مقالات دیجیتال مارکتینگ

چه اصولی برای طراحی کمپین تبلیغاتی لازم است؟

مرحله به مرحله تا ایجاد یک کمپین تبلیغاتی آنلاین موفق

فکر می‌کنید طراحی و ایجاد کمپین‌های آنلاین کاری زمان‌بر و گران است؟ در واقع کمپین‌ های تبلیغاتی آنلاین سازمان‌یافته و برنامه‌ریزی شده به هماهنگی چندانی نیاز ندارد، نیازی به هزینه زیادی نیز ندارد و می‌تواند ترافیک سایت و فروش را سریع‌تر از بهینه‌سازی موتورهای جستجو (سئو) ایجاد کند. در این مقاله با اصولی که باید درباره طراحی کمپین تبلیغاتی بدانید بیشتر آشنا می‌شویم

این کار همچنین به کمی تحقیق و داشتن اطلاعات کامل و جامع در مورد مشتریان و مخاطبان مورد نظرتان نیاز دارد.

 

 

اما شما می‌توانید با طراحی یک برنامه بازاریابی آنلاین روزانه، برای ایجاد کمپین قدم‌های لازم را بردارید. یا اصلا کمپین تبلیغاتی چیست؟

با برنامه‌ریزی به صورت مرحله به مرحله، سرعت عملکرد خود را بالا برده و از خروجی‌های سودمند بهره ببرید. در اینجا به برخی از مواردی که به شما برای طراحی و ایجاد کمپین‌های فضاهای آنلاین کمک می‌کند، اشاره کردیم.

 

چه اصولی برای طراحی کمپین تبلیغاتی لازم است؟

قدم اول: مشتری خود را بشناسید

تعریف مشتریتان به اندازه بارگزاری محصولات و خدمات و یا نامگذاری کسب و کارتان اهمیت دارد.

کار عملی: تا حد امکان صادقانه به این سؤالات پاسخ دهید. به کمک این سوالات می‌توانید متوجه بشوید که مشتری شما چه مشخصاتی دارد؟

 • آیا مشتری مورد نظر من خانم است یا آقا؟
 • آیا مشتری مورد نظر من در خانه یا خارج از خانه کار می‌کند؟
 • مشخصات شغلی مشتری مورد نظر من چیست؟ یک مدیر اجرایی، مدیر، کارگر، کارآفرین، خانه‌دار و ….
 • درآمد خالص خانوار مشتری من چقدر است؟
 • سطح تحصیلات مشتری مورد نظر چیست؟
 • آیا مشتری یا مخاطب مورد نظر برای پرداخت محصولات یا خدمات شما بودجه ثابتی را اختصاص داده است یا خیر؟
 • هدف خرید محصولات و خدمات کسب و کار شما برای چیست؟ مصرف شخصی یا هدیه دادن به دوستان؟
 • مشتری موردنظر چه میزان از زمانش را برای خرید آنلاین صرف می‌کند؟
 • مشتری موردنظر محصولات و خدمات شما را بیشتر از کجا پیدا می‌کند؟ به طور مستقیم یا از طریق کمپین تبلیغاتی آنلاین؟

مطمئن باشید اولین قدم برای شناخت بهتر، طرح سوال است. به سوالات خوب فکر کنید و اگر لازم بود برای پاسخگویی تحقیق و جست و جو کنید؛ پس از پاسخ‌گویی ببینید کجای کار دقیقا اشکال هست و آنجا را اصلاح کنید.

 

قدم دوم: مقصد خود را مشخص کنید

کجا می‌خواهید تبلیغات خود را منتشر کنید؟ انتشار هماهنگ در چندین سایت و فضاهایی که معمولاً توسط مشتریان شما مورد توجه قرار می‌گیرد، مؤثرترین شیوه برای طراحی کمپین تبلیغاتی شما است.

اگر در چندین جا تبلیغ کنید، امکان دیده‌شدن و باقی ماندن پیام شما در ذهن مشتریان بسیار بالاتر می‌رود.

سایت‌هایی که بازدیدکنندگان شما را برای دیدن محصولات و خدماتتان ترغیب می‌کند، برای جذب مشتری عملکرد خوبی دارد و راهی مناسب برای انتقال پیام‌تان هستند. سایت‌های گردشگری یا سایت‌هایی که معمولا روزانه چک می‌شوند و بازدیدکنندگان زیادی دارند، بهترین فضا برای تبلیغات شماست.

 

کمپین تبلیغاتی دیجیتال

تبلیغات کلیکی (ppc)

تبلیغات کلیکی (ppc) مورد دیگریست که برای فعالیت‌های تبلیغاتی باید آن را مد نظر قرار دهید.

اگر در حوزه تبلیغات کلیکی تازه وارد و تجربه کمی دارید، به جاهایی بروید که به شما امکان می‌دهد در هزینه‌های روزانه‌تان محدودیت داشته باشید.

گوگل ادودز( google ad words)، نمونه خوبی برای این مورد است. این ابزار به شما کمک می‌کند تا با توجه دقیق به آمارتبلیغات کلیکی، موثرترین کلمات کلیدی را تعیین کرده و بررسی کنید.

شبکه‌های اجتماعی نیز می‌توانند ابزارهای کمکی مناسبی باشند. مشهورترین نمونه‌ها را ببینید:

 • تبلیغات اولیه در فیس بوک
 • تبلیغات در اینستاگرام
 • تبلیغات در توییتر
 • تبلیغات در Pinterest

 

مقاله پیشنهادی : راز موفقیت آمازون چیست ؟
راز موفقیت آمازون چیست ؟

 

هنگامی که یک وب سایت یا شبکه اجتماعی خاصی را برای تبلیغات کمپین خود در نظر می‌گیرید، به عواملی مانند ترافیک سایت، سئو، لینک‌های داخلی و خارجی، کیفیت تبلیغات و نوع پیام‌های ارائه شده در تبلیغات، توجه کنید.

 1. آیا بسیاری از رقبای شما در حال حاضر در آنجا تبلیغ می‌کنند؟
 2. آیا تبلیغات در این شبکه‌های اجتماعی ماهیتی مکمل برای کسب و کار شما دارد؟
 3. آیا این تبلیغات کاملاً مرتبط با کسب و کار شما و ترافیک مورد نظر سایتتان است؟

بر نرخ تبدیل خود نظارت کنید

نرخ تبدیل یک ابزار اندازه‌گیری مهم است. دقیقاً چه چیزی را می‌خواهید اندازه بگیرید تا موفقیت کمپین بازاریابی خود را ارزیابی کنید؟ آیا نرخ سفارشات فروش است؟ یا مشترکین خبرنامه؟ یا میزان دانلود کتاب الکترونیکی رایگان شما؟ نرخ تبدیل تعداد کلیک هایی است که که هدف مقصد شما را اندازه‌گیری می‌کند.

بنابراین اگر صفحه شما دارای ۱۰۰۰ بازدید، ۱۴ کلیک و یک فروش در یک روز است. نرخ تبدیل شما ۱:۱۴ یا ۷٫۱٪ است. به عبارت دیگر، ۷٫۱ درصد از کلیک‌ها در این مدت در نهایت به فروش محصولتان می‌انجامد.

 

كمپين تبليغاتي چيست؟

 

نظارت دقیق بر نرخ تبدیل به شما نشان می‌دهد که چه چیزی جوابگو و پرفروش است و چه چیزی نیست. از تغییر دادن راه یا محتوای تبلیغاتی‌تان دریغ نکنید.

این فرایندی است که همواره باید آنرا طی کنید، تا زمانی که مناسب‌ترین شیوه ممکن را پیدا کنید. به یاد داشته باشید، یک تبلیغ ممکن است در جایی فوق العاده باشد و در جای دیگری اصلا به چشم نیاید.

اقدام: یک فایل ایجاد کنید و در آن همه سایت‌ها و فضاهای آنلاینی که در کمپین تبلیغاتی آنلاین شما تاثیرگذار هستند، مشخص کنید.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتینگ
آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

قدم سوم: بودجه مناسبی را برای کمپین تبلیغاتی درنظر بگیرید

وقتی که ذهنیت درستی درباره هزینه‌های مربوطه را داشته باشید، بهتر می‌توانید بودجه را برای کمپین بازاریابی آنلاین خود محاسبه کنید. البته این تنها زمانی ممکن است که اهداف خود را به وضوح مشخص کرده باشید.

احتمالاً شما در حال حاضر این نکته را در نظر دارید که چقدر می‌توانید برای این کار هزینه کنید، بنابراین به طراحی کمپین بازاریابی خود برگردید و تمام هزینه‌های تبلیغاتی را که می‌خواهید انجام دهید راجمع ببندید. این احتمال وجود دارد که جمع کل هزینه‌ها از بودجه شما فراتر رود.

اقدام عملی

اکنون به فهرست‌تان سری بزنید و تبلیغات را با توجه به فضاهایی که فکر می کنید بیشترین احتمال قرار گرفتن در معرض دید  را دارند و متناسب با بودجه تان هستند، اولویت‌بندی کنید.

 

بودجه مناسبی را برای کمپین تبلیغاتی درنظر بگیرید

 

بقیه موارد را به یک لیست دیگر منتقل کنید و آن را نگه دارید. به یاد داشته باشید، به محض اینکه کمپین‌تان به سود دهی رسید، می‌توانید به لیست‌تان برگردید و آن موارد را به آن اضافه کنید.

فراموش نکنید که هزینه‌ های تبلیغاتی را جزئی از بودجه کمپین حود در نظر بگیرید. چرا که بسیاری از سایت‌ها، روزنامه‌ها  و رسانه‌ها می‌پذیرند که برایتان تبلیغات بنری انجام دهند و درعوض از شما می‌خواهند تا تبلیغاتشان را در سایتتان قراردهند.

 

ویدئو پیشنهادی : گوگل آنالیتکس
گوگل آنالیتکس

قدم چهارم: محتوای تبلیغاتی برای کمپین ایجاد کنید

هنگامی که فقط روی یک یا دو چیز متمرکز شوید، بازاریابی آنلاین بهتر عمل می‌کند. شما ممکن است محصولات متنوعی داشته باشید اما یک یا دو مورد را ا که فروش خوبی دارد و جذابیت زیادی برای بازار هدف شما در کمپین بازاریابی‌ شما دارند را انتخاب کنید. بعد از خود بپرسید ، “من چه  چیزی را می‌فروشم؟” جواب همیشه محصول یا خدمات شما نیست.

بلکه شما در حال فروش مزایا و منافع آن محصول نیز هستید. اگر به عنوان مثال قلاب‌های ماهیگیری را می‌فروشید، در واقعیت شما لدت و هیجان حاصل از ماهیگیری را نیز می‌فروشید. و اگر لوازم آرایشی میفروشید، انگار زیبایی را به مردم عرضه می‌کنید. موفق‌ترین تبلیغات، تبلیغاتی هستند که از کلماتی استفاده می‌کنند که به مشتری مربوط می‌شوند.

 

محتوای مناسب برای کمپین تبلیغاتی ایجاد کنید

 

از کلمات “شما” و “متعلق به شما” استفاده کنید و هرگز تمرکز را روی “من”، “برای من”، “ما”،”برای ما” نگذارید

چندین کلمه مناسب و ترغیب‌کننده با محصول پیدا کنید که سرگرم کننده، مناسب، ترغیب‌کننده و اعتیاد آور باشد، سپس حداقل یکی از آن‌ها را در کمپین تبلیغاتی خود استفاده کنید.

استفاده از کدهای مختلف

بن‌های خرید همچنین ابزار بازاریابی موثری هستند. آنها را می توان به راحتی به صورت دستی و یا توسط یک سیستم اتوماتیک برای خرید ردیابی کرد. برای فضاهای تبلیغاتی مختلف از کدهای مختلفی استفاده کنید و به سرعت خواهید دید که کدامیک از آنها بیشترین توجه را به سمت خود جلب می‌کنند.

اقدام عملی

برای هر مورد در کمپین بازاریابی اینترنتی خود محتوای تبلیغاتی ایجاد کنید، مطمئن شوید که حداقل یک یا سه کلمه کلیدی اصلی را در متن وارد می‌کنید. محتوای تبلیغاتی به طور معمول دارای ۶۰ کارکتر(شامل حروف و اعداد) هستند و سه، پنج، هفت یا ده خط را شامل می‌شوند.

پس از  ایجاد محتوای تبلیغاتی خود، وقت بنرهای تبلیغاتی است. آیا می‌خواهید آنها را با یک پیام مخصوص تعطیلات و ایام مخصوص به‌روز کنید؟ آیا هر تصویر یک برچسب ALT مناسب دارد؟ آیا گرافیک و وضوح تصاویر به درستی بهینه‌سازی شده است؟

 

استفاده از کدهای تخیف برای کمپین تبلیغاتی

 

اگر مشغول طراحی کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی هستید، حتما در انتخاب عکس‌ها و ویدیو های مناسب کاملا دقت کنید و مطمئن شوید که هر یک از آنها متناسب با فضای شبکه‌ اجتماعی مدنظرتان باشد.

قدم پنجم: بر تبلیغات نظارت داشته باشید

ردیابی رشد کمپین تبلیغاتی شما برای ماندن در فضای بازاریابی آنلاین، بسیار مهم است. از آمار وب سایت شما گرفته تا آمارتبلیغات کلیکی، بروش‌های بسیاری برای تعیین آنچه به موثر و کارآمد و آنچه بی فایده و ناکارامد است، وجود دارد. با توجه به آن می‌توانید در مورد تبلیغات خود و چگونگی پیشرفت دادن آن برای کسب بهترین خروجی، چیزهای خوبی یاد بگیرید.

ترفندهای ردیابی شامل استفاده از بن‌های خرید یا کدهای فروش برای هر فضای تبلیغاتی، تنظیم جداگانه صفحات ورود به قسمت‌های مختلف سایت که به تبلیغ شما اختصاص یافته و استفاده از خدماتی که به ردیابی فعالیتتان کمک می‌کند، است.

خدمات مدیریت تبلیغات که به شما کمک می‌کند تا عملکرد تبلیغات را ردیابی کنید، از جمله Google DFP Small Business که به صورت رایگان به  شما امکان مدیریت و پشتیبانی قدرتمند به هنگام پیگیری تبلیغات را می‌دهد. برخی از رسانه‌ها مانند فیس بوک گزارش عملکرد خود را برای ارائه می‌دهند.

 

مقاله پیشنهادی : چگونه یک مدیر دیجیتال مارکتینگ عالی شوید؟
چگونه یک مدیر دیجیتال مارکتینگ عالی شوید؟

اقدام عملی

به صورت روزانه برای دو هفته اول، نتایج تبلیغات مختلف خود را مرور کنید. آنها را در برنامه خود بنویسید و به دنبال یک الگوی مشخص باشید. کدام یک از آنها بهتر عمل می‌کنند، کجا و چرا؟ و اگر برخی کار نمی کنند، آنها را با سایر موارد موجود جایگزین کنید یا لیست دیگری را تهیه کنید.

یک کمپین بازاریابی کارآمد لازم نیست گران و یا سخت باشد

کمپین‌ تبلیغاتی آنلاین موفق در هر کسب وکاری کارآمد و سود آفرین است، مهم نیست که چقدر پول در بوجه خود صرف می‌کنید. با رعایت پنج مرحله اساسی فوق و تعهد به انجام و پیگیری آن‌ها، می‌توانید با بازده قابل توجهی از آنچه سرمایه گذاری کردید، کمپینی مقرون به صرفه ایجاد کنید.

ابزارهای تبلیغاتی برای طراحی کمپین

ابزارهای مفید زیادی در اختیار شما است که می‌تواند به شما کمک کند تا پیام تبلیغاتی کمپین خود را به مشتری منتقل کنید.

متداول‌ترین راه‌های تبلیغات و انواع مختلف تبلیغات را ذکر می‌کنیم:

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

همانطور که از نام آن پیداست، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهد تا مخاطبان موردنظر تبلیغات خود راپیدا کنید. این به معنای ایجاد یک خط ارتباط است که به شما اجازه می‌دهد به راحتی مخاطبان خود را به دست آورید.

 

چه اصولی برای طراحی کمپین تبلیغاتی لازم است؟

 

پلتفرم‌های مختلف و استراتژی‌های طراحی شده شخصی را ارائه می‌دهند که  این روز ها موفقیت زیادی را کسب کرده است.

ایمیل مارکتینگ (Email marketing)

بازاریابی با ایمیل راه دیگری برای تبلیغات است که شاید مورد علاقه  و توجه کمپین شما قرار گیرد. اگرچه می‌توانید از آن برای به دست آوردن راهنمایی‌های جدید استفاده کنید که به خودی خود منجر به مشتری بالقوه می‌شود، بلکه از فرمول وفاداری آن نیز می‌توانید استفاده کنید که نتایج باورنکردنی را به همراه می‌آورد.

آیا می دانید پیدا کردن یک خریدار جدید هفت برابر ارزشمنذ‌تر از حفظ مشتری است که از قبل داشته اید؟

کانتنت مارکتینگ (Content marketing)

مطمئناً این نوع از کمپین‌های تبلیغات آنلاین، آشنا به نظر می‌رسند. با این حال، سردرگمی زیادی در مورد مفهوم بازاریابی محتوا وجود دارد.

“بازاریابی محتوا یک رویکرد استراتژیک بازاریابی است که بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و مداوم در جهت جذب و حفظ مخاطب کاملاً مشخص متمرکز است.” بنابراین، همه چیز می‌تواند با ایجاد محتوای وبلاگ شروع شود اما این محتوا نمی‌تواند منحصرا تبلیغاتی باشد.

شما باید ارزش بیشتری برای آن قائل شوید. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که چهار مرحله برای اجرایی کردن بازاریابی محتوا وجود دارد:

 • ایجاد ترافیک
 • رهبری ترافیک ایجاد شده
 • مدیریت و جذب مشتری.

برای اطلاعات بیشتر درباره این نوع بازاریابی آنلاین رایج، مقاله ما درباره اصول بازاریابی محتوا را مطالعه کنید.

SEO و SEM:

این دو اگرچه متفاوت هستند اما غالباً باعث سردرگمی در افراد می‌شوند.

بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)

بهینه سازی محتوای وب سایت یا وبلاگ شما است به گونه‌ای که موتورهای جستجو آنها را به خوبی در جستجوی ارگانیک (بدون هزینه) قرار می‌دهند

بازاریابی موتورهای جستجو  (SEM)

نیز بهینه سازی را شامل می‌شود، با این تفاوت که این بهینه سازی با تبلیغات کلیکی برای دریافت سود برای بازار بالقوه شما انجام می‌شود. این کار از طریق تبلیغات نمایش داده شده و در موتور های جستجو اینترنتی انجام می شود.

طراحی کمپین تبلیغاتی

به همان اندازه که پیام مهم است، طراحی نیز اهمیت دارد. با ایجاد جذابیت‌های بصری به صورت مستقیم بهترین گزینه برای مجذوب کردن مخاطبان است. با در نظر گرفتن تصاویر و ویدیوهای جذاب که حاوی پیامی خاص هستند مشتریان و مخاطبان را به سمت کمپین تبلیغاتی شما می‌کشاند.

 

مقاله پیشنهادی : بازاریابی سبز چیست؟
بازاریابی سبز چیست؟

شاخص‌ها و KPI:

اندازه گیری در زمینه‌های مختلف بسیار مهم است ، اما در دنیای تبلیغات اهمیت ویزه ای دارد. اگر هرچیزی را نسنجیم، هرگز نمی‌فهمیم چه چیزی خوب پیش می‌رود و چه چیزهایی را می‌توانیم بهبود بخشیم. بنابراین، در یک کمپین تبلیغاتی، شاخص‌ها باید بخشی جدایی ناپذیر از روند کارمان را تشکیل دهند.

فقط با داده هایی که به دست می آوریم می توانیم همه چیز را بفهمیم و مطابق آن عمل کنیم. KPI به خودی خود شاخصی ارائه نمی‌دهد، اما با اینکه چگونه اهداف استراتژیک کسب و کارتانرا بسنجید، سرو کار دارد.

چرا کمپین‌های تبلیغاتی بسیار مهم هستند

کمپین های تبلیغاتی راهی مناسب برای دستیابی به مشتریان، مخاطبان و راهنماهای شما هستند. آنها می‌توانند ارتباط شما را با مشتریانتان تضمین کنند. ایجاد کمپین‌هایی با بخش‌های جذاب با محتویات متفاوت و خاص، توجه شخص را بهتر از یک پیام ساده تبلیغاتی جلب خواهد کرد.

شما برای ارتقاء و پیشرفت خود باید به درون مشکلات و موانع رفته و آن ها را ازمیان بردارید و کمپین تبلیغاتی گیرا و سودمند، همان چیزیست که به آن احتیاج دارید.

همچنین این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا مشتریانتان را پیگیری کنید و همچین خدماتتان را توضیح داده و برند تجاری خود را پیش از پیش تبلیغ کنید. کمپین‌ها برای اینکه بتوانید با مشتری های فعلی‎‌تان در ارتباط باشید، کمک کرده و شما را برای یافتن مشتریان جدید نیز همراهی می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا