مدیریت

بیزینس پلن چیست و چگونه آن را طراحی کنیم؟

طراحی بیزینس پلن :

طراحی بیزینس پلن : اگر تا به حال با موضوعات کسب کار سر و کار داشته‌‌اید حتما نام بیزنس پلن (Business Plan) و طرح کسب و کار برایتان آشناست ولی واقعا تعریف طرح کسب و کار یا بیزنس پلن چیست و چرا وجود آن برای هر کسب و کار حیاتی است؟

مقاله پیشنهادی : بیزنس پلن چیست؟
بیزنس پلن چیست؟

 

بیزنس پلن یا طرح کسب و کار :

سندی مکتوب از آینده کسب و کار شماست. نوشته‌ای که نشان می‌دهد نقشه و برنامه شما چیست و چگونه و به چه روشی به هدف خود دست خواهید یافت.

این طرح می‌تواند یاری‌رسان کارمندان و مدیران برای انجام وظایفشان در راه رسیدن به اهداف باشد و یا برای جلب نظر خوانندگان این طرح که می‌توانند سرمایه‌گذاران بالقوه باشند مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین بیزنس پلن می‌تواند برای جذب کارمندان کلیدی، ایجاد چشم‌انداز مشاغل جدید، در مذاکره با تأمین‌کنندگان و حتی کمک به مدیران در مورد درک عمیق‌تر هویت شرکت و نحوه مدیریت بهترشان ابزاری مفید باشد. اما طراحی بیزینس پلن چگونه است ؟

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش بازاریابی دیجیتال
آموزش بازاریابی دیجیتال

 

بنابراین لازم است بدانیم که چه چیزهایی در طرح کسب و کار باید رعایت شود و مواردی که باید گنجانده شود در بیزنس پلن چیست؟

به بیان ساده یک طرح کسب و کار نشان‌دهنده اهداف تجاری شماست و استراتژی‌هایی را که شما برای رسیدن به اهدافتان استفاده می‌کنید، بیان می‌کند.

همچنین مشکلات احتمالی که ممکن است تجارتتان با آنها روبرو شود و راه‌های حل آنها، ساختار سازمانی شرکت (شامل عناوین و مسئولیت ها) و میزان سرمایه مورد نیاز برای تأمین مالی را نشان می‌دهد.  در ادامه خواهیم گفت که بیزینس پلن چیست و چگونه آن را طراحی کنید.

طراحی بیزینس پلن

بیزنس پلن «Business Plan» چیست؟

بیزنس پلن سندی مکتوب است که به تفصیل شرح می‌دهد چگونه یک کسب و کار، معمولاً یک شرکت نوپا «startup» اهداف خود را تعریف می‌کند.  و دستیابی به اهداف خود را چگونه انجام می‌دهد. یک طرح تجاری از دیدگاه های بازاریابی، مالی و عملیاتی نقشه راهی مکتوب را برای شرکت ترسیم می‌کند.

بیزنس پلن ها اسناد مهمی هستند که قبل از آن که شرکت بتواند خود را اثبات کند و سابقه‌ای پیدا کند برای جذب سرمایه مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها همچنین یک روش خوب برای شرکت‌ها هستند تا بتوانند راه خود را در مسیر اهدف ادامه دهند.

ویدیو پیشنهادی : آموزش مدیریت
آموزش مدیریت

 

اگرچه به طور بخصوص برای مشاغل جدید بسیار مفید هستند، اما هر شرکتی باید یک طرح کسب و کار داشته باشد یا به طراحی بیزینس پلن بپردازد. در حالت ایده آل، این طرح به صورت دوره‌ای بررسی و به روز رسانی می‌شود تا ببیند آیا اهداف برآورده شده‌اند یا تغییر یافته‌اند. گاهی اوقات، یک طرح تجاری جدید برای یک کسب و کار قدیمی که تصمیم گرفته است به یک مسیر جدید حرکت کند نیز، ایجاد می‌شود.

نکات کلیدی

 • بیزنس پلن سندی مکتوب است که فعالیت‌های اصلی شرکت، اهداف و چگونگی برنامه‌ریزی آن‌ها برای دستیابی به اهدافشان را شرح می‌دهد.
 • شرکت‌های نوپا از بیزنس پلن‌ها برای جذب سرمایه گذار استفاده می‌کنند.
 • ممکن است کسب و کارها با یک طرح تجاری طولانی‌تر یا یک بیزنس پلن ناب کوتاه‌تر برای شروع کار ارائه دهند. برنامه‌های خوب تجاری باید شامل خلاصه ای اجرایی، محصولات و خدمات، استراتژی و تجزیه و تحلیل بازاریابی، برنامه‌ریزی مالی و بودجه باشد.پ

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش گوگل آنالیتکس
آموزش گوگل آنالیتکس

 

درک بیزنس پلن

برنامه کسب و کار یک سند اساسی است که لازم است هر کسب و کار نوپایی قبل از شروع فعالیت به تهیه آن بپردازند. در واقع بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه گذاری، داشتن یک بیزنس پلن را شرطی برای بررسی امکان سرمایه گذاری در استارتاپ‌ها می‌دانند.

فعالیت بدون بیزنس پلن معمولاً ایده خوبی نیست. در حقیقت، تعداد بسیار کمی از شرکت‌ها بدون یک بیزنس پلن دوام طولانی مدت پیدا می‌کنند.

ایجاد و پایبند بودن به یک بیزنس پلن خوب قطعاً مزایای زیادی دارد(از جمله اینکه می توانید قبل از اینکه برای ایده‌های خود هزینه‌ای پرداخت کنید، آن‌ها را امتحان و ارزیابی کنید)

یک بیزنس پلن خوب باید تمام هزینه‌های پیش بینی شده، مشکلات احتمالی و هر تصمیمی را که یک شرکت می‌گیرد را مشخص کند. برنامه‌های تجاری، حتی در میان رقبا در همان صنعت، به ندرت یکسان هستند. اما همه آن‌ها دارای عناصر اساسی یکسانی هستند، از جمله:

 • خلاصه‌ای اجرایی از تجارت و شرح مفصلی از کسب و کار
 • خدمات و یا محصولات آن شرکت
 • همچنین بیان می‌کنند که تجارت چگونه می‌خواهد به اهداف خود برسد.

این طرح باید حداقل شامل نمای کلی از صنعتی باشد که تجارت بخشی از آن خواهد بود و اینکه چگونه خود را از رقبای بالقوه خود متمایز می‌کند.

عناصر یک بیزنس پلن خوب

یک بیزنس پلن از یک کسب و کار با  کسب و کاری دیگر متفاوت است. تمام اطلاعات باید در یک سند ۱۵ تا ۲۰ صفحه‌ای جای بگیرد.

اگر عناصر اساسی در بیزنس پلن وجود داشته باشد که فضای زیادی را اشغال می‌کنند (مانند درخواست‌های ثبت اختراع) باید در برنامه اصلی به آنها ارجاع داده شود و به عنوان ضمیمه وارد شوند.

همانطور که در بالا ذکر شد، هیچ دو بیزنس پلنی یکسان نیستند. اما همه آنها عناصر یکسانی دارند. در زیر برخی از قسمتهای مشترک و کلیدی یک طرح تجاری آورده شده است.

 

 • خلاصه اجرایی:

این بخش شركت را تشریح می‌كند و شامل بیانیه مأموریت همراه با هرگونه اطلاعات در مورد رهبری، كارمندان، عملیات و محل شركت است.

 • محصولات و خدمات :

در اینجا، این شرکت می‌تواند محصولات و خدماتی را که ارائه می‌دهد، شرح دهد.   همچنین ممکن است شامل قیمت گذاری، طول عمر محصول و مزایای مصرف کننده باشد.

از دیگر عواملی که ممکن است وارد این بخش شود شامل فرآیندهای طراحی و تولید، حق ثبت اختراعات شرکت و همچنین فناوری انحصاری است. هر گونه اطلاعات در مورد تحقیق و توسعه (R&D) نیز می‌تواند در اینجا قرار گیرد.

 • تجزیه و تحلیل بازار:

یک شرکت به یک صنعت و همچنین بازار هدف خود نیاز دارد. در این بخش مشخص خواهد شد كه این رقیب كیست و چگونه در صنعت، همراه با نقاط قوت و ضعف آن، نقش دارد. همچنین تقاضای مصرفی مورد انتظار برای آنچه کسب و کار ما می‌فروشد و سختی یا آسانی به دست آوردن بخشی از بازار را مشخص میکند.

 • استراتژی بازاریابی:

در این زمینه نحوه جذب و نگهداری شرکت از مشتری برای شرکت و چگونگی دستیابی به مصرف کننده توضیح داده شده است. این بدان معنی است که یک کانال توزیع باید مشخص شود. همچنین برنامه‌های تبلیغاتی بازاریابی و اینکه از طریق چه نوع رسانه ای این کمپین‌ها وجود خواهد داشت، شرح داده خواهد شد.

 • برنامه ریزی مالی:

برای جذب طرفی که برنامه تجاری را می‌خواند، شرکت باید برنامه ریزی مالی و پیش بینی‌های آینده خود را ارائه دهد. صورتهای مالی، ترازنامه و سایر اطلاعات مالی ممکن است برای کسب و کاری که  از قبل سابقه دارد گنجانده شود. در عوض مشاغل جدید شامل اهداف و برآوردهای چند سال اول تجارت و سرمایه گذاران بالقوه خواهد بود.

 • بودجه:

هر شرکت نیاز به در نظر گرفتن بودجه دارد. این شامل هزینه‌های مربوط به کارکنان، توسعه، ساخت، بازاریابی و سایر هزینه‌های مربوط به تجارت است.

انواع بیزنس پلن :

طراحی بیزنس پلن به شرکت ها کمک می‌کند تا اهداف خود را شناسایی کرده و در مسیر خود باقی بمانند. آنها می‌توانند به شرکت‌ها کمک کنند تا خودشان را راه اندازی و مدیریت کنند و بعد از راه اندازی آنها به رشد آنها کمک کنند. آنها همچنین به عنوان وسیله ای برای جلب مردم در کار و سرمایه گذاری در این تجارت عمل می‌کنند.

اگرچه بیزنس پلن درست یا غلطی وجود ندارد، اما آن‌ها می‌توانند به دو دسته مختلف تقسیم شوند:

 سنتی یا استارت آپ تاپ :

 •  اداره کسب و کارهای كوچك (Small Business Administration)

طرح تجارت سنتی معمول ترین طرح است. آنها استاندارد هستند، در هر بخش جزئیات بیشتری دارند و تمایل به طولانی تر بودن و کار بسیار بیشتری دارند.

از طرف دیگر، برنامه‌های استارتاپ‌های ناب از ساختار استانداردی استفاده می‌کنند حتی اگر در دنیای تجارت چندان معمول نباشد. این بیزنس پلن‌ها کوتاه هستند (به اندازه یک صفحه کوتاه) و جزئیات بسیار کمی دارند. اگر شرکتی از این نوع برنامه استفاده می‌کند، در صورت درخواست سرمایه گذار یا وام دهنده، می‌تواند جزئیات بیشتری را ارائه دهد.

 

ملاحظات خاص :

 • پیش بینی‌های مالی

یک بیزتس پلن کامل باید شامل مجموعه‌ای از پیش بینی‌های مالی برای تجارت باشد. این صورت‌های مالی پیش بینی شده اغلب به صورت فرم‌های مالی یا به طور خلاصه “پیش فرم‌ها” نامیده می‌شوند. این اظهارات شامل بودجه کلی، نیازهای فعلی و پیش بینی شده مالی، تجزیه و تحلیل بازار و استراتژی بازاریابی شرکت است.

 • ملاحظات دیگر برای یک بیزنس پلن

ایده اصلی درست کردن یک بیزنس پلن این است که به دارندگان امکان می‌دهد تصویر مشخص‌تری از هزینه‌های احتمالی و اشکالاتی در برخی تصمیمات تجاری داشته باشند. و به آن‌ها کمک کند قبل از اجرای این ایده‌ها ساختارهای خود را متناسب با آن اصلاح کنند.

همچنین به مالکان این امکان را می‌دهد کی پیش بینی کنند که به کدام نوع سرمایه گذاری احتیاج دارند تا بتوانند کسب و کار خود را آغاز کنند.

اگر جنبه‌های خاصی از کسب و کار شما جالب باشد، باید برجسته شده و برای جذب سرمایه مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، تجارت اتومبیل‌های الکتریکی تسلا موتورز ابتدا فقط به عنوان یک بیزنس پلن مطرح شد.

طرح تجاری به معنای یک سند ثابت نیست. با رشد و تکامل کسب و کار، برنامه کسب و کار نیز باید رشد کند. بررسی سالانه این طرح به یک کارآفرین اجازه می‌دهد تا هنگام در نظر گرفتن بازارها آن را به روز کند.

همچنین فرصتی فراهم می‌کند تا به گذشته نگاهی بیندازید و ببینید چه چیزهایی بدست آمده است و چه نتوانسته است. آن را به عنوان یک سند زنده تصور کنید که با تجارت شما رشد و تکامل می‌یابد.در این مقاله با طراحی بیزینس پلن آشنا شدید امیدواریم که بتوانید طرح درست و اصولی را برای کسب و کارتان بکشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا