مالی و سرمایه‌گذاری

کجا سرمایه گذاری کنیم؟

کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟ کدام بازار برای سرمایه‌گذاری با پول کم مناسب‌تر است؟ با سرمایه اولیه زیاد، کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟ این‌ها سوالاتی است که اغلب در ذهن سرمایه‌گذاران تازه‌وارد ایجاد می‌شود.

انتخاب بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری باطه تنگاتنگی با شخصیت و خصوصیات اخلاقی فرد دارد. برای پاسخ به این سوال که “کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟” کافی است ابتدا هدف خود را از سرمایه‌گذاری پیدا کنید.

در این مقاله قصد داریم ابتدا تعریف مختصری از سرمایه‌گذاری و اهداف آن را بیان کنیم.

ویدیو پیشنهادی : آموزش بورسآموزش بورس

 

اهداف سرمایه‌گذاری چیست؟

هدف اول برای یک سرمایه‌گذاری موفق، حفظ سرمایه است. سپس باید برای رشد و توسعه سرمایه تلاش کرد. سرمایه‌گذاری موفق موجب کسب درآمد و ثروتمند شدن می‌شود.

امروزه اگر سرمایه‌ای داشته باشید، لازم است بهترین حوزه را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید تا سود خوبی کسب کنید.

شروط لازم برای انتخاب هدف مناسب در سرمایه‌گذاری چیست؟

  1. کسب اطمینان از حفظ سرمایه اولیه.
  2. سرمایه‌گذاری باید به طور مستمر بازدهی داشته باشد و راهی برای کسب درآمد باشد.
  3. سرمایه‌گذار بتواند از دارایی خود، مزایا و تسهیلات کسب کند.
  4. هرزمان که فرد نیاز به پول نقد داشت، بتواند سرمایه را به وجه نقد تبدیل کند.

 

ویدئو پیشنهادی : مدیریت مالی
مدیریت مالی

 

برای حداقل کردن ریسک، کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

ریسک و بازده سرمایه، رابطه‌ای مستقیم با یکدیگر دارند. اگر ریسک سرمایه‌گذاری کاهش پیدا کند، بازدهی سرمایه نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

سرمایه‌گذاری صندوق‌ها و اوراق خزانه در دسته سرمایه‌گذاری‌های بدون ریسک جای دارد.

در ادامه به بررسی انواع سرمایه‌گذاری براساس میزان ریسک خواهیم پرداخت تا بهترین حوزه برای سرمایه‌گذاری را پیدا کنیم.

کجا سرمایه گذاری کنیم؟

۱)سرمایه‌گذاری  در بازار ارز:

بازار ارز، نوسان زیادی دارد. به همین دلیل، تبدیل به یک روش برای سرمایه‌گذاری با سود بالا شده است. افزایش قیمت ارز، افراد را ترغیب به ورود در بازار ارز می‌کند.

اما لازم است بدانید که ریسک این بازار بسیار بالا است. از نظر عده‌ای از مردم، بازار ارز، بازار سیاه است؛ زیرا شفافیت معاملات در این بازار معنایی ندارد و از ریسک بالایی برخوردار است.

اگر به دنبال یک روش دائمی برای سرمایه‌گذاری هستید، این بازار مکان مناسبی نخواهد بود. تنها در صورتی قادر به دریافت سود زیاد از این بازار خواهید بود که با مبالغ زیاد دست به معامله بزنید. قبل از ورود به بازار ارز بهتر است اخبار سیاسی و تحولات داخلی و خارجی با دقت بررسی شود.

قبل از ورود به بازار ارز باید هدف از سرمایه‌گذاری به طور واضح مشخص شود.

به دلیل نوسانات بازار ارز، بهتر است سرمایه‌گذاری در بازار ارز بلندمدت باشد تا ریسک حاصل از سرمایه‌گذاری کاهش یابد. همچنین، سرمایه‌گذاری بلند‌مدت برای افرادی که شناختی از بازار ندارند، بسیار مناسب‌تر است.

یکی از عواملی که می‌تواند تاثیر زیادی در انتخاب بهترین ارز برای سرمایه‌گذاری داشته باشد، چشم‌انداز رشد اقتصادی کشورها است. به همین دلیل لازم است قبل از ورود به بازار ارز و توجه به توصیه افراد غیرمتخصص، ارزهای متفاوت را با دقت بررسی کنید.

ویدیو پیشنهادی :آموزش سرمایه‌گذاری
آموزش سرمایه‌گذاری

 

نکته:

برای خرید ارز حتما به صرافی مراجعه کنید تا ریسک خرید ارز تقلبی را کاهش دهید. از سوی دیگر، حساب ارزی بانک‌ها، یک منبع رسمی برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز به حساب می‌آید.

هنگام خرید ارز از بانک‌ها، تفاوت کارمزد را در نظر بگیرید. اگر قصد سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در بازار ارز را دارید، میزان کارمزد پرداختی می‌تواند موجب کاهش سوددهی سرمایه شود.

همانطور که گفته شد این بازار، نوسان و ریسک زیادی دارد و تحت تاثیر عوامل بسیاری است؛ از جمله: روابط سیاسی، عملکرد سیاسی، سیاست‌های اعمالی سایر کشورها، تحریم‌ها، تورم و ارزش پول ملی.

کجا سرمایه گذاری کنیم؟
۲)سرمایه‌گذاری از طریق خرید و فروش سکه:

یکی دیگر از حوزه‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری بر روی سکه است. این دسته از سرمایه‌گذاری محبوبیت زیادی در بین سرمایه‌گذاران دارد و دلیل آن، قدرت نقدشوندگی بالا سکه است؛ یعنی هر زمان که سرمایه‌گذار اراده کند، قادر به تبدیل سرمایه به وجه‌نقد خواهد بود.

سرمایه‌گذاری از طریق معامله سکه، یک سرمایه‌گذاری کم ریسک است که نیاز به سرمایه اولیه زیادی ندارد. یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری بر روی طلا، خرید گواهی سپرده سکه طلا است که روشی امن‌تر نسبت به خرید فیزیکی سکه به حساب می‌آید.

عوامل تاثیر‌گذار در قیمت طلا بیشتر از عوامل موثر در نوسان ارز است؛ زیرا قیمت طلا علاوه بر تاثیر‌پذیری از نوسان نرخ ارز، تحت تاثیر اونس جهانی نیز قرار دارد. انس جهانی طلا به عوامل بسیاری بستگی دارد؛ مثلا جنگ در کشورهای آفریقایی، عملکرد اقتصادی کشور چین،  نرخ بهره آمریکا و… از عوامل موثر در قیمت انس طلا است.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش ارزدیجیتال
آموزش ارزدیجیتال

 

۳)سرمایه‌گذاری در بازار طلا:

یکی از متداول‌ترین و رایج‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری در بازار طلا است. این مدل از سرمایه‌گذاری راهی امن برای حفظ قدرت خرید به حساب می‌آید. این بازار تحت تاثیر دو فاکتور قرار دارد.

فاکتورهای داخلی و خارجی باعث افزایش ضریب ریسک می‌شود. فاکتور داخلی، نسبت قیمت دلار به قیمت ریال است و فاکتور خارجی، همان انس جهانی طلا است.

از مزیت‌های سرمایه‌گذاری در طلا، نبود محدودیت در خرید و فروش است. سرمایه‌گذاران می‌توانند هرزمان که خواستند به انجام معامله در این بازار بپردازند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا، یک راه آسان برای سرمایه‌گذاری در این بازار است. نام برخی از این صندوق‌ها در زیر آورده شده است:

  1. صندوق سرمایه گذاری زرافشان امید ایرانیان
  2. صندوق پشتوانه طلای لوتوس
  3. صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای مفید.

کجا سرمایه گذاری کنیم؟

۴) سرمایه‌گذاری در بازار مسکن:

سرمایه‌گذاری در مسکن از گذشته تا به حال، یک روش امن برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید. خوشبختانه سرمایه‌گذاری در ملک و مستغلات اهمیت و محبوبیت زیادی در ایران دارد.

خریدملک، هم جنبه مصرفی دارد، هم یک روش امن و بدون ریسک برای سرمایه‌گذاری است. بازدهی این بازار نسبت به سایر بازارها کمتر است، همچنین ریسک کمتری نسبت به بازار ارز و طلا دارد.

برای ورود به بازار مسکن، نیاز به سرمایه اولیه زیاد است.

 

 

۵)سرمایه‌گذاری در بازار بورس:

مرسوم‌ترین روش سرمایه‌گذاری در دنیا، سرمایه‌گذاری در بورس است. با سرمایه‌گذاری در بورس می‌توان در مواردی چون سهام، اوراق مشارکت، تسهیلات مسکن، قرارداد آتی شرکت کرد.

شرکت‌های معتبر در حوزه‌های مختلف، درصدی از سهام خود را در بورس اوراق بهادار عرضه می‌کنندو افراد با خرید سهام شرکت‌ها، یک سهام‌دار یا سرمایه‌گذار به حساب می‌آیند.

بازا بورس، راهی آسان برای سرمایه‌گذاری با پول کم است. ریسک بازار بورس تا حدی قابل کنترل است. ریسک زیاد بازار بورس به دلیل ناآگاهی افراد و اطلاعات کم آن‌ها از معاملات بورس و اخبار شرکت‌ها است. اگر سرمایه‌گذاری در بورس با آگاهی کامل و تخصص همراه باشد، سود خوبی را نصیب سرمایه‌گذار می‌کند.

درصد تغییرات قیمتی سهام شرکت‌ها در این بازار، با یکدیگر متفاوت است.

کجا سرمایه گذاری کنیم؟

۶) سرمایه‌گذاری در بانک‌ها:

سرمایه‌گذاری در بانک‌ها، یک سرمایه‌گذاری کم‌بازده و بدون ریسک است. سرمایه‌گذاران در ازای سرمایه‌گذاری در بانک، سالانه مبلغی معین دریافت می‌کند.

نتیجه‌گیری:

یکی از رایج‌ترین اشتباهات افراد، سرمایه‌گذاری در بازاری است که هیچ اطلاعی از آن ندارند. سرمایه‌گذاری مانند الفبا نیست که از کودکی با اصول آن آشنا شوید. پس بهتر است، بازاری را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید که درباره آن آگاهی و اطلاعات کافی دارید و سازگار با روحیات و شخصیت شما است.

آموزش بورس

 

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام.دوستان همه این مطالب را صدها بار خواندیم اگر میخواهید در آینده استقلال مالی داشته باشید..یاد بگیرید تولید کننده خوب و فروشنده خوب باشید..وکارتان را طبق برنامه زمان بندی توسعه دهید..بروید شاگردی کنید تخصص تولید را یاد بگیرید .مثلا از آبگرمکن دیواری یا پکیج شروع کنید..یا پیراهن تولید کنید و صادر کنید..بانک گذاشتن پول ویا بورس کار نیست..نمیتواند بسرعت شمارا ثروتمند کند این دوسال آخر ترفند های تامین کسر بودجه دولت بود سود نبود تورم بود…سود فقط در تولید است ..درتجارت و صادرات و واردات است بروید یاد بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا