زبان خارجی

درک مطلب انگلیسی:10روش برای بهتر فهمیدن متن انگلیسی

چگونه مهارت درک مطلب خود را تقویت کنیم؟ تقویت درک مطلب متون انگلیسی به موفقیت در آزمون‌های بین‌المللی کمک می‌کند؟ امروزه درک مفهوم متون انگلیسی زبان یا به بیان دیگر، درک مطلب انگلیسی یکی از دغدغه‌های زبان‌آموزان و بطورکلی افرادی که قصد یادگیری و یا آموزش زبان انگلیسی را دارند به حساب می‌آید.

توجه داشته باشید که برای درک بهتر متن‌های انگلیسی باید بدانید که چگونه مفهوم نویسنده را از مطلب برداشت کنید. از طرف دیگر، درک مطلب به معنای توانایی فهم هدف اصلی نویسنده از نگارش متن است.

بنابراین می‌توان درک مطلب را اینگونه معنی کرد که درک مفهوم کلی یک متن، بدون دانستن معنای کل لغات و اصطلاحات آن متن را درک مطلب می‌گویند. اگر شما هم هنگام درک مطلب انگلیسی دچار چالش می‌شوید، تا آخر مطالب همراه ما باشید. در این مقاله قرار است تا ده روش برای درک بهتر متن‌های انگلیسی را با یکدیگر بررسی کنیم.

راهکارهای بهتر فهمیدن متن‌های انگلیسی

این مهارت همواره افراد را با چالش‌های مختلفی روبرو می‌کند و از قسمت‌های سخت یادگیری زبان انگلیسی برای هر زبان آموز به حساب می‌آید. ما در این مقاله سعی داریم تا به بررسی برخی از تکنیک‌های مهم و رایج تقویت این مهارت بپردازیم. اگر شما هم در فکر تقویت مهارت‌های انگلیسی خود هستید، تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

ما در این قسمت، ده تا از تکنیک‌های ساده ولی کاربردی جهت درک بهتر متون انگلیسی را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم و در ادامه به بررسی هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت. تکنیک‌ها و راهکارهای بهتر فهمیدن متن‌های انگلیسی به ترتیب شامل موارد زیر می‌شود:

۱ـ سطحی و روزنامه‌وار خواندن مطلب انگلیسی

یکی از اشتباهات متداول بسیاری از زبان‌آموزان در درک مطالب انگلیسی استفاده از دیکشنری برای ترجمه تک تک واژگان جدید و ناآشنا است. این روش تنها باعث ناامیدی و خستگی خواننده می‌شود.

برای آنکه هنگام مطالعه با مشکل مواجه نشوید، بهتر است ابتدا یک بار بصورت سطحی و روزنامه‌وار متن را بخوانید تا به یک تصویر کلی از آن برسید. در این گام، تلاش کنید که تمرکزتان بیشتر بر روی کلمات کلیدی و فعل‌ها باشد تا متوجه یک مفهوم کلی از متن شوید.

۲ـ خواندن با دقت متن پس از مرحله سطحی خوانی

در گام دوم و بعد از رعایت کردن نکات عنوان شده در بالا، وقت آن می‌رسد تا توجه‌تان را صرف جزئیات کرده و به دنبال معنی کلمات ناآشنا و واژگان جدید بگردیم.

بعد از روخوانی سطحی، به یک تصویر کلی از مفهوم متن و هدف نویسنده از نگارش آن می‌رسید. در گام بعد باید معانی کلمات سخت و اصطلاحات جدید را از دیکشنری پیدا نمایید تا به یک درک دقیق‌تر از متن انگلیسی برسید.

معمولا در متون مختلف، اصطلاحات متنوع و تخصصی زیادی یافت می‌شوند که برای پیدا کردن معنی آن‌ها بهتر است از اینترنت و موتور‌های جستجوگر مثل گوگل استفاده نمایید.

۳ـ استفاده از خودکار یا هایلایتر

یکی دیگر از راهکارهای درک مطلب انگلیسی، استفاده از هایلایتر و خودکارهای مختلف با رنگ‌های گوناگون برای داشتن تمرکز بیشتر است. بنابراین، هنگام مطالعه یک متن جدید، هریک از کلمات ناآشنا، اصطلاحات و گرامرهای مختلف را با یک رنگ هایلایتر متفاوت، هایلایت و رنگی کنید. با استفاده از این روش، تمام تمرکز و حواس شما معطوف به متن وقسمت‌های مهم می‌شود.

۴ـ کلمات کلیدی به کار رفته در داخل متن را شناسایی کنید

نکته دیگری که به درک مطلب انگلیسی کمک بسیاری می‌کند این است که قادر به پیدا کردن کلمات و کلیدواژه‌های متن، حین مطالعه، باشید. هنگام مطالعه، زیر کلمات کلیدی خط بکشید تا در مرورهای بعدی به راحتی متوجه کلید واژه‌های متن شوید.

۵ـ دست به جستجوی خوبی داشته باشید

ممکن است هنگام مطالعه متن متوجه کلماتی شوید که تاثیر بسزایی در مفهوم کلی متن دارد. به عبارت دیگر، درک مطلب انگلیسی و کلیات متن وابسته به آن کلمه است. در چنین شرایطی، بدون تلف کردن وقت، معنای کلمه را در دیکشنری انگلیسی جستجو کنید.

۶ـ جملات را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید

 اگر به دنبال راهی برای درک مطلب انگلیسی هستید، باید نحوه ساده‌تر کردن ساختار جملات سخت را یاد بگیرید. بعضی اوقات جملات طولانی باعث می‌شوند تا درک مفهوم متن سخت‌تر شود؛ لذا می‌توانید با تکه تکه کردن جملات به قسمت‌های کوچک‌تر، مفهوم متن را به راحتی درک کنید.

۷ـ راهنمایی‌‌های داخل جمله را پیدا کنید و از آن‌ها استفاده کنید

زمانی که با یک اصطلاح یا کلمه سخت مواجه می‌شوید که معنی آن را به طور دقیق نمی‌دانید، بهتر است که از جمله‌های قبل و بعد از آن کمک بگیرید و کلمات آشنا را پیدا نمایید. این روش در اغلب موارد، درک مطلب انگلیسی را برای شما آسان‌تر می‌کند.

۸ـ به دنبال ریشه کلمات بگردید

به طور کلی، پیشوند‌ها و پسوندها در ابتدا و انتهای کلمات می‌آیند و می‌توان آن‌ها را به راحتی شناسایی کرد. شما می‌توانید با حذف پیشوند و پسوندها، ریشه کلمات را شناسایی کنید. اینکار به شما کمک می‌کند تا معنی کلمات را دقیق‌تر متوجه شوید.

۹ـ جملات را به هم مرتبط کنید و متن کامل را درک کنید

‌یکی دیگر از راه‌های درک مطلب انگلیسی، برقراری ارتباط میان کلمات کلیدی، کلمات برجسته و پرتکرار متن است.

۱۰ـ استفاده از تکنیک‌های Scanning و  Skimming

 Scanning به معنای اسکن‌ کردن متن برای درک موضوع کلی مطلب و Skimming یعنی وارد جزئیات شدن و توجه به معنی واژگان جدید و سخت است. با استفاده از این دو تکنیک می‌توانید مفهوم متون را بهتر درک کنید.

خلاصه آنکه…

در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی و معرفی ده تکنیک ساده به شما کمک کنیم تا مهارت درک مطلب انگلیسی خود را تقویت کنید. فراموش نکنید که تنها با تمرین و تکرار فراوان روش‌های فوق می‌توان به یک تسلط نسبی جهت درک بهتر متن‌های انگلیسی زبان رسید.

در آخر امیدواریم که مطالب فوق مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته باشد و بعد از مطالعه مطالب عنوان شده در بالا قادر به تقویت مهارت درک مطلب متون ساده و تخصصی انگلیسی زبان باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا