زبان خارجی

همه چیز در مورد آزمون FCE

 آزمون FCE چیست؟

ارزیابی دانش زبانی و درک صحیح از میزان تبحر زبان‌آموز در انتقال پیام، نیازمند یک ابزار استاندارد و مناسب است. موسسات و کانون‌های آموزش زبان مختلفی در گوشه و کنار جهان در راستای سنجش مهارت‌های زبانی آزمون‌هایی مثل آیلتس و تافل را تالیف نموده‌اند. یکی از انواع این آزمون‌ها نیز توسط دانشگاه کمبریج با نام آزمون FCE، تدوین شده است. این آزمون مخفف و کوتاه شده‌ی (FIRST CERTIFICATE IN ENGLISH) است و با ارائه سوالات استاندارد در راستای سنجش میزان دانش زبانی داوطلبان بالاتر از متوسط (UPPER-INTERMEDIATE) می‌کوشد.

لازم به ذکر است که این آزمون نیز مثل آزمون CAE بر طبق درجه‌بندی استاندارد شورای اتحادیه اروپا CEFR، سطح B2 را پوشش می‌دهد به عبارت دیگر افرادی که در آزمون FCE نمرات بالا کسب کنند موفق به دریافت گواهی‌نامه B2 خواهند شد.

ساختار آزمون FCE

داوطلبین آزمون FCE باید بتوانند در طول ۴ ساعت به سوالات چهار بخش امتحانی پاسخ دهند.

بخش اول- مهارت خواندن کاربرد زبان (READING AND USE OF LANGUAGE):

در این مرحله داوطلبان ۷۵ دقیقه مهلت دارند تا به سوالاتی پاسخ دهند که دانش آنان را درباره‌ی درک مطلب، واژگان، دستور می‌سنجد.به طور کلی تعداد ۵۲ سوال در این بخش قرار داده شده است که از انواع آن می‌توان به سوالات چهار گزینه‌ای، پر کردنی و وصل کردنی اشاره کرد. متون خواندنی این بخش نیز از ۲۲۰۰ کلمه نوشته شده است.

بخش دوم – نوشتن (WRITING):

از دیگر مواردی که توانایی داطلبان را در آزمون FCE مورد سنجش قرار می‌دهند، قدرت نگارش آنها است. در این بخش که به مدت ۸۰ دقیقه زمان تعیین شده است، داوطلبان باید بتوانند دو مطلب (حداقل ۱۴۰ کلمه‌ای و حداکثر ۱۹۰ کلمه‌ای)بنویسند. در این مهارت دو نوع سوال گنجانده شده است که در سوال اول از شرکت کننده درخواست ‌ می‌شود درباره موضوعی خاص مقاله‌ای بنویسد و در سوال دیگر از میان قالب‌های متنی ( مانند مقاله، نامه، بازنگری و …)، یکی را جهت پاسخ‌گویی انتخاب کند.

ویدیو پییشنهادی : آموزش گرامر انگلیسی
آموزش گرامر

 

بخش سوم- شنیداری (LISTENING):

در سومین مرحله‌ی آزمون FCE، توانایی داوطلب را در مهارت شنیداری می‌سنجند. او می‌بایست به گفتگوهای کوتاه دونفره یا سخنرانی کوتاه یک نفره که توسط بومی زبانان ارائه می‌شود گوش کند و با شنیدن آن به سوالات پاسخ دهد. مکالمات دو مرتبه پخش می‌شود و در این مرحله آنان باید بتوانند در مدت ۴۰ دقیقه به ۳۰ سوال پاسخ دهند.

بخش چهارم- صحبت کردن (SPEAKING):

به عنوان مرحله پایانی آزمون FCE، مهارت داوطلبان در صحبت کردن به زبان انگلیسی مورد بررسی قرار می‌گیرد. با توجه به تصمیم مرکز برگزاری آزمون، این مهارت ممکن است در روزی دیگر برگزار شود و به مدت ۱۴ دقیقه طول می‌کشد. در این مرحله داوطلبان به صورت دو نفره حاضر می‌شوند. در دو مرحله ابتدایی آنان باید خود شروع به صحبت درباره موضوعی نمایند و در دو مرحله بعدی با یکدیگر صحبت خواهند کرد.

ساختار آزمون fce

ارزیابی و نمره‌دهی در آزمون FCE

از سال ۲۰۱۶، تمامی آزمون‌های برگزار شده از سوی دانشگاه کمبریج برطبق معیار مشترکی ارزیابی شده است. بر طبق آن، نمرات داوطلبان آزمون FCE، ابتدا به صورت جداگانه در هر مهارت محاسبه می‌شود و در پایان معدل امتیاز‌های ۴ مهارت حساب می‌شود. برای مثال اگر شرکت‌کننده‌ای در مهارت خواندن امتیاز ۱۷۱(C)، در قسمت کاربرد زبان امتیاز ۱۷۹(B)، در بخش نوشتار ۱۶۲(C)، در قسمت شنیداری امتیاز ۱۶۸(C) و در بخش صحبت کردن امتیاز ۱۷۹ (B)را بدست آورد.با امتیاز نهایی C در سطح B2 پذیرفته خواهد شد.

ویدیو پییشنهادی : آموزش زبان انگلیسی از صفر
آموزش انگلیسی

 

حال بهتر است به توضیح مختصری درباره سیستم ارزیابی آزمون FCE، بپردازیم.

به طور کلی افرادی که بتوانند امتیاز بین ۱۶۰-۱۹۰ کسب کنند، برطبق ارزیابی قبول تلقی می شوند. لازم به یادآوری است که این امتیازات دسته بندی خاصی دارند که برطبق نمرات ABC تعریف می‌شود

کسانی که امتیاز ۱۸۰-۱۹۰ کسب کنند نمره A، امتیاز ۱۷۳-۱۷۹ نمره B و امتیاز ۱۶۰-۱۷۲ را بدست آورند نمره C را اخذ خواهند نمود.

امتیاز بین ۱۴۰-۱۵۹ اگرچه به لحاظ توانایی مدرک B1 دریافت می‌کند اما در این نوع آزمون مردود تلقی می‌شود. البته به او گواهی‌نامه‌ای مبنی بر توانایی سطح B1 صادر می‌شود.

آزمون fce
منابع آزمون FCE

منابع مختلفی را می‌توان جهت آمادگی در این آزمون مطالعه نمود اما در این مقاله به معرفی چند نمونه از بهترین منابع آزمون FCE می‌پردازیم:

کتاب‌های آموزشی

• Objective First:

کتابی بسیار مفید که توسط انتشارات کمبریج چاپ شده است. این کتاب در ۲۴ بخش در موضوعات مختلفی تدوین شده است ونمونه سوالات مختلف سال‌های گذشته در این کتاب گنجانده شده است هم‌چنین در تمامی صفحات نکات آموزشی بیان شده است.

• First Trainer:

این کتاب نیز تالیف انتشارات کمبریج است که در ۶ بخش نمونه آزمون‌هایی قرار داده شده است و با تمرین آنها می‌توانید شناخت بهتری از توانایی خود و محیط آزمون بدست آورید.

• Common Mistakes in First Certificate…. and How to Avoid Them:

کتابی بسیار مفید وعالی است که نتیجه بررسی چندین نمونه سوال و پاسخ‌نامه داوطلبان دوره‌های قبل است. قطعا شما هم مشکلات و ایرادات ریزی در پاره‌ای از مهارت‌های چهارگانه زبانی دارید.پس این کتاب می‌تواند بهترین راهنما باشد.

• Macmillan Publishing:

منبعی دیگر که نمونه متون مختلفی را بر طبق سطح مورد نیاز آزمون FCE در خود گنجانده است. در این کتاب مطالب و متون مختلفی را از رمان‌ها و داستان‌های متنوع ادبی لحاظ کرده‌اند تا زبان‌آموز بتواند با کلمات جدید و انواع متون آشنا شود و در عین حال مهارت خواندن خود را تقویت کند.

هزینه آزمون FCE

به علت نوسانات مکرر نرخ ارزی در کشورمان، نمی‌توان رقم دقیق ریالی را به عنوان هزینه‌ آزمون FCE بیان نمود ولی با توجه به محل و حوزه‌ی امتحانی و برحسب ارز یورویی، تقریبا از ۱۴۵ یورو الی
 ۲۵۰یورو خواهد بود.

ویدیو پییشنهادی : آموزش GRE
آموزش GRE

 

نحوه ثبت نام آزمون FCE

از آنجا که این آزمون در کشور ایران برگزار نمی‌شود، زبان‌آموزان لازم است جهت شرکت در آزمون به کشورهای همسایه و یا سایر کشورها سفر نمایند.گفتنی است که این آزمون در ۱۳۰ کشور جهان و در ۲۸۰۰ مرکز تحت نظارت رسمی دانشگاه کمبریج برگزار می‌شود که از میان آنها می‌توان به کشورهای همسایه مانند ترکیه، آذربایجان، امارات و پاکستان اشاره نمود. جهت ثبت‌نام در این آزمون می توانید با مراجعه به وبسایت رسمی دانشگاه کمبریج به آدرس اینترنتی www.cambridgeenglish.org نسبت به انتخاب محل آزمون اقدام نمایید.

الف) پس از ورود به سایت مذکور، در قسمت Exams and Tests، گزینه Find an Exam Centre را انتخاب نمایید.
ب) از صفحه پیش رو، با فشردن گزینه Choose a location، نسبت به انتخاب کشور مقصد اقدام نمایید.

ثبت نام آزمون fce
ج) پس از آن برای تعیین نوع آزمون گزینه Choose an Exam را انتخاب نمایید، توجه داشته باشید که آزمون FCE، در دو نوع کتبی(CAMBRIDGE EXAM:FIRST-FCE) و کامپیوتری(CAMBRIDGE EXAM:FIRST-FCE-COMPUTER BASED) برگزار می شود.

ثبت نام آزمون fce
د) پس از انتخاب نوع آزمون، با کلیک بر گزینه SEARCH از تعداد مراکز برگزاری آزمون مورد نظر در آن کشور مطلع شوید. با انتخاب محل آزمون، اطلاعات تماس نمایش داده خواهد شد.

ثبت نام آزمون fce

نکاتی کوتاه درباره نحوه آمادگی برای آزمون FCE

الف) با مراجعه به وبسایت‌ رسمی دانشگاه کمبریج(www.cambridgeenglish.org)، از مواد امتحانی آزمون اطلاعات کسب کنید.
ب) شناخت بیشتری درباره مهارت‌های مورد سنجش کسب نمایید.
ج) با مطالعه متون انگلیسی مختلف (داستان، مقالات روزنامه‌ها، بروشورهای تبلیغاتی، آگهی‌ها) نسبت به تقویت توانایی خواندن اقدام نمایید.
د) با مطالعات مداوم دامنه واژگانی و تسلط خود را بر دستور زبان انگلیسی افزایش دهید.
ه) جهت تقویت مهارت شنیداری خود، به تماشای برنامه‌های انگلیسی زبان بپردازید.
و) در راستای تقویت مهارت صحبت به زبان انگلیسی، سعی کنید با افراد انگلیسی زبان و یا کسانی که بر زبان انگلیسی تسلط دارند، صحبت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا