00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 8 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 8 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
فقط محتوا
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
 • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
  +
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
249,000 تومان
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • تمام قابلیت‌های پلن محتوا
  +
 • گواهی‌نامه مکتب‌خونه
 • پروژه محور
 • تمرین و آزمون
 • تالار گفتگو
 • تسهیل استخدام
319,000 تومان
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

آموزش گوگل آنالیتیکس مقدماتی (google analytics)

دوره‌های مکتب‌پلاس
7 ساعت
69٪ (186 رای)

آموزش گوگل آنالیتیکس :

آموزش گوگل آنالیتیکس : تحولات دیجیتال در عصر امروز منجر به درگیری اجتناب‌ناپذیر سازمان‌ها و شرکت‌ها با تکنولوژی و دنیای دیجیتال شده‌است. بر همین اساس، ساختار درآمدی هریک از سازمان‌ها در بخش دیجیتال، نیازمند بررسی و آنالیز دقیق مشتریان خود خواهد بود.

گوگل آنالیتیکس، یا شاه کلید آنالیز دقیق مشتریان شما، خدمتی است متمایز از گوگل که می‌توانید با اطمینان و آسانی آن را فراگرفته و در کسب‌وکار خود به کار بندید و یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. به‌طورکلی اگر از صاحبان وب‌سایت هستید و یا منبع درآمد شما از یک کسب‌وکار اینترنتی است احتمالاً این دغدغه را دارید که چگونه عملکرد وب‌سایت خود را ارتقا دهید. گوگل آنالیتیکس کمک می‌کند تا بتوانید از طریق سایتتان فروش بیشتری داشته باشید، اما این مهم، جز با نظارت شما میسر نیست.

گوگل آنالیتیکس کمک می‌کند تا کاربران بیشتر و با کیفیت‌تری داشته باشید و نسبت به کاربران و رفتار آن‌ها در سایتتان اطلاعات و داده‌های شفاف‌تری را ثبت کنید، همچنین گوگل آنالیتیکس کمک می‌کند تا تحلیل خود را نیز بهینه کنید.

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)، ابزار تحلیل‌گر شرکت گوگل است که در بین کاربران ایرانی به نام‌های گوگل آنالیز، گوگل آنالیتیک و گوگل آنالیتیکز هم شناخته می‌شود. این ابزار تحلیل‌گر می‌تواند اطلاعات بسیار کاملی را دربارۀ ترافیک ورودی در اختیار مدیران یک وب‌سایت‌ قرار دهد.

 گـوگل آنالیتیکس یـا گـوگل آنالیز یـا معادل انگلیسـی آن Google Analytics یکی از چندیــن ابــزار گــوگل بــرای انجــام آنالیــز و تجزیه‌وتحلیل بــر روی اطلاعات بی‌شمار وب‌سایت‌ها و کسب‌وکارهای آنلاین اســت. گوگل آنالیتیکس در ابتــدا و در نــگاه اول، ابــزار یــک ســایت معمولــی اســت کــه در آن بخش‌های مختلفــی تــدارک دیــده شــده و می‌توان از هرکدام از بخش‌های آن اســتفاده کــرد.

امــا وقتــی حرفه‌ای باشــید و بـا قسمت‌های آن به‌طور کامـل آشـنایی داشـته باشـید، هیچ‌وقت گوگل آنالیتیکس را بـه یـک سـایت سـاده تشـبیه نمی‌کنید و در حقیقـت آن را از بسـیاری از نرم‌افزارهای پیچیــده در دنیــا قوی‌تر و بهتــر میدانیــد؛ که می‌تواند نقش بسیار مهمی را در بهینه‌سازی یک وب‌سایت و پیشرفت آن ایفا کند؛ اما چیزی که گوگل آنالیتیکس را به یک ابزار لازم برای صاحب هر وب‌سایت (اپلیکیشن گوشی) تبدیل می‌کند، فقط قدرت غیرقابل‌انکار آن نیست.

گوگل آنالیتیکس یک ابزار رایگان آنالیز وب‌سایت و اپلیکیشن است که با استفاده از آن هر کسب‌وکاری بـرای بـه موفقیـت رسـیدن بایـد عملکـرد کاری خود را تحلیـل کنـد. گــوگل آنالیتیکس ابــزاری اســت کــه بــه کسب‌وکارهای آنلاین ایــن امــکان را می‌دهد کــه جایــگاه و فرایندهــای کاری خــود را اندازه‌گیری و آنالیــز کنند.

در طـول فعالیـت خـود در حـوزه آنلاين و کسب‌وکارهای اینترنتـی، بارهـا واژه‌هایی ماننـد گـوگل آنالیتیکس یـا گـوگل آنالیـز را خواهیـد شـنید کـه در ابتـدا تصـور چندانـی در مـورد آن نخواهیـد داشـت. یـک حقیقـت انـکار ناشـدنی در رابطـه بـا ایـن ابـزار ایـن اسـت کـه شـما اگـر:

 • وبمستر حرفه‌ای باشید.
 • به‌تازگی یک وب‌سایت راه‌اندازی کرده باشید.
 • در یک استارتاپ فعالیت داشته باشید.
 • به دنبال سئو و بهینه‌سازی وب‌سایت خود باشید.
 • قصد استفاده از تبلیغات گوگل و گوگل ادوردز را داشته باشید.

 خلاصه، هــر فعالیتــی کــه در رابطــه بــا مدیریــت و بهبــود وب‌سایت خــود بخواهیــد انجــام دهیــد، بـدون شـک بـه گـوگل آنالیتیکس نیـاز خواهیـد داشـت و مهم‌ترین ابـزاری اسـت کــه می‌تواند مســیر حرکــت شــما در پیشــرفت و بهبــود وب‌سایتتان را روشــن کنـد. پـس اگـر بـا گوگل آنالیتیکس آشـنا هسـتید، سـعی کنیـد به‌صورت حرفه‌ای آن را یـاد بگیریـد. گوگل آنالیتیکس سعی می‌کند تا اطلاعات کاربران شما را نسبت به سن و جنسیت آن‌ها بیشتر نشان داده و به‌وسیله آن بفهمید کاربران شما به چه چیزهایی بیشتر علاقه علاوه بر این با گوگل آنالیتیکس می‌توانید با رفتار کاربرانتان در سایت خود آشنا شوید.
ببینید کاربران شما در سایتتان چه‌کاری انجام می‌دهند، بیشتر کدام صفحات را می‌بینند و چه المان‌هایی توجه آن‌ها را بیشتر جلب می‌کند. همه این اطلاعات بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای و با دسترسی به تولید گزارش‌ها با یادگیری گوگل آنالیتیکس از آن خود می‌کنید. شما 2 تکه کد روی وب‌سایتتان می‌گذارید، زحمت تولید گزارش‌ها به عهده گوگل آنالیتیکس است.

با تحلیل گزارش‌های گوگل آنالیتیکس می‌توانید بفهمید که ترافیک کدام‌یک از کانال‌های مارکتینگ وب‌سایت شما کیفیت بیشتری دارد. همچنین می‌توانید با گوگل آنالیتیکس درباره بودجه مارکتینگ وب‌سایت خود درست تصمیم‌گیری کنید تا با کمترین هزینه بتوانید بیشترین نتیجه را از وب‌سایت خود دریافت کنید.

در دوره آموزش گوگل آنالیتیکس پس از معرفی کامل آن، با مفاهیم و گزارش‌های مهم آن به‌صورت کامل آشنا خواهید شد. در پایان این دوره شما می‌توانید به‌خوبی با گوگل آنالیتیکس کار کنید و گزارش‌های آن را تحلیل کنید. هدف این دوره آموزش گوگل آنالیتیکس فارسی است و برای کسانی که کار دیجیتال مارکتینگ انجام می‌دهند و یا صاحب کسب‌وکار آنلاین هستند و می‌خواهند گوگل آنالیتیکس را از پایه یاد بگیرند مناسب است.

در این دوره ابتدا درباره اینکه چرا باید گوگل آنالیتیکس را یاد بگیریم صحبت شده‌است. سپس نحوه ساختن اکانت گوگل آنالیتیکس و وصل کردن آن را به وب‌سایت به‌طور کامل و عملی یاد می‌گیرید. در ادامه با انواع مختلف گزارش و مفاهیمی که برای تحلیل گزارش‌ها به آن‌ها نیاز دارید آشنا خواهید شد. پس‌ازآن با 3 گزارش بنیادی و مهم گوگل آنالیتیکس آشنا می‌شوید و درنهایت یاد می‌گیرید چگونه کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ خود را در گوگل آنالیتیکس تحلیل کنید و ببینید آیا فعالیت‌های شما اثربخش بوده است یا خیر.

سرفصل‌های دوره آموزش گوگل آنالیتیکس مقدماتی (google analytics)

فصل پنجم - معرفی و بررسی گوگل آنالیتیکس4
00:37 ساعت
00:37
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

تالار گفت‌وگو

استاد دوره
شهاب شیرین شهاب شیرین

شهاب شیرین دانش‌آموخته مدیریت کسب‌وکار (MBA) از دانشگاه خوارزمی است. حدود 4 سال است که در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنند و در حال حاضر مدیر پرفورمنس مارکتینگ بیمیتو و ازکی، استارتاپ‌های خرید آنلاین بیمه هستند. تجربه مشاوره و اجرا در حوزه‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ را با چند مجموعه دیگر در کارنامه فعالیت‌های حرفه‌ای خود دارند و به‌عنوان مدرس دیجیتال مارکتینگ، کارگاه‌ها و کلاس‌های مختلفی را برگزار کرده‌اند.

اطلاعات بیشتر
درباره گواهینامه
مکتب‌خونه مکتب‌خونه
حد نصاب قبولی در دوره:
70.0 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد.

ویژگی‌های دوره آموزش گوگل آنالیتیکس مقدماتی (google analytics)

Combined Shape1 Created with Sketch. گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

 

مشاهده نمونه گواهینامه

خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد. 

 

مشاهده اطلاعات بیشتر

نظرات  (5 نظر)

امیر
22:12 - 1400/09/26
فارغ‌التحصیل دوره
سلام، لطفا دوره پیشرفته را هم قرار دهید. با تشکر
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از پیشنهاد شما بسیار سپاسگزاریم. لطفا پیشنهادات خود را به ایمیل پشتیبانی ارسال کنید تا جهت پیگیری به واحد مربوطه ارجاع گردد. info@maktabkhooneh.org
علیرضا
09:03 - 1400/03/03
دانشجوی دوره
دوره خوبی بود
محمدحسن
19:38 - 1400/02/23
دانشجوی دوره
افتضاح! دوره باید اول از همه یه چارچوب خاصی داشته باشه و طبق اون پیش بره. مدرس اینجا انگار داره خاطره تعریف میکنه. من کل دوره حس کردم داره مقدمه میگه و از جلسه بعد وارد درس میشه. به نظرم مکتب خونه باید نظارت بیشتری روی کیفیت دوره ها داشته باشه. سایت های دیگه با هزینه خیلی کمتر دوره های خیلی باکیفیت تری دارن ارائه میدن. تقریبا تمام چیزی که تو این دوره دیدم، به راحتی از صفحات رایگان اینستاگرام به دست میاد. با سپاس
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم. موارد مطرح شده جهت بررسی بیشتر به بخش مربوطه ارسال شد. در صورت نیاز به پیگیری بیشتر با شما در ارتباط خواهیم بود.
نیوشا
19:13 - 1400/02/23
دانشجوی دوره
عالی، ساده و کاربردی
نوید
14:31 - 1400/01/25
دانشجوی دوره
واقعا ساده و بیخود بود ، 90% تکرار مکررات بود، واسه این دوره باید پروژه انجام بدیم واقعا تا مدرک داده بشه ، .......
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم موارد مطرح شده جهت بررسی به بخش مربوطه ارسال شد. لطفا جهت توضیحات بیشتر به ایمیل پشتیبانی پیام دهید. info@maktabkhooneh.org

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات بیشتر

مفاهیم پایه‌ای گوگل آنالیتیکس :

درک مفاهیم پایه این ابزار می‌تواند در کار با گوگل آنالیتیکس شما را یاری کند. در ذیل تعدادی از مهم‌ترین مفاهیمی که باید شما با آن‌ها آشنا باشید، آورده شده است. 

 • ابعاد (Dimensions) 

نشان دهنده ویژگی‌هایی از وب سایت شما نظیر صفحات مورد بازدید، نوع مرورگر، صفحۀ خروج کاربر و زمان حضور کاربر در وب‌سایت شما هستند. 

 • متریک‌ها (Metrics) 

به ویژگی درونی گفته می‌شود. این ویژگی به طور معمول به صورت نرخ ارزیابی می‌شوند. از جمله متریک می‌توان به زمان ماندن کاربر در صفحه و یا تعداد بازدید از یک صفحه اشاره کرد. 

 • دوره‌ها (Sessions) 

به دوره‌هایی گفته می‌شود که کاربران از وب سایت شما استفاده می‌کنند. این زمان‌ها معمولا در یک دوره زمانی اندازه گیری می‌شوند. 

 • کاربران (Users) 

تمامی افرادی که در یک دوره (Session) به وب‌سایت شما مراجعه می‌کنند، کاربر وب سایت شما محسوب می‌شوند. 

 • بازدیدکنندگان (Visitors) 

همان طور که می‌دانید تمام بازدید کنندگان در وب سایت شما به یک شکل تاثیر گذار نخواهند بود. لذا کاربران وب سایت شما به دو دسته بازدید کنندگان جدید (New Visitor) و بازدیدکنندگان تکراری (Returning Visitors) تقسیم می‌شوند. 

 • بازدید صفحات (Pageviews) 

معمولا به تعداد بازدید صفحات وب سایت شما گفته می‌شود. چنانچه یک کاربر بارها از یک صفحه در وب سایت شما دیدن کند نیز تمام بازدیدهای وی نیز ارزیابی می‌شوند. 

 • صفحات/دوره‌ها (Pages/Sessions) 

به میانگین تعداد بازدید صفحات وب سایت شما در طی یک دوره گفته می‌شود. در این مورد نیز بازدیدهای تکرای نیز در ارزیابی مهم است. 

 • نرخ پرش (Bounce Rate) 

چنانچه کاربر هیچ زمان خاصی را برای بازدید از صفحات وب سایت شما اختصاص نداده باشد به گزارش‌های آن نرخ پرش گفته می‌شود. جالب است بدانید که میزان موفقیت شما با میزان نرخ پرش وب سایت شما وابسته است. در واقع کم بودن نرخ پرش نشان دهنده موفقیت وب سایت شما خواهد بود. 

 • تبدیل‌ها (Conversions) 

اگر کاربران اهداف شما را محقق کنند و به یک کاربر ثابت یا مشتری شما تبدیل شوند به آن نرخ تبدیل‌ها گفته می‌شود. از جمله تبدیل‌ها می‌توان به ثبت نام یا خرید اشاره کرد. . 

 • جذب (Acquisition) 

به روش شما برای جذب کاربران گفته می‌شود. به طور مثال ممکن است کاربران شما از طریق موتور جستجو با وب سایت شما آشنا شود. 

 چرا استفاده از گوگل آنالیتیکس مهم است؟

قبـل از اینکـه بخواهیـم وارد بحـث فنـی در مـورد ثبت‌نام در گـوگل آنالیتیکس و نحـوه اسـتفاده از آن شـویم، بایـد بدانیـم کـه ایـن ابـزار چـه سـودی برای کسب‌وکارها داشته و چـه اطلاعاتی از آن می‌گیریم. به‌طور سـاده، گـوگل آنالیتیکس دقیقاً ابـزاری اسـت کـه رفتـار بازدیدکننـدگان، مخاطبـان و مشـتریان وب‌سایت مـا را بـه هنــگام حضــور در آن بررســی و گــزارش می‌کند. پــس می‌توانیم انتظــار داشــته باشـیم کـه بـه چنـد سـوال زیـر پاسـخ دهـد:

 • گوگل آنالیتیکس پاسخ می‌دهد که میزان بازدید از وب‌سایت ما به چه صورت است؟
 • بازدیدکنندگان هنگام حضور در وب‌سایت ما چه‌کاری انجام می‌دهند؟
 • چه زمانی بیشتر بازدیدکنندگان به وب‌سایت ما مراجعه می‌کنند؟
 • چه قسمت‌هایی در وب‌سایت ما برای بازدیدکنندگان جذاب است؟
 • بازدیدکنندگان چگونه وب‌سایت ما را پیدا می‌کنند؟
 • عکس‌العمل بازدیدکنندگان نسبت به محتوای وب‌سایت ما چگونه است؟

 وقتی‌که مــا به‌عنوان دارنــده یــک وب‌سایت به‌وسیله گوگل آنالیتیکس بدانیــم کــه بیشــتر ترافیـک مـا به‌صورت ارگانیـک اسـت یـا خیـر، یـا به‌صورت مسـتقیم هسـتند یـا از وب‌سایت‌های دیگــر ارجــاع داده‌شده اســت، به‌راحتی نقــاط قــوت و ضعــف وب‌سایت خـود را پیـدا می‌کنیم و می‌توانیم نسـبت بـه رفـع ایـرادات آن اقـدام کنیـم.

وقتی‌که در بررسی‌های خـود بـه ایـن نتیجـه رسـیدیم کـه بازدیدکننـدگان، بیشـتر بــه ســراغ چــه محتوایــی از وب‌سایت مــا می‌روند و نحــوه حرکــت آن‌ها در بیــن صفحــات مختلــف وب‌سایت مــا بــه چــه صــورت اســت، ایــن امــکان بــرای مــا فراهـم اسـت کـه مسـیرهای پرترافیک را تقویـت کنیـم و مسـیرهایی کـه باعـث دور شــدن بازدیدکننــدگان می‌شوند، حــذف کنیــم. حــال می‌توانیم تعریــف خــود را از گــوگل آنالیتیکس تغییــر دهیــم و آن را به‌مانند یــک عینــک یــا تلســکوپ قـوی در نظـر بگیریـم کـه به‌طور ویـژه بـه دنبـال بازدیدکنندگان وب‌سایت مـا و تحلیــل رفتــار آن‌ها بــه شکل‌های مختلــف اســت.

چند نکته مهم قبل از شروع کار با گوگل آنالیتیکس را می‌بایست فراگیریم، اول آن‌که قبــل از شــروع کار بــا گــوگل آنالیتیکس لازم اســت کــه چنــد نکتــه را بــه خاطــر داشـته باشـید تـا بتوانیـد بهتریـن بازدهـی و کارایـی ممکـن را از آن دریافـت کنیـد.

البتـه کسـانی کـه به‌صورت حرفه‌ای در ایـن حـوزه فعالیـت داشته‌اند، به‌مرور زمان تجربــه کار بــا ایــن ابــزار را پیداکرده‌اند. بیشــتر روی حــرف مــا بــا کســانی اسـت کـه به‌صورت مبتـدی بـه دنبـال یادگیـری کار بـا گـوگل آنالیتیکس هسـتند. بـه خاطـر داشـته باشـید کـه:

بـرای اسـتفاده از گـوگل آنالیتیکس تـا حـدودی بـه ترجمـه انگلیسـی نیـاز داریـد: نکته ناامیدکننده دیگـری کـه در رابطـه بـا گـوگل آنالیتیکس وجـود دارد ایـن اسـت کــه همــه بخش‌های آن بــه زبــان انگلیســی هســتند. اگــر از فیلــم آموزشــی یــا از روش‌های آمــوزش مختلــف برخــوردار نیســتید، مجبــور خواهیــد بــود کــه بــا اصطلاحات و واژه‌های مختلـف آن بیشـتر آشـنا شـوید. اگرچـه در دوره گوگل‌ آنالیتیکس مقدماتی سـعی می‌کنیم کـه در ادامـه هـم کلمـات انگلیسـی و هـم معـادل فارسـی آن را بیاوریـم تـا نیـازی بـه یادگیـری آن‌ها نداشـته باشـید.

چگونه در گوگل آنالیتیکس ثبت‌نام کنیم؟

بـرای ثبت‌نام گـوگل آنالیتیکس، قبــل از انجــام هــر کاری، بــه خاطــر داشــته باشــید کــه بــرای اســتفاده از ابزارهــای گـوگل ماننـد گـوگل وبمسـتر، گـوگل آنالیتیـک و یـا حتـی گـوگل ترنـد لازم اسـت که یـک اکانت جیمیـل داشـته باشـید. یکــی از روش‌هایی کــه می‌توان بــرای ثبت‌نام گــوگل آنالیتیکس بکار بــرد، اسـتفاده از پلاگین‌هـای وردپـرس اسـت. انـواع مختلفـی از ایـن پلاگین‌هـا موجـود اســت کــه می‌توانید ایــن کار را بــا اســتفاده از هرکدام از آن‌ها انجــام دهیــد.

برای این کار بایـد وارد قسـمت پیشـخوان وردپـرس خـود شـوید و پلاگین موردنظر را نصـب کنیـد. آی‌دی شناسایی یـا همـان ID Tracking کـه در مرحلــه ثبت‌نام بــه دســت آورده‌اید، کپــی کنیــد و بــه ســراغ سیســتم وردپــرس وب‌سایت خـود برویـد بـا نصـب پلاگیـن یـک قسـمت گـوگل آنالیتیکس در انتهـای فهرسـت شـما ظاهر می‌شود کـه بـا بـردن مـوس بـر روی آن گزینه‌هایی بـرای شـما بـاز می‌شود کـه مهم‌ترین گزینــه بــرای ایــن قســمت، کــد ردگیــری اســت.
بــا کلیــک بــر روی کــد ره‌گیری وارد قســمتی می‌شوید کــه می‌توانید ID Tracking خــود را در آن کپــی کنیــد و برنامــه نصــب آن بــه پایــان می‌رسد. بــا انجــام ایــن مراحــل، شــرایط بــرای اســتفاده از ابــزار گــوگل آنالیتیکس فراهــم می‌شود و می‌توانید آنالیزهــای مختلفــی بـر روی وب‌سایت خـود داشـته باشید، در دوره آموزش گوگل آنالیتیکس مقدماتی، با هم به ادامه‌ی مباحث خواهیم پرداخت.

نکاتی مهم که باید در زمان ساخت حساب گوگل آنالیتیکس خود بدانیم !

در ذیل نکاتی مهم برای ایجاد حساب و نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس ارائه شده است. 

چنانچه تنها دارای یک وبسایت هستید، تنها به ساخت یک حساب گوگل آنالیتیکس نیاز خواهید داشت. 

چنانچه دارای بیش از یک عدد وب سایت هستید، می‌توانید به تعداد آن‌ها برای خود حساب گوگل آنالیز ایجاد کنید. به عنوان مثال اگر دارای یک وب سایت برای رسیدگی به امور شخصی و یک وب سایت برای رسیدگی به امور کسب و کار خود هستید، می‌توانید با دو حساب جداگانه با نام متفاوت، به امور خود رسیدگی کنید. 

همچنین چنانچه وظیفه مدیریت بزینس‌های مختلفی را بر عهده دارید و تعداد این بزینس‌ها کمتر از ۵۰ عدد است، می‌توانید از یک حساب بیزینسی برای رسیدگی به امور همه آن‌ها کمک بگیرید. به باید داشته باشید که نحوه سازماندهی سایت‌های شما در گوگل آنالیز تنها چیز مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.

همین طور به باید داشته باشید که انتقال وبسایت متعلق به یک حساب گوگل آنالیز به حساب دیگری ممکن نیست. همچنین باید بدانید به طور کلی نصب گوگل آنالیز با توجه به نوع پلتفرم (سیستم مدیریت محتوا، نرم‌افزار تجارت الکترونیک، وبسایت بیلدر)، تم و پلاگین‌های مورد استفاده‌ی شما، روند متفاوتی را خواهد داشت.

نکات مهم در زمان استفاده از گوگل آنالیتیکس

  باید بدانید که به دلیل تحریم‌های موجود استفاده از گوگل آنالیز در ایران ممکن نیست. بنابراین شما باید در زمان استفاده از این سامانه، IP خود را تغییر دهید. لذا استفاده از فیلترشکن برای استفاده از این ابزار لازم و ضروری است. 

توجه داشته باشید که این ابزار نمی‌تواند منبع ترافیک درگاه پرداخت وب سایت داخل ایران را نشان دهد. 

 شما برای استفاده از این ابزار باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید. 

 برای بهینه‌سازی تبلیغات خود باید به نحو استفاده درست از UTMها مسلط باشید. این پارامترها در واقع اطلاعات لازم درباره منبع ترافیک کاربران را به گوگل آنالیتیکس ارائه می‌کند.

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس

در حال حاضر برای روش‌های مختلفی برای نصب گوگل آنالیتیکس بر روی سایت وردپرسی وجود دارد. در این بخش آموزش گوگل آنالیتیکس، چند روش پر کاربرد برای نصب گوگل آنالیز بر روی سایت وردپرسی مورد بررسی قرار گرفته است.

نصب گوگل آنالیتیکس بر روی وردپرس با استفاده از افزونه MonsterInsights

این افزونه در وردپرس دارای نزدیک به یک میلیون نصب فعال در مخزن وردپرس است. استفاده از این روش یکی از ساده‌ترین راه حل‌های ممکن است. البته شما می‌توانید هم از نسخه رایگان و هم از نسخه پولی این افزونه استفاده کنید. در نسخه پولی این افزونه شما می‌توانید از قابلیت‌هایی بیشتری نظیر ردیابی‌های تجاری، ردیابی تبلیغات، ردیابی نویسنده و… استفاده کنید. شما در این بخش از آموزش گوگل آنالیز با فرایند نصب این پلاگین به صورت رایگان آشنا می‌شوید، البته گوگل آنالیز در هر دو نسخه این افزونه کاملا مشابه یکدیگر است. 

در وهله اول باید این افزونه را نصب کنید. سپس شما یک منوی جدید با عنوان Insights خواهید داشت. شما باید در گزینه Settings این منو، تنظیمات این پلاگین را انجام دهید. سپس با کلیک کردن بر روی گزینه Authenticate with your Google account می‌توانید وب سایت وردپرس خود را به گوگل آنالیتیکس متصل کنید. 

نصب گوگل آنالیتیکس بر روی وردپرس با استفاده از MonsterInsights

شما با استفاده از MonsterInsights می‌توانید در یک صفحه پاپ آپ، اقدامات لازم برای برای اتصال به حساب گوگلتان شناسایی و احراز هویت خود را انجام دهید. سپس با کلیک بر روی گزینه Next می‌توانید با کلیک بر روی Click to get Google code کار خود را تمام کنید. 

با این اقدام برای شما یک پیام پاپ آپ دیگر ارسال می‌شود تا شما اجازه دسترسی افزونه MonsterInsights به حساب گوگل آنالیز خود را تایید کنید. متن این پیام به شکل ذیل است. 

MonsterInsights would like access to your Google Analytics data

در این مرحله شما باید کد گوگل خودتان را در پاپ آپ افزونه MonsterInsights اضافه کنید. سپس پروفایل خود را انتخاب کنید تا ردیابی شود. در این مرحله شما بعد از نصب موفقیت‌آمیز گوگل آنالیتیکس را بر روی سایت وردپرس باید منتظر تحلیل تحلیل سایت و جمع آوری داده‌ها باشید. شما در این روش می‌توانید گزارش گوگل آنالیز خود را در داشبورد وردپرس مشاهد کنید.

برای مشاهده این گزارش می‌توانید گزینه Reports در منوی Insights انتخاب کنید. همچنین با مراجعه به سربرگ Tracking می‌توانید گزینه‌های تنظیمات ردیابی را بر اساس نیاز خود تغییر دهید. لازم به ذکر است که افزونه‌های دیگر نیز وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند، ولی قبل از انتخاب هر کدام از این افزونه باید به مزایا و معایب آن‌ها توجه کنید. 

نصب گوگل آنالیتیکس در قالب وردپرس

در وهله اول باید خاطر نشان کنیم که اگر به کدنویسی آشنا نیستید، این روش برای شما مناسب نخواهد بود. همین طور باید بدانید که که در این روش ممکن است که در زمانی بروزرسانی یا اعمل تغییرات در قالب خود، شاهد حذف کد خود باشید. لذا استفاده از این روش نیازمند آموزش حرفه‌ای google analytics است.

نصب کد ردیابی

بعد از نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس از گزینه Get Tracking ID استفاده کنید تا به شما کد ردیابی داده شود. شما برای دریافت این کد باید با شرایط و قوانین google analytics موافقت کنید تا کد خود را دریافت کنید. سپس کد مشخص شده در تمام صفحات وب سایت شما نصب می‌شود. به طور مثال در یک وبسایت در وردپرس با فریم ورک جنسیس، مکانی مشخص برای افزودن اسکریپت هدر و فوتر به وبسایت در نظر گرفته می‌شود. 

همچنین اگر در دامنه خود دارای وردپرس هستید، بدون توجه به اینکه از چه تم یا فریم‌ورکی بر روی وبسایت خود استفاده می‌کنید، می‌توانید برای نصب این کد از Google Analytics by Yoast plugin استفاده کنید. 

چنانچه وب سایت شما با استفاده از فایل‌های HTML طراحی شده‌است، می‌توانید قبل از تگ </head> در هر صفحه از وب سایت خود این کد را اضافه کنید. شما می‌توانید به وسیله یک ویرایش‌گر متن مثل TextEdit برای Mac یا Notepad در ویندوز، این کار را انجام دهید. سپس به وسیله یک برنامه‌ی FTP نظیر FileZila، فایل را روی هاست وب سایت خود آپلود کنید.

تفاوت گوگل آنالیتیکس و گوگل تگ منیجر

شما تنها از گوگل تگ منیجر می‌توانید برای مدیریت تگ‌های سایت استفاده کنید. 

 گوگل آنالیتیکس  و ارتباط آن با بهبود سئو

باید بدانید که شما تنها با استفاده تجزیه و تحلیل گزارش‌های گوگل آنالیتیکس می‌تواند برای استراتژیهای خود را برای بهبود سئو وب سایت خود را برنامه ریزی کنید.

تعیین گزارش آمار وب سایت شما در گوگل آنالیتیکس

شما می‌توانید در بخش Audience overview در مورد كاربران وب سایت خود یک سری اطلاعات کلی به دست آورید. همچنین در در قسمت نمودار می‌توانید تعیین کنید تا چه متریکی به شما نشان داده شود. همچنین می‌توانید بین دو متریک مختلف انتخاب کنید و یا آن‌ها را مقایسه کنید. از جمله این متریک‌ها می‌توان به دوره‌ها یا تعداد دفعاتی که وب‌سایت شما بازدید شده (Sessions)، نرخ پرش یا تعداد کاربرانی که از دست داده‌اید، (Bounce Rate) تعداد کاربران (Users)، میانگین طول مدت یک دورۀ بازدید (Avg. SessionDuration)، تعداد صفحات مشاهده شده توسط کاربران (Pageviews)، میانگین صفحات مشاهده شده در هر دوره (Pages / Session) و درصد دوره‌های که بازدیدکنندۀ جدیدی به سایت شما آمده است (درصد New Sessions) اشاره کرد.

لازم به ذکر است که بصورت پیش فرض این آمارها در پایین نمودار نشان داده می‌شود. همچنین می‌توانید انتخاب کنید که در قسمت راست نمودار شما انتخاب کنید تا نمودار ارائه شده بر اساس ساعت، روز، هفته یا ماه باشد. در انتهای همین صفحه نیز می‌توانید درباره اطلاعات کاربران خود نظیر زبان، کشور، شهر، مرورگر، سیستم عامل و… را به دست آورید. 

 • Demographics

این بخش برای کسب اطلاعات جمعیت شناختی نظیر سن و جنسیت، کاربران وب سایت شما طراحی شده است. 

 • Interests

شما می‌توانید در علایق کاربران خود را بفهمید. لذا شما می‌توانید با توجه به اطلاعات این بخش در وب سایت خود تغییرات لازم را اعمال کنید تا وب سایت شما بیشتر دیده شود. 

 • Geo 

در این بخش می‌توانید اطلاعاتی درباره زبان و مکان کاربران خود را به دست آورید. 

 • Behavior

این بخش به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف و قوت وب سایت خود را بفهمید. شما در این بخش می‌توانید اطلاعاتی نظیر کاربران جدید و آمار و ارقام آن‌ها در مقایسه با کاربران قدیمی، دوره‌های برگشت و ترک وب سایت توسط کاربران، رفتار کاربران در وب سایت شما، مسیر انتخابی کاربران، دلایل مراجعه کاربران به وب سایت شما و موضوعاتی که کاربران در وب سایت شما بیشتر از همه به آن مراجعه می‌کنند را کسب کنید. 

 • Technology

شما در این بخش می‌توانید اطلاعات کاربر خود در مورد مرورگر، سیستم‌عامل و شرکت ارائه دهنده اینترنت را مشاهده کنید. 

 • Mobile

شما در این بخش می‌توانید بفهمید که کاربران شما برای مراجعه به وب سایت شما، بیشتر گوشی یا تبلت استفاده می‌کنید. 

 • User Flow

در این بخش شما با مسیرهای که معمولا در وب سایت شما توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد، نشان داده می‌شود.

تنظیم اهداف در گوگل آنالیتیکس

بعد از نصب کد ردیابی می‌توانید با تغییر یک سری از تنظیمات عملکرد پروفایل وبسایت خود در گوگل آنالیتیک را بهتر کنید. این تنظیمات، مشخص کننده اهداف شما از نصب گوگل آنالیتیکس خواهند بود. برای انجام تنظیمات مد نظر خود زبانه‌ی admin در قسمت بالایی گوگل آنالیز را انتخاب کنید و سپس لینک Goals در انتهای ستون View را انتخاب کنید.

این تنظیمات به شما کمک می‌کنند تا از اتفاقات مهم وب سایت خود آگاه شوید. به عنوان مثال اگر در وب سایت شما یک فرم نظرسنجی قرار داشته باشد، می‌توانید زمانی که فرم توسط کاربران پر شد با یک صفحه‌ی تشکر از آن‌ها تشکر کنید. یا اگر در وب سایت شما کالایی برای فروش وجود داشته باشد، می‌توانید بعد از انجام فرآیند تکمیل از یک صفحه برای تایید خرید یا تشکر برای انتخاب شما، استفاده کنید. 

آموزش تنظیم اهداف در گوگل آنالیتیکس

برای ایجاد هدف جدید در گوگل آنالیتیکس از گزینه New Goal استفاده کنید. در مرحله بعد بر روی گزینه‌ی Option کلیک کنید (اگر گزینه دلخواه شما برای برای وبسایت در بین سایر گزینه‌ها باشد، دیگر لازم نیست این کار را انجام دهید). لازم به ذکر است که شما در هر مرحله برای رفتن به مرحله‌ی بعدی باید از گزینه Next Step استفاده کنید. یک نام مناسب برای هدف خود انتخاب کنید و بر روی گزینه‌ی Destination کلیک کنید. 

برای صفحه‌ی تایید یا تشکر خود باید آدرس صفحه یا URL را از بعد com. در آدرس وب سایت خود اضافه کنید. شما بر این کار باید از و پنجره‌ی کشویی کناری در فیلد Destination را روی Begins with تنظیم نمایید. 

اگر بخواهید می‌توانید یک هزینه دلخواه را به دلار برای این تغییر صفحه در قسمت Value تعیین کنید. در نهایت گزینه Create Goal را انتخاب کنید تا اهداف شما تعیین شوند. 

شما می‌توانید حداکثر ۲۰ هدف را مانند مراحل توضیح داده شده را برای وبسایت خود تعیین کنید. پس در تعیین اهداف خود نهایت دقت را داشته باشید تا بهترین نتیجه را بهبود عملکرد وب سایت خود به دست آورید. شما می‌توانید برای تنظیمات ردیابی اهداف خود به قسمت پشتیبانی گوگل آنالیتیکس مراجعه نمایید. 

ایمیل‌ها و میانبرها در آنالیتیکس :

بیشتر اوقات شما به ارائه تمام گزارشات موجود در گوگل آنالیز نخواهید داشت. لذا بهتر است گزارش‌ها مورد نیاز خود را تعیین کنید. برای ارائه گزارش‌های مورد نیاز خود از لینک Shortcut که در بالای بالای گزارش وجود دارد، استفاده نمایید. چنانچه خواهان دسترسی سریع به برخی از گزارش‌های خود هستید نیز گزارش مورد نظر در نوار سمت چپ را به لیست Shortcuts اضافه کنید.

همچنین می‌توانید با استفاده از گزینه‌ی Email، گزارش‌های مورد نظر خود در فواصل زمانی معین برای شما یا افراد دیگر ایمیل شود. البته در صورتی که خواهان دریافت پست الکترونیکی به افراد دیگر هستید، به طور منظم منوی Admin، ستون View مراجعه کنید و گزینه Scheduled Email را انتخاب کنید. تا لیست افرادی که این گزارش‌ها را دریافت می‌کنند را مشاهده کنید. 

 • اشتراک‌گذاری داده‌های مستخرج از گوگل آنالیتیکس با دیگران

شما برای این کار باید گزینه User Management در منوی Admin و در هر یک از ستون‌های Account و Property (وبسایت) و View را انتخاب کنید. شما در این بخش قادر خواهید بود تا ایمیل افرادی که می‌خواهید گزارش کار خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید و سطح اختیارات و دسترسی آن‌ها را تعیین نمایید. 

برای دسته‌بندی گزارشات گوگل آنالیتیکسِ تک‌تک وبسایت‌ها خود چه باید کرد؟ 

شما می‌توانید در صفحه‌ی Home لیست تمام وبسایت‌ها و مروری بر متریک‌های اصلی نظیر زمان متوسط جلسات، جلسات، نرخ پرش، و نرخ تبدیل را مشاهده کنید. 

چگونه می‌توان کلید واژه‌های اصلی را به صورت Not provided دریافت کرد ؟

برای حفظ حریم شخصی کاربران موتورهای جستجو، گوگل کلید واژه‌های اصلی مورد استفاده کاربران را نمایش نمی‌دهد. شما می‌توانید برای نمایش این کلیدواژه‌ها از ابزارهایی پولی یا رایگانی نظیر google webmaster tools، Authority lab’s now provided reports و Hittail استفاده کنید.

نحوه کار با گوگل آنالیتیکس

بعد از نصب درس کد ردیابی، می‌توانید برای مشاهده اطلاعات تحلیل شده‌ی ورودی وب سایت خود از تب گزارش در بالای صفحه استفاده کنید. البته در ۲۴ ساعت اول تنها می‌توان در منوی سمت چپ اطلاعات زمان واقعی (همان لحظه) را دید.

با انتخاب قسمت‌ها مختلف می‌توانید در زیر هر جدول یا نمودار می‌توان اطلاعات جزئی‌تری را نیز مشاهده کنید. علاوه بر این شما با آموزش گوگل آنالیتیکس می‌توانید نحوه استفاده از کلیدهای میانبر برای دسترسی سریع به صفحات مورد نظر را یاد بگیرد. یکی از صفحات مهم برای اطلاع‌رسانی رویدادهای خاص مانند وقوع ترافیک، صفحه آگاه‌سازی رویدادها است. 

برای اطلاع‌رسانی شما از آماری معنادار است. با فعالسازی این قسمت، هنگام رخداد رویدادهای مد نظر، هشدارهایی توسط گوگل آنالیتیکس برای شما ارسال خواهد شد. 

لازم به ذکر است که باید بدانید که گزارشهای Acquisition بعد از مراجعه کاربران به سایت شما ایجاد می‌شوند. گزارشهای Behavior نیز نشان دهنده فعالیت کاربران در وب سایت شما است. همچنین برای اینکه بدانید که اهداف شما تا چه حد تحقق یافته اند، باید از گزارشهای Conversion استفاده کنید.

کاربران گوگل آنالیتیکس

شاید برای شما سوال باشد که آموزش گوگل آنالیز برای چه کسانی مناسب خواهد بود. درک درست از گوگل آنالیتیکس می‌تواند برای تمام افراد مفید باشد؛ اما می‌توان افراد ذیل را بیشترین مخاطبین این ابزار دانست: 

 •  متخصصان تجربه کاربری
 • دیجیتال مارکترها
 •   متخصصان سئو
 • کاربران گوگل آنالیتیکس
 •  اکانت مسئول منیجر تبلیغات
 •  وبمسترها
 •   میران وب سایت‌ها

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

فصل پنجم - معرفی و بررسی گوگل آنالیتیکس4
00:37 ساعت
00:37
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل