00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 16 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 16 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
فقط محتوا
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
 • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
  +
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوا
339,000 تومان
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • تمام قابلیت‌های پلن محتوا
  +
 • گواهی‌نامه مکتب‌خونه
 • پروژه محور
 • تمرین و آزمون
 • تالار گفتگو
 • تسهیل استخدام
419,000 تومان
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

آموزش مقدماتی مدیریت محصول

دوره‌های مکتب‌پلاس
22 ساعت
93٪ (1211 رای)

مدیریت محصول :

 مدیریت محصول یکی از شاخه‌های مدیریت است که در مباحث مربوط به آموزش مدیریت و کسب و کار به آن پرداخته می‌شود که ما در مکتب‌خونه در این دوره آموزشی قصد داریم شما را با این علم به روز و کاربردی از شاخه مدیریت آشنا کنیم و به شما کمک کنیم بتوانید به عنوان یک پروداکت منیجر استخدام شوید.

بیش از دو دهه از ظهور نقش مدیر محصول در شرکت‌های صنعت IT می‌گذرد. اما شاید تنها 10 سال است که مدیریت محصول با تعریف فعلی شناخته می‎شود.

مدیریت محصول هنر خلق محصولی است که با حل مشکل و رفع نیازی به شیوه‌ای غیرمنتظره مشتری را مشعوف می‌کند. هر سازمانی چه آگاهانه و چه به طور ناخوداگاه به مدیریت محصول نیاز دارد. حتی شرکت های فعال در زمینه عرضه خدمات برای شکل گیری و بقای خود نیازمند آن می‌باشند. مدیریت محصول حوزه‌ای در نقطه تلاقی طراحی محصول، فناوری و تولید، بازاریابی و استراتژی‌های کسب و کار است. 

مدیریت محصول در شرکت‌های کوچک و نوپا، اغلب بر عهده یکی از بنیانگذاران شرکت است و در بسیاری موارد به صورت تجربی انجام می‌شود. اما با رشد شرکت‌ها، به ویژه در فضای رقابتی و جهانی امروز، به یکی از نقش‌های ضروری و تعیین کننده سودآوری هر سازمان مبدل می‌شود.

بنابراین، نیاز به شناسایی و توسعه مهارت و دانش تخصصی مدیریت محصول در ارائه پیشنهاد ارزشی و براورده کردن نه تنها نیازهای مشتری، بلکه افزایش ارزش دیگر ذینفعان همچون سرمایه گذاران و کارکنان در هر کسب و کاری نیازی محسوس است.

چنانچه محصولی با موفقیت مورد پذیرش مشتری قرار گیرد و درآمد مناسب ایجاد نماید، تناسب محصول با بازار تحقق می‌یابد. ایجاد چنین تناسبی، فرآیندی پیوسته و مداوم و رسالت مدیران محصول است. 

در چند سال اخیر در سراسر دنیا و به تبع آن در ایران، تقاضا برای ورود به بازار کار مدیریت محصول شتاب فوق‌العاده ای گرفته است. 
اما چطور باید به این کار ورود کرد؟ مدرک و گواهینامه‌ای برای مدیریت محصول وجود ندارد که افراد علاقمند بتوانند با کسب آن به این حوزه ورود کنند و اغلب افراد به صورت اتفاقی یا به واسطه روابطشان به این مشاغل دست پیدا کردند.

اما این دوره از آموزش مدیریت محصول شما را با مفاهیم بنیادی و پایه این حوزه کاری آشنا می‎کند. در این دوره مفاهیم پایه را می ‌آموزید و یاد می‎گیرید که چطور آن ها را به کار ببندید تا برای ورود به بازار کار  آماده شوید.

با عنایت به این ضرورت و با هدف کمک به افزایش تولید ناخالص داخلی ملی از طریق توسعه توانمندی متخصصان کسب و کارهای میهن، مکتب‌خونه آموزش مدیریت محصول را طراحی و ارائه نموده است.

این دوره مبتنی بر دانش افراد متخصص و دارای تجربه در این زمینه است و مخاطب را از مفاهیم پایه تا اکتساب مهارت و دانش یک پروداکت منجیر یا مدیر محصول به شیوه ای موثر هدایت می نماید. 

مدیریت محصول چیست؟

اگر یک نگاه گذرا به شرکت‌های موفق و روند پیشبرد موفقیت آن‌ها بیاندازید متوجه خواهید شد که وجود عنصر اصلی و کلیدی به نام مدیر محصول تاثیر بسیار شگرفی بر روی موفقیت آن سازمان دارد.

 اگر بخواهیم یک تعریف کلیشه‌ای و در عین حال جامع از آن ارائه کنیم، می‌توانیم بگوییم که، مجموعه‌ای از عملیات به‌هم پیوسته می‌باشد که در تمام طول حیات چرخه محصول وظیفه هدایت آن ‌را برعهده دارد.

مدیریت محصول یعنی اولویت قراردادن مشتری و خواسته‌های او. مدیر محصول بایستی از همان مراحل اولیه شکل‌گیری ایده، پیاده‌سازی جایگاه محصول در بازار، قیمت‌گذاری، بررسی رقبا در بازار، نظر مشتری و درخواست آن‌ها را در اولویت کار خود قرار بدهد.

چراکه مشتری کسی است که خواستار دریافت آن محصول است و محصول برای مشتری تولید می‌شود و اگر در فرایند شکل گیری ایده تا تولید محصول و ورود به بازار خواست مشتری و علایقش در نظر گرفته نشود، تمام زحمات به هدر رفته و پروژه با شکست مواجه خواهد شد.

بنابراین مدیریت محصول چرخه کاری است که بیشترین تمرکز را بر طراحی، پیاده‌سازی و ارائه محصولی مناسب با نیازهای مشتری دارد و تمرکز اولیه آن بر روی ساخت محصولی است که مشتری واقعاً به آن نیاز دارد. چراکه نیاز، اشتیاق را در پی دارد.

در دوره آموزش مدیریت محصول مکتب‌خونه بیشتر با این مفاهیم آشنا خواهید شد.

تاریخچه مدیریت محصول :

مدیریت محصول و مباحث آن به تدریج و در طول تاریخ توسط کارخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ به وجود آمده است و می‌توان گفت تاریخچه آن به این شکل است. بسیاری از پیشتازان عرصه‌های صنعت و فناوری برای پیش برد اهداف سازمان خود و جذب نیروهای کارآمد دست به تدوین دستورالعمل‌هایی زدند که پایه و تاریخچه مدیریت محصول را تشکیل می‌دهد.

در سال ۱۹۳۱ نیل مکلروی که در شرکت Procter & Gambleمشغول به کار بود برای جذب نیروی مورد نظر خود شرح شغل یا مسئولیتی را نوشت که به عنوان سنگ بنای مدیریت محصول در شرکت‌ها شناخته می‌شود. این شغل که بخشی از مارکتینگ شرکت را شامل می‌شد باید به صورت میدانی به شناسایی مشتری و نیازهای او بپردازد تا بتواند به فروش، بازاریابی و تبلیغات مناسبی برای محصول برسد. در حال حاضر نیز شناسایی و سلیقه مشتری مهمترین کار یک مدیر محصول است.

در سال 1933 نیز بیل هیولِت و دیوید پَکِرد شرکت HP را راه اندازی کردند و این تصمیم کلیدی را گرفتند که استراتژی شرکت باید در جهت خواست و نیازهای مشتری آنها باشد تا بتوانند نیازهای مشتری را به خوبی پاسخ بدهند. در بین سال‌های 1960 تا 1970 شرکت تویوتا تلاش زیادی برای کاهش ضایعات کارخانجات خود داشت و دو قانون اساسی را نیز دنبال می‌کرد .

 قانون کایزن تاکید بر بهبود کسب و کار از طریق تکامل و نوآوری و دیگری تاثیر پیشرفت‌های کوچک بر کارها و تاثیر بسیار بزرگ آن بر نتیجه کار و محصول

گنچی گنباتسو ( Genchi Ganbutsu )

این قانون یک اصل مهم را دنبال می کند و آن فهم و درک عمیق از مشکلات و اخذ تصمیمات درست است. یک مدیر محصول باید درک و تجربه واقعی از مسائل داشته باشد تا به همدلی با مخاطبان و مشتریان برسد. این دو قانون امروز در مدیریت محصول مورد استفاده قرار گرفته و باعث تولید محصول بهتر می‌شود.

سرفصل‌های دوره آموزش مقدماتی مدیریت محصول

فصل اول - آشنایی با مفهوم مدیر محصول
01:23 ساعت
00:23
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
5%
نمایش جلسات فصل  
فصل سوم - ایده ها و نیاز کاربر
00:44 ساعت
00:14
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
8%
نمایش جلسات فصل  
فصل هفتم - ارائه کانسپت
01:46 ساعت
00:15
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
15%
نمایش جلسات فصل  
فصل یازدهم - تکنولوژی برای مدیران محصول
00:36 ساعت
00:36
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

تالار گفت‌وگو

استاد دوره
علی منصور علی منصور

علی منصور در چهار سال اخیر به عنوان مدیر محصول مشغول به فعالیت بوده و سعی کرده خودش را با مسائل این حوزه به چالش‌ بکشد. منصور فارغ‌التحصیل دوره کارشناسی رشته مهندسی تکنولوژی نساجی از دانشگاه امیرکبیر تهران و همچنین فارغ‌التحصیل دوره کارشناسی ارشد MBA دانشگاه خوارزمی (علوم اقتصادی سابق) است.

او سابقه فعالیت در مجموعه‏‌هایی همچون فناپ، تخفیفان، راهکارهای همراه کارینا و آدینه بوک را دارد. در حال حاضر یکی از مدیران محصول شرکت سفرهای علی‌بابا بوده و سعی دارد تا ضمن سودآوری برای مجموعه‌اش، تجربه متفاوتی را برای کاربران علی‌‏بابا خلق کند.

او همچنین به عنوان مشاور محصول با برخی شرکت‌ها همکاری دارد و به برگزاری دوره و کارگاه‌های مرتبط با مدیریت محصول می‎پردازد.

اطلاعات بیشتر
درباره گواهینامه
مکتب‌خونه مکتب‌خونه
حد نصاب قبولی در دوره:
75.0 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد.

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش مقدماتی مدیریت محصول

این درس نیازی به پیش‌نیاز نداشته و تمامی موارد مورد نیاز در دوره تدریس می‌گردد.

ویژگی‌های دوره آموزش مقدماتی مدیریت محصول

Combined Shape1 Created with Sketch. گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

 

مشاهده نمونه گواهینامه

خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد. 

 

مشاهده اطلاعات بیشتر

نظرات  (11 نظر)

صفحه 

از 

2

فاطمه
17:02 - 1400/07/26
دانشجوی دوره
واقعا دوره ي بسيار مفيد و كاربردي هست ممنون از تدريس فرق العاده استاد منصور
راحله
19:47 - 1400/07/10
دانشجوی دوره
واقعا دوره خوب و مفیدی بود. بسیاری از مطالبی که واقعا نیاز هست که یک مدیر محصول با آنها آشنایی داشته باشه مطرح شده بود. در ضمن توضیحات بسیار مفید بود یعنی با بیان مختصر و مفید مطالب بیان شده بود. در صورت نیاز از مثالهای کاربردی هم استفاده شده بود.
امیرحسین
11:48 - 1400/06/31
فارغ‌التحصیل دوره
یه سری باگ وجود داشت ولی خیلی خوب بود
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم. لطفا در صورت امکان با ارسال جزییات بیشتر ما را در ارتقا سطح کیفی خدمات یاری رسانید. info@maktabkhooneh.org
امیر مسعود
12:02 - 1400/04/12
دانشجوی دوره
با سلام، دوره بسیار عالی و کانسپت های مهم مورد نیاز برای آمادگی ورود به بازار کار رو ارائه میداد. از جناب منصور بابت توضیحات کامل ممنونم. واسم خیلی مفید بوده.
محمدرضا
23:57 - 1400/02/22
دانشجوی دوره
دوره بسیار مفیدی بود، با توجه به زمان محدود دوره بسیاری از مطالب کاربردی بود . تصحیح بسیار سریع انجام شدو نکات گفته شده روی نتیجه داوری بسیار خوب بود.با تشکر از آقای منصور و مکتبخونه.
ریحانه
19:33 - 1400/02/20
فارغ‌التحصیل دوره
خیلی دوره‌ی خوبی بود. واقعا ممنونم. آموزش ها خیلی مفید بود.مصحح خیلی عالی و سریع تصحیح می‌کردند و نکات خوبی رو می‌گفتند.واقعا لذت بردم از دوره. مرسی
نیوشا
17:44 - 1400/02/20
فارغ‌التحصیل دوره
دوره بسیار عالی و مفیدی بود. با سپاس فراوان از جناب منصور عزیز
محمدیاسین
17:58 - 1400/02/04
دانشجوی دوره
دوره بسیار کاربردی و عالی بود اما جا داشت مثالهای بیشتری زده شود و مقایسه ها بیشتر باشد. ممنون از اقای منصور عزیز بابت زحمتاشون
محمدسالار
00:15 - 1400/01/11
دانشجوی دوره
این دوره بسیار عالی بود، دوره ای کاربردی و ارزشمند. به تمام افراد فعال در این حوزه، علاقمندان و کسانی که مسیر شغلی مدیریت محصول و حوزه های مرتبط با آن را انتخاب کرده اند، این دوره رو پیشنهاد میکنم.
مهرناز
22:59 - 1400/01/03
دانشجوی دوره
دوره بسيار عالي و جامعي بود و مدرس دوره جناب آقاي منصور تسلط بسيار خوبي بر مفاهيم داشتند و از فن بيان عالي هم برخوردار بودند.

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود. هزینه ارسال بر عهده کاربر خواهد بود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات بیشتر

مدیر محصول، مدیرعامل کوچک :

هر موضوعی که به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم به محصول و فرایند تولید آن ربط داشته باشد به تبع ، به مدیریت محصول نیز مربوط است.

همچنین باید بتواند در آن موضوع تغییرات لازمه را اعمال کرده و سپس نتیجه را با آن‌چه که درنظرداشته مقایسه کند و درمورد روند توسعه، نظرات خود را گفته و اعمال نماید.

یک مدیر محصول خوب، به مانند یک مدیرعامل بر محصول نظارت کرده و تنها فرد در سازمان است که مسئولیت شکست یا موفقیت یک استارتاپ را می‌پذیرد. به همین علت از پروداکت منیجر به عنوان مدیرعامل کوچک نیز یاد می‌شود.

مدیر محصول، نقشی در مسیر تحول :

قبلاً در شرکت‌های تولید محصولات مصرفی، نقش سنتی مدیران محصول به عنوان مدیران اجرائی محصولات بوده است.

مدیران اجرائي از تحقیقات مربوط به بازار گرفته تا توسعه‌ی محصول، بسته‌بندی، تبلیغات و فروش را بر عهده داشتند و در جهت رشد و سوددهی بیشتر تلاش می‌کردند.

با گذشت زمان و به مرور، در هر بخش از صنعت نیاز به مدیران محصول احساس شد. حتی شرکت‌هایی که بر روی ارائه‌ی خدمات متمرکز بودند، بر روی نوعی مدیر محصول تکیه کردند تا بتوانند نیازهای مشتری و بینش‌هایی که از بازار دریافت می‌کنند را به خدمات جدیدی تبدیل کنند.

دربعضی بازارها نیز این نقش به دو قسمت مدیر محصول و مدیر بازاریابی محصول تقسیم شد. مدیر محصول یا همان پروداکت منیجر بر روی هماهنگی‌های داخلی تمرکز داشته و با تیم‌های تحقیق، توسعه و مهندسی سازمان همکاری می‌کند در حالی‌که مدیربازاریابی بر روی بازاریابی خارجی تمرکز دارد. این تقسیم وظایف و در عین نزدیکی حوزه کاری دو گروه باعث پیشرفت هرچه بهتر سازمان می‌گردد.

تفاوت مدیریت محصول و مدیریت پروژه: 

مدیریت محصول، مدیریت پروژه نیست. حتی مدیریت پروژه‌های نرم افزاری هم نیست. اساساً حوزه‌ای فراتر از همه اینهاست. امروزه احتمالا واژگان مدیریت محصول و یا مدیر محصول و حتی مدیرعامل محصول را شنیده اید،

این حوزه را می‌توان فصل مشترک، تجربه کاربری یا UX، بازاریابی و قسمت‌های بیزنسی و بخش توسعه و فنی دانست. مدیر محصول با همراهی طراحان تجربه و کارشناسان تجربه کاربری ضمن شناخت خواسته و نیاز اصلی کاربران در تلاش است تا تجربه‌ای هرچه بهتر برای کاربران محصول و بطور دقیق‌تر تمامی ذی نفع‌ها رقم بزند.

پس شناخت نیاز و دغدغه‌های اصلی کاربر با بخش فنی ویژگی‌های مورد نیاز کاربران را مطرح کرده تا در اسپرینت‌های آتی ریلیز شده و تحویل مشتریان گردند.

و با تعامل و همکاری با واحد بازاریابی اهداف افزایش فروش را دنبال می‌نماید چرا که پاسخ به انتظارات تعیین شده حجم فروش از شرح وظایف پروداکت منیجر است. 
یکی از فعالیت‌های کلیدی و حایز اهمیت مدیر محصول مذاکره با ذی‌نفع‌های محصول و تلاش برای رسیدن به درک و توافقی مشترک بین همه‌ی آنهاست. 

مدیر پروژه مسئولیت هماهنگی و هدایت تیم‌ها جهت کار بر روی طرح‌های موقتی را برعهده داشته و از استانداردهای صنعتی و  شیوه‌نامه‌ی صدور گواهینامه استفاده می‌کند در حالی‌که  مدیر محصول محصولاتش را از یک چشم‌انداز مدیریتی و از ایده تا عمل آغاز می‌کند.

در این دوره از آموزش مدیریت محصول بیشتر با این مفاهیم آشنا خواهید شد و تفاوت‌ها و تمایزها را درک خواهید کرد.

چرا لازم است مدیریت محصول را یاد بگیریم؟

انسان‌ها غیرقابل پیش‌بینی هستند ومدیریت آن‌ها سخت است. هر محصول یک موجود زنده بوده و بنا به شرایط خودش، شرایط رشد، بقا، پیشرفت و در عین حال نگهداری خاص خود را می‌طلبد.

پس نمی‌توان  یک نسخه کلی و جامع برای اصول مدیریت محصول در نظر گرفت و تمامی این مراحل را قدم به قدم طی کرد تا به رشد محصول کمک نمود.

اما با این حال یک سری اصول اولیه و در عین حال چالش برانگیز برای شروع وجود دارد.

مسئولیت‌ها:

همان‌طور که گفته شد وظیفه اصلی مدیریت محصول توجه به خواست مشتری و تولید محصول مطابق با نیاز بازار است اما با این حال یک سری از مسئولیت‌های کلی به شرح زیر می باشد.

فعالیت‌های درون سازمانی  :

 •     استراتژی و چشم‌انداز
 •     مصاحبه با مشتریان
 •     مشخص کردن قابلیت‌های جدید و نیازمندی‌ها
 •     ایجاد نقشه‌راه
 •     مدیریت انتشار محصول
 •     ارتباط مستقیم با تیم مهندسی
 •     آموزش تیم فروش و پشتیبانی

فعالیت‌های بیرونی :

 •    تمایز رقابتی
 •    جایگاه‌یابی محصول
 •    نامگذاری و برندینگ
 •    فعالیت‌های فروش و توزیع محصول
 •    تحلیل و آنالیز محصول و مشتریان محصول
 •    ارتباط با مشتری
 •    رونمایی از محصول
 •    ارتباط با رسانه‌ها 

بر اساس آمار هر سال بالای ۳۰۰ هزار محصول جدید رونمایی می‌شود که ۸۵ درصد از آن‌ها با شکست مواجه می‌شوند. یکی از مهم‌ترین دلایل شکست آن‌ها  عدم مناسب بودن بسیاری از این محصولات برای بازار می‌باشد.

بنابراین نادیده گرفتن بخش توسعه‌ی محصول و تمرکز بیش از حد بر روی بخش‌های دیگر منجر به شکست و از دست دادن منابع مالی می‌شود.

با مدیریت محصول درست و اصولی می‌توان احتمال شکست در بازار را تا میزان قابل توجهی کاهش داد.

مدیریت محصول و 4p

در آن زمان مدیران محصول بخشی از تیم بازاریابی بودند و بر 4P مارکتینگ تمرکز داشتند. مدیران محصول تلاش می‌کردند که محصول (product) را در مکان (place) درست و با قیمتی (price) مناسب به دست مشتری برسانند.

Promotion نیز برای نمایش ارزش محصول به کار می‌رفت. اما با توجه به زنجیره تولید طولانی به نظر می‌رسید بر سه p دیگر تمرکز داشته و به عنوان مدیر برندینگ شناخته می‌شدند.به تدریج و با وجود آمدن تکنولوژی‌های جدید دیگر سه p پاسخگوی نیاز بازار نبود و وجود مدیر محصول برای تمرکز بر ساخت محصول به صورت مشتری پسند و مطابق با خواست مشتری پیش از پیش احساس می‌شد. تاریخچه مدیریت محصول در دوره مدیریت محصول مکتب‌خونه به دانشجویان ارائه می شود.

تطبیق و مقایسه محصول با نقشه

تطبیق و مقایسه محصول با نقشه یکی از توانایی‌های است که مدیر محصول باید به خوبی به آن مسلط باشد. مدیر محصول باید هدفی را در نقشه راه تنظیم کند که با چشم انداز و استراتژی محصول تطابق کامل داشته باشد. اگر نقشه تنها به صورت انتشار نقشه باشد رویکردی ناقص است که نمی‌تواند اهداف یا سنجه‌های اندازه‌گیری شما را نشان بدهد.

اگر مدیر محصول نقشه راهی را ارائه کند که تنها شامل ویژگی‌های محصول باشد جز فاجعه چیز دیگری نخواهد بود و نمی‌تواند اهداف، چشم اندازها و استراتژی محصول شما را نشان بدهد. داشتن یک نقشه راه کامل و همه جانبه این اطمینان را به مدیر محصول می‌دهد که تیم رهبری و دیگر تیم‌های داخلی ارزش‌های استراتژیک را به خوبی درک کرده و تصمیم‌های خود را با استفاده از نقشه راه می‌گیرند.

مدیر محصول ارتباط مستقیم با محصول دارد. هنگامی که تیم تحت حمایت مدیر مشغول کار بر روی یک محصول است اعضای تیم باید بدانند که در ادامه چه اتفاقی در انتظار آن‌ها است. آیا این محصول به پایان خود رسیده است؟ آیا توان افرایش محصول برای رفع نیازهای دیگر بازار در طول زمان وجود دارد؟ این چشم انداز و نقشه راه است که به این سوالات پاسخ می‌دهد و به تیم انگیزه کافی برای ادامه راه می‌دهد.

این نقشه راه است که در مورد تصمیم گیری های آینده بسیار تاثیر گذار است و می‌تواند ویژگی‌های حساس محصول را در نسخه‌های آینده پیاده کرده و باعث شود تا اعضای تیم نسبت به کار خود احساس بهتری داشته باشند. نقش راه همچنین به مهندسان سازمان درک درستی از آینده محصول داده و زمینه تصمیم گیری‌های دیگر برای آینده را نیز ایجاد می‌کند. این کار باعث می‌شود تیم برای دوباره سازی عناصر اصلی به خطر نیفتد.

فایده دیگر تطابق نقشه راه با محصول این است که آینده محصول را تعیین کرده و در آینده فروش و بازاریابی و ارتباط محصول با مشتریان را تبیین می‌کند. البته ارائه جزئیات محصول و در دسترس بودن آن نیز از نظر رقابتی باید مراقبت لازم را به عمل آورد زیرا ممکن است این فاکتورها در طول زمان تغییر کنند. تطبیق و مقایسه نقشه با محصول در دوره مدیریت محصول آموزش داده می شود.

نرم افزار مدیریت محصول

امروزه با پررنگ  شدن مدیر محصول نیاز به استفاده از نرم افزار نیز بیش از گذشته احساس می‌شود. در گذشته به علت نبود نرم افزار مشخص برای مدیران محصول بیشتر از نرم افزارها و اسناد متنی برای ایجاد نقشه راه و پیشبرد اهداف استفاده می‌شد اما امروزه نرم افزارهای مخصوص مدیران محصول طراحی شده است تا برای تعریف وضعیت محصول، تنظیم استراتژی و دریافت بازخورد مشتریان از آن استفاده می‌شود. نرم افزار مدیریت محصول برای همکاری بهتر و تصمیم گیری در آینده به کمک مدیران محصول می‌آید.

یکی از این نرم افزارها Scrum است که به مدیر محصول کمک می‌کند تا مشکلات پیچیده را حل کرده و هماهنگی موثری بین محصولات پیچیده و رساندن محصول به بالا‌ترین ارزش ممکن ایجاد می‌کند. این نرم افزار مولد و خلاقانه کار افراد و کارهای در حال انجام را مورد سنجش قرار می‌دهد.

یکی دیگر از نرم افزارهای محبوب مدیران محصول Trello است. این نرم افزار در بخش‌های مختلف خود کارهای در دست اقدام افرادی که در کار دخیل هستند و میزان پیش روی کار را به خوبی نمایش می‌دهد. این برنامه قابلیت اتصال نظرها، پیوست‌ها  و لینک‌ها را به مدیر محصول دارد.

یکی دیگر از نرم افزارهای مدیر محصول نرم افزار بالزامیک است که توسط مدیران، طراحان و کار آفرینان مورداستفاده قرار می‌گیرد. هیچکدام از نرم افزارهای مدیریت محصول به خوبی و کاملی بالزامیک نبوده و این برنامه کاربردی می‌تواند به آسانی مورد استفاده مدیر محصول قرار گیرد. نرم افزار مدیریت محصول در مباحث مربوط به آموزش مدیریت محصول گنجانده شده است.

آموزش نرم افزار بالزامیک

به طور کلی می‌توان گفت نرم افزار بالزامیک یک برنامه طراحی وایر فریم است که یک نمایش بصری از روابط نرم‌افزاری مانند وب، دسکتاب، تلفن همراه و... را ایجاد می‌کند. این برنامه توسط مدیران، طراحان، توسعه دهندگان و کارآفرینان مورد استفاده قرار گرفته است. بالزامیک قادر است بین مفاهیم و ایده‌ها ارتباط منطقی برقرار کند؛ مفاهیمی که معمولاً روی کاغذ پیاده می‌شوند اکنون با برنامه بالزامیک در قالب یک برنامه پیاده شده و ارتباط معنایی نیز با یکدیگر دارند. این برنامه می‌تواند نمونه سازی‌های ساده را برای مدیران محصول پیاده کند و آموزش نرم افزار بالزامیک برای مدیران محصول بسیار کارآمد و لازم است. 

چرا شرکت‌های نرم افزاری به مدیریت محصول نیاز دارند؟

مدیریت محصول بخشی عملیاتی در شرکت‌های نرم افزاری بوده و روشی مدیریتی برای پیشبرد چرخه‌های تولید نرم افزار با محوریت تمرکز بر خواست مشتری می‌باشد.

یک شرکت نرم افزاری با داشتن این بخش قوی می‌تواند از مزایایی همچون مطلع شدن از درخواست و صدای مشتریان در طول چرخه تولید محصول و تطبیق کیفیت محصول مطابق با درخواست مشتری و افزایش کیفیت نرم افزار، همکاری چند جانبه‌ی تیم های مختلف در سازمان و کمک به کاهش زمان آماده‌سازی محصول برای ارائه به بازار، افزایش انعطاف‌پذیری محصول و همگام سازی سریع خود با تغییرات ‌موجود و در نهایت ایجاد تغییرات اساسی در طراحی اولیه انجام شده و کاهش تکرار کارها و به تبع آن کاهش هزینه‌ها و بهبود سودآوری بهره‌مند گشت.

در زمانی نه چندان دور، کار مدیران محصول محدود به ارزیابی اطلاعات بازار ، ایجاد نیاز در مشتری و مدیریت فرآیند تا رسیدن به فروش نهایی بود اما امروزه سازمان‌ها تغییر کرده‌اند.

با پیشرفت ثانیه‌ای تکنولوژی و ورود محصولات دیجیتالی و فراگیر شدن آن‌ها شاید حتی نیاز باشد یک محصول در روز چندین بار بروزرسانی شود. این امر باعث شده است که مدیریت محصول مدام در حال یادگیری و فعالیت باشد.

ساندار پیچای (مدیر عامل گوگل)، مریسا مایر (مدیر عامل یاهو) ، رید هافمن (بنیان‌گذار لینکدین) و کوین سیستروم (بنیان‌گذار اینستاگرام) از جمله افراد مشهوری هستند که این نقش را در یک شرکت نرم‌افزاری برعهده داشته‌اند.

نقش مدیریت محصول در سناریو‌های افول :

در صورتی‌که تقاضای کلی بازار رو به کاهش باشد، مدیر محصول باید بتواند شرایط منفی را به نفع سازمان تغییردهد. همچنین با استفاده از قدرت نفوذ تکنولوژی و ارزش برند  بایستی بتواند از این برهه عبور کند و چه بسا موفقیت‌هایی بالاتر از عرضه‌ی اولیه محصول به دست آورد.

برندهای بنامی همچون اپل، مایکروسافت و مک دولاند تغییر رویه انجام دادند.

 • شرکت اپل تمرکز خود را از عرضه کامپیوترهای دسکتاپ به تلفن‌های هوشمند تغییر داد.
 • مایکروسافت ساخت تلفن همراه را رها کرده و بر روی خدمات ابری، بازی ها و سرویس های اشتراکی تمرکز نمود.
 • مک دونالد درحال تغییر برای فروش غذاهای سالم و سالاد برای مقابله با عادت های تغذیه ای می باشد.

مسیر شغلی :

افرادی که وارد این حوزه می‌شوند با این سوال روبرو می‌شوند که چه مسیرشغلی را می‌توانند طی کنند و چه جایگاه‌هایی می‌توانند داشته باشند.

با توجه به اینکه، با توجه به دپارتمان محصول هر شرکتی این جایگاه‌ها متفاوت می‌باشد اما در کل همه آن‌ها از یک چارچوب استفاده می‌کنند. در زیر این جایگاه‌ها و میزان توانایی‌ها و تجربه لازم بحث خواهد شد.

مدیر محصول :

مدیر محصول، فردی است که به شناسایی نیازهای مشتری می پردازد و اطمینان حاصل می کند اهداف گسترده تر کسب و کار به واسطه ارائه محصولات یا ویژگی های آنها محقق می گردد.

در حقیقت، مدیر محصول یا پروداکت منیجر فردی است که باید تصویری از موفقیت هر محصول را ترسیم کرده و تیم توسعه محصول را برای تبدیل این چشم انداز محصول به واقعیت هدایت نماید. درک این نقش، مستلزم شناخت عمیقی نه تنها از حوزه مدیریتی و بازاریابی، بلکه مفاهیم و ابزارهای ضروری مدیریت محصول از مرحله شکل گیری ایده تا تبدیل آن به محصولی واقعی و قابل ارائه می باشد.

با این وجود، درک نقش مدیر محصول همواره با دشواری هایی روبرو است که ناشی از عدم دانش و فراگیری ناکافی ابزارها و الزامات این شغل است. 

عمده تفاوت این جایگاه با مدیرمحصول جونیور، میزان تجربه و درک از بازار و توانایی تحلیل می‌باشد. بسیاری از افراد سال‌ها در جهت کسب تجربه بیشتر در این جایگاه باقی‌ می‌مانند.

مدیر محصول جونیور :

وظیفه‌ی مدیر محصول جونیور کاملا مشابه با  مدیر محصول بوده با این تفاوت که جونیور به نسبت تجربه‌ی کمتری داشته و تحت نظر یک مدیر محصول دیگر کار می کند.

مدیرمحصول سنیور :

افرادی وارد این جایگاه می‌شوند که دید بلندمدت تری به محصول داشته و می‌توانند برای محصول دید تعریف بکنند.

این جایگاه مرز بین مدیر محصول و مدیریت کردن مدیران محصول می‌باشد. به طوری که اولین تجربه‌ی مدیریت کردن دیگر مدیریت محصول ها در اینجا یافت می‌شود. 

به عنوان مدیرمحصول سنیور بایستی توانایی‌های تحلیل استراتژیک داشته و بتوانید در لایه‌های بالاتر، برای اهداف بلندمدت سازمان تصمیم گیری کرده و برای تصمیم گیری کمک بکنید.

در آموزش مدیریت محصول مکتب‌خونه، چه خواهید آموخت:

پس از گذراندن دوره مدیریت محصول به مهارت‌های زیر و ده ها مهارت دیگر دست خواهید یافت:

 • شناخت نقش مدیر محصول
 • شناخت انواع مدیران محصول برای انتخاب مسیر شغلی
 • آشنایی با مفهوم چرخه عمر محصول
 •  آشنایی با فرایند توسعه محصول
 • شناسایی منابع برای ایده‌هایی درباره محصول
 •  یادگیری روش رسیدن به ریشه نیاز مشتری
 • درک و برقراری ارتباط با مشتری برای شناسایی مشکلات
 • نحوه شناسایی ریشه مشکل در محصول
 • شناسایی محصولات و شرکتهای رقیب
 • تمایز دادن رقبای مستقیم، غیرمستقیم، بالقوه و جانشین
 • درک فرایند توسعه مشتری
 • نحوه شناسایی مصاحبه شوندگان بالقوه
 • یادگیری نحوه مصاحبه با مشتریان
 • طرح سوالاتی بدون جهت گیری
 • یادگیری مفاهیم wireframe، mockup و prototype
 • خلق wireframe با قلم و کاغذ
 • آشنایی با