مالی و سرمایه‌گذاری

هر آن چه باید درباره پرایس اکشن برای معامله گری بدانید

امروزه فعالیت در زمینه ارز دیجیتال بسیار زیاد شده است و اغلب مردم به دنبال کسب سود و درآمد از این طریق هستند. پرایس اکشن تکنیکی است که به شما کمک می‌کند تا در این بازار سود بیشتری به دست آورید. پرایس اکشن برای معامله گری در این بازار بسیار مفید بوده و کارشناسان به کاربران آماتور توصیه می‌کنند که آن را فرا گرفته و در معامله‌های خود به کار ببرند. در ادامه با چند نمونه از سبک‌ها، الگوها و همچنین نکات مربوط به این تکنیک بیشتر آشنا خواهیم شد.

پرایس اکشن چیست؟

اگر بخواهیم به‌صورت ساده و عامیانه پرایس اکشن را تعبیر کنیم، می‌توانیم بگوییم یک تکنیک معامله گری و تحلیل کردن بازار است که شرایطی را برای معامله‌گر ایجاد می‌کند که بتواند با استفاده از حرکات واقعی قیمت‌های بازار، تصمیمات خود را برای خرید و فروش عملی کند. اغلب تریدرها با استفاده از اندیکاتورها به تحلیل قیمت‌ها و اطلاعات گذشته بازار می‌پردازند و می‌توان گفت همواره عقب‌تر از قیمت فعلی بازار هستند و صرفا با حدس و گمان می‌توانند حرکات بعدی بازار را پیش‌بینی کنند. پرایس اکشن برای معامله گری در واقع با تحلیل الگوهای قیمتی بازار سعی می‌کند تا نظم حاکم بر آن‌ها را به معامله‌گر بازار نشان دهد و با این روش به او کمک خواهد کرد تا چند گام جلوتر حرکت کند. در اصل می‌توان گفت تکنیک Price Action به بررسی و شناسایی روند ضعیف شده و نزولی بازار می‌پردازد تا معامله‌گر بتواند در جهت عکس آن معامله گری انجام دهد.

ویدئو پیشنهادی: پرایس اکشن

پرایس اکشن

سبک پرایس اکشن برای معامله گری

معامله گری از طریق تکنیک Price Action به روش‌ها و سبک‌های مختلفی انجام می‌شود که در این قسمت قصد داریم به توضیح آن‌ها بپردازیم. به‌صورت کلی این تکنیک به سه روش زیر انجام می‌شود:

 1. ال بروکس

یکی از مهم‌ترین استراتژی‌هایی که در بازارهای مالی برای کسب سود به کار می‌گیرند، پرایس اکشن ال بروکس است. در این تحلیل به بررسی چارت‌های پنج دقیقه‌ای، روزانه و یا هفتگی پرداخته می‌شود. مزیتی که در این روش وجود دارد این است که نیاز به هیچ‌گونه نرم‌افزار به خصوصی ندارد و شما می‌توانید از طریق نمودارهای شمعی و داده‌های قیمتی موجود، به تحلیل بازار بپردازید. پرایس اکشن ال بروکس را می‌توان برای انواع بازارهای سرمایه نظیر فارکس، آتی، کالا و … استفاده کنید. بسیاری از فعالان در این حوزه، این روش را یکی از بهترین روش‌های تحلیل بازارهای مالی می‌دانند که حتی کاربران مبتدی این بازارها نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

کاربر با استفاده از این مدل پرایس اکشن برای معامله گری می‌تواند تحلیل دقیق‌تر و در نتیجه احتمال موفقیت بیشتری نیز داشته باشد. این روش تأخیر زمانی بسیار کمی داشته به همین خاطر، کاربر با سرعت بیشتری متوجه تغییرات بازار شده و برای معاملات خود تصمیمات مؤثری می‌گیرد. همچنین بازدهی این روش نسبت به سایرین بالاتر بوده و می‌تواند کاربر را به سودهای کلانی برساند.

 1. لنس بگز

لنس بگز روش دیگری است که می‌توان از تکنیک Price Action استفاده نمود. پرایس اکشن لنس بگز در واقع به شناسایی رفتارهای بازارهای سرمایه و روند قیمت‌های آن‌ها می‌پردازد. تحلیل کردن بازار در عملکرد شما بسیار مؤثر است. به طور کلی دو روش تحلیل وجود دارد؛ تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی که این روش در دسته تحلیل تکنیکال قرار می‌گیرد. در پرایس اکشن بگز از سه تایم فریم استفاده می‌شود تحت عنوان‌های تایم فریم بالاتر، میانی و پایین که باعث شناخت هرچه بیشتر نوسانات بازار می‌شود. مزیتی که در استفاده از این تکنیک شامل حال کاربر می‌شود این است که معاملات بر اساس واقعیت بازار انجام می‌شوند.

 1. RTM

یکی دیگر از روش‌های Price Action که باعث به دست آوردن سود بیشتر در معاملات می‌شود، پرایس اکشن RTM است. در واقع می‌توان گفت از این پرایس اکشن به عنوان یک روش برای مقایسه کلی و جامع انواع مختلف روش‌های Price Action استفاده می‌شود. در این شیوه معاملاتی اغلب معامله گران با گره‌های معاملاتی و نواحی رنج سر و کار دارند.

مزایای پرایس اکشن برای معامله گری

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های پرایس اکشن برای معامله گری، رایگان بودن آن است. شما برای اینکه بتوانید از این تکنیک استفاده کرده و بهره ببرید، نیازی به هیچ‌گونه نرم‌افزار اضافی نخواهید داشت و می‌توانید بدون هیچ هزینه‌ای به تحلیل و بررسی کندل، بار، نقطه و یا هر نوع نمودارهای دیگر بپردازید و اطلاعات لازم را از آن‌ها دریافت کنید.

همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، این تکنیک در همه بازارهای موجود نظیر فارکس، کالا و … کاربرد دارد که این موضع نیز از دیگر مزیت‌های آن شناخته می‌شود.

این روش محدودیت نداشته و شما با هر نرم‌افزاری مثل نینجا تریدر، متا تریدر، ترید استیشن و … می‌توانید به‌راحتی از آن بهره ببرید.

Price Action بسیار سریع بوده و تأخیر قیمتی هیچ جایی در آن ندارد؛ به همین خاطر می‌توان ادعا کرد که اطلاعات تاریخ گذشته هیچ جایی در معاملات شما نخواهند داشت. از طرف دیگر این روش در عین سرعت، کاملا همه‌جانبه بوده و همه چیز را با هم ترکیب می‌کند بدون اینکه تداخل اطلاعات وجود بیاید.

الگوهای مهم در پرایس اکشن

استفاده از پرایس اکشن برای معالمه گری در عین داشتن مزیت‌های زیاد، سختی‌های بسیاری نیز دارد و یادگیری آن نیازمند صرف زمان زیاد و تمرین‌های زیاد است. برای اینکه شما این روش را به‌خوبی یاد بگیرید و بتوانید به کار ببرید، باید با الگوهای آن به‌خوبی آشنا شوید. در این قسمت ما به بررسی سه نمونه از الگوهای پرکاربرد این تکنیک خواهیم پرداخت.

 • Exhaustion bar

Exhaustion bar در فارسی به کندل خسته ترجمه شده است. در واقع می‌توان مفهوم آن را به این صورت تعبیر نمود که به بررسی اتفاقات زمانی می‌پردازد که بازار در دست گروهی خاص است؛ یا خریداران و یا فروشندگان. پس از مدتی گروه غالب توان خود را از دست داده و اصطلاحا خسته می‌شود. در این برهه گروه مقابل پرقدرت‌تر از قبل به میدان می‌آید و بازار را در دست می‌گیرد. این الگو با بررسی این برهه زمانی می‌تواند کف و قله بازار را پیش‌بینی کند.

 • reversal bar

معادل Reversal bar در زبان فارسی، کندل معکوس می‌شود. این الگوی پرایس اکشن برای معامله گری را می‌توان یکی از مهم‌ترین الگوها دانست. کندل معکوس برای انواع بازارهای مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای دو نوع نزولی و صعودی است.

 1. Three bar pull back

در ظاهر این الگو نشانه‌هایی وجود داشته که کارشناسان و کاربران از طریق آن‌ها به تشخیص آن می‌پردازند. این الگو به نام سه کندل برگشتی در زبان فارسی شناخته می‌شود. در مقایسه با بقیه الگوهای بازگشتی، این مدل محافظه‌کارتر است و می‌توان آن را نشان‌دهنده چرخش بازار دانست.

نکات مهم در زمان کار با پرایس اکشن برای معامله گری

برای اینکه بتوانید با استفاده از تکنیک پرایس اکشن برای معامله گری به سود خوبی برسید، باید علاوه بر شناخت الگوهای آن، نکات مختلفی را نیز بررسی کنید. برخی از نکاتی که شما ملزم به رعایت آن‌ها برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب هستید، در این قسمت بیان شده‌اند.

 • انتخاب بازار صحیح

یکی از مراحلی که شما باید پشت سر بگذارید تا بتوانید به‌خوبی از طریق پرایس اکشن کسب سود کنید، ایجاد یک واچ لیست اولیه است. برای پیدا کردن یک بازار خوب معمولا توصیه می‌شود به دنبال جفت ارزهایی باشید که الگوهای Price Action به‌خوبی در آن‌ها مشاهده می‌شود و در همین راستا از بازارهای پر نوسان نیز دوری کنید. بهتر است تمرکز خود را بر روی بازارهایی با واکنش قیمتی خوب بگذارید.

 • اکتفا نکردن به پرایس اکشن

در هنگام استفاده از این روش همواره به خاطر داشته باشید که پرایس اکشن اصل نبوده و شما نباید در تحلیل‌های خود صرفا فقط به آن اکتفا کنید و انتظار داشته باشید همه‌چیز طبق تحلیل‌های شما پیش برود.

 • اصلاح موقعیت در لحظه ترید

بسیار پیش آمده است که تریدرهای آماتور، در گرفتن سیگنال‌های Price Action و در نظر گرفتن جایی که قیمت آنجاست، اشتباه کرده و به نسبت کمتری می‌توانند سود ببرند. شما به‌عنوان یک تریدر باید بعد از مشاهده بهترین و مطمئن‌ترین سیگنال‌های پرایس اکشن، در یک نقطه مهم موقعیت بگیرید تا بتوانید به سود خوبی دست پیدا کنید. در این راستا توصیه می‌شود که در ابتدا با بررسی و رسم محدوده مقاومت و حمایت، به نقاط عرضه و تقاضا برسید و منتظر بمانید تا قیمت به آنجا برسد و حتما زمانی وارد معامله شوید که سیگنال پرایس اکشن را در آن نقطه از قبل پیش‌بینی کرده باشید. در این حالت اصطلاحا شما موقعیت خود را اصلاح کرده و می‌توانید در یک موقعیت نزدیک، اقدام به معامله کنید.

 • توجه به قله‌ها و کف ها

همواره تحلیل و آنالیز کف ها و قله‌ها، اطلاعات بسیار کاربردی و مفید زیادی را به تریدرها می‌دهد. این نکته در تمام روش‌ها به‌خصوص روش پرایس اکشن برای معامله گری بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع باید بدانید که تنها نکته مهم در تحلیل‌های بازار این است که این کف ها و قله‌ها چگونه و با چه نظمی شکل می‌گیرند.

 • توجه به خطوط حمایت و مقاومت

شناخت و توجه خطوط حمایت و مقاومت یکی از اصلی‌ترین مفاهیم و نکات در استفاده از پرایس اکشن است. بسیاری از تریدرهای فعال در این حوزه تنها یک خط افقی را به‌عنوان خط مقاومت یا خط حمایت بازار در نظر می‌گیرند، اما باید توجه داشته باشید که این خط تا حدی دارای خطا بوده و تأثیری بیشتر از یک خط بر روی قیمت‌های بازار می‌گذارد، پس بهتر است که آن را یک محدوده در نظر بگیریم. توجه به این نقاط می‌تواند شما را به سودهای بیشتر و موفقیت در این زمینه برساند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا