مقالات دیجیتال مارکتینگ

اسلوگان و تگ لاین چیست ؟

اسلوگان چیست ؟

اسلوگان (slogan)  یا شعار عبارتی کوتاه است که باعث جذابیت یک برند می‌شود. شعارها همیشه به صورت “کوتاه و مختصر” تعریف می‌شوند. این عبارات هدف کلی شرکت را برای عموم مردم به اشتراک می‌گذارد. شرکت‌ها از شعارها استفاده می‌کنند تا به مصرف کنندگان خود بگویند که می‌خواهند چه محصولی را ارائه دهند. هدف از این شعارها ساختن هویت برندی است که آن را از بقیه برندها متمایز کند و مصرف کنندگانی را که مایل به خرید یا استفاده از خدمات آن‌ها هستند را به سوی خود جذب کند.

یکی دیگر از کارکردهای مهم یک شعار این است که برند را در ذهن مشتریان با مطلوب‌ترین و سودمندترین حالت قرار دهد، اما چرا این موقعیت مهم است؟ زیرا موقعیت یابی، یک برند را از دیگران متمایز می‌کند. در عصر امروز، تنها برندها نیستند که قدرت تغییر بازار را دارند، بلکه مصرف کنندگان نیز سهم مهمی دارند. یک شعار بهترین راه برای توضیح دادن به مصرف کننده است، در واقع شعار شما باید به مشتریان دلیلی بدهد که به برند شما توجه کنند و آن را از بقیه برندها متمایز بدانند.

اسلوگان (slogan) یا شعارها فقط گروهی از کلمات جذاب نیستند. بلکه آن‌ها تلاشی استراتژیک برای ایجاد تصویری متقاعدکننده در ذهن مصرف کنندگان هستند. هدف اصلی شعار، فروش محصول یا خدمت رسانی است. یک شعار موفق نه تنها به عنوان یک مزیت برای برند شما عمل می‌کند، بلکه یک تعهد طولانی مدت است و هدف آن افزایش فروش محصول شماست.

شعار تبلیغاتی یک برند و همچنین کمپین‌ها با هدف معرفی طیف وسیعی از محصولات و خدمات به مصرف کنندگان ارائه می‌شود. هدف شعارها نشان دادن اطلاعات بیشتر در مورد شرکت و محصولات شما به مخاطبان است. برای انتخاب شعار معمولا برندها به سراغ کلمات گیرا و در عین حال مختصر می‌روند زیرا اعتقاد آن‌ها بر این است که تقریباً ۷ ثانیه طول می‌کشد تا اولین تصور درباره برند و محصول شما ایجاد شود. حافظه کوتاه مدت کوتاه‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید بنابراین، شعارها باید «کوتاه و مختصر» باشند تا در ذهن مخاطب ماندگار شود.

slogan

انوع شعارها :

  • توصیفی : این نوع شعارها وعده، محصول یا خدمات برند را بیان می‌کنند.
  • خاص : این نوع شعارها محصولات شرکت را به روشی خلاقانه و به یاد ماندنی نشان می‌دهند.
  • تحریک آمیز : این نوع شعارها سوالاتی را مطرح می‌کند تا مصرف کنندگان را ترغیب کند که به سمت برند آن‌ها جذب شوند.
  • امری : این نوع شعارها یک عمل مرتبط با برند یا شرکت را نشان می‌دهد و معمولاً شامل یک فعل امری در عبارت می‌شوند.
  • برتر : این نوع شعارها یک شرکت را به عنوان بهترین در صنعت یا بخش خود معرفی می‌کنند.
ویدئو پیشنهادی : دیجیتال مارکتینگ
دیجیتال مارکتینگ

 

چرا شعار مهم است؟

اسلوگان (Slogan) یا شعارها مهم هستند زیرا توجه مصرف کنندگان را به خود جلب می‌کنند. وقتی مصرف کنندگان شعار شما را می‌شنوند، ایده واضحی از مزایای محصول شما به دست می‌آورند. شعارها می‌توانند به تمایز یک برند از برندهای دیگر کمک ‌کند. شعار‌ها همچنین برای تقویت ارزش‌های اصلی یک برند و هویت بخشیدن به شرکت شما استفاده می‌شوند. مصرف کنندگان با خواندن یا شنیدن شعار شما متوجه می‌شوند که شما چه محصول یا خدمتی را ارائه می‌دهید و بهتر می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا شرکت شما شرکتی است که می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند یا خیر.

هدف از ایجاد شعار چیست ؟

یک شعار خوب، ماهیت برند شما را در یک عبارت کوتاه نشان می‌دهد و تصاویر مثبتی را در مورد کسب و کار یا محصول شما ایجاد می‌کند. شعار لزوماً به این معنا نیست که به مصرف‌کنندگان الهام بدهد تا محصول شما را بخرند. با این حال، به این معنی است که شعار شما تأثیر زیادی در ذهن مخاطبان خواهد گذاشت.

زمانی که شعار شما  ضمیر ناخودآگاه مصرف کننده را اشغال می‌کند، به یادآوری آن‌ها کمک می‌کند و هنگامی که مصرف کنندگان قصد خرید دارند برند شما را اولویت خود قرار می‌دهند. بعضی از شعارها ترکیبی از اقناع و توصیف برای جلب نظر مصرف کنندگان هستند و بر آنچه یک شرکت ارائه می‌دهد تمرکز می‌کنند، رویکردهای متفاوتی وجود دارد که یک شعار می‌تواند پیام خود را واضح بیان کنند. شعارهای احساسی و توصیفی معمولا به یاد ماندنی‌تر هستند و احساسات مثبتی را در مورد یک برند خاص منتقل می‌کنند.

یک شعار خوب می‌تواند به ایجاد رابطه بین یک برند و مخاطبان کمک کند و به آن‌ها بگوید که شرکت چه چیزی را ارائه می‌دهد. در واقع شعارها از احساسات استفاده می‌کنند تا آنچه را که یک محصول یا خدمات می‌تواند در مصرف کنندگان ایجاد کند را به تصویر بکشد.

به عنوان مثال، یک شرکت تولید بالش می‌تواند شعاری در مورد این ایده ایجاد کند که بالش‌های آن‌ها باعث می‌شود احساس کنید روی ابرها می‌خوابید. در واقع در انتخاب شعارها قدرت کلمات بسیار تاثیر‌گذار هستند.

ویدئو پیشنهادی : بازاریابی محتوایی
بازاریابی محتوایی

 

تگ لاین چیست؟

تگ لاین (Tagline) عبارت کوتاهی است که برای انتقال ارزش یک برند استفاده می‌شود. شرکت‌ها از تگ لاین‌ها در کمپین‌های بازاریابی استفاده می‌کنند تا تأثیری ماندگاری در ذهن مصرف‌کنندگان ایجاد کنند. تگ لاین‌ها بدون ذکر محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهند به مصرف کنندگان درباره شرکت توضیح کلی می‌دهد.

نمی‌توان انکار کرد که تگ لاین‌ها بخش بسیار مهمی از یک برند هستند. به قدری مهم است که برخی از برندها حتی با تگ لاین‌هایشان شناخته می‌شوند و موقعیت آن‌ها در بازار تحت تأثیر تگ لاین آن‌ها قرار می‌گیرد. تگ لاین‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که تنها در یک برخورد، اثر طولانی مدت داشته باشد. اگر ارتباط درستی بین نام تجاری و مصرف کننده برقرار شود باعث می‌شود که مصرف کنندگان از برند شما استقبال کنند اما اگر مخاطبان هدف شما نتوانند آنچه را که می‌خواهید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید درک کنند، تگ لاین‌ها بی فایده هستند.

از این رو، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم فرآیند را بیش از حد پیچیده نکنید. به سراغ کلمات پیچیده نروید زیرا ماندگاری زیادی در ذهن مخاطبان ندارد. سعی کنید با استفاده از کلمات کمتر و ساده‌تر فواید برند و محصول خود را به شیوه‌ای زیبا بیان کنید.

مقاله پیشنهادی : مزایده آنی یا RTB
مزایده آنی یا RTB

 

تگ لاین چیست؟

تفاوت تگ لاین و اسلوگان چیست ؟

شرکت‌ها اغلب از اسلوگان‌ها و تگ لاین‌ها برای برقراری ارتباط با مصرف کنندگان و برند خود استفاده می‌کنند و تصوری به یاد ماندنی درباره برند خود در ذهن مخاطبان ایجاد می‌کنند. درک نحوه تمایز بین این دو می‌تواند به شما کمک کند تا تجارت خود را به طور موثر در جهان تبلیغ کنید. در ادامه توضیح می‌دهیم که تفاوت تگ لاین و اسلوگان چیست.

اگر چه اسلوگان‌ها و تگ لاین‌ها هر دو کوتاه هستند و برای شناسایی برند شما استفاده می‌شوند، اما تفاوت‌های جزئی آن‌ها را از هم متمایز می‌کند. تگ لاین‌ها نشانه دائمی برند شما هستند و به طور مداوم استفاده می‌شوند و فقط برای تغییر نام تجاری یک شرکت بزرگ تغییر می‌کنند. همچنین تگ لاین‌ها با انتقال لحن و احساسی که برای محصولات و خدمات خود می‌خواهید، برند شما را تقویت می‌کنند در حالی که اسلوگان‌ یک برند اغلب موقتی است و می‌توان آن را تغییر داد تا جنبه خاصی از یک محصول یا خدمات را برجسته کند.

ویدئو پیشنهادی :  آموزش google analytics
آموزش google analytics

 

همچنین اسلوگان‌ها معمولا مختص کمپین‌ها هستند و برای دستیابی به یک هدف خاص‌تر استفاده می‌شوند. هم اسلوگان‌ها و هم تگ لاین‌ها باید مختصر و معرف برند شما باشند. هدف ایجاد یک اسلوگان یا تگ لاین این است که برای بسیاری از مصرف کنندگان به یاد ماندنی باشد و در واقع برند شما را با نشان بشناسند.

موفق‌ترین تگ لاین‌ها با نام‌های تجاری و لوگو همان برند ساخته می‌شوند، زیرا این باعث می‌شود هم نام برند و هم تگ لاین بیشتر در ذهن مخاطب جا بگیرد. معمولاً در انتهای هر آگهی یا مطالب بازاریابی منتشر شده از یک تگ لاین برای تبلیغات استفاده می‌شود. با وجود تمام اینکه بسیاری از مردم فرق تگ لاین و اسلوگان را می‌دانند اما همچنان از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می‌کنند.

مقاله پیشنهادی : تریبیوشن چیست ؟
تریبیوشن چیست

 

برای ایجاد یک تگ لاین یا اسلوگان به یاد ماندنی :

  • از کلمات ساده و در عین حال به یاد ماندنی‌تری استفاده کنید.
  • از کلمات قدرتمندی استفاده کنید که بتواند با مخاطبان شما به راحتی ارتباط برقرار کند.
  • از تگ لاین یا اسلوگان شما بهتر است به گونه‌ای باشد که با مخاطب ارتباط دوستانه‌ای برقرار کند.
  • به احساسات مشتریان خود توجه کنید.

بسیاری از برندهای معتبر و شناخته شده دنیا با استفاده از اسلوگان (Slogan) نام برند خود را در ذهن مخاطبان ماندگار کرده‌اند بنابراین می‌توان گفت برای هر برندی در هر زمینه شغلی اسلوگان ضروری است. سعی کنید قبل از راه‌اندازی برند خود ابتدا شعار متناسبی برای برندتان بسازید تا مخاطبان را به سمت خود جذب کنید. از اینکه تا پایان این مطلب همراه ما بودید از شما سپاس‌گزاریم. برای خواندن مطالب بیشتر به وبلاگ مکتبخونه مراجعه فرمایید.

 

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا