مدیریتمقالات مدیریت پروژه

تفاوت نرم افزار MSP با نرم افزار کنترل پروژه پریماورا

نرم افزار ام س پروجکت یا پریماورا:

تفاوت  msp با نرم افزار پریماورا؟؟ مقایسه نرم افزارهای کنترل پروژه موضوعی است که در این مقاله به آن می پردازیم. همانطور كه مي­‌دانيد دو نرم افزار MS Project و Primavera بازار نرم افزارهاي برنامه ريزي و كنترل پروژه در ايران را تصاحب كرده‌اند.حال غالباً افراد در مورد تفاوت‌های بین Primavera P6 و Microsoft Project سوال می‌کنند.

نرم افزار msp  و نرم افزار primavera از جمله نرم افزار­های پرکاربرد حوزه مدیریت و مهندسی صنایع است. اکثر مدیران پروژه و مهندسان صنایع از این نرم افزار­ها استفاده می‌­کنند. هدف ما در این مقاله مقایسه نرم افزارmsp و نرم افزار کنترل پروژه پریماورا است. هیچ یک از این دو نرم افزار بر دیگری برتری ندارند و هر دو آن­‌ها بسیار کاربردی هستند اما به عنوان یک مدیر پروژه لازم است که تفاوت‌های کاربردی نرم افزار ام اس پی پروجکت و پریماورا را بدانیم تا با توجه به شرایط از آن­ها استفاده کنیم.

هر دو نرم افزار در سراسر جهان مورد استفاده قرار می­‌گیرند و مزایای خاص خود را دارند.در اين مطلب قصد داريم تفاوت نرم افزار MS Project و P6 Primavera را به همراه تعدادي از ويژگي هايشان برسي نماييم؛ با ما همراه باشيد.

 

تفاوت نرم افزار MSP  با نرم افزار کنترل پروژه پریماورا در اتصال به بانک اطلاعاتی:

نرم افزار Primavera P6 با استفاده از یک پایگاه داده Oracle یا SQL کار می‌کند. شما می‌توانید این پایگاه داده را به عنوان “مستقل”( Stand alone) یا به عنوان بخشی از مزرعه سرور نصب کنید. ابتدا پروژه ای را که در پایگاه داده برنامه ذخیره شده است ایجاد می‌کنید و سپس تصمیم می‌گیرید که آن را به یک فایل خارجی (.XER) صادر کنید یا خیر.

از طرف دیگر، Microsoft Project می‌تواند در دو حالت کار کند: حالت مستقل و به عنوان بخشی از EPM. در حالت مستقل، اطلاعات پروژه در قالب پرونده mpp ذخیره می­‌شود. در حالت EPM، که در آن Microsoft Project در ترکیب با Microsoft Project Server یا Microsoft SharePoint Server کار می­‌کند، اطلاعات پروژه در پایگاه داده SQL ذخیره

می‌شود.

 

تفاوت نرم افزار MSP  با نرم افزار کنترل پروژه پریماورا در دسترسی کاربران:

Primavera P6 اجازه دسترسی چند کاربر به صورت همزمان را می‌هدو امکان مشخص کردن و محدود کردن ویژگی‌های که هر کاربر با آن­ها کار فراهم می­‌کند در واقع در اين برنامه امكان تعريف سقف مجاز دسترسي كاربران يك پروژه وجود دارد.

در MS Project در زمان كار يك كاربر بر روي پروژه، دسترسي براي ساير كاربران وجود نداشته و وقتی صحبت از MS Project می‌شود، تنها راه دسترسی چند کاربر استفاده از “سرور Microsoft Project” است.داده­ های پروژه در یک پایگاه داده مرکزی SQL Server ذخیره می‌شوند. امنیت تعریف شده براي کاربران و حقوق دسترسی توسط سرپرست پروژه کنترل می­‌شود.

تفاوت msp با پریماورا

 

تفاوت در مراحل فعالیت با گزینه “Activity Steps”:

  Primavera P6 شما را قادر می­ سازد فرآیند به روزرسانی کارهای پیچیده را ساده کنید. به عبارت دیگر، مراحل یک فعالیت پیچیده را به قسمت­ های کوچک­ تر تجزیه می­‌کند در حالی که سادگی نمودار گانت(خروجی زمان بندی را می‌توان به شکل‌های مختلف نمایش داد که نمودار گانت يا Gantt Chart یکی از رایج‌ترین این ابزارهاست.) را حفظ ­

می‌کند.

این کار را می­‌توان با وارد کردن مراحل phases)) در داخل هر فعالیت انجام داد. برای این­که بتوانید نمای واقعی­­ تری از پیشرفت پروژه داشته باشید، می‌توانید محاسبه درصد انجام فعالیت را بر اساس مراحل فعالیت تنظیم کنید.   Microsoft Project چنین ویژگی­‌های را در اختیار کاربر قرار نمی‌­دهد.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش پریماورا
آموزش پریماورا

 

تفاوت در هزینه‌ها:

جدای از هزینه ­های پیش فرض مستقیم (کار، غیر کار و مواد اوليه) ، در  Primavera P6 می­توانید هزینه­‌های غیرمستقیم مانند آموزش و مسافرت را اضافه کنید و حتی می­‌توانید يكي از سه گزینه در شروع كار(the start) به صورت چند بخش(distributed) و در پايان كار(at the finish date of the task) براي دسته بندي هزينه­‌ها استفاده كرد.

در MS Project، هزینه‌­های منابع مبتنی بر نرخ، هزینه­‌های مربوط به مواد اوليه و هزینه­‌های ثابت برای کارها وجود دارد، اما نوع سوم هزینه به نام منابع هزینه(cost resources) وجود دارد که می‌­تواند از برگه منابع(Resource Sheet) اضافه شود، و به وظیفه اختصاص یابد. اینگونه است که هزینه­‌های غیرمستقیم را در MSP وارد می‌کنید.

 

تفاوت نرم افزار MSP  با نرم افزار کنترل پروژه پریماورا در فیلدهای سفارشی:

این ویژگی در هر دو برنامه با اختلافات جزئی وجود دارد.Primavera P6 به شما امکان می‌دهد بدون گزینه تنظیم فرمول(setting formulas) در ستون­‌ها، یک قسمت سفارشی خالی ایجاد کنید. بنابراین باید مقادیر مربوط به هر قسمت و ستون به صورت دستی اضافه شود.

 

علاوه بر زمینه‌­های پیش فرض، Microsoft Project از ایجاد زمینه­‌های مختلف سفارشی از انواع مختلف (متن، شماره، شروع، پایان، کد طرح کلی، تاریخ، هزینه، پرچم و مدت زمان) برای دسته‌های پروژه زیر پشتیبانی می‌کند: وظایف، منابع یا خود پروژه در مقایسه ، MS Project امکان تعریف فرمول­ های پیچیده و اختصاص مقادیر به ستون­‌ها را در اختیار شما قرار می­‌دهد

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش excel
آموزش excel

 

تفاوت نرم افزار ام اس پروجکت  با نرم افزار کنترل پروژه پریماورا در ستون‌ها:

Primavera P6 ستون­‌های مفید مختلفی را ارائه می­‌دهد. دراين برنامه بیش از ۲۰۰ ستون نصب شده است و هر یک اطلاعات مختلفی را ارائه می­‌دهند. این مجموعه تقریباً همه مقوله­‌های مورد نیاز شما را در بر می­‌گیرد تا از مشخصات دقیق هر فعالیت (EVM، بودجه، هزینه‌ها، متغیرها، تاریخ­ ها، روابط و غیره) اطلاع داشته باشید.Microsoft Project از حدود ۵۰۰ فیلد پیش فرض برای کارها و منابع پشتیبانی می‌کند.

تفاوت نرم افزار MSP  با نرم افزار کنترل پروژه پریماورا در روابط بین فعالیت‌ها:

وقتی صحبت از روابط بين فعالیت­‌ها می­‌شود، Primavera P6 از انواع مختلفی از روابط بین دو فعالیت مانند: یک پایان به پایان (FF) یا یک رابطه شروع به شروع (SS) پشتیبانی می‌کند.

در Microsoft Project، نوع پیوند پیش فرض هنگام پیوند دادن وظایف، (Finish-to-Start :FS) است. علاوه بر این، سه نوع پیوند دیگر بین دو فعالیت وجود دارد: (Start-to-Start :SS) ، Finish-to-Finish :FF) و (Start-to-Finish :SF).

بنابراین عملاً همان نوع روابط فعالیتی Primavera P6 است و تفاوت چنداني وجود ندارد.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش نرم افزارmsp
آموزش نرم افزار msp

 

تفاوت نرم افزار MSP  با نرم افزار کنترل پروژه پریماورا در ساختار شکست کار یا WSB:

اگر مي­‌خواهيد در Primavera P6، WPS ايجاد كنيد بايد آن را به صورت مستقل از فعاليت­‌ها و با كدهاي مخصوص هر سطح آن، انجام دهيد. شما مي‌توانيد پس از ايجاد WBS  فعاليت­‌ها را در زير هر عنصر قرار دهيد.

این ایجاد جداگانه WBS در P6، با وارد کردن هرچه بیشتر جزئیات، وارد نمودن مشخصات کامل هر عنصر WBS را امکان پذیر می­‌کند.

در MS project  درست مانند Primavera P6، WPS  اطلاعات ارزشمندي را در زمينه­‌هاي برنامه ريزي، هزينه‌ها و پيشرفت پروژه ارائه داده و براي كنترل هرچه بهتر پروژه كاربرد دارد.

msp vs primavera

 

 

تفاوت نرم افزار MSP  با نرم افزار کنترل پروژه پریماورا در گزارش دهی:

Primavera و MS Project هر دو به شما اين امکان را می‌­دهند تا گزارشاتی را براي توصيف پروژه ارائه دهيد. درPrimavera ، شما می توانید گزارش ­های جامع و ورق مانند با فرم ­های پیش فرض قابل تنظیم ایجاد کنید. در Primavera گزارش ­ها فقط به صورت جداول و بدون داشتن نمودارهای گرافیکی و داشبورد است

در مورد Microsoft Project ، گزارش‌های گرافیکی ايجاد شده به شكل‌هاي دلخواه قابل تنظيم ­اند. اين بدان معناست كه شما مي­ توانيد نوع نمودار و عناصر مختلف آن را تنظيم نماييد

تفاوت نرم افزار MSP  با نرم افزار کنترل پروژه پریماورا در تخصیص روابط:

هنگام تعيين روابط مي­توان اين كار را به راحتي در Primavera در نماي گانت(Gantt view) با استفاده از ويژگي درگ كردن انجام داد.

و همچنين چندين راه مختلف براي انجام اين كار در MS Project وجود دارد:

  • درگ يك رابطه بين دو وظيفه
  • لينك دو وظيفه
  • استفاده از منوي وظيفه

تفاوت نرم افزار MSP  با نرم افزار کنترل پروژه پریماورا درBaselines:

با Primavera P6 می‌­توانید Baseline هاي نامحدود را به برنامه اختصاص داده و نمایش دهید، و چیزی که ثابت شده است آن است كه برای تجزیه و تحلیل بسیار مفید است.

از طرف دیگر، MS Project فقط اجازه می‌­دهد ۱۱ خط پایه به پروژه یا وظایف منتخب اختصاص داده شود. Basline ها بطور خاص به صورت پیش فرض با نام Multiple Baseline Gantt ارائه می­ شود.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش مدیریت پروژه
آموزش مدیریت پروژه

 

تفاوت نرم افزار MSP  با نرم افزار کنترل پروژهprimavera درImport/Export Function:

عملکرد واردات و صادرات در Primavera شما را قادر می ­سازد تا داده های پروژه را با برنامه­ های دیگر ارتباط داده و امکان صادر کردن داده­ های پروژه را در قالب­ های مختلف فایل مانند xls ، xer ، html یا در پرونده xml مایکروسافت به شما دهد. قابلیت وارد کردن به شما امکان می­‌دهد تا با استفاده از پرونده .xls ، پروژه جدیدی را از ابتدا ایجاد کنید یا برنامه پروژه موجود را به روز کنید.همان منطق واردات و صادرات در MS Project پیاده سازی شده است.

تفاوت msp با پریماورا

انتخاب بین نرم افزار ماکروسافت پروجکت یا Primavera:

پس از بررسی اختلافات بین این دو برنامه ، به جرات می‌توان گفت Primavera P6 برای پروژه‌های بزرگ مانند صنايع ساخت و ساز ، انرژی و هوا فضا کاملاً مناسب است و قادر است پروژه‌هاي بزرگ و پيچيده را بدون هيچگونه محدوديتي برنامه ريزي و كنترل نمايد. از طرف دیگر، سادگی MSP استفاده آن را برای پروژه­‌هاي كوچك و افرادي كه از آن براي مديريت زمان استفاده می‌­کنند، مناسب‌ترو راحت‌ترمی­‌کند.

تفاوت­‌هاي جزئي بسياري بين اين دو نرم افزار وجود دارد و انتخاب نرم افزار مناسب براي شما بستگي به نيازهاي سازمان و نوع پروژه شما دارد و بايد نكات بيشتري را براي انتخاب مدنظر قرار دهيد.

 

ویدیو پیشنهادی : مدیریت
مدیریت

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا