نحوه سوالی کردن جملات در زبان ترکی استانبولی

در این بخش از مکتب خونه با آموزش سوالی کردن در زبان ترکی استانبولی در خدمت شما، همراهان همیشگی خواهیم بود. برای آنکه بتوانید سوالی را به زبان ترکی بپرسید، لازم است تا با ضمایر پرسشی در زبان ترکی آشنا شوید. در این مقاله، ضمایر پرسشی کاربردی را به همراه مثال‌های ساده در ترکی استانبولی توضیح خواهیم داد.

سوالی کردن در زبان ترکی استانبولی روش‌های متفاوتی دارد و در ادامه مقاله با انواع روش‌های سوال پرسیدن در زبان ترکی آشنا خواهید شد. پس تا آخر مطالب همراه ما باشید.

آموزش سوالی کردن در زبان ترکی

با استفاده از هریک از روش‌های زیر می‌توانید جملات ترکی را به جملات پرسشی تبدیل کنید:

  1. سوالی کردن با کلمات پرسشی
  2. سوالی کردن با پسوندها

سوالی کردن در زبان ترکی استانبولی با استفاده از پسوندها

پسوندهای مورد نیاز برای سوالی کردن در زبان ترکی استانبولی به ترتیب شامل mı / mi / mu / mü می‌شود که به صورت جدا نوشته شده و برای سوالی کردن اسم قبل از خود مورد استفاده قرار می‌گیرد و معادل فارسی آن ” آیا” است.

نکته‌ای که وجود دارد این است که هنگام انتخاب هریک از پسوندها باید با حروف صدادار خشن و نرم در زبان ترکی آشنا شوید که در مقاله ” آموزش حروف صدادار زبان ترکی استانبولی” مکتبخونه به طور کامل به آموزش آن پرداخته‌ایم. در صورتی که آخرین حرف صدادار، حروف صدا دار نرم باشد باید از  mi / mü و در صورتی که حروف صدا دارخشن باشند باید از mı / mu استفاده نماییم.

توجه داشته باشید که پسوند سوالی mi در محاوره به شکل me تلفظ می شود. برای مثال، به جای ben mi باید بگوییم ben me  برای درک بهتر به مثال‌های زیر توجه فرمایید:

همانطور که مشاهده می‌کنید، آمدن پسوند سوالی mu  قبل از sun باعث سوالی شدن جمله فوق در زبان ترکی شده است.

در مثال فوق می‌توانید با استفاده از پسوند سوالی mü و اتصال ضمیر متصل sünüz به آن، یک جمله سوالی بسازید.

توجه داشته باشید که هنگام سوالی کردن در زبان ترکی استانبولی با استفاده از پسوند پرسشی نیازی به استفاده از کلمات پرسشی به طور همزمان نخواهد بود. برای درک بهتر با این دسته از پسوندها، مثال‌های زیر را مطالعه کنید:

نحوه پاسخ دادن به جملاتی که با پسوند سوالی شده‌اند:

در ادامه مبحث آموزش زبان ترکی استانبولی به بررسی نحوه پاسخ دادن به جملاتی که با پسوند سوالی شده‌اند، خواهیم پرداخت. در حالت کلی، جمله‌هایی که با پسوند سوالی شده است را باید با بله و خیر جواب بدهیم. برای مثال :

برای دادن پاسخ منفی به جملاتی که با پسوند پرسشی، سوالی شده‌اند باید از کلمه ”  değil ” استفاده کنید. برای نمونه به مثال‌های زیر دقت کنید:

سوال کردن با استفاده از ضمایر پرسشی

در زبان ترکی استانبولی همانند زبان فارسی یکسری ضمایر پرسشی وجود دارد که در ادامه آموزش زبان ترکی استانبولی به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

به طور معمول، کلمات سوالی و ضمایر پرسشی جهت سوالی کردن جملات در زبان ترکی به کار می‌رود. توجه داشته باشید که در زبان ترکی، الزامی برای قرار گرفتن ضمایر در ابتدای جمله وجود ندارد. با ما همراه باشید تا با ضمایر پرسشی در زبان ترکی استانبولی آشنا شوید.

Kim به معنای چه کسی

Ne به معنای چه

Ne zaman به معنای ” چه زمانی ” است.

Kaç به معنای چند ، چقدر

نکته‌ای که در رابطه با سوالی کردن زبان ترکی استانبولی با استفاده از ضمیر پرسشی ” kaç” وجود دارد این است که این ضمیر به معنی چند است و در پاسخ آن نمی‌توان از کلمه ” بله” یا ” خیر” استفاده کرد.

Nasıl به معنای چطور

Hangi به معنای کدام

Nere به معنای کجا

همانطور که مشاهده می‌کنید در مطالب بالا نحوه سوالی کردن جملات و ضمایر و نشانه‌های پرسشی را عنوان کرده‌ایم. برای درک بهتر سوالی کردن در زبان ترکی استانبولی به مثال‌های زیر توجه فرمایید:

نکته:

نکته‌ای که وجود دارد این است که آوردن ضمایر پرسشی همراه با نشانه‌های پرسشی، اشتباه است. برای مثال :

خلاصه آنکه…

امیدواریم مطالب فوق مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته باشد. برای درک بهتر سوالی کردن در زبان ترکی استانبولی بهتر است مقاله ” آموزش حروف صدادار زبان ترکی استانبولی” مکتبخونه را مطالعه کنید.

خروج از نسخه موبایل