مدیریت

مدیریت سبز محصول چگونه است؟

همانطور که از موضوع مدیریت سبز مشخص است این مقوله به منابع زیست محیطی و حفاظت از آن بر میگردد. و تمامی افراد که بر کره ی زمین زندگی می نمایند باید در راستای حفظ این منابع و به حداقل رساندن آلاینده های مخرب زیست محیطی کوشش نمایند.

افزایش آگاهی جهانی از تخریب محیط زیست، بسیاری از کشورها و سازمان ها را به سمت ابتکارات پایداری در هر حوزه ای از جامعه سوق داده است. آگاهی جهانی برای برجسته کردن مسائل زیست محیطی آلودگی سیاره و منابع طبیعی محدود برای مصرف کنندگان ایجاد شده است تا از محصولات دوستدار محیط زیست و شرکت های تولیدی برای استفاده بهینه از منابع مصرفی خود تقاضا کنند.

جالب است بدانید تلاش برای حفاظت از محیط زیست به اواسط دهه ۱۹۶۰ بازمی‌گردد و پس از آن به صورت عمومی و دولتی این تلاش ها افزایش پیدا کرد و یکی از دلایل آن جلوگیری از بیماری های زیست محیطی بوده است.

مدیریت سبز محصول

در حالی که بازیافت محصول و ایجاد محصولات سازگار با محیط زیست ضروری است، کلید مدیریت پایداری موثر شامل مدیریت کامل کل زنجیره تامین محصول شرکت سازنده است. این امر شامل پذیرش فناوری و مهارت های پیشرفته است که بهره وری را بهبود می بخشد. بنابراین آینده پایداری در سیستم مدیریت محصول سبز نهفته است.

هر روزه به تعداد متقاضیان استفاده از مدیریت سبز محصول افزوده می شود، از شرکت هایی که مدیریت سبز را در سازمان خود پیاده سازی نمودند می توانیم به شرکت گوگل و سونی اشاره نماییم.

باتوجه به مفهوم مدیریت سبز، در ادامه به تعریف مدیریت سبز محصول و عوامل مرتبط با آن می پردازیم.

ویدیو پیشنهادی : آموزش مدیریت
آموزش مدیریت

مدیریت سبز محصول چیست؟

به زبان ساده مدیریت سبز محصول مجموعه ای از مطالعات و اقدامات جامع، هدفمند و مستمری است که در سطوح مختلف دستگاه های دولتی و غیر دولتی صورت می گیرد تا وضعیت موجود سازمان را در جهت رسیدن به وضعیت مدیریت سبز ارتقا و تداوم بخشد.

مدیریت سبز محصول

مدیریت محصول سبز یک سیستم کامل است که محصولات را از مرحله برنامه ریزی پروژه تا طراحی، توسعه، تولید آزمایشی و تولید انبوه تا پایان عمر محصول مورد بررسی قرار می دهد.

استراتژی مدیریت محصول سبز با هدف یک ماموریت صنعتی برای عرضه محصولاتی است که می تواند نیازهای مشتری را برآورده کند، در حالی که گام های پیشرفته ای را به سمت نوآوری محصول با استفاده از فناوری و توسعه مکانیزم تولید پایدار بردارد.

به طور کلی پروسه ی مدیریت  فرآیندهای زیست محیطی اینگونه است که باید سیستم های مدیریت فناوری اطلاعات مرتبط را ایجاد و اصلاح نمود تا اطمینان حاصل گردد که کل چرخه عمر محصول، از شروع پروژه تا تحقیق و توسعه، نمونه سازی، تولید انبوه، خدمات پس از فروش و پایان چرخه عمر محصول، وجود دارد. تمامی این روند توسط سیستم های مرتبط سازمان نظارت می گردد. این فرآیند به طور طبیعی شامل مدیریت الزامات کیفیت محیطی برای تامین کنندگان می باشد. سیستم جدید مدیریت محصول سبز در واقع سیستم مدیریت جامع کارایی و کامل بودن فرآیندهای زیست محیطی را تضمین می نماید. برخی سازمان های موفق از فرآیند توسعه محصول C منحصر به فرد خود برای اجرای کنترل ها در هر مرحله از توسعه برای محصولات سبز سازگار با محیط زیست استفاده می نمایند.

حوزه های کلیدی در طراحی و مدیریت محصول سبز عبارتند از:

عناصر کلیدی که در ادامه این مقاله بیان می گردد به دستیابی به پایداری محصول و مدیریت محصول سبز می نماید.

 • طراحی پایدار

طراحی پایدار (یا سبز) یک محصول همه عوامل را از زمان دستیابی به مواد اولیه مورد نیاز برای محصول تاعرضه ی  نهایی آن در نظر می گیرد. همه این عوامل می توانند تأثیرات احتمالی بر محیط ما داشته باشند. طراحی پایدار (یا طراحی محصول سبز) باید از مراحل اولیه طراحی و توسعه محصول اتخاذ شود و باید به اهدافی مانند کاهش مواد مضر برای محیط زیست استفاده شده در محصول، سهولت مونتاژ و جداسازی محصول توجه شود. و همچنین کاهش انرژی مصرفی برای تولید محصول در نظر گرفته می شود.

مدیریت سبز محصول

به عنوان مثال، شرکت‌ها برای بررسی سازگاری با محیط‌زیست محصولات خود، آزمایشگاه‌های گیاهی را برای تشخیص استفاده از هر گونه ماده خطرناک در محصولات یا مواد خام تامین‌کننده تنظیم کرده‌اند.

 • مدیریت زنجیره تامین سبز

برای اجرای این عنصر کلیدی، تمام اجزای مونتاژ محصول و سایر مواد مورد استفاده، در طول ساخت و نگهداری محصول از نظر وجود مواد خطرناک بررسی می شوند. ممیزی زنجیره تامین از تولید کنندگان و تامین کنندگان آن انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که همه طرف های درگیر الزامات لازم توسعه پایدار را برآورده می کنند. تحقیقات با همکاری مشتریان برای توسعه مواد سازگارتر با محیط زیست و بدون هالوژن نیز با هدف کاهش آسیب های محیطی انجام می شود.

ویدیو پیشنهادی : مدیریت محصول
مدیریت محصول

 

مدیریت سبز محصول

 • تولید سبز

هدف این عنصر کلیدی تولید محصولاتی است که فقط با استفاده از آن دسته از مواد و فرآیندهایی که کمترین تأثیر مضر را بر محیط زیست داشته باشند. علاوه بر این، تولید سبز با هدف حفظ انرژی مورد استفاده برای تولید و تضمین حداکثر ایمنی برای کارکنان و جامعه است.

جنبه های اضافی تولید سبز (یا پایدار) شامل پذیرش فناوری های تولید و طراحی کارخانه است که می تواند به این هدف کمک کند.

 • تولید و تدارکات پایدار

عوامل کلیدی مانند تولید انبوه و برون سپاری می توانند به این هدف کمک کنند. همانطور که در کتاب با عنوان “مدیریت فناوری برای تولید پایدار و لجستیک” توضیح داده شده است، فناوری‌های نوآورانه فرصت‌هایی را برای پاک‌تر کردن تولید و تدارکات و انرژی کارآمدتر فراهم می‌کنند.

ابزارهای مهندسی، مانند CAx، می‌توانند ردپای کربن یا مصرف انرژی را در هر فرآیند تولیدی خاص تعیین کنند.

 • استفاده و نگهداری مسئولانه

خدمات مشتری باید شامل روش هایی برای سیستم های نگهداری و سرویس دهی پایدار باشد که به تعامل با مشتریان کمک کند.

 • سهولت بازیابی و جداسازی قطعات

در نظر گرفتن چرخه عمر محصول سبز تا خروج نهایی محصول، از جمله کاهش ضایعات منابع و هزینه های بازیافت محصول، گسترش می یابد. مواد محصول با نسبت بیشتری از مواد بازیافتی را می توان انتخاب کرد.

اقدامات برای سهولت بازیابی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از کاغذ بازیافتی برای دفترچه راهنمای محصول.
 • بسته بندی محصول با استفاده از کاغذ موجدار قابل بازیافت.
 • کارتن های محصول دارای علامت سیستم بازیافت هستند.

روش‌های سهولت جداسازی قطعات می‌تواند شامل محصولات زیر باشد:

 • با طراحی مدولار

با طراحی آسان جداشونده، یعنی محصولاتی که با استفاده از ابزارهای معمولی مانند پیچ ​​گوشتی قابل تجزیه هستند.

 • با کاهش تعداد پیچ ​​های بست.

با طراحی آسان برای جداسازی، به ویژه برای محصولات الکترونیکی.

 • خروج محصول

این شامل تجزیه و تحلیل نهایی “6R” برای پایان عمر محصول است که شامل موارد زیر است:

بازنشستگی، در این صورت، شرکت باید یک استراتژی مدیریت دفع زباله داشته باشد.

استفاده مجدد، که شامل ادغام مجدد بخش محصول به چرخه تولید می شود.

 • بازسازی

کاهش و طراحی مجدد که شامل دانش آموخته شده است، که در چرخه عمر محصول بعدی کمک خواهد کرد.تمدید، که مرحله نهایی فرآیند مدیریت محصول سبز است.

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا