در رشته مهندسی برق به دلیل اینکه دانش‌های بین‌المللی مانند ریاضی، برق و فیزیک مورد مطالعه قرار می‌گیرند، فارغ التحصیلان این رشته محدود به کشوری که در آن تحصیل کرده‌اند، نخواهند بود. بنابراین تخصص این افراد و واحدهایی که در دانشگاه گذرانده‌اند، از نظر آموزشی با دانشگاه‌های دیگر جهان، قابل تطبیق یافتن است.
از طرفی، حوزه فعالیت مهندسان برق تنها محدود به رشته برق نیست. از آنجا که این رشته، جامعیت و گستردگی زیادی دارد، می‌توانید در مقطع ارشد به رشته‌های دیگر تغییر رشته دهید، یا در تخصص‌های دیگر به ادامه تحصیل در کشورهای دیگر بپردازید. به جرات می‌توان گفت که مهندسی برق پس از رشته MBA در زمره محبوب‌ترین مدارک تحصیلی در دنیا به‌شمار می‌آید.

مقاله پییشنهادی : مزایا و معایب رشته مهندسی برق

 

همانطور که می‌دانید با پیشرفت قطعات الکترونیکی و تجهیزات، هرروز شاهد ساخت و به‌روز رسانی وسایل با کارایی‌های بهبودیافته و جدید هستیم. بنابراین، کشورهای توسعه‌یافته جهان، بر روی رشته مهندسی برق به عنوان یکی از رشته‌های مهم و تاثیرگذار در قرن جدید، حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند و همه ساله دانشگاه‌های معتبری در بسیاری از کشورهای جهان پذیرای مهندسان برق هستند. در این مقاله می‌خواهیم این کشورها را بررسی کنیم تا ببینیم که بهترین انتخاب برای افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند معمولا علاقه مند به گذراندن دوره‌های تحصیلات تکمیلی و اخذ مدرک از دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلف می‌باشند، کدامند؟

مقاله پییشنهادی : تحصیل در دانشگاه های روسیه، گزینه ای مناسب برای دانشجویان رشته برق

دریافت بورسیه تحصیلی در رشته مهندسی برق

از آنجایی که یکی از بهترین راه‌های تحصیل در خارج از کشور، دریافت بورسیه است و بیشتر افراد به دنبال دریافت بورسیه در این رشته هستند بنابراین ابتدا به شرایط اخذ بورسیه در کشورهای مختلف جهان می‌پردازیم:

دریافت بورسیه تحصیلی در رشته مهندسی برق
دریافت بورسیه تحصیلی در رشته مهندسی برق

• بورسیه مهندسی برق در ایتالیا

بورسیه مهندسی برق در ایتالیا معمولا به سه صورت است. اولین بورسیه مهندسی برق بورسیه ۳ هزار یورویی می‌باشد. این بورسیه تمامی هزینه‌های تحصیلی و زندگی را پوشش می‌دهد. بورسیه بعدی بورسیه ۵ هزار یورویی می‌باشد که علاوه بر پرداخت شهریه دانشجو می‌تواند قسمتی از آن را نیز پس انداز کند. بورسیه سوم، بورسیه ۱۳ هزار و ۴۰۰ یورویی است که فقط به دانشجوی دکتری مهندسی برق اعطا می‌شود. شما در صورتی که دارای سابقه‌ی تحصیلی بالایی هستید همزمان با پذیرش دانشگاهی، می‌توانید بورسیه مهندسی برق را نیز دریافت نمایید و برای به‌دست آوردن آن اقدام کنید. برای دریافت بورسیه می‌بایست مدارک نظیر فیش حقوقی پدر و اجاره نامه را ارائه دهید.

• بورسیه مهندسی برق در انگلستان

دانشگاه کمبریج یکی از دانشگاه‌های عالی برای تحصیل در رشته مهندسی برق می‌‌باشد که بورسیه این رشته را نیز ارائه می‌دهد. برای دریافت بورسیه تحصیلی مهندسی برق می‌بایست دارای پذیرش از دانشگاه انگلستان باشید. با دریافت این بورسیه می‌توانید تمامی هزینه‌های مربوط به شهریه مهندسی برق و هزینه‌های زندگی در این کشور را پوشش دهید. مبلغ دریافتی بورسیه مهندسی برق در این کشور ۳۵۰۰۰ پوند می‌باشد. برای دریافت این بورسیه می‌بایست مقیم کشور ایران باشید و تابعیت ایرانی داشته باشید. برای این کار به یک انگیزه نامه با مضمون هدف از دریافت بورسیه تحصیلی مهندسی برق نیز نیاز دارید.

• بورسیه مهندسی برق در استرالیا

برای دریافت بورسیه مهندسی برق در استرالیا باید دارای شرایط تحصیلی خوبی باشید این بورسیه‌ها در این کشور ممکن است از سمت دولت و یا دانشگاه باشد. بورسیه مهندسی برق در استرالیا بنا بر شرایط تحصیلی دانشجو، ممکن است تمام هزینه‌های زندگی را شامل شود و یا فقط شامل هزینه‌های تحصیلی فرد گردد. بورسیه معمول برای دانشجویان ایرانی بورسیه‌ای، پی ار اس (PRS) میباشد که معمولا خاص دانشجویان دکتری بوده و هزینه‌های تحصیلی و بیمه را شامل می‌شود.

مقاله پییشنهادی : معرفی بهترین دانشگاه های مهندسی برق

بهترین کشور برای تحصیل در رشته برق

تا اینجا با کشورهایی که بورسیه تحصیلی مناسبی را در اختیار علاقمندان به تحصیل در رشته مهندسی برق در خارج قرار می‌دهند، آشنا شدیم. حال می‌خواهیم ببینیم که کدام کشورها شرایط بهتری را برای تحصیل و کار مهندسین برق فراهم می‌کنند؟ همچنین می توانید آموزش اپلای از صفر تا صد را از دوره های مکتبخونه تهیه نمایید و راهنمای جامع بورسیه و اپلای گرفتن را یاد بگیرید

می‌دانیم که مهاجرت مهندسین برق با درآمد بالا بسیار امکان پذیر است زیرا بسیاری از کشورهای دنیا و به خصوص کشور آلمان به تخصص مهندسین برق برای صنعت خود نیاز دارد. مهندسی برق رشته‌ای تخصصی مربوط به مطالعه، طراحی و کاربرد تجهیزات ، دستگاه‌ها و سیستم‌هایی است که از الکتریسیته، الکترونیک و الکترومغناطیس استفاده می‌کند. از این رو دانش‌آموختگان این رشته در طیف وسیعی از صنایع مشغول به کار خواهند شد که به مهارت این قشر روزانه افزوده می‌شود. کشورهای متفاوتی با توجه به نیاز خود در این حوزه نیازمند مهاجرت مهندسین برق ماهر به کشور خود هستند. در این مقاله ما ۱۰ کشور برتر در تحصیلات و صنایع که مهندسین برق در آنها شرایط مالی و کاری بهتری دارند را معرفی می‌کنیم.

۱٫کانادا:

در کانادا به مهندسان برقی که در بخش نفت و گاز فعالیت دارند، بسیار بها داده می‌شود. نکته جالب در این کشور این است که افراد به محض رسیدن به بیش از ۱۰ سال تجربه کاری، مبلغی بین ۱۳۰۰۰۰ الی ۱۶۰۰۰۰ دلار کانادا سالانه دریافت خواهند کرد. در بخش تولید نیز به افراد بیش از ۱۰ سال سابقه کار مبلغی در حدود ۹۰۰۰۰ دلار کانادا سالیانه و بالاتر پرداخت می‌شود.(میانگین درامد سالیانه: ۱۱۵٫۰۰۰ دلار)

۲٫کره جنوبی:

کره جنوبی با صنعت روزافزون کالاهای الکترونیکی بستری برای مهندسان برق به وجود آورده‌است و با برندهای معروف خود در دنیا جایگاه مناسبی را به دست آورده است. در این کشور آسیایی مهندس برق با تجربه بالا و ساکن سئول، می‌تواند بیش از ۸۲۹۳ دلار ماهانه درآمد داشته باشد. را تجربه کند. (میانگین سالیانه :۱۰۲۰۰۰ هزار دلار)

۳٫ایالات متحده آمریکا:

ایالات متحده به طور سالیانه، برای دانش آموختگان جدید در مهندسی برق مبلغی در حدود ۷۳۰۰۰ دلار که می‌تواند به ‌۹۰۰۰۰ دلار در سال هم برسد، تعیین کرده‌است. اما در آمریکا هم داشتن تجربه کاری به مدت حداقل ۱۰ سال بسیار مهم است به طوری که صاحبان اصلی صنایع نیز می‌توانند سالانه ۱۲۲۰۰۰ هزار دلار درآمد داشته باشند.

۴٫سوئیس:

کشور سوئیس که به عنوان یکی از بهترین کشورها برای زندگی شناخته می‌‌شود، پیشرفت روزافزون خود را مرهون دوستی با دیگر کشورها است و با آغوش باز پذیرای دانشجویان و هنرمندان از کشورهای مختلف جهان است و از این طریق، فرصت‌هایی را برای پیشرفت خود نیز ایجاد کرده است‌. در این کشور هم متوسط حقوق یک مهندسی برق در زوریخ مبلغی در حدود ۱۰۰۰۰۰ فرانک سوییس تخمین زده می‌شود.

۵٫استرالیا:

کشوری در قاره ای دور اما به روز با مدیریت درست در کاریابی و موقعیت‌های جهانی برای پیشرفت می‌باشد که یک مهندس برق که در شرکتی بزرگ کار می‌کند مبلغی بین ۱۰۰۰۰۰-۱۶۵۰۰۰ دلار استرالیا دریافت می‌کند که سالیانه این مبلغ می‌تواند افزایش داشته باشد.

۶٫ژاپن:

ژاپن مهد تکنولوژی و پیشرفت در دنیا کشور است. ژاپن با سرمایه گذاری در این صنعت توانسته است، جایگاه اول را برای خود رقم بزند. متوسط حقوق سالانه یک مهندس برق با ۷ سال تجربه در ژاپن بین ۷٫۵ تا ۱۰ میلیون ین است که با افزایش تجربه کاری این مبلغ بیشتر خواهد شد.

۷٫آلمان:

با توجه به بحران کهنسالی در آلمان سیاست‌های این کشور مبنی بر نیروی کار افزایش مهاجرت مهندسین برق به کشور آلمان می‌باشد. این کشور دوره‌های کاراموزی دو ساله به عنوان اوسبیلدونگ را ایجاد کرده تا بتواند اشخاص ماهری را با حقوقی درجه یک به خدمت بگیرد. به عنوان مثال، یک مهندس الکترونیک با بیش از ۱۵ سال تجربه، می‌تواند ۷۳۰۰۰ یورو در سال را کسب کند.

۸٫نروژ:

دولت نروژ برای همراهی در قاره اروپا و پیشرفت در صنعت الکترونیک برق با دیگر کشور‌های همسایه خود به مهندسان این حوزه حقوق و مزایای بسیاری ارائه می‌دهد. به عنوان مثال یک مهندس برق در نروژ ۴۰۰۰۰۰ واحد نروژ را در یک سال به دست می‌آورد و این میزان تا حدود ۷۰۰۰۰۰ واحد افزایش خواهد یافت. این میزان افزایش برای افرادی می‌باشد که بیش از ده سال در این زمینه فعالیت داشته‌اند.

۹٫بلژیک:

در کشورهای اروپایی انرژی مقوله‌ای بسیار مهم و گران شناخته می‌شود. از این رو این شغل در بین کشورهای اروپایی از جایگاه بالایی برخوردار است. دولت این کشور برای درآمد مهندسان برق متوسط ماهانه حدود ۳۰۰۰ دلار در ماه را تعیین کرده و به افرادی که بیش از یک سال تجربه کاری داشته باشد تا ۷۲۰۰۰ دلار در سال پرداخت خواهد کرد.

۱۰٫بریتانیا:

در کشور بریتانیا حقوق دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی برق از حقوقی بین ۲۴۰۰۰ تا ۲۸۰۰۰ پوند در سال آغاز می‌شود و با گذر زمان می‌توانند بین ۳۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ پوند در سال درآمد داشته باشند. طبق امار مهندسین خبره در برق نیز تا درامد ۸۵۰۰۰ پوند نیز درامد داشته اند.