یا
مکتب‌خونه

مقدمه‌ای بر کارآفرینی استارتاپی و سرمایه‌گذاری جسورانه

دوره‌های مکتب‌پلاس
45 ساعت

سرفصل‌ها

تالار گفتگو

در این دوره تلاش شده است تا مباحث کارآفرینی، استارتاپ و جذب سرمایه به طور کامل شرح داده شود تا بنیان‌گذاران و مدیران استارتاپ‌ها و افرادی که قصد راه‌اندازی استارتاپ دارند با مسائلی که در مسیر کارآفرینی وجود دارد آشنا شوند. علاوه بر آن، مجموعه دانش‌هایی که برای موفقیت در این مسیر لازم است به صورت اجمالی توضیح داده می‌شوند. مباحثی که در این دوره ارائه می‌شوند به صورت تخصصی و تفصیلی در قالب دوره‌های مجزا در پلتفرم مکتب‌پلاس ارائه شده‌اند که شرکت‌کنندگان بر اساس نیاز خود می‌توانند در آنها شرکت نمایند.

تعریف‌های مختلفی از استارتاپ وجود دارد که در هریک از آنها به جنبه‌های متعددی از استارتاپ توجه شده است. در این دوره تعریف جامعی از استارتاپ بیان می‌شود، و ویژگی‌های اصلی که باعث موفقیت یک استارتاپ می‌شود برشمرده می‌شوند. مسئله‌ی مهمی که اغلب استارتاپ‌ها با آن مواجه هستند موضوع تیم‌سازی است، بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط آکادمی چرخ بیش از 50 درصد افراد شرکت‌کننده معتقد بودند که نداشتن تیم قوی مهم‌ترین مانع رشد استارتاپ‌هاست. به دلیل اهمیت این موضوع در رشد و موفقیت استارتاپ، در فصل دوم به طور کامل به موضوع تیم‌سازی و ویژگی‌هایی که هم‌بنیانگذاران استارتاپ باید داشته باشند و نیز عواملی که باعث ایجاد انگیزش در کارکنان می‌شود پرداخته می‌شود.

مدرس دوره
محمدرضا فرحی

محمدرضا فرحی، در سال 1383 برای تحصیل در رشته مهندسی صنایع وارد دانشگاه صنعتی شریف شد. وی پس از آن تحصیلات خود را در رشته اقتصاد در مدرسه اقتصاد تولوز فرانسه و در رشته فایننس در دانشکده تحصیلات تکمیلی اقتصاد بارسلونا ادامه داد.

سه سال پیش پس از بازگشت به ایران، ایشان به عنوان مشاور معاون وزیر راه و مشاور رییس هیئت مدیره بیمه البرز فعالیتِ کاری خود را آغاز کرد و در ادامه به عنوان مدیر مالی، به شرکت سرمایه‌گذاریِ رهنما پیوست. وی تجربه گرانقدر ارزش‌گذاری و تعیین برنامه سرمایه‌گذاری، طراحی برنامه اعطای سهام به پرسنل، کمک به اداره بهینه هیئت مدیره و تعیین شاخص‌های کلیدی رشد، طراحی مدل درآمدی و غیره را در ده‌ها استارتاپ دارد.

آقای فرحی در سال 1395 استارتاپ بیمه بازار را پایه‌گذاری کرد، و اکنون رییس هیئت مدیره در این شرکت است. ایشان همچنین به صورت ماهانه‌ با همراهی سازمان بورس و انجمن سرمایه‌گذاران خطرپذیر ایران، کارگاه‌های مختلفی مانند ارزش‌گذاری، مذاکره سرمایه گذار - استارتاپ، Stock Option و غیره برای مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری عمومی و خصوصی برگزار می‌کند.

کانال تلگرامی مدرس

صفحه لینکدین مدرس

پیش‌نیاز‌ها

پیش نیاز علمی خاصی برای این دوره وجود ندارد.

ویژگی‌های دوره

پروژه محور
این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.
تالار گفتگو
شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.
آزمون، تمرین و محیط تعاملی
با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه(مشاهده نمونه گواهی مکتب‌خونه) به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
1

فصل اول - مقدمه

30 جلسه    03:40 ساعت    45/100 نمره
مقدمه
06:56 دقیقه
استارتاپ چیست-1
12:02 دقیقه
استارتاپ چیست-2
02:39 دقیقه
مقیاس‌پذیری-1
13:40 دقیقه
مقیاس‌پذیری-2
10:38 دقیقه
پروژه میانی 1
2.5/45 نمره  
تابع هزینه‌ای استارتاپ‌ها
17:21 دقیقه
کوئیز 1
1.5/45 نمره  
پروژه میانی 2
2/45 نمره  
ایده‌محوری
09:23 دقیقه
پروژه میانی 3
4.5/45 نمره  
استفاده از دانش نوین
11:56 دقیقه
کوئیز 2
10.5/45 نمره  
ویژگی‌های استارتاپ موفق
04:13 دقیقه
تعریف استارتاپ موفق
11:44 دقیقه
چرا موسسین باید شکست ناپذیر باشند - قوانین دست و پاگیر
12:53 دقیقه
چرا موسسین باید شکست ناپذیر باشند - کمبود سرمایه
08:35 دقیقه
چرا موسسین باید شکست ناپذیر باشند - رقبا
10:12 دقیقه
پروژه میانی 4
6/45 نمره  
فرهنگ درون استارتاپ - 1
10:26 دقیقه
فرهنگ درون استارتاپ - 2
13:47 دقیقه
ورود به بازار با تست کوچک
07:49 دقیقه
معایب بزرگ شروع کردن
04:44 دقیقه
تناسب محصول با بازار هدف - 1
11:06 دقیقه
تناسب محصول با بازار هدف - 2
11:52 دقیقه
اهمیت بازخورد گرفتن از بازار و چرخش
10:39 دقیقه
تمرکز
09:02 دقیقه
مزیت بازیگر اول بودن
08:21 دقیقه
کوئیز 3
18/45 نمره  
فایل دوره مقدمه ای بر کارآفرینی
6

پروژه نهایی

1 جلسه    20/100 نمره