زبان خارجی

آزمون ماک آیلتس چیست؟

همه زبان‌آموزان بعد از گذراندن کلاس‌ها و دوره‌های آموزش زبان انگلیسی می‌توانند در آزمون‌های مختلفی مانند تافل یا آیلتس ثبت نام کنند و مهارت‌های خود را مورد سنجش قرار دهند. برخی از این آزمون‌ها به شکل آزمایشی برگزار می‌شوند تا سطح علمی زبان آموزان و میزان معلومات آن‌ها در برابر استانداردهای جهانی سنجیده شود. در واقع این آزمون‌های آزمایشی، داوطلبان را برای ورود به امتحانات اصلی آماده می‌کنند. آزمون ماک آیلتس از آزمون‌های آزمایشی یا شبیه سازی IELTS است که موسسه‌های مختلفی آن را برگزار می‌کنند. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با شرایط آزمون ماک آیلتس و شرایط آن آشنا کنیم. پس تا انتهای این مقاله از مکتب خونه با ما همراه باشید.

معرفی آزمون ماک آیلتس

در زبان انگلیسی کلمه Mock به معنای تقلید است؛ بنابراین آزمون ماک، یک آزمون آزمایشی شبیه‌سازی شده است. شرایط آزمون ماک آیلتس مانند شرایط آزمون واقعی است و سؤالاتی استاندارد را شامل می‌شود. این آزمون از چهار بخش Listening، reading، Writing و Speaking تشکیل می‌شود و در دو نوع ماک آیلتس آکادمیک و ماک آیلتس جنرال وجود دارد. زبان آموزانی که قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارند، باید اطلاعات و مهارت‌های خود را به طور دائم مورد سنجش قرار دهند. آزمون آزمایشی ماک در این زمینه می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد و باعث می‌شود تا زبان‌آموزان بتوانند به نقاط ضعف و قوت خود پی ببرند. در واقع این آزمون نقش بسیاری در میزان موفقیت زبان آموزان در آزمون آیلتس دارد.

آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال چه تفاوتی دارند؟

در بخش قبل گفته شد که آزمون ماک آیلتس در دو نوع آکادمیک و جنرال برگزار می‌شود. ما در این بخش می‌خواهیم که شما را با تفاوت این دو نوع امتحان آزمایشی آیلتس آشنا کنیم. زیرا شما با آگاهی از تفاوت این دو آزمون می‌توانید بسته به نیاز خود، آزمون مناسب را انتخاب کنید. این دو نوع امتحان در برخی از ویژگی‌ها با یکدیگر مشترک هستند که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم:

 • بخش کتبی هر دو آزمون که شامل لیسنینگ، رایتنیگ و ریدینگ است، در یک روز انجام می‌شود.
 • مدت‌زمان برگزاری هر دو آزمون سه ساعت است.
 • اسپیکینگ و لیسنینگ هر دو آزمون مشترک است.

در بخش تفاوت‌ها باید گفت که ریدینگ و رایتنیگ آیلتس آزمون‌های آکادمیک و جنرال متفاوت هستند که در ادامه به تفاوت‌های آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • بخش‌های reading و writing در آزمون ماک آکادمیک

بخش writing در آزمون آکادمیک، سبک رسمی دارد که در دو بخش طراحی شده است. بخش اول شامل تحلیل نمودار، نقشه یا جدول و نوشتن گزارش است. در بخش دوم باید متنی در مورد تحلیل یک مشکل یا بیان یک نظر نوشته شود. زمان مربوط به بخش رایتینگ برابر با 60 دقیقه است.

بخش reading شامل سه متن بلند است که از روزنامه‌ها، کتاب‌ها و مجلات برگرفته شده‌اند. این متن‌ها می‌توانند با عنوان‌های علمی، تحلیلی و یا توصیفی باشند.

 • بخش‌ reading و writing در آزمون ماک جنرال

writing در ماک جنرال شامل دو بخش است. بخش اول می‌تواند درمورد توضیح یک موقعیت، درخواست اطلاعات و موارد دیگر باشد که سبک آن می‌تواند رسمی، نیمه رسمی یا غیر رسمی باشد. بخش دوم، متنی در مورد یک مشکل یا یک نظر و یا موارد دیگر است که سبکی رسمی یا غیر رسمی دارد. بخش ریدینگ آیلتس شامل متن‌هایی با موضوعاتی درمورد حوادث زندگی روزمره است و از کتاب‌ها، روزنامه‌ها، تبلیغات، اطلاعیه‌ها و مجلات برگرفته شده‌اند. زمان متعلق به دو بخش writing و reading هر کدام 60 دقیقه است.

بخش IELTS Listening در دو آزمون ماک جنرال و آکادمیک چه محتوایی دارند؟

بخش listening شامل چهار بخش است که هر کدام را در ادامه معرفی می‌کنیم:

 • بخش اول شامل مکالمه عادی بین دو فرد درمورد مسائل روزمره است.
 • بخش دوم درمورد سخنان یک نفر در مورد مسائل اجتماعی روزمره است.
 • بخش سوم گفتگوی دو یا چهار نفر در یک محیط آموزشی را شامل می‌شود.
 • بخش چهارم در مورد سخنرانی یک نفر درمورد یک موضوع آکادمیک است.

بخش IELTS Speaking در آزمون ماک چه محتوایی دارد؟

آزمون speaking که در روز بعد از آزمون کتبی گرفته می‌شود در سه بخش طراحی شده است:

 • در بخش اول درباره اطلاعات شخصی فرد مانند محل زندگی، تحصیلات، خانه، شهر و خانواده او سؤال می‌شود.
 • در بخش دوم شما باید به سؤالاتی که روی یک کارت نوشته شده است و به شما داده می‌شود، پاسخ دهید.
 • در بخش سوم درمورد موضوع بخش دوم، سؤالات بیشتری از شما پرسیده می‌شود. سؤالات این بخش مفهومی‌تر هستند.

آزمون ماک آیلتس چه مزایایی دارد؟

 • سنجش زبان‌آموزان بر اساس یک مقیاس استاندارد و واحد
 • هدفمند شدن یادگیری و آموزش زبان‌آموزان
 • افزایش انگیزه محصلین برای ادامه راه و افزایش اعتماد‌به‌نفس آن‌ها
 • آمادگی بیشتر زبان‌آموزان برای ورود به آزمون آیلتس اصلی
 • این آزمون نسبت به آزمون اصلی قیمت پایینی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا