مقالات دیجیتال مارکتینگ

تفاوت سئو سایت پزشکی با سایر سایت ها

زمانی که یک وب‌سایت تجاری یا فروشگاهی راه‌اندازی می‌کنید، می‌دانید که یکی از مهم‌ترین اقدامات برای رسیدن به موفقیت در این راه، سئو سایت است. اما عنوانی مانند سئو سایت پزشکی ، کمی غریب به نظر برسد. به عبارت بهتر شاید خیلی از پزشکان، از اهمیت داشتن وب‌سایت و سئو آن، در توسعه کسب‌وکار و افزایش تعداد مراجعان خود بی‌خبر باشند. اما بد نیست بدانید که امروزه افراد حتی برای پیدا کردن یک پزشک خوب نیز در اینترنت جستجو می‌کنند.

به همین دلیل اگر وب‌سایت شما توسط یک فرد متخصص به‌خوبی بهینه‌سازی شده باشد، می‌توانید درآمد خود را افزایش داده و نام خود را به‌عنوان یک پزشک حاذق، در میان بیماران جا بیندازید. اما نکته مهم اینجا است که سئو سایت پزشکی ، با دیگر انواع سئو برای کسب‌وکارهای معمولی، کمی تفاوت دارد. شناخت این تفاوت‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید نیازهای شخصی خود را بهتر بشناسید و درنتیجه فردی را برای این کار استخدام کنید که از مهارت کافی برخوردار است. به همین دلیل در این مقاله می‌خواهیم به بررسی تفاوت‌های سئو سایت‌های پزشکی با دیگر انواع سایت‌ها مانند فروشگاهی، توریستی و خبری بپردازیم.

 

ویدیو پیشنهادی : دیجیتال مارکتینگ
 دیجیتال مارکتینگ

 

سئو سایت پزشکی چیست؟

پیش از اینکه به بررسی تفاوت‌های میان سئو سایت پزشکی و دیگر سایت‌ها بپردازیم، باید بدانیم که منظور از این نوع سئو چیست و چگونه می‌تواند برای یک پزشک مفید واقع شود. سئو در لغت به معنای بهینه‌سازی موتور جستجو است. سئو درواقع یک مفهوم بازاریابی است که با استفاده از آن می‌توانید خود را در دنیای فعالیت خود برجسته کنید. بنابراین فرقی نمی‌کند که شما یک پزشک هستید و یا در بخشی از صنایع فعالیت دارید؛ درهرصورت سئو می‌تواند به دیده شدن شما کمک کند.

ازآنجاکه اکثریت قریب به‌اتفاق بیماران برای پیدا کردن یک پزشک خوب، از موتورهای جستجو کمک می‌گیرند؛ استفاده از ابزار سئو برای دیده شدن در این فضا الزامی است. سئو سایت پزشکی به شما کمک می‌کند تا در میان نخستین نتایج جستجو قرار بگیرید. برای سئو این قبیل سایت‌ها، باید بر روی کلماتی متمرکز شوید که می‌دانید بیماران برای دسترسی به خدمات شما جستجو خواهند کرد. به‌عنوان‌مثال اگر یک دندان‌پزشک هستید که به‌طور تخصصی کار درمان کانال ریشه را انجام می‌دهید، باید در بیشتر قسمت‌های سایت خود، از این کلمه به‌صورت بهینه استفاده کنید.

به‌طورکلی سئو سایت پزشکی می‌تواند محتوا را بهبود بخشیده و از کلمات کلیدی مهم، در سرتاسر وب‌سایت شما به‌صورت استراتژیک استفاده کند. درنتیجه موتورهای جستجو خواهند فهمید که وب‌سایت شما در حوزه پزشکی فعالیت دارد و مطالب آن را به جستجوهای مرتبط با حوزه کاری شما مرتبط خواهند کرد. به یاد داشته باشید که انتشار مقاله‌های مفید در رابطه با موضوع کاری شما، می‌تواند تا حد زیادی به جلب اعتماد بیماران کمک کند. زیرا در این صورت بیماران می‌توانند پاسخ اغلب سوالات خود را در وب‌سایت شما پیدا کنند. درنتیجه شما به‌عنوان یک مرجع در زمینه کاری خود شناخته خواهید شد.

 

مقاله پیشنهادی : تاثیر لینک سازی در سئو
تاثیر لینک سازی در سئو

 

چه چیزهایی سئو سایت پزشکی را از دیگر سایت‌ها متمایز می‌سازد؟

همان‌طور که گفتیم سئو سایت پزشکی، از بعضی جهات با سئو دیگر سایت‌ها تفاوت دارد. در این نوع سئو نیز کلمات کلیدی و دیگر اصول سئو باید به‌دقت رعایت شوند تا موتورهای جستجو بتوانند به شما به‌عنوان یک وب‌سایت پزشکی امتیاز دهند. اما نکات بسیار ریزی وجود دارند که رعایت یا عدم رعایت آن‌ها، می‌تواند فرایند بهینه‌سازی وب‌سایت‌های پزشکی را به موفقیت رسانده و یا با شکست مواجه کند. به همین دلیل در ادامه به بررسی این تفاوت‌ها پرداخته‌ایم.

  • حساسیت بسیار بالا

سئو سایت پزشکی ازآن‌جهت اهمیت دارد که به‌طور مستقیم با سلامت افراد در ارتباط است. به همین دلیل باید یک شخص متخصص، با دقت زیادی بر تمامی محتواهای منتشرشده در آن، نظارت داشته باشد و از صحت اطلاعات داده‌شده مطمئن شود.

در این صورت است که بیماران می‌توانند به وب‌سایت شما اعتماد کرده و رفته‌رفته نام شما به‌عنوان یک پزشک حاذق که می‌تواند برای هر چیزی در حوزه کاری خود راه‌حلی ارائه دهد، جا خواهد افتاد.

اما درصورتی‌که به کیفیت محتواها و صحت مطالب گفته‌شده در آن‌ها دقت نکنید؛ اثرات منفی این بی‌دقتی خود را نشان می‌دهند. بیماران دیگر نمی‌توانند به شما اعتماد کنند و اعتبار شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. درنتیجه ممکن است هزینه‌ای که برای سئو صرف کرده‌اید، علیه شما به کار گرفته شود.

به‌طوری‌که نه‌تنها باعث افزایش درآمد شما نشده است؛ بلکه اعتماد بیماران را نیز از بین برده است. به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که کارشناسی را برای سئو سایت خود استخدام کنید که به‌خوبی با مسائل پزشکی آشنا است و می‌تواند درست را از غلط تشخیص دهد.

سئو سایت پزشکی

  • داشتن محتواهای جهت‌دار

سایت‌هایی که در حوزه‌های دیگری غیر از پزشکی کار می‌کنند، معمولا محتواهایی را در وب‌سایت خود منتشر می‌کنند که اطلاعاتی کلی درباره یک موضوع را در اختیار مخاطب قرار می‌دهند. اما باید بدانید که ارائه مطالب کلی در حوزه پزشکی، هیچ طرفداری ندارد. هرچه مطالب جزئی‌تری را درباره حوزه کاری خود در وب‌سایت منتشر کنید؛ بیماران به تخصص شما بیشتر اعتماد خواهند کرد.

انتشار مطالب کلی در یک وب‌سایت با موضوع پزشکی، می‌تواند این پیام را به‌طور غیرمستقیم در ذهن مخاطب ایجاد کند که شما اطلاعات کافی درباره این حوزه نداشته‌اید. درنتیجه تنها برای پر کردن وب‌سایت خود، مقاله‌هایی را منتشر کرده‌اید که تقریبا در هر جای دیگری پیدا می‌شوند.

برای حل این مشکل دو راه‌حل وجود دارد. یکی اینکه نویسنده محتواهای شما شخصی باشد که درباره حوزه کاری شما دانش عمیقی داشته و با اصول نویسندگی نیز آشنا است.

راه‌حل دیگر نیز این است که خودتان دست‌به‌قلم شده و مقاله‌ها را بنویسید. اما این کار از شما وقت خواهد گرفت. درنتیجه بهتر است نوشتن مقاله‌ها را به شخص دیگری بسپارید و خودتان آن‌ها را اصلاح کنید. یا اینکه می‌توانید پیش از نوشتن هر مقاله، اطلاعاتی را که برای نویسنده مفید هستند، در اختیار او قرار دهید.

  • به‌روز بودن

یکی دیگر از موارد مهمی که باید در سئو سایت پزشکی به آن دقت شود، به‌روز بودن مطالب است. متخصص سئو این قبیل سایت‌ها باید همه مطالب قدیمی را نیز همواره به‌روز کرده و اطلاعات جدید را به آن‌ها اضافه کند. زیرا علم پزشکی علمی است که به‌طور دائمی در حال پیشرفت است و هرروز مسئله جدیدی در آن مطرح می‌شود. درنتیجه به‌روزرسانی مطالب در این سایت‌ها، از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است.

به‌روز بودن مطالب وب‌سایت پزشکی می‌تواند به شما در جلب اعتماد بیماران کمک کند. زیرا در این صورت بیماران خواهند فهمید که شما برای به دست آوردن دانش روز دغدغه دارید و می‌توانید بر این اساس، بهترین راه‌حل‌ها را ارائه دهید. به‌علاوه به خاطر داشته باشید که همواره محتوای خود را با استفاده از آخرین مقالات در حوزه مرتبط که در مجلات معتبر منتشر شده‌اند، مستندسازی کنید.

  • اهمیت کلمات کلیدی

هرچند پیدا کردن کلمه‌های کلیدی مرتبط، در سئو همه وب‌سایت‌ها اهمیت دارد و نه‌تنها مختص سئو سایت پزشکی نیست، اما می‌توان گفت که در این مورد از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است.

باید بدانید که شما در این حوزه تنها پزشک نیستید و رقبای زیادی دارید. درنتیجه باید دغدغه‌های بیماران را به‌درستی شناسایی کرده و برای رسیدن به رتبه‌های بالاتر در موتورهای جستجو، از آن‌ها استفاده کنید.

اگر حوزه کاری شما تنها مرتبط با یک بیماری خاص است و یا در یک شیوه درمانی تخصص دارید، باید بر روی کلمات کلیدی مرتبط با این حوزه تمرکز کنید. بیشتر بیماران در چنین مواردی به دنبال علائم یک بیماری خاص هستند. همچنین برخی از آن‌ها درباره انواع مراقبت‌های بهداشتی جستجو می‌کنند.

بنابراین اگر می‌خواهید فرایند سئو سایت پزشکی شما موفق شده و در میان نتایج اولیه موتورهای جستجو ظاهر شوید، باید کلمات کلیدی پرکاربرد در حوزه کاری خود را بشناسید و محتواهای خود را با استفاده از آن‌ها، بهینه‌سازی کنید.

تفاوت سئو سایت پزشکی با سایر سایت ها

  • لزوم معرفی خدمات

یکی دیگر از مواردی که باعث می‌شود که فرایند سئو برای سایت پزشکی با دیگر سایت‌ها تفاوت داشته باشد، لزوم معرفی تخصص و خدمات در همه محتواهای وب‌سایت است. این موضوع بسیار اهمیت دارد.

زیرا زمانی که یک بیمار از طریق موتورهای جستجو به مقاله‌های سایت شما دسترسی پیدا می‌کند، پس از دریافت پاسخ سوال خود، می‌خواهد بداند که این پاسخ مناسب و مفید را از چه کسی دریافت کرده است. اگر شما خود را در مقاله معرفی نکرده باشید، احتمال اینکه کاربر بدون انجام هیچ عملی، مقاله را ببندد، افزایش پیدا می‌کند.

بنابراین باید توجه داشته باشید که پس از ارائه راه‌حل برای یک مشکل و یا ارائه پاسخ برای یک پرسش، باید خودتان را نیز معرفی کنید.

به‌این‌ترتیب بیمار نام شما را به‌عنوان شخصی که می‌تواند پاسخ سؤال‌های خود را در این زمینه از او بخواهد، به خاطر خواهد سپرد. درنتیجه در زمان بروز مشکلات مشابه، دوباره به شما مراجعه کرده و یا حتی شما را به دیگران معرفی خواهد کرد. درنتیجه شبکه مراجعان شما گسترش خواهد یافت.

  • اهمیت لینک سازی

لینک سازی مسئله‌ای است که در سئو هر نوع وب‌سایتی از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند تاثیر زیادی بر روی افزایش رتبه در موتورهای جستجو بگذارد. اما آنچه لینک سازی را در سئو سایت پزشکی با دیگر سایت‌ها متفاوت کرده است، این است که در حوزه پزشکی تنها می‌توان به برخی از لینک‌ها اعتماد کرد.

به عبارت بهتر برای موفق شدن در حوزه بهینه‌سازی سایت پزشکی، باید بک لینک‌های ضروری را بشناسید و از آن‌ها استفاده کنید.

به‌علاوه بد نیست که در این رابطه با همکاران خود نیز تعامل داشته و برای گرفتن بک لینک از آن‌ها نیز کمک بگیرید. تنها موردی که باید در زمان لینک سازی به خاطر داشته باشید، این است که از اعتبار یک سایت مطمئن شده و سپس فرایند تبادل لینک را انجام دهید.

این اعتبار باید هم در نزد موتورهای جستجو ثابت شده باشد و هم بیماران آن را قبول داشته باشند. به‌این‌ترتیب می‌توانید از این طریق اعتبار کسب کرده و زودتر به موفقیت برسید.

مقاله پیشنهادی : الگوریتم مرغ مگس خوار 
الگوریتم مرغ مگس خوار

 

توصیه‌های مهم برای موفقیت در سئو سایت پزشکی

حال که تفاوت سئو سایت پزشکی را با دیگر وب‌سایت‌ها دانستید، می‌توانید از توصیه‌های ارائه‌شده در این بخش، برای رسیدن به موفقیت استفاده کنید. البته درصورتی‌که یک کارشناس سئو خبره داشته باشید، احتمالا همه این توصیه‌ها به‌طور پیش‌فرض بر روی وب‌سایت شما پیاده‌سازی شده‌اند.

  • باید یک نقشه سایت داشته باشید.

Sitemap، نقشه‌ای از وب‌سایت شما است که همه‌چیز را درباره بخش‌های مختلف سایت، به ربات گوگل می‌گوید. این نقشه به ربات گوگل کمک می‌کند تا نوع اطلاعات موجود در سایت شما را شناسایی کند. شما می‌توانید مواردی مانند بیمارستان یا کلینیکی که در آن کار می‌کنید، آدرس مطب، تخصص و تجربه‌های قبلی از معالجه بیماران را در این نقشه بگنجانید. درنتیجه ربات گوگل می‌تواند اطلاعات حیاتی وب‌سایت شما را شناسایی کرده و داده‌ها را با روش بهتری به کاربران ارائه دهد.

  • خبرهای پزشکی را پیگیری کنید.

شما همیشه باید فهرست کلمات کلیدی‌تان را بر اساس آنچه افراد جستجو می‌کنند، به‌روز نگه دارید. برای این کار می‌توانید از Google Trends و Google Alerts کمک بگیرید. پیگیری آخرین اخبار پزشکی می‌تواند به شما کمک کند که دغدغه‌های افراد را بشناسید و وب‌سایت خود را بر این اساس بهینه کنید.

  • مراقب به‌روزرسانی‌های الگوریتم Google Medic باشید.

Google Medic یک الگوریتم گوگل برای رتبه دادن به وب‌سایت‌های پزشکی است. اگر از یک متخصص حرفه‌ای سئو سایت پزشکی استفاده می‌کنید، نیازی نیست که هیچ نگرانی از این بابت داشته باشید. اما اگر یک شخص مبتدی را برای این کار استخدام کرده‌اید، باید در این مورد به او تذکر بدهید. این الگوریتم به‌طور مداوم بر اساس به‌روزرسانی‌های صنعت بهداشت، آپدیت می‌شود. بنابراین باید بتوانید پابه‌پای این الگوریتم پیش بروید. به‌علاوه ممکن است که رقبای شما از وجود چنین الگوریتمی اطلاع نداشته باشند؛ درنتیجه می‌توانید با استفاده از این روش، از آن‌ها پیشی بگیرید.

 

سخن پایانی

داشتن وب‌سایت برای پزشکان، یکی از ضروری‌ترین موارد برای انجام فعالیت‌های پزشکی در دنیای امروز است. زیرا امروزه پزشکان زیادی در حوزه‌های مختلف فعالیت دارند و اینترنت به یکی از اصلی‌ترین مراجعه بیماران، برای پیدا کردن پزشک خوب تبدیل شده است.

به همین دلیل سئو سایت پزشکی می‌تواند به شما کمک کند که اعتماد بیماران را جلب کرده و خود را به‌عنوان یک پزشک خوب به آن‌ها معرفی کنید. اما رسیدن به موفقیت در این مسیر، مستلزم آگاهی از تفاوت‌های میان سئو در سایت پزشکی و دیگر سایت‌ها است. به همین دلیل در این مقاله به بررسی این تفاوت‌ها پرداخته و توصیه‌هایی را برای رسیدن به موفقیت، ارائه دادیم.

مقاله پیشنهادی : لینک PBN چیست؟
لینک PBN چیست؟

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا