره توسط مکتب‌خونه ارائه می‌شود.
course-feature   گواهی‌نامه مکتب‌خونه course-feature   خدمات منتورینگ course-feature   پروژه محور course-feature   تمرین و آزمون course-feature   تالار گفتگو course-feature   تسهیل استخدام

پیش‌نیاز‌ها

‌در این دوره سعی شده است تا از پیچیدگی­‌های موجود جلوگیری شود و آموزش به زبانی ساده صورت گیرد. به این ترتیب می‌­توانیم اینطور بیان کنیم که برای شرکت در این دوره نیاز به هیچ­گونه پیش‌­نیاز مشخصی وجود ندارد و تنها آشنایی کلی با مباحث مربوط به تولید و توسعه نرم‌­افزار کافی خواهد بود.

سرفصل‌های دوره آموزش اسکرام کاربردی با استفاده از ابزار جیرا

فصل اول: مفاهیم اجایل (Agile)

در فصل اول به بیان کلیات و مسیر آموزش دوره و مفاهیم مربوط به اجایل پرداخته می‌­شود.

  پیشگفتار
"00:47  
  اجایل چیست؟
"06:38  
  مانی‌فست اجایل
"04:42  
  تفاوت اجایل با متودولوژی واترفال
"08:28  
فصل دوم: مفاهیم اسکرام

در این فصل به صورت جزئی به همه ابعاد مربوط به فریم­‌ورک اسکرام و کاربردهای آن می‌­پردازیم.

  معرفی اسکرام
"07:53  
  فعالیت‌های اسکرام (Scrum Practices)
"10:56  
  معرفی مراحل پیاده‌سازی محصول
"04:53  
  توضیح محصول فرضی و مفاهیم Release Plan
"05:18  
  کوییز مفاهیم اجایل و اسکرام
 31.8%    
"07:00  
  تمرین مفاهیم اجایل و اسکرام (الزامی)
 68.2%    
"60:00  
فصل سوم: معرفی ابزار جیرا

در فصل سوم این دوره به مباحثی مثل معرفی ابزار جیرا و معرفی جیرا کلود و ویژگی­‌های آن پرداخته می­‌شود.

  معرفی ابزار جیرا
"13:09  
  معرفی جیرا کلود و راه‌اندازی عملیاتی آن
"23:16  
  کار عملی با جیرا کلود و جزییات آن
"13:16  
  معرفی Confluence و Jira Service Management
"13:20  
فصل چهارم: پیاده‌سازی ابزار عملیاتی

در آخرین فصل این دوره ضمن جمع‌­بندی مباحث ارائه شده به صورت عملی به پیاده­‌سازی پلتفرم foody پرداخته می‌­شود.

  پیاده‌سازی پلتفرم Foody - بخش اول
"21:09  
  پیاده‌سازی پلتفرم Foody - بخش دوم
"09:24  
  پیاده‌سازی پلتفرم Foody - بخش سوم
"10:23  
  پیاده‌سازی پلتفرم Foody - بخش چهارم
"12:30  
  پیاده‌سازی پلتفرم Foody - بخش پنجم
"09:31  
  پیاده‌سازی پلتفرم Foody - بخش ششم
"21:22  
  پیاده‌سازی پلتفرم Foody - بخش هفتم
"13:22  
  پیاده‌سازی پلتفرم Foody - بخش هشتم
"06:42  
  پروژه نهایی (الزامی)
 100%    
"240:00  

ویژگی‌های دوره

گواهی‌نامه مکتب‌خونه
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

مشاهده نمونه گواهینامه

ویژگی‌های دوره

خدمات منتورینگ
خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

ویژگی‌های دوره

پروژه محور
پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

ویژگی‌های دوره

تمرین و آزمون
تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

ویژگی‌های دوره

تالار گفتگو
تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

ویژگی‌های دوره

تسهیل استخدام
تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد.

بررسی فرصت‌های شغلی

درباره دوره

اسکرام به عنوان یکی از بهترین چهارچوب­‌های موجود برای مدیریت تیم‌­های تولید و توسعه نرم‌­افزار شناخته می­‌شود. عمده­‌ترین دلایل استفاده از اسکرام مربوط به قابلیت­‌هایی است که در اختیار استفاده کنندگان می­‌گذارد؛ دلایلی همچون ایجاد انعطاف‌پذیری در عملکرد تیم تولید نرم‌­افزار، ایجاد سرعت عملکرد مناسب، ایجاد نظم در عملکرد اعضا و مدیریت چهارچوب تیم.

به طور مشخص اسکرام در پروژه‌­هایی مورد استفاده است که نرم‌­افزار تولید شده نیاز به ایجاد آپدیت­‌های متعدد و همگام‌سازی مداوم با زمان دارد. چیزی شبیه به اپلیکیشن­‌های موبایل که با توجه به تغییرات شرایط محیطی نیاز به آپدیت­‌های منظم و مفید خواهند داشت. در چنین شرایطی استفاده از اسکرام ضروری و بسیار کاربردی خواهد بود.

از سوی دیگر و به طور کلی جیرا ابزاری است که در پروژه‌­های تولید نرم‌­افزار به شناسایی باگ‌­ها و نواقص موجود می­‌پردازد.

در دوره آموزش اسکرام کاربردی با استفاده از ابزار جیرا به آموزش مفاهیم اسکرام به صورت عملیاتی با ابزار جیرا پرداخته می­‌شود. در این دوره مفاهیم اصلی مربوط به فضای اجایل(چابک) و اسکرام به صورت حقیقی و به کمک مثال‌­های متعدد بیان می‌شوند و تاکید دوره بر شبیه­‌سازی تیم اسکرامی با استفاده از ابزار جیرا بوده است.

 

هدف از برگزاری دوره «آموزش اسکرام کاربردی با استفاده از ابزار جیرا» چیست؟

هدف از برگزاری این دوره آشنایی با فضای کار تیمی اجایل(چابک) و شناخت ابزار جیرا است. به صورتی که اگر فرد بدون هیچ تجربه­‌ای از این فضا وارد تیمی با چنین مدل کاری شود به راحتی می­‌تواند فضا را درک کرده و عملکردی مفید و کاربردی در فرایند کاری تیم نرم‌­افزاری ارائه کند.

 

دوره «آموزش اسکرام کاربردی با استفاده از ابزار جیرا» برای چه کسانی مناسب است؟

در این دوره سعی شده است تا مباحث به صورت کامل و جامع به مخاطب ارائه شود تا به این صورت شرکت­‌کنندگان دوره بتواند بیشترین بهره را از آموزش ارائه شده داشته باشند. به طور مشخص این دوره برای گروه­‌های زیر کاربردی و مفید خواهد بود:

  • اسکرام مستر­ها
  • دولوپرها
  • تیم­‌های استارتاپی کوچک
  • افراد علاقه­‌مند به مباحث فرایند تولید و توسعه نرم‌­افزار
  • افرادی که می­‌خواهند فریم­ورک اسکرام را با استفاده از ابزار جیرا پیاده کنند
  • جیرا ادمین­‌ها

 

ویژگی‌های متمایز به کار رفته در آموزش این دوره چیست؟

مهم‌ترین ویژگی این دوره کاربردی بودن مباحث ارائه شده و پیاده‌­سازی یک پروژه با مثال و استفاده واقعی از ابزار جیرا در طول آموزش دوره بوده است.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher سید مسعود سجاد

مسعود سجاد فوق لیسانس MBA از دانشگاه تهران، از سال 1393 در زمینه فرایندهای نوآوری و بهینه‌سازی فرایندها و ابزارهای تخصصی مشغول به فعالیت هست.
ایشان کار در حوزه اجایل را به عنوان اسکرام مستر در شرکت‌های بزرگ و کوچک شروع کردند و به صورت تخصصی برای پیاده‌سازی فرایندها با ابزار Jira Software Jira Service Management  وConfluencse کار کرده‌اند.

وی سابقه کار در پلتفرم پیاده را در کارنامه خود دارد و در ادامه در شرکت آسان پرداخت به عنوان جیرا ادمین و اجایل کوچ به مدت 2 سال فعالیت داشتند و از سال 1400 به عنوان Jira Developer شرکت دیوار مشغول هستند.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران  ( نظر)

صفحه 1 از
غزل پزشکی 1402-12-01
دانشجوی دوره
دوره کاربردی هستش و به همه مسائل اشاره میکنه. اگر جیرا با جزییات بیشتری توضیح داده می شد، خیلی کارآمدتر می بود. از زحمات شما سپاسگزارم
سعید سپهرآزاد 1401-11-22
دانشجوی دوره
این دوره در حد آشنایی خیلی سطحی با جیرا طراحی شده که کمی هم باز سطحی به پیاده سازی اسکرام رو جیرا پرداخته. واقعا همچین کیفیتی من رو نسبت به مکتبخونه بدبین کرد.
محمد طاها 1401-06-06
دانشجوی دوره
توصیه نمی کنم با توجه به هزینه ای که پرداخت می کنید gain لازم را نخواهید گرفت دوره در ابتدا در خصوص مفاهیم خوب و امیدوار کننده شروع می شود اما وقتی به جیرا می رسد بسیار سطحی و بدون سناریویی با هدف ماندگاری در ذهن مخاطب، بیان می شود مفاهیم در حد آشنایی مقدماتی با جیراست و علیرغم تجربه ارزشمندی که مدرس دوره دارند از مطالب با مثال هایی محدود و ساده عبور می شود کاملا شبیه درس دادن نرم افزار در یک جلسه دانشگاهی است.
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم. موارد مطرح شده جهت بررسی بیشتر به بخش مربوطه ارسال شد. در صورت نیاز به پیگیری بیشتر با شما در ارتباط خواهیم بود.
حسین بختیاری 1401-06-05
دانشجوی دوره
دوره ی خوبیه. ولی به نظرم یه آپدیت بدید در فصل اول و دوم و در مفاهیم اسکرام و اجایل عمیق تر بشوید. ممنونم.
مسعود کریم دهنوی 1401-05-02
دانشجوی دوره
در کل دوره خوبی بود، تشکر میکنم از جناب مهندس سجاد برای بهبود دوره یا برگزاری دوره های تکمیلی پیشنهاد میکنم این موارد اصلاح و اضافه گردد. 1- بیان عمیق تر از مصنوعات، جلسات، تکنیک ها و تمرین های اسکرام و پیاده سازی آن در جیرا 2- استارت اسپرینت و گزارش گیری ساخت داشبورد 3- توضیح بیشتر در مورد جلسات در قالب مثال کاربردی 4- قرار دادن کوییزهای بیشتر برای تفهیم بهتر موضوعات 5- احساس من بر این بود که دوره تموم نشده، یعنی فیلم آخر انتها نداشت و موضوعات بسته نشد
پگاه هادی 1401-04-11
دانشجوی دوره
دوره بسیار خوبی بود برای آشنایی کلی با اسکرام و نرم افزار جیرا ممنونم از مدرس خوب دوره
سیدمهدی جلالی چیمه 1401-02-16
دانشجوی دوره
به صورت کلی دوره خوبی بود ولی بنظرم خوب بود عمیق تر و مفصل تر به مسائل پرداخته میشد و یک اسپرینت در جیرا آغاز میشد و پس از انتهای اسپرینت، نحوه اختتام اسپرینت و اقدامات بعد از اون رو بیان میکردند.
مرتضی بیات 1401-01-23
دانشجوی دوره
از مدرس خوب دوره تشکر میکنم
امیرحسین حکمت شعار 1401-01-19
دانشجوی دوره
دوره بسیار به روزی است و از گفتن مطالبی که اکثر اوقات گفته میشه پرهیز میکنه و با سرعت وارد اصل پیاده سازی اسکرام در جیرا با یه پروژه خوب میشه تشکر از اقای سجاد

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.

سوالات پرتکرار

آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.

سوالات پرتکرار

حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.

سوالات پرتکرار

در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
صفحات پربازدید
poster
  
برگزار کننده:  مکتب‌خونه
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  9 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  4 ساعت ویدئو - 5 ساعت تمرین و پروژه
 (قابل دانلود می‌باشد)
مهلت دوره:  4 هفته
  
حد نصاب قبولی در دوره:  75 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد. 
organization-pic  گواهینامه این دوره توسط مکتب‌خونه ارائه می‌شود.
course-feature   گواهی‌نامه مکتب‌خونه course-feature   خدمات منتورینگ course-feature   پروژه محور course-feature   تمرین و آزمون course-feature   تالار گفتگو course-feature   تسهیل استخدام