مالی و سرمایه‌گذاری

ماینر چیست؟

ماینر چیست؟ امروزه با افزایش محبوبیت استفاده از ارزهای دیجیتال و ماینینگ، افراد زیادی به خرید و فروش ارزهای دیجیتال روی آورده اند و به نوعی از این راه کسب درآمد بسیار خوبی دارند؛ اما تنها برخی از افراد می‌توانند با استفاده از دستگاهی به نام ماینر اقدام به استخراج ارز دیجیتال ‌کنند.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث شد تا جوانان و افراد زیادی در ایران و خارج از ایران به استخراج ارز دیجیتال روی بیاورند، رشد قیمت فوق العاده خوب و سریع برخی از ارزهای معروف مانند بیتکوین در چند سال اخیر بوده است.

در این مقاله قصد داریم ماینر را به شما معرفی کنیم و توضیحاتی درباره این دستگاه که وظیفه استخراج ارزهای دیجیتال را به شما ارائه دهیم.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش بورس
 آموزش بورس

 

ماینر چیست؟ 

ماینر چیست؟ ماینر به دستگاهی گفته می‌شود که وظیفه استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیتکوین را بر عهده می‌گیرد؛ استخراج این ارزهای دیجیتال نیاز به قدرت و توان پردازشی بالایی دارد و دستگاه ماینر نیز، این توان و قدرت را تامین خواهد کرد.

البته توان و قدرت پردازشی تمام دستگاه‌های ماینر یکسان نیست و افرادی که صاحب این دستگاه می‌باشند، با توجه به قدرتی که ماینر در اختیار شبکه‌ها قرار می‌دهد، ارز استخراج خواهند کرد.

ارزهای دیجیتال را می‌توان با استفاده از هر تعداد دلخواهی از این دستگاه‌ها، استخراج کرد و از این نظر افراد با محدودیت مواجه نخواهند بود؛ یکی از اصلی‌ترین دلایلی که افراد به سمت استفاده از این نوع دستگاه‌ها نمی‌روند و یا از یک دستگاه استفاده می‌کنند و حاضر نیستند تعداد دستگاه‌ها را افزایش دهند، مصرف برق نسبتا بالای دستگاه‌های ماینر می‌باشد.

برای مثال استخراج بیتکوین با دستگاه ماینر آی‌سیک کاملا به صرفه است و ممکن است در صورت استفاده از دستگاه ماینر با نوع دیگر، هزینه برق و زمان هدر رفته شما نیز در نیاید و به طور کلی ضرر کنید.

 

ویدئو پیشنهادی : پرایس اکشن
پرایس اکشن

 

ماینر چیست

لازم به ذکر است که ماینر بیتکوین به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که فقط وظیفه استخراج بیتکوین را دارند و قادر به استخراج دیگر ارزهای دیجیتال نخواهند بود؛ با توجه به اینکه بیتکوین یکی از ارزهای دیجیتالی بود که بیشترین رشد قیمتی را در بین دیگر ارزهای دیجیتال داشت، استفاده از دستگاه ماینر بیتکوین در میان جوانان رواج یافته است.

محبوبیت ماینر بیتکوین در سال‌های اخیر افزایش بسیار چشمگیری داشته است و به طور کلی اکثر افرادی که قرار است تازه در زمینه فعالیت کنند، از دستگاه ماینر بیتکوین استفاده می‌کنند.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش ارز دیجیتال
آموزش ارز دیجیتال

 

انواع دستگاه ماینر

به طور کلی چهار نوع دستگاه ماینر وجود دارند که قصد داریم در ادامه توضیحاتی را درباره آن به شما بدهیم.

 • CPU یا پردازنده‌ مرکزی

اولین نوع دستگاه ماینر CPU یا به زبان فارسی پردازنده مرکزی می‌باشد؛ این دستگاه در سال‌های ابتدایی محبوبیت زیادی به دست آورد و افراد بسیار زیادی از این دستگاه برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌کردند، اما امروزه و با توجه به ورود دستگاه‌های ماینر جدید به بازار ارز دیجیتال جهان، محبوبیت این دستگاه کم کم از دست رفت.

هرچند که هنوزم برخی از افراد وجود دارند که با استفاده دستگاه ماینر CPU، اقدام به استخراج ارز دیجیتال به ویژه مونرو می‌کنند.

 • GPU یا پردازنده گرافیکی

دستگاه ماینر پردازنده گرافیکی که GPU نامیده می‌شود هم مانند CPU در سال‌های اول ورودش، برای استخراج بیتکوین، کاربرد بسیار زیادی داشت و اکثر افرادی که قصد داشتند بیتکوین استخراج کنند، به سراغ این دستگاه می‌رفتند.

این روش استخراج با کارت گرافیک می‌باشد؛ این روش استخراج امروزه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد اما همچنان یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های ماینر خواهد بود.

امروزه از این دستگاه می‌توان انواع ارزهای دیجیتال به غیر از ارزهایی که استخراج‌شان با این دستگاه به صرفه نیست را استخراج کرد؛ برای مثال اتریوم یکی از ارزهای دیجیتالی می‌باشد که استخراج آن با این نوع دستگاه به صرفه خواهد بود.

لازم به ذکر است که استخراج بیتکوین و لایت‌کوین با این دستگاه به هیچ عنوان به صرفه نیست و بیتکوین را فقط و فقط باید با آسیک استخراج کرد؛ اگر قصد استخراج بیتکوین را با این دستگاه داشته باشید، بدون شک سودی نخواهید کرد و حتی ممکن است هزینه برق شما، بیشتر از حد استخراج‌ شده‌تان باشد.

ارزهای دیجیتال زیادی وجود دارند که استخراج آن‌ها با دستگاه ماینر GPU به صرفه خواهد بود و استفاده از این دستگاه می‌تواند برای شما سودآوری نسبتا خوبی داشته باشد.

 • FPGA

سومین نوع از دستگاه ماینر با نام FPGA که نسبت به دو نوع قبلی ( CPU و GPU ) به صرفه‌تر است و عملکرد بهتری را نیز دارد؛ به طور کلی این دستگاه تا قبل از ورود آی‌سیک، محبوبیت بسیار بالایی داشت و اکثر افرادی که به استخراج ارز دیجیتال روی آورده بودند، از این دستگاه استفاده می‌کردند.

دستگاه ماینر FPGA از نظر مصرف برق، مقدار فضا، تولید قدرت و … بسیار بهتر از دو نوع قبلی خود بوده است؛ طراحی ساده این نوع دستگاه باعث شد تا هزینه طراحی آن تا حد بسیار زیادی پایین بیاید و حتی کمتر از دستگاه‌های CPU و GPU باشد.

 • آی‌سیک

در میان محبوبیت‌های دستگاه ماینر FPGA، ناگهان دستگاهی به نام آی‌سیک به بازار ارز دیجیتال وارد شد؛ آی‌سیک از هر نظر نسبت به سه نوع قبلی دستگاه‌های ماینر، در سطح بالاتری قرار داشت.

مصرف برق، قدرت، مقدار فضا، مقرون به صرفه بودن و دیگر ویژگی‌های خوب این دستگاه، باعث شد تا دستگاه‌های ماینر دیگر محبوبیت خود را از دست بدهند و تقریبا اکثر افراد به استفاده از آی‌سیک برای استخراج ارز دیجیتال روی بیاورند.

شما نیز اگر می‌خواهید بیتکوین، بیتکوین کش، لایت‌کوین و زی‌کش را استخراج کنید، فقط و فقط باید دستگاه ماینر آی‌سیک را خریداری کنید؛ استفاده از دستگاهی غیر از دستگاه ASIC برای استخراج ارزهایی که گفته شد، می‌تواند باعث ضرر شما شود و مطمئن باشید که هزینه برق شما، بیشتر از درآمدتان در طول ماه خواهد بود.

مزایای استفاده از ASIC

دستگاه ماینر آی‌سیک به دلیل به صرفه نبودن دستگاه‌های دیگر و همچنین توسعه شبکه بلاک‌چین، طراحی و تولید شد و عملکرد فوق العاده‌ای را به این لحظه از خود به نمایش گذاشته است.

از مهم‌ترین نقاط قوت دستگاه آی‌سیک، استخراج ارز دیجیتال به ویژه بیتکوین با سرعت بالا، زمان کم و مصرف برق مناسب با استخراج خواهد بود؛ بدون شک سه دستگاه قبلی که از آن‌ها نام برده شد، این سه ویژگی مثبت را در کنار یکدیگر ندارند.

ماینر چیست

امروزه شرکت‌های اینوسیلیکون، کنان، ای‌بنگ، میکرو بی‌تی و بیت ‌مین بزرگ‌ترین تولید کنندگان دستگاه ماینر آی‌سیک در سطح جهان می‌باشند؛ دستگاه‌های تولید شده توسط این شرکت‌ها، بسیار با کیفیت و البته مقرون به صرفه خواهد بود.

اما بزرگ‌ترین شرکت تولید کننده ماینر در جهان، بیت مین تکنولوژی می‌باشد که در سال ۲۰۱۳ و در پایتخت کشور چین یعنی شهر پکن فعالیت خود را آغاز کرد؛ جالب است بدانید که یکی از طراحان دستگاه‌های ماینر این شرکت، در سال  ۲۰۱۶ از آن‌ها جدا شد و به تنهایی شرکت میکرو بی‌تی را تاسیس کرد.

شرکت میکرو بی‌تی که تاسیس کننده آن، زمانی یک فرد طراح در شرکت بیت مین تکنولوژی بود، امروزه به یکی از اصلی‌ترین رقبای بیت مین تبدیل شده است و دستگاه‌هایی را ساخته است که رقابت را بین این دو شرکت، بسیار سخت کرده است.

ماینینگ به چه معناست؟

به استخراج ارز دیجیتال، ماینینگ گفته می‌شود؛ در حال حاضر ماینینگ به یکی از اصلی‌ترین شغل‌های برخی از جوانان و مردهای میانسال در ایران و جهان تبدیل شده است.

از زمانی که ماینینگ ارزش بسیار زیادی پیدا کرد و مردم نیز متوجه شدند که از این راه می‌توانند پول بسیار خوبی در بیاورند، به سرعت این کار را شروع کردند؛ البته همواره به یاد داشته باشید که ماینینگ و اکثر کارهایی که با تجارت، سرمایه‌گذاری و … نیازمند اطلاعات اولیه و پیش‌زمینه برای شروع دارند.

بدون شک بدون وارد شدن به ماینینگ بدون داشتن اطلاع و دانش، نه تنها شما را از نظر هزینه و پول متضرر خواهد کرد، بلکه باعث می‌شود تا زمان شما نیز هدر برود؛ وقت از پول نیز ارزش‌مندتر است و اگر بیهوده تلف شود، مطمئنا هزینه آن سنگین‌تر از ضررهای مالی خواهد بود.

 

ویدئو پیشنهادی :آموزش سرمایه گذاری
آموزش سرمایه گذاری

 

توصیه‌هایی برای خرید دستگاه ماینر

از آن‌جایی که دستگاه‌های ماینر قیمت بسیار زیادی دارند و هر شخصی نمی‌تواند آن‌‎را به راحتی خریداری نماید، تصمیم گرفتیم اطلاعاتی را درباره خرید این دستگاه به شما ارائه کنیم.

این دستگاه علاوه بر هزینه بسیار زیادی که هنگام خرید برای شما خواهد داشت، مصرف برق بالایی نیز دارد که حتما باید هنگام خرید در نظر گرفته شود؛ پیشنهاد می‌شود قبل از خرید و اقدام به هر کاری، اطلاعاتی درباره ماین کردن بیتکوین جمع آوری کنید و بدون داشتن اطلاع قبلی، به هیچ عنوان دستگاه را نخرید؛ زمانی دستگاه را خریداری کنید که مطمئن هستید می‌توانید از پس تمامی کارهای مربوط به ماین کردن و مراقب بودن بر بیایید. در غیر این صورت هم از نظر زمانی و هم از نظر قیمتی ضرر بسیار زیادی خواهید کرد.

حتما قبل از خرید میزان سود خودتان را حساب کنید؛ البته نمی‌توان قبل از خرید به صورت دقیق میزان و مقدار سود دهی را مشخص کرد اما نکته‌ای وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به قیمت روز بیتکوین و مشخصات دستگاه ماینر مد نظر خود، سود حدودی‌تان را حساب کنید.

 

ویدئو پیشنهادی : مدیریت مالی
مدیریت مالی

 

کارهای مورد نیاز برای ماینینگ

به طور کلی اگر شما پول داشته باشید، به راحتی می‌توانید ماینینگ را انجام دهید و به سود دهی خوبی (در صورت داشتن دانش فنی و علم کامل بر ماینینگ) دست پیدا کنید؛ شما برای شروع کار فقط باید یک دستگاه ماینر خریداری کنید و کیف پول الکترونیکی کاملا امن و مناسب را بسازید.

ملحق شدن به یک استخر برای ماینینگ نیز مرحله آخر خواهد بود؛ یعنی شما اگر این سه کار بالا را انجام دهید، می‌توانید ماین کردن را به سرعت شروع کنید. البته توجه داشته باشید که حتما علم کافی را در این راه به دست آورده باشید و بدون داشتن علم و دانش، وارد کاری مانند ماینینگ و استفاده از دستگاه ماینر نشوید.

ماینری در ایران

امروزه در کشور ایران نیز سایت‌ها و شرکت‌هایی وجود دارند که اقدام به فروش دستگاه ماینر می‌کنند و شما نیز اگر قصد دارید به دنیای ارز دیجیتال وارد شوید، می‌توانید دستگاه ماینر را با قیمت مناسب خریداری و کار خود را شروع کنید.

البته باز هم می‌گوییم که بدون دانش قبلی وارد هیچ‌کاری به ویژه استخراج ارز دیجیتال نشوید تا هم از هدر رفتن وقت جلوگیری شود و هم از بیهوده هزینه کردن خودداری شود.

دستگاه ماینر چیست؟

دستگاه ماینر «miner» یک دستگاه برای استخراج رمز ارزها است که در سراسر جهان به طور وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماینرها برای انجام یک سری طراحی،  عملیات مشخص و پیاده سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تعدادی مدار متجمع بر روی مادر برد سوار می‌شوند و یک دستگاه خاص به اسم دستگاه ماینر ارائه می‌کنند.

استفاده از ماینرها کمک می‌کند تا کارایی و سرعت محاسبات افزایش یابد. همچنین کمک می‌کند تا کاربران تعداد رمزارزهای بیشتری استخراج کنند و درآمدهای هنگفتی کسب کنند.

در نتیجه در پاسخ به سوال ماینر چیست به زبان ساده می‌توان گفت که دستگاهی قدرتمند برای استخراج رمز ارزها با صرفه اقتصادی است. دستگاه ماینر یا ASIC در حقیقت مخفف «Application Specific Integrated Circuit» است.

سه عامل زیر در سود آوری دستگاه ماینر تاثیرگذار است:

 1. هنگام خرید دستگاه ماینر توجه داشته باشید که هرچقد قیمت دستگاه بیشتر باشد، مدت زمان طولانی‌تری را باید صرف استخراج کنید تا هزینه دستگاه برگردد.
 2. هرچقد دستگاه‎تان برق بیشتری مصرف کند، هزینه‌ای که باید بپردازید بیشتر خواهد بود.
 3. هرچقد که دستگاه ماینر شما قدرت پردازش بیشتری داشته باشد، تعداد بلاک‌های استخراج شده نیز بیشتر خواهد بود.

معایب دستگاه ماینر چیست ؟

 1. در صورتی که دستگاه ماینر شما خراب شود، تعمیر آن در ایران کمی مشکل است؛ زیرا خدمات پس از فروش و گارانتی دستگاه‌های ماینر ضعیف است.
 2. دستگاه‌های ماینر الگوریتم‌های محدودی را پشتیبانی خواهند کرد.
 3. متاسفانه دستگاه‌های ماینر هنگام محاسبات بالا دارای گرما و سر و صدای زیاد است.
 4. اگر زمانی تصمیم به فروش دستگاه بگیرید، کمی با چالش مواجه می‌شوید.

معایب دستگاه ماینر

کار دستگاه ماینر چیست ؟

ارزهای دیجیتال دارای یک شبکه غیر متمرکز هستند؛ بعنی توسط هیچ شبکه یا سازمانی اداره نمی‌شوند. در حقیقت این ارزها مانند بیت کوین توسط کاربرانی که مشترک شبکه ارز دیجیتال هستند، اداره می‌شود.

تراکنش‌های ارزهای دیجیتال باید توسط ماینرها تایید و یا رد شود. در واقع ماینر ها زمانی که موفق به حل توابع ریاضی پیچیده می‌شوند و به جوابی می‌رسند که مورد تایید سایر ماینرهاست، شبکه به آن‌ها پاداش می‌دهد و این پاداش، همان ارز استخراج شده توسط ماینر است. جهت حفظ تعادل شبکه، هرچند وقت یکبار سختی استخراج افزایش می‌یابد

سوالی که پیش می‌آید این است که کار دستگاه ماینر چیست به زبان ساده هنگامی که شما ماینر را خریداری و به اینترنت وصل می‌کنید، متوجه IP دستگاه خواهید شد.  دستگاه ماینر به شما کمک می‌کند تا به راحتی از پس سختی استخراج بربیایید و موفق به حل معادلات شوید.

در چندین سال گذشته شما می‌توانستید برای استخراج ارز از کارت گرافیک یا پردازشگرهای خانگی استفاده کنید. اما امروزه به دلیل سختی استخراج و افزایش کاربران، باید از دستگاه ماینر یا ای سیک برای افزایش سرعت استخراج و کسب سود استفاده نمایید. نکته‌ای که وجود دارد این است که رمز ارزها با یک الگوریتم خاص پیاده‌سازی می‌شوند؛ لذا باید دستگاه ماینر را براساس نوع ارز مورد نظر انتخاب نمایید.

برای مثال، الگوریتم بیت کویین SHA-256 است. در نتیجه باید به سراغ دستگاه‌هایی بروید که از این الگوریتم پشتیبانی می‌کند. با استفاده از این دستگاه ماینر می‌توانید تمام رمز ارزها با الگوریتم SHA-256 استخراج کنید.

هش ریت دستگاه ماینر چیست ؟

به قدرت دستگاه ماینر، هش ریت «HashRate» می‌گویند که به معنای شماره تراکنش منحصر به فرد برای هر بلاک است. در حقیقت هش ریت یک کد با طول ثابت و متشکل از حروف و اعدا مختلف است که باعث افزایش توان محاسباتی دستگاه می‌شود. در نتیجه هرچه هش ریت دستگاه ماینر بیشتر باشد، قدرت پردازش آن بالاتر بوده و شما قادر به انجام محاسباتی بیشتری در واحد زمان خواهید بود. همچنین باعث حفظ امنیت تراکنش می‌شود.

آیا خرید دستگاه ماینر به صرفه است ؟

دستگاه‌های ماینر برای فعالیت نیاز به برق قوی و کافی دارند. متاسفانه بسیاری از افراد تازه‌کار در شروع استخراج ارز به نکاتی مانند هزینه‌های محافظت و نگهداری از دستگاه توجه نمی‌کنند. گاهی حتی این سوال پیش می‌آید که ” استخراج ارز دیجیتال با دستگاه ماینر به صرفه است ؟ ” بهتر است قبل از هرگونه اقدام، تمام هزینه‌های خرید، نگهداری و استفاده از دستگاه ماینر را برآورد کنید و مکانی که دارای برق قوی و کافی است برای استفاده از آن انتخاب نمایید.

توجه داشته باشید که اگر از دستگاه ماینر به خوبی مراقبت نکنید، خراب خواهد شد و قدرت آن به تدریج کاهش خواهد یافت. در نتیجه قبل از خرید و کار با دستگاه باید نکاتی مانند میزان مصرف انرژی برق، میزان سر و صدا، وزن دستگاه و وانایی پردازش را در نظر بگیرید. در کنار تمام این موارد باید به میزان بازدهی و خروجی دستگاه نیز توجه داشته باشید.

امروزه شرکت‌های مختلفی دستگاه‌های ماینر را در اختیار استخراج کنندگان قرار می‌دهد؛ از جمله Antminer ،Innosilicon، Canaan و MicroBT که عملکرد بسیار خوبی دارند. متاسفانه افراد زیادی بدلیل نداشتن آگاهی در رابطه با نحوه کار با دستگاه ماینر و خصوصیات فنی آن، هزینه‌های زیادی را صرف خرید دستگاه می‌کنند اما سود و درآمد قابل ملاحظه‌ای بدست نمی‌آورند. همین موضوع باعث دلسرد شدن آن‌ها از استخراج رمز ارزها می‌شود.

دستگاه ماینر

جمع بندی نهایی

در حال حاضر اکثر جوان‌های خام و بی تجربه فکر می‌کنند که به راحتی می‌توانند با استفاده از دستگاه ماینر به درآمد عالی برسند؛ شکی در اینکه درآمد ماینینگ بالا می‌باشد، نیست. اما در صورتی می‌توانند به درآمد زیاد برسند که از دانش کافی و علم کامل بر ماینینگ و دستگاه های ماینر برخوردار باشند.

به دلیل افزایش روز به روز ارزش ارزهای دیجیتال به ویژه بیتکوین، جوانان جویای کار زیادی به سمت استخراج و ماینینگ می‌آیند و با قاطعیت می‌توان گفت ۸۰ درصد آن‌ها ضرر بسیار بدی را متحمل خواهند شد.

آن ۲۰ درصد دیگر نیز به دلیل داشتن دانش کافی و تجربه لازم، به راحتی کسب درآمد می‌کنند و ماینینگ را به عنوان شغل اصلی و منبع درآمد خود می‌دانند.

لازم به ذکر است که هرچه دستگاه ماینر شما از قدرت بالاتری برخوردار باشد، شما درآمد بیشتری خواهید داشت؛ پس اگر پول زیادی را برای خرید یک دستگاه ماینر بسیار خوب بپردازید، سرمایه‌گذاری کرده اید و مطمئنا این پول طی چند مدت به همراه سودش توسط دستگاه ماینر به شما بازگردانده خواهد شد.

سرمایه‌گذاری بر روی بیتکوین و خرید بخشی از بیتکوین در هر زمانی از سال می‌تواند آینده بسیار خوبی را برای شما رقم بزند؛ اگر بتوانید هر چند وقت یک مرتبه، به اندازه توان خود بیتکوین خریداری کنید، در چند سال بعد همان بیتکوین ارزشی ده‌ها برابری پیدا خواهد کرد. امیدواریم که در این مقاله به سوال ماینر چیست؟ به طور کامل پاسخ داده باشیم و برایتان مفید بوده باشد.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش ایچیموکو
آموزش ایچیموکو

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا