مدیریت

مدیریت محصول در بازاریابی چیست و چگونه پیاده سازی می شود؟

مدیریت محصول فرآیندی است که بر ارائه یک محصول جدید به بازار یا توسعه یک محصول موجود در بازار تمرکز دارد. با ایده محصولی که مشتری با آن تعامل خواهد داشت شروع می شود و با ارزیابی موفقیت محصول به پایان می رسد. مدیریت محصول در بازاریابی ، توسعه محصول، بازاریابی و فروش را متحد می کند.

بازاریابی محصول، دقیقاً مانند بازاریابی دیجیتال و سنتی، شامل رساندن محصول به بازار و اطمینان از رسیدن آن به مشتریان مناسب است.

وقتی کلمه “بازاریابی” را می شنویم، معمولاً مواردی مانند “رسانه های اجتماعی”، “کمپین های ایمیلی” و “وبلاگینگ” دنبال می شود، اما بازاریابی محصول بسیار بیشتر از این است!بازاریابی محصول در تقاطع بین محصول، بازاریابی و فروش قرار دارد.

مدیریت محصول در بازاریابی

شاید تعجب کنید که چرا اینقدر مهم است. اما بدون بازاریابی، راه خود را به این مقاله پیدا نمی‌کردید! ممکن است گوشی کاملا متفاوتی را با گوشی فعلی انتخاب کرده باشید. شما ممکن است یک مارک قهوه مورد علاقه متفاوت داشته باشید یا برای یک شرکت کاملاً متفاوت کار کنید!

بازاریابی داستان یک محصول را بیان می کند و به بیان آنچه که نام تجاری نشان می دهد کمک می کند. مردم از محصولاتی که می خرند به عنوان راهی برای گفتن داستانی در مورد خود استفاده می کنند.

اگر رقیبی دارید که محصولی کاملاً مشابه محصول شما دارد، این داستان سرایی شما – چرایی شما – است که شما را متمایز می کند و به شما کمک می کند مشتریان خود را پیدا کنید.

مدیر بازاریابی محصول چه می کند؟

یک مدیر بازاریابی محصول صاحب موقعیت، پیام رسانی و نام تجاری یک محصول است. آنها همچنین بازخورد مشتری را جمع آوری و پردازش می کنند و برخی از جنبه های روابط مشتری را پس از راه اندازی مدیریت می کنند.

ویدئو پیشنهادی : مدیریت پروژه
مدیریت پروژه

 

مدیر بازاریابی محصول چگونه اهداف بالا را در کار پیاده سازی می نماید؟

اساساً آنها روی انتقال مشتریان از طریق قیفی کار می کنند که آنها را از یک مخاطب عام به طرفداران وفادار تبدیل می کند.

شاید قبلاً این قیف را دیده باشید:

یک مدیر بازاریابی محصول به طور مداوم بر روی وظایف مختلفی برای مشتریان در این سه سطح از قیف کار می کند.

  • کسب جلب توجه مشتریان، آگاه کردن مردم از وجود محصول شما و جلب توجه آنها.
  • رسانه های اجتماعی، خبرنامه ها، وبلاگ ها، کپی رایتینگ.
  • تعامل: مشارکت دادن افراد در جامعه طرفداران شما.
  • رویدادها، CTA ها، امتیازدهی سرنخ، پیشنهادات/کمپین های ویژه
  • حفظ/تبدیل: یا حفظ مشتریان (برای مدل های اشتراک) یا تبدیل آنها به مشتریان پولی (برای خریدهای یک بار).
  • ایجاد حلقه های رشد با محصول

یک تصور غلط رایج از بازاریابی محصول این است که عمدتاً بر کسب تمرکز می کند. با این حال، اگر نتوانید مشتریان جدید را حفظ کنید، هیچ فایده ای ندارد! بازاریابی برای پرورش مشتریان در طول سفر آنها با یک محصول کار می کند تا نرخ ریزش را پایین نگه دارد.

تعریف بازاریابی محصول دشوار است زیرا از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است و حتی می تواند بین محصولات مختلف متفاوت باشد! برای مثال، بازاریابی محصول برای تلفن‌های پیکسل Google و GSuite ممکن است از نظر نحوه عملکرد کاملاً متفاوت باشد.

مدیریت محصول در مقابل مدیریت بازاریابی محصول

می توان گفت که مدیر محصول صدای محصول در شرکت است و مدیر بازاریابی محصول صدای محصول به دنیای خارج است.

یک مدیر محصول بیشتر بر ساخت محصول متمرکز است. آنها مستقیماً با مهندسان کار خواهند کرد، نقشه راه را در اختیار خواهند داشت و در مورد اینکه چه ویژگی هایی ساخته می شوند و چه کسی آنها را ایجاد می کند، تصمیم می گیرند.

وقتی نوبت به راه‌اندازی می‌رسد، سؤالات بسیار متفاوتی از خود می‌پرسند. یک PM از خود می پرسد “آیا محصول مشکل را حل می کند؟” اما یک PMM می پرسد “چگونه به مردم بگوییم که مشکل را حل می کند؟”

مدیریت محصول در بازاریابی

در زمان راه اندازی، آنها با فروش کار خواهند کرد تا طرح راه اندازی را ایجاد کنند. این ممکن است شامل ایجاد دمو، محتوای رسانه‌های اجتماعی، اعلان‌های ایمیل، صفحات فرود … هر چیزی باشد که به اطلاع رسانی کمک کند! مهم نیست که محصول چقدر عالی است اگر کسی از وجود آن خبر نداشته باشد! داشتن و ایجاد استراتژی ورود به بازار یکی از مهمترین بخش های نقش مدیر بازاریابی محصول است.

چگونه با هم کار می کنند؟

در حالی که نقش‌های آن‌ها لزوماً همپوشانی ندارند، یک PM و PMM متوجه می‌شوند که با هم کار می‌کنند. هر دو باید درک عمیقی از مشتری داشته باشند، بنابراین تجزیه و تحلیل و به اشتراک گذاری اطلاعات با هم آنها را در یک صفحه نگه می دارد.

 

ویدئو پیشنهادی : مدیریت محصول
مدیریت محصول

 

مدیریت محصول در بازاریابی

یکی از ملموس‌ترین چیزهایی که آنها با هم روی آن کار خواهند کرد، شخصیت‌های خریدار هستند که به تعریف کاربران کمک می‌کنند. یک PM از اینها برای اطلاع از نحوه ساخت محصول و اینکه چگونه می تواند مشکلات کاربر را به بهترین شکل حل کند، استفاده می کند، در حالی که یک PMM از آنها برای بررسی نحوه دسترسی به بهترین شکل به کاربران استفاده می کند. اگر بیش از 70 سال سن دارند، تلاش برای تعامل با مخاطبان اصلی خود در TikTok فایده ای ندارد!

چگونه می توانیم وارد حیطه ی کاری مدیریت بازاریابی محصول شویم؟

مدیر بازاریابی محصول از نظر حقوق و دستمزد بسیار شبیه به مدیر محصول است. هر مکانی با فناوری دارای مشاغل PMM خواهد بود که بیشترین تمرکز در مراکز فناوری مانند سانفرانسیسکو، لندن، برلین و بنگلور است.

میانگین حقوق و دستمزد ایالات متحده برای PMM تا سال 2020 114000 دلار است و ممکن است تا 181000 دلار برای شرکت های فناوری بزرگتر افزایش یابد.

برای مصاحبه، باید پاسخ برخی از سوالات معمول مصاحبه بازاریابی محصول را آماده کنید. مانند:

  • استراتژی بازاریابی در شرکت قبلی شما چگونه بود؟
  • کدام کانال را برای راه اندازی X انتخاب می کنید؟
  • آیا فکر می کنید منابع بازاریابی استفاده نشده ای وجود دارد؟

همچنین ممکن است علاقه مند باشید: من به عنوان مدیر بازاریابی محصول 200 هزار دلار درآمد دارم: سری حقوق و دستمزد

انتقال به بازاریابی محصول

اگر در حال حاضر مدیر محصول هستید، اما می‌خواهید شغلی با استعداد خلاق‌تر داشته باشید، بازاریابی محصول ممکن است برای شما مناسب باشد.

بهترین راه برای انجام هر تغییری در شرکت خودتان است. می توانید با درخواست از یک PMM فعلی برای گرفتن یک قهوه خانه و گفتگو شروع کنید. بسیاری از شرکت‌های بزرگتر طرح‌های سایه‌زنی چرخشی را سازماندهی می‌کنند که به شما امکان می‌دهد تا حدی در معرض نقش قرار بگیرید.

هنگام درخواست برای یک نقش، سعی کنید هر تجربه ای را که داشته اید که با مسئولیت های PMM مرتبط است برجسته کنید. آیا تجربه قبلی همکاری نزدیک با یک تیم بازاریابی را داشته اید؟

بازاریابی محصول همچنین پله‌ای درخشان برای حرفه‌ای‌های بازاریابی است تا وارد محصول شوند، زیرا شما از نزدیک با تیم محصول کار می‌کنید. چیزهایی مانند کار بر روی استراتژی ورود به بازار و راه اندازی، شما را در موقعیت عالی برای حرکت در مقایسه با سایر بازاریابان که چنین نکرده اند، قرار می دهد.

ویدئو پیشنهادی : آموزش مدیریت
آموزش مدیریت

 

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا