زبان خارجی

آزمون SAT ترکیه چیست و چه سوالاتی را شامل می شود

آشنایی با آزمون SAT ترکیه 

دانشگاه های ترکیه، به ویژه دانشگاه های انگلیسی زبان این کشور در دوره لیسانس نیاز به نمره آزمون SAT ترکیه دارند. دانشگاه هایی که با این نمره دانشجو می پذیرند عموما دانشگاه های فنی و انگلیسی زبان ترکیه همچون دانشگاه فنی استانبول، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه خاورمیانه و دانشگاه بغازیچی هستند. این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می گردد و بنیانگذار اصلی آن کشور آمریکا می باشد.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش زبان انگلیسی آموزش زبان انگلیسی

 

در حقیقت این آزمون پیش نیازی جهت اخذ پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی در برخی از دانشگاه های آمریکا، استرالیا، انگلیس، کانادا، نروژ و …می باشد. آزمون در دو نوع برگزار می شود. نوع اول General SAT  و نوع دوم Subject SAT نامیده می شوند.

آزمون General SAT برای متقاضیانی مناسب می باشد که قصد پذیرش از مراکز آموزشی را دارند اما آزمون Subject SAT مناسب متقاضیانی می باشد که دوست دارند از دانشگاه های معتبر پذیرش بگیرند. در کنار این آزمون می توانید از مقاله ی آزمون یوس (YöS) ترکیه چیست؟ نیز اطلاعات جالبی بدست آورید.

آزمون SAT ترکیه چیست و چه سوالاتی را شامل می شود
آزمون SAT ترکیه

آیا می توان آزمون SAT در ایران را داشته باشیم؟

تنها مشکلی در مورد این آزمون وجود دارد این است که، در ایران برگزار نمی گردد و داوطلبان شرکت در این آزمون بایستی به کشور هایی نظیر ترکیه، امارات، آذربایجان و … سفر کنند تا قادر به شرکت در آزمون شرکت باشند. قسمت های اول و دوم آزمون، هر یک ۲۰۰ تا ۸۰۰ نمره دارند و در نهایت نمره پایانی که به داوطلب داده می شود بین ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ می باشد.

قسمت سوم نمره ای جداگانه داشته و از ۱ تا ۶ متغیر است.  شامل ۳ بخش ریاضیات، درک مطلب و نگارش است که هر یک نمره‌ای متغیر میان ۲۰۰ تا ۸۰۰ دارند. در نهایت نمره این سه بخش امتحان با همدیگر جمع شده و نمره داوطلب مشخص می گردد. لازم به ذکر می باشد که مدت اعتبار مدرک این آزمون ۵ سال می باشد.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش زبان ترکی استانبولی
آزمون یوس

سوالات بخش درک مطلب آزمون SAT ترکیه

تعداد سوالات بخش درک مطلب ۵۲ سوال است و مدت پاسخگویی به آنها ۶۵ دقیقه می باشد. در این بخش کلیه سوالات به شکل چند گزینه ای بوده و بایستی سوالات بر اساس متون پاسخ داده شوند. برخی از این متون نمایه های اطلاعاتی نظیر جدول و نمودار را شامل می شوند. البته پاسخگویی به این سوالات مبتنی بر دانش ریاضیات نیست.

مباحث متون ذکر شده عموما از منابع مرتبط با روان شناسی، اقتصاد، جامعه شناسی، زیست شناسی، زمین شناسی، شیمی، فیزیک و متون ادبی کلاسیک یا معاصر آمریکا هستند. جالب است بدانید که نمره منفی برای پاسخ های اشتباه، منظور نمی گردد. نمره این قسمت از آزمون به صورت ترکیبی با بخش نگارش اعلام می شود و از ۲۰۰ تا ۸۰۰ تغییر می کند.

سوالات بخش درک مطلب آزمون SAT ترکیه

در بخش ریاضیات نمره ای بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ در نظر گرفته می شود. در این قسمت، مطالبی مرتبط با آمار و هندسه و مثلثات مورد سوال قرار می گیرد. توجه داشته باشید که بخش اعظمی از سوالات به شکل چند گزینه ای و بعضی از آنها پاسخ محور هستند. لذا دانش آموزان باید با انجام یک سری محاسبات، پاسخ صحیح را بدست بیاورند.

فراموش نکنید که نمره منفی برای پاسخ های نادرست منظور نمی گردد. قسمت ریاضیات آزمون SAT ترکیه شامل دو بخش است که تعداد سوالات بخش اول ۲۰ سوال و مدت زمان پاسخگویی به این سوالات ۲۵ دقیقه می باشد و همچنین استفاده از ماشین حساب در این بخش مجاز نیست. در بخش دوم نیز تعداد سوالات ۳۸ سوال بوده و تایم پاسخگویی به آنها ۵۵ دقیقه می باشد و البته استفاده از ماشین حساب در این بخش مجاز است.

نحوه برگزاری آزمون SAT

مدت زمان برگزاری بخش انشا و نگارش آزمون ۷۰ دقیقه بوده و نمره آن از ۲۰۰ الی ۸۰۰ متغیر می باشد. این قسمت در پایان آزمون و پس از بخش های درک مطلب و نگارش مورد سنجش قرار می گیرد. توجه داشته باشید که پاسخگویی به سوالات این بخش اختیاری بوده و سه مهارت خواندن، تحلیل و نگارش را شامل می شود. مدت زمان پاسخگویی به سوالات این قسمت ۵۰ دقیقه است و نمره آن به صورت جداگانه گزارش می شود.

آزمون SAT چندین مرتبه در سال و در ماه های اکتبر، نوامبر، دسامبر، مه و ژوئن و در سطح بین المللی برگزار می گردد. مدت زمان این آزمون ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه می باشد.

نحوه برگزاری

دلیل شرکت در آزمون SAT ترکیه

اکثر دانشجویان برای تحصیل در ترکیه قبل از پذیرش در دانشگاه یا موسسه در آزمون ورودی آن شرکت می کنند. تست های اجرایی در اکثر کشورها به عنوان آزمون های بین المللی شناخته شده و در یک الگوی یکنواخت گسترش می یابند و سوالات متداولی را شامل می شوند. از این رو این آزمون ها معیاری برای سنجش مهارت ها و توانایی دانشجویان محسوب می شوند.

بیشتر این آزمون ها جهت سنجش توانایی زبان انگلیسی دانشجویان متقاضی متعلق به کشورهای غیر انگلیسی زبان برگزار می شود. همینطور دانشجویان بین المللی جهت ورود و تحصیل در دانشگاه های ترکیه باید در زمان برگزاری آزمون شرکت کنند.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش زبان ترکی پیشرفته
آموزش زبان ترکی پیشرفته

هدف از آزمون SAT

هدف از آزمون را می توان سنجش دانش دانشجویان داوطلب در زمینه مباحث مختلفی دانست که احتمالا اکثر این مباحث و موضوعات را در مقطع دبیرستان آموزش دیده اید و در واقع هدف از این آزمون این است که به چه میزان توانایی دارید که این دانش های فراگرفته را در زندگی روزمره خود اعمال نمایید.

شاید بخواهید بدانید که کدام یک از موسسه ها مسئول نظارت و اجرا و همچنین اعلام نتایج هستند، تنها نهاد مسئول کلیه جنبه های این آزمون هیئت مدیره کالج است.

هدف از آزمون sat ترکیه

همچنین برای شرکت در آزمون  هیچ محدودیت سنی برای پذیرش در دانشگاه وجود ندارد و همچنین هیچ محدودیتی برای شرکت بیش از یکبار در آزمون وجود ندارد؛ و دیگر اینکه ورود بیش از یک مرتبه یک کاندیدا هیچ تغییری در نمره آزمون ایجاد نمی کند. هر کسی که از دبیرستان فارغ التحصیل شده باشد، مجاز است که در آزمون شرکت کند.

 

مقاله پییشنهادی : هر آنچه از آزمون TUS باید بدانید
آزمون tus

 

زمان مناسب و ایده آل جهت شرکت در اولین آزمون SAT ترکیه در زمستان سال دوم سال تحصیلی شما می باشد، هنگامی که اکثر مواد درسی را در دبیرستان فرا گرفته اید. امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله در رابطه با موضوعاتی چون چه سوالاتی را شامل می شود، مفید و مثمر ثمر واقع گشته و نتایج موفقیت

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا