آموزش روانشناسی

دلایل سرد شدن رابطه میان زوج ها چیست؟

دلایل سرد شدن رابطه:

سرد شدن رابطه میان زوجین یکی از مسائلیست که پس از گذشت مدتی میان اغلب آن‌ها رخ می‌دهد و دلایل مختلفی دارد. بسیاری از افرادی که زندگی مشترک خود را عاشقانه آغاز کرده اند، پس از مدتی احساس یکنواختی کرده و به اصطلاح سرد می‌شوند. این مسئله می‌تواند بسیار خطرناک باشد و تمام جنبه‌های زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. اما راه درمان چیست؟ برای پیدا کردن راه درمان ابتدا باید دلایل را شناخت. در ادامه همراه ما باشید تا با دلایل سرد شدن رابطه آشنا شوید.

چرا رابطه میان زوجین سرد‌ می‌شود؟

همانطور که گفته شد دلایل بسیار زیاد و متفاوتی وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

بی‌توجهی به نیاز‌های همسر (جنسی،عاطفی و مالی):

یکی از مهم‌ترین دلایل سرد شدن رابطه، بی‌توجهی به نیاز‌های مختلف همسر است. زن و مرد همیشه باید دقت کنند که نیاز‌های همسر خود را در اولویت قرار داده و به آن‌ها پاسخ دهند. دادن هدیه یکی از مواردیست  که می‌تواند باعث خوشحالی طرفین و نزدیکی بیشتر شود.

فشار‌های زندگی:

در زندگی تمام انسان‌ها مشکلات فراوانی وجود دارد که اجتناب ناپذیر است. این مشکلات عبارتند از: مسائل مالی، فشار کار، توقعات زیاد، دخالت اطرافیان و … . ما نمی‌توانیم از این مشکلات فاصله بگیریم یا فرار کنیم، اما می‌توانیم آن‌ها را مدیریت کنیم و اجازه ندهیم که باعث سردی روابط شوند. یکی از راه‌های مدیریت این مشکلات، کمک گرفتن از مشاور است.

عدم گفتگو: 

شاید شما هم زوج‌های بسیاری را اطراف خود دیده‌اید که با یکدیگر در مورد مسائل مختلف گفتگو و مشورت نمی‌کنند و بدون توجه به نظر و خواسته طرف مقابل تصمیم گرفته و عمل می‌کنند، یا هنگامی که مشکلی پیش می‌آید ترجیح می‌دهند به جای گفتگو و حل مشکل با یکدیگر دعوا و قهر کنند. این اشتباه‌ترین کار ممکن است و باعث ناراحتی، کدورت و در نهایت سردی رابطه می‌شود.

دلایل سرد شدن رابطه

ایراد گرفتن از یکدیگر:

چرا انقدر چاق شدی؟ چقدر قدت کوتاهه. میدونم از عمل لیزیک چشم می‌ترسی اما اصلا عینک بهت نمیاد، برو چشاتو عمل کن! این‌ها نمونه‌هایی از جملاتیست که زوج‌ها پس از گذشت مدتی از زندگیشان به یکدیگر می‌گویند و باعث شکستن دل یکدیگر می‌شوند. سعی کنید به جای گرفتن ایراد‌های الکی از یکدیگر، به انتخاب خود احترام گذاشته و طرف مقابل را همانگونه که هست دوست داشته باشید.

حتما باید بهش بگم دوسش دارم؟

بله. انسان‌ها نیاز به شنیدن کلمات محبت آمیز دارند. هر‌چقدر هم که در عمل به آن‌ها ثابت کنید که دوستشان دارید، کافی نیست. اگر در رابطه هستید حتما به همسر خود بگویید که دوستش دارید، این جمله واقعا معجزه‌گر است و می‌تواند باعث کم شدن سردی روابط شود، البته اگر واقعی باشد!

آگاهی نداشتن از تکنیک‌های جنسی: 

یکی دیگر از دلایل سرد شدن رابطه، آگاهی نداشتن و نابلدی در رابطه جنسی است. اگر شما نتوانید در رابطه جنسی به خوبی همسر خود را تحریک کنید و او راضی نباشد، این مسئله کم کم باعث سرد شدن رابطه جنسی و در نهایت فاصله گرفتن همسرتان از شما می‌شود.

ویدیو پیشنهادی :ویدئو آموزشی روانشناسی
ویدئو آموزشی روانشناسی

 

اگر عذرخواهی کنم غرورم میشکنه:

ابن جمله ایست که قطعا تا به حال شنیده‌اید و باید بگویم که تفکر بسیار نادرستی است. اگر کاری انجام می‌دهید که باعث ناراحتی همسرتان می‌شود عذرخواهی کنید. با عذرخواهی کردن غرور شما شکسته نمی‌شود، بلکه با این کار نشان می‌دهید که چقدر به فکر همسرتان هستید و می‌خواهید هرچه سریع‌تر دعوا و دلخوری میانتان از بین برود.

حسادت:

یکی از مهم‌ترین دلایل سرد شدن رابطه حسادت یا به اصطلاح چشم و هم چشمی است. باید به این مسئله دقت کنید که توانایی افراد با یکدیگر متفاوت است. این توانایی می‌تواند در موارد متفاوتی باشد. (توانایی مالی، جسمی، اجتماعی و …). بیش تر از حد توان همسرتان از او توقع نداشته باشید، که این امر باعث دلخوری و کدورت می‌شود.

سرزنش کردن:

وقتی شما اشتباهی می‌کنید و طرف مقابل به جای کمک کردن و راهنمایی کردن شما، سرزنشتان می‌کند؛ چه حسی نسبت به او پیدا می‌کنید؟ از او دور نمی‌شوید؟ فاصله نمی‌گیرید؟ در رابطه هم همینطور است. وقتی همسرتان اشتباهی می‌کند، شما باید سعی کنید به او کمک کنید تا اشتباه خود را جبران کند اما اگر به جای این کار به سرزنش کردن و انتقاد های تند از او بپردازید، نتیجه‌اش چیزی جز سردی در رابطه نیست.

چگونه می توان از سرد شدن رابطه میان زوج ها جلوگیری کرد؟

تا این جا اکثر دلایلی که باعث سرد شدن رابطه می شوند را عنوان کردیم. حالا به سراغ روش‌های جلوگیری از سرد شدن رابطه می‌رویم.
  • احترام به خواسته‌های طرف مقابل:

هر کسی در زندگی اعتقادات و خواسته‌هایی دارد که برایش مقدس و مهم هستند. احترام گذاشتن به این خواسته‌ها و عقاید باعث احترام متقابل و در نتیجه اعتماد و آرامش بیشتر در زندگی می‌شود.

دلایل سرد شدن رابطه

  • با احترام و محبت صحبت کردن:

 نوع صحبت کردن در سردی و گرمی رابطه بسیار تاثیر‌گذار است. سعی کنید همیشه با احترام و محبت و آرامش با شریک زندگی خود صحبت کنید. مخصوصا هنگام عصبانیت. هنگام صحبت کردن به کلماتی که انتخاب می‌کنید، لحن و تن صدای خود بسیار دقت کنید.

  • وقت گذاشتن:

برای یکدیگر وقت بگذارید و خاطرات و لحظات عاشقانه‌ای را که داشتید، یادآوری و بازسازی کنید. برای همسر خود هدیه مورد علاقه او را بخرید (هر چند کوچک) و به هر گونه‌ای که می‌توانید باعث خوشحالی او شوید.

 

مقاله پیشنهادی :روانشناسی کودک و نوجوان
روانشناسی کودک و نوجوان

 

  • مقایسه ممنوع:

مقایسه شدن یکی از وحشتناک ترین حس‌های دنیاست. هیچ وقت همسر خود را با افراد دیگر مقایسه نکنید. اگر انتظار و خواسته‌ای از او دارید، با احترام و آرامش به او بگویید، اما هیچ گاه مقایسه نکنید.

  • با توجه به شناخت خود از همسرتان، عکس العمل نشان دهید: 

مثلا بسیاری از افراد هستند که دوست ندارند هنگام عصبانیت و ناراحتی با کسی صحبت کنند و برعکس. در موقعیت‌های مختلف با توجه به شناخت خود از همسرتان عمل کنید و روی نقطه ضعف‌ها و حساسیت‌های یکدیگر دست نگذارید.

مقاله پیشنهادی :روانشناسی بالینی
روانشناسی بالینی

 

  • سفر:

 اگر موقعیت سفر رفتن را دارید، سعی کنید کنید حداقل سالی یک بار به سفر بروید. سفر هم باعث بهتر شدن حال روحی شما می‌شود، هم شما را به همسرتان نزدیک‌تر می کند.

خب در این مقاله به دلایل سرد شدن رابطه میان زوجین و راه‌های جلوگیری از آن پرداختیم. امیدواریم که با درنظر گرفتن و عمل کردن به موارد گفته شده لحظات بهتر و خوشبختی بیشتری را برای خود و همسرتان به ارمغان بیاورید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا