گرامر انگلیسی

گرامر انگلیسی

آموزش گرامر زبان انگلیسی

انگلیسی یک زبان جهانی است که به افراد نژادهای مختلف جهت برقراری و ادامه ارتباط کمک می‌کند. این زبان حتی در کالج‌ها و دانشگاه‌هایی که در زمینه‌های مختلف میزبان دانشجویان بین‌المللی هستند نیز نقش کلیدی ایفا می‌کند. حتی سخنرانی‌ها در دانشگاه‌ها و موسسه‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. بنابراین لازم است تسلط کافی بر زبان انگلیسی داشته باشید. گرامر انگلیسی یکی از جنبه‌های اصلی انگلیسی گفتاری و نوشتاری به حساب می‌آید. در حقیقت تنها در صورت مناسب بودن دستور زبان جملات معنی پیدا می‌کنند. بنابراین بسیار مهم است که همراه با دیگر مهارت‌های زبان به آموزش گرامر زبان انگلیسی نیز بپردازید.
 18 نتیجه برای "گرامر انگلیسی --- زبان انگلیسی --- زبان‌های خارجی" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

اهمیت یادگیری گرامر انگلیسی

انگلیسی یک زبان جهانی است که به افراد نژادهای مختلف جهت برقراری و ادامه ارتباط کمک می‌کند. این زبان حتی در کالج‌ها و دانشگاه‌هایی که در زمینه‌های مختلف میزبان دانشجویان بین‌المللی هستند نیز نقش کلیدی ایفا می‌کند. حتی سخنرانی‌ها در دانشگاه‌ها و موسسه‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. بنابراین لازم است تسلط کافی بر زبان انگلیسی داشته باشید. گرامر انگلیسی یکی از جنبه‌های اصلی انگلیسی گفتاری و نوشتاری به حساب می‌آید. در حقیقت تنها در صورت مناسب بودن دستور زبان جملات معنی پیدا می‌کنند. بنابراین بسیار مهم است که همراه با دیگر مهارت‌های زبان به آموزش گرامر زبان انگلیسی نیز بپردازید.

دستور زبان ساختار و صدای یک زبان است. انگلیسی‌زبانان مشکلی با درک و استفاده از دستور زبان ندارند. بنابراین می‌توانند در اغلب موارد با جملات صحیح دستوری صحبت بکنند. با این حال یادگیری گرامر برای افرادی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی نیست و قرار است از صفر این زبان را یاد بگیرند می‌تواند کمی دشوار باشد.

گرامر یک جنبه بسیار مهم از این زبان است و آموزش گرامر زبان انگلیسی برای برخی از زبان‌آموزان جذاب و برای برخی از آن‌ها کسل‌کننده است. موضع شما هر چه که باشد نمی‌توانید از یادگیری دستور زبان فرار کنید. در حقیقت در هر جمله‌ای که می‌خوانید، می‌نویسید، صحبت می‌کنید یا می‌شنوید با آن سر و کار دارید. 

دستور زبان قوانینی است که هنگام استفاده از هر زبانی باید رعایت بشوند. ما به این قوانین همان‌ قدر نیاز داریم که به قوانین هر بازی احتیاج داریم. در حقیقت درک درست دستور زبان چیزی به غیر از یادگیری نحوه استفاده از زبان انگلیسی نیست. گرامر  به ما کمک می‌کند تا درک کنیم چه چیزی جمله‌ها و پاراگراف‌ها را شفاف، جذاب، دلپذیر و دقیق می‌کند.

دستور زبان یکی از جنبه‌های اصلی انگلیسی گفتاری و نوشتاری به‌حساب می‌آید و تنها در صورت مناسب بودن دستور زبان جملات معنی پیدا می‌کنند؛ بنابراین درک اهمیت گرامر انگلیسی بسیار مهم است.

 

گرامر زبان انگلیسی در زندگی روزمره

در زندگی روزمره گرامر زبان انگلیسی همه جا حضور دارد. ما از آن در خانه، محل کار، مدرسه، سینما، رستوران، خیابان و سوپرمارکت استفاده می‌کنیم. صرف نظر از فرهنگ و نژاد، دستور زبان هسته اصلی یک زبان، درک و تسلط بر آن است. توانایی استفاده از دستور زبان همچنین باعث افزایش دانش لغوی می‌شود. این درها فرصتی است تا بتوانیم آزادانه و بدون هیچ مانع و محدودیتی به برقراری ارتباط با سایر افراد بپردازیم.

بدیهی است که بدون زبان ما انسان‌ها قادر به زندگی کردن نیستیم. زبان پایه و اساس تمام کارهایی است که انجام می‌دهیم. برای مثال به یک آگهی استخدام فکر کنید. ابتدا شما رزومه خود را ارسال و بعد از آن در یک جلسه مصاحبه شرکت می‌کنید. آمارها نشان می‌دهند در صورت وجود اشتباه‌های دستوری در رزومه شغلی شانس متقاضی کاهش پیدا می‎‌کند. علاوه بر این بدون بیان واضح و شفاف ایده‌ها در مصاحبه شغلی آیا می‌توانید موفق به اخذ آن جایگاه بشوید؟ در حقیقت بدون زبان انسان نمی‌تواند هیچ دستاوردی داشته باشد. هیچ زبانی نیز بدون دستور زبان نمی‌تواند شکل بگیرد.

آموزش گرامر زبان انگلیسی حتی برای زندگی اجتماعی شما نیز بسیار مهم است. هنگامی که با افراد جدید ملاقات می‌کنید یا از مکان‎‌های جدید بازدید می‌کنید آخرین چیزی که می‌خواهید این است که دچار سوتفاهم بشوید. برای جلوگیری از سردرگمی و بیان واضح و شفاف خواسته‌های خود یا حتی سفارش غذا یا نوشیدنی باید اطلاعات کافی در مورد ساختار و قواعد زبان انگلیسی داشته باشید. 

 

نوشتار  و گرامر زبان انگلیسی

نوشتن فعالیت پیچیده‌ای است که می‌تواند برای بسیاری از زبان‌آموزان یک چالش بزرگ باشد. در حالی که بسیاری از زبان‌آموزان ممکن است هنگام صحبت کردن به راحتی از گرامر انگلیسی استفاده بکنند اما هنگام نوشتن جملات صحیح از نظر دستوری درست عمل نمی‌کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که تمام قوانین دستوری هنگام نوشتن قابل اجرا نیستند. به همین دلیل بهتر است این زبان‌آموزان با قواعدی که مربوط به نوشتن است آشنا بشوند. این به زبان‌آموزان کمک می‌کند که بتوانند به درستی جملاتی را بنویسند که ایده‌ها را به طور منسجم بیان بکنند. این مساله برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا آن‌ها نه تنها باید در صحبت کردن ماهر باشند بلکه باید بتوانند به خوبی افکار خود را به انگلیسی بنویسند.

 

پایان‌نامه و رساله

دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هنگام تحصیل باید پایان‌نامه، رساله یا مقاله علمی بنویسند. این مقاله‌ها نشان دهنده سطح دانش دانشجویان است و اینکه آیا آن‌ها توانسته‌اند به خوبی مفاهیم را درک بکنند. اگر چه در ظاهر به نظر می‌رسد که یک مقاله‌ علمی تنها ترکیبی از کلمات و ارقام در کنار یکدیگر است اما در حقیقت هر مقاله عصاره دانش دانشجو است که وی در طول سال‌ها مطالعه و تحقیق به دست آورده است. بنابراین، بسیار مهم است که این مقاله‌ها به شیوه صحیح و با ساختار مناسب ارائه شوند.

اشتباه‌های دستوری ناشی از عدم تسلط بر گرامر زبان انگلیسی منجر به نابودی هر پایان‌نامه، رساله و مقاله‌ای می‌شوند. برای مثال استفاده اشتباه از حرف تعریف (a, an, The) یا اشتباه در اختصار نویسی به راحتی می‌تواند کیفیت هر مقاله‌ای را کاهش بدهد. دانشجویان برای جلوگیری از بروز چنین خطاهایی و کاهش کیفیت متن علمی ارائه شده توسط آن‌ها باید پس از رفع ضعف‌های دستوری خود به کمک یک فرهنگ جامع از درستی جملات استفاده شده در مقاله اطمینان حاصل بکنند.

تلاش برای یادگیری گرامر انگلیسی در حقیقت تلاش برای بالا بردن تاثیرگذاری پایان‌نامه، رساله یا مقاله شما است. یک تز خوب و منسجم که ایده‌ها را شفاف توضیح می‌دهد خوانندگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علاوه بر این به طور کلی نسبت به یک تز پر از اشتباه دستوری و ساختار ضعیف بهتر پذیرفته می‌شود.

 

یادگیری گرامر زبان انگلیسی

بدیهی است که تنها مطالعه گرامر به خودی خود ما را قادر به استفاده از آن نمی‌کند. در حقیقت علاوه بر آشنایی با قواعد دستوری ما به یادگیری نحوه کاربرد آن نیز احتیاج داریم. برای مثال تصور کنید که شما تمام اصول دوچرخه‌سواری را مطالعه بکنید. آیا شما با آن مطالب می‌توانید یک دوچرخه را برانید؟ 

اگر روش آموزش گرامر زبان انگلیسی تنها به این شکل باشد که فقط قوانین مختلف را به خاطر می‌سپارید موفقیت شما بسیار محدود خواهد بود. زبان در درجه اول یک مهارت است نه دانش، بنابراین ما باید از آن استفاده بکنیم. تمرین مستمر و مفید می‌تواند به ما در یادگیری گرامر زبان انگلیسی کمک بکند. واضح است که نه تنها هر تمرینی مفید نیست بلکه ممکن است آن روش منجر به خستگی و ناامیدی زبان‌آموز نیز بشود.

بهترین روش یادگیری گرامر انگلیسی

همه زبان‌آموزان، فارغ از سطح یادگیری که در آن قرار دارند، هنگامی که در مورد گرامر برایشان سؤال پیش‌آمده باشد، به ساختار جملات گفتاری یا نوشتاری خود شک می‌کنند؛ این موضوع باعث نا‌امید شدن اکثر زبان‌آموزان در دو توانایی اسپیکینگ و رایتینگ می‌گردد. 

اگر می‌خواهید گرامر خود را به سطحی مطلوب برسانید روش‌های واضح و درعین‌حال ساده زیر برایتان بسیار کمک‌کننده خواهد بود:

1. شناخت سطح گرامر خود

برای اینکه بتوانید از مطالب یک دوره، چه حضوری و چه غیر‌حضوری، بیشترین بهره را ببرید نیاز است تا ارائه مطالب آن دوره متناسب با سطح دانش گرامر شما باشد زیرا اگر مطالب برای شما پیش‌پا ‌افتاده و بسیار ساده باشد علاقه‌ای به تکمیل تمرینات پیدا نکرده و مشارکت خود را از دست می‌دهید.

از طرفی دیگر اگر مطالب برای شما بسیار سخت و چالش‌انگیز باشد از ادامه دادن آن نا‌امید شده و خود را در امر یادگیری نا‌توان قلمداد می‌کنید بنابراین نیاز است تا پیش از شروع یادگیری، سطح دقیق دانش گرامر خود را توسط آزمون‌های موجود در سایت‌های اینترنتی و یا در مؤسسات آموزش زبان انگلیسی تعیین کنید.

معمولاً برای یادگیری گرامر انگلیسی از صفر تا صد، سه سطح مقدماتی (پایه)، متوسط و پیشرفته در نظر گرفته می‌شود که پس از مشخص‌شدن سطح، شما می‌توانید در دوره‌ای که مناسب سطح خودتان است شرکت کنید.

2. تمرین روزانه اسپیکینگ و رایتینگ 

برای اینکه ساختار‌های گرامری و اصول آن را یاد بگیرید می‌بایست آن‌ها را هر روز به کار ببرید تا آن‌ها در ذهن شما جای خود را پیدا کرده و نگران فراموشی مطالبی که وقت بسیار زیادی برای یادگیری آن‌ها گذاشتید نباشید.

هدف اصلی آموزش گرامر انگلیسی بهبود مهارت‌های چهار‌گانه شما در زبان انگلیسی است بنابراین با کاربرد آن در گفتار و نوشتار خود به مقصد واقعی فراگیری گرامر رسیده‌اید زیرا این چارچوب در نهایت باید در ذهن شما نشسته و تولید زبان را در شما میسر سازد.

یکی از مواردی که به شما امکان مکالمه و یا گفتگوی نوشتاری با افراد علاقه‌مند به فراگیری زبان انگلیسی در سرتاسر جهان را می‌دهد، استفاده از اپلیکیشن‌های موجود در بازار است که بر روی گوشی نصب شده و به شما امکان تقویت گفتار و نوشتار را می‌دهد.

3. دیدن فیلم‌ها و سریال‌ها به زبان انگلیسی 

در ابتدا سعی کنید تا فیلم‌ها و سریال‌ها را با زیر‌نویس انگلیسی ببینید و تمرکز خود را بر فهم ساختار‌های جملات شخصیت‌های موجود در آن‌ها بگذارید. برای اینکه بتوانید فیلم و یا سریالی مناسب سطح زبان خود پیدا کنید بهتر است آن را گوگل کرده و یا از اساتید موجود در زبان انگلیسی کمک بگیرید تا منبعی مناسب به شما معرفی کنند.

4. تصحیح اشتباهات گرامری گفتار

زمانی که مدرس سعی دارد تا اشتباهات گرامری شما را در گفتار تصحیح کند با گشودگی آن‌ها را پذیرفته و تلاش کنید تا اشتباهات موجود را برطرف ساخته و سپس به ادامه گفتار خود بپردازید. اکثر زبان‌آموزان پس از شنیدن بازخورد‌های مدرسین، جمله خود را ادامه می‌دهند در صورتی که می‌بایست جمله را دوباره با ساختار درست بیان کنید.

این کار باعث می‌شود تا ساختار‌های نا‌درست در ذهن شما کم‌رنگ شده و بجای آن ساختار‌های درست پر‌رنگ‌تر شوند بنابراین شما مرتکب اشتباهات رایجی که دیگر زبان‌آموزان در هنگام گفتار می‌شوند، نشده و اعتماد‌به‌نفس لازم برای پیشروی به مراحل بالاتر زبان را به دست می‌آورید.

 

گرامر زبان انگلیسی را از کدام مباحث شروع کنیم؟

اگر گرامر انگلیسی را به‌جای قواعد سخت و غیر‌قابل‌انعطاف، به‌عنوان یک دوست در نظر بگیرید که به شما در مسیر یادگیری زبان انگلیسی کمک کرده و برایتان مسیر را هموار‌تر می‌سازد با میل و علاقه بیشتری به یادگیری آن خواهید پرداخت. 

برای شکل‌گیری دوستی، به زمان نیاز داشته و بایستی خصوصیات او را به‌دقت شناسایی کنید تا بتوانید او را درک کنید! گرامر انگلیسی به زبان ساده همچون دوستی می‌ماند که برای شناخت او نیاز به زمان دارید و بایستی با اصول و ویژگی‌های آن مرحله‌به‌مرحله آشنا شوید.

1. اجزای کلام را بشناسید

هر کلمه به‌تنهایی در یکی از هشت دسته گروه کلمات یا اجزای کلام قرار می‌گیرد. اولین مرحله برای فراگیری گرامر، آشنایی با اجزای کلام است که شامل هشت جزء می‌باشد: اسامی، ضمایر، افعال، صفات، قیود، حروف اضافه، حروف ربط و حروف ندا.

2. معجزه جمله‌سازی را دریابید

فراگیری واژگان و بالا‌بردن خزانه لغات کار بسیار خوبی است اما معجزه یادگیری زبان انگلیسی زمانی اتفاق می‌افتد که شروع به کنار هم قراردادن لغات برای ساخت جملات می‌کنید! بنابراین قدم دوم در یادگیری گرامر جمله‌سازی است.

کودکان دستور زبان فارسی را با جمله‌سازی فرامی‌گیرند و این امر علاوه بر به‌خاطر سپاری بیشتر لغات در ذهن، به آن‌ها کمک می‌کند تا کاربرد هر لغت و جمله را یاد گرفته و بتوانند در موقعیت‌های مشابه باز‌تولید کنند. زبان انگلیسی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و تسلط بر گرامر آن، نیازمند فراگیری ساختار جملات است.

3. گزاره‌ها (Phrases) را فرا بگیرید

گزاره‌ها واحد‌های یک زبان بوده که در اغلب موارد آن‌ها را استفاده می‌کنیم. گزاره‌ها گروهی از کلمات هستند که یکی از نقش‌های اجزای کلام را بر‌عهده می‌گیرند بنابراین این کلمات کنار هم می‌آیند تا نقشی مجزا را ایفا کنند. 

گزاره‌ها انواع بسیار متفاوتی دارند که با توجه به نقششان در جمله، نام‌گذاری می‌گردند به طور مثال اگر گروهی از کلمات در جایگاه فعل در جمله بنشینند به آن گزاره فعلی می‌گویند و اگر گروهی از لغات در جایگاه فاعل بنشینند به آن گزاره فاعلی گفته می‌شود.

4. جمله‌واره‌ها (Clauses) را فرا بگیرید

جمله‌واره‌ها واحد‌های دیگر زبان هستند که در مرحله بعد از گزاره‌ها در آموزش گرامر زبان انگلیسی می‌بایست فراگرفته شوند. تمامی جمله‌واره‌ها شامل یک فاعل و یک فعل بوده و بعضی معنایی مستقل از جمله و برخی معنایی وابسته به جمله دارند. 

جمله‌واره‌های وابسته مانند گزاره‌ها، نقش یکی از اجزای کلام در جمله را ایفا می‌کنند درحالی‌که جمله‌واره‌های مستقل خودشان به‌عنوان یک جمله به‌حساب می‌آیند.

5. الگو‌ها را درک کنید

زمانی که مفاهیم بالا را فراگرفته باشید می‌توانید الگو‌ها را در جملات شناسایی کنید. تلاش کنید تا این الگو‌ها را بدون چک کردن نوت‌های مربوط به درس گرامر دریابید و همان الگو را در ساخت جملات خود به کار گیرید. با این کار شما می‌توانید متوجه شوید تا چه میزان تلاش‌هایتان برای یادگیری ثمر‌بخش بوده است.

به طور مثال در آموزش جامع گرامر انگلیسی نیاز است تا الگو‌های ساخت جملات پیچیده و شیوه پیوند‌دهی چندین جمله‌واره مستقل و وابسته را درک کرده باشید تا بتوانید در صورت نیاز همان الگو را برای ساخت جملات خود به‌منظور رساندن مقصود کلامتان به کار ببرید.

 

چه روش تمرینی موثر است؟

به یادگیری مهارت‌های ساده‌ای مانند دوچرخه‌سواری، رانندگی یا آشپزی فکر بکنید. در تمام این موارد مهم این است که بخواهیم به هدف خود برسیم و در انتها نتیجه تمرین ما روان و تاثیرگذار باشد. تمرین گرامر زبان انگلیسی مبتنی بر جملاتی که بر اساس واقعیت و درک لحظه‌ای شما نباشد به خصوص در مراحل اولیه مفید نخواهد بود. تمرینی موثر است که نه تنها توانایی‌های ذهنی شما بلکه تمام توانایی‌هایتان را درگیر بکند.

تمرین گرامر انگلیسی موثر چیزی نیست که به طور معمول در کلاس‌های زبان توسط بسیاری از زبان‌آموزان صورت می‌گیرد. دلیل این امر این است که علی‌رغم این واقعیت که بسیاری از روش‌های موثر و کاربردی شناخته شده است این روش‌ها به روش تدریس بسیاری از اساتید و موسسه‌های زبان انگلیسی راه پیدا نکرده است. در عوض وقت زیادی صرف تکرار روش‌های قدیمی با تغییرات جزئی می‌شود.

این یکی از دلایلی است که باعث می‌شود نرخ یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در سراسر جهان بسیار ضعیف باشد. هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان بسیار معمول است که گرامر زبان انگلیسی با تکرار عباراتی مانند «I am going to, he is going to, they are going to» تمرین می‌کنند. در حالی که این روش ممکن است برخی از مطالب مفید را در اختیار زبان‌آموز بگذارد اما واقعیت این است که اثرگذاری آن برای اکثر زبان‌آموزان محدود و ناکافی است.

به خاطر بسپارید که برای موثر بودن تمرین هنگام یادگیری زبان انگلیسی باید کارهای بیشتری علاوه بر خواندن کتاب‌های گرامر و زبان انگلیسی بکنید. باید به شکلی با زبان انگلیسی رفتار کنید که انگار همان زبان اصلی شما است. تا می‌توانید باید مثال‌ها را شخصی بکنید تا بتوانید خودتان را بیشتر درگیر بکنید. 

 

مثال‌هایی از تمرین موثر گرامر زبان انگلیسی

هنگامی که از تمام توانایی مغز استفاده می‌کنیم به راحتی می‌توانیم موقعیت‌های مختلف را شناسایی بکنیم. این مساله منجر به استفاده از دانسته‌های خود در موقعیت‌های جدید می‌شود. اگر چه در کتاب‌های گرامر زبان انگلیسی مثال‌های متعددی از فرانسه، انگلیس، ویتنام، ماهگیری، عزاداری، عروسی و غیره ارائه شده است اما تلاش کنید تا تمام مثال‌ها را شخصی‌سازی بکنید تا به کمک درک، حس و عقل خود آن‌ها را یاد بگیرید. این عمل باعث می‌شود که مغز به بهترین عملکرد خود برسد تا خودش را آماده پذیرش مفاهیم جدید بکند.

برای شروع صحبت کردن در مورد تجربیات شخصی خود (گذشته، حال یا آینده) بسیار مفید است. این تجربه می‌تواند شامل کتاب‌هایی که خوانده‌اید، داستان‌هایی که شنیده‌اید و همچنین اتفاقات زندگی روزمره شما باشد. برای مثال اگر قرار است با دوست خود به سینما بروید می‌توانید از جملات زیر استفاده بکنید:

· I am going to the movies this afternoon with Ali

· We are going to take a bus and walk the rest of the way.

· Reza and Parsa are not going with us as they are busy.

بیایید این موقعیت را بیشتر بسط بدهیم تا زمان‌های مختلف را تمرین بکنیم. برای مثال به جمله زیر دقت بکنید:

· I have gone to the movies with Ali so I can’t help my brother

شما باید تصور بکنید کجا و چه موقع این حرف را به چه کسی می‌گویید. علاوه بر این جمله زیر هنگام تمرین سوالاتی مانند Who? و Why? به شما کمک می‌کند تا تمرین خود را به مراحل بالاتر برسانید.

· I will go the movies with Grace so I can’t help you

سعی کنید که به جزئیات بپردازید زیرا تا زمانی که شما به سوال‌ها کلی پاسخ بدهید دستیابی به تسلط بسیار دشوار است. در حقیقت شما باید در مورد آن چیزی که اتفاق افتاده است واضح و شفاف صحبت بکنید.

 

با استفاده از گوش دادن دستور زبان را تمرین بکنید!

برای تمرین گرامر زبان انگلیسی می‌توانید هنگام خواندن یا گوش دادن به مردم با دقت بیشتری به آنچه که می‌گویند گوش دهید. به معنی و ساختار جملاتی که از آن‌ها استفاده می‌کنند توجه کنید. این تمرین می‌تواند بسیار موثر باشد زیرا از زبانی که در حال یادگیری آن هستید استفاده می‌کنید تا اطراف خود را احساس کنید، ببینید، بخوانید و بشنوید.

شما به کمک این روش همزمان با یادگیری ساختارها و قواعد انگلیسی نحوه کاربرد آن‌ها را فرا می‌گیرید. در حقیقت شنیده‌های خود را با دانسته‌های خود تطبیق می‌دهید و ضعف‌ها را شناسایی می‌کنید. یکی از مشکلات حفظ کردن کلمات و قواعد جدید فراموشی آن‌ها پس از مدتی است. این روش به تثبیت مطالب جدید بدون نیاز به حفظ کردن آن‌ها کمک می‌کند. 

اگر چه شما می‌توانید از یک کتاب گرامر انگلیسی استفاده بکنید اما یادگیری از طریق گوش دادن این فرصت را فراهم می‌کند که تلاش بکنید از آن چیزی که یاد گرفته‌اید استفاده بکنید.

 

قواعد بسیار مهمی که همه باید بدانند

در این بخش به بررسی قواعد بسیار مهمی پرداخته شده است که هر زبان‌آموزی باید آن‌ها را بداند.

 

جمع بی‌قاعده

همانطور که اشاره شد یکی از دلایل یادگیری گرامر زبان انگلیسی جلوگیری از سوتفاهم‌های احتمالی است. فرض کنید که از دوست خود بخواهید از «Dog» مراقبت بکند اما شما در واقع هفت سگ دارید. دوست شما به احتمال زیاد غافل‌گیر خواهد شد.

اشتباه در جمع بستن یا نبستن کلمات در هر موقعیتی چه اجتماعی چه دانشگاهی باعث سردرگمی خواهد شد. به همین دلیل یادگیری قواعد آن به خصوص جمع‌ بی‌قاعده بسیار مهم است.

در انگلیسی روش استاندارد جمع بستن افزودن حرف «S» به انتها یک اسم است.

One cat → Two cats

One shoe → Two shoes

One bath → Two baths

با این وجود موارد استثنایی وجود دارد که باید هر زبان‌آموز بداند. کلماتی که به «ss» ختم می‌شوند معمولا با افزودن «es» به اسم جمع تبدیل می‌شوند. این کار برای جلوگیری از نوشتن سه «s» در انتهای اسم است.

One goddess → Two goddesses

گاهی اوقات ممکن است حالت جمع و مفرد یک اسم یکی باشد. برای مثال شما یک «Fish» دارید و اگر ماهی دیگری بخرید شما دو «Fish» دارید. هیچ قانونی در این مورد وجود ندارد که به ما بگوید کدام کلمات اینگونه رفتار می‌کنند. با این حال می‌توانید لیستی از آن‌ها را به کمک گوگل به دست بیاورید.

همچنین ممکن است شما احساس کنید که یک الگو خاص در جمع بی‌قاعده شناسایی کرده‌اید. برای مثال «geese» جمع «goose» است اما این مساله در مورد «moose» صادق نیست و برای اشاره به دو گوزن یا بیشتر از «meese» استفاده نمی‌کنند. به همین دلیل بهتر است که در استفاده از آن عجله نکنید.

یکی از راه‌ها نوشتن این کلمات در یک جدول دو ستونه است. در یکی از ستون‌ها شکل مفرد و در ستون مقابل آن شکل جمع هر اسم را بنویسید. پس از مدتی که به آن‌ها عادت کردید کمتر عجیب به نظر می‌رسند.

 

حرف تعریف و جنسیت

دانستن حرف تعریف و جنسیت برای اینکه بتوانید به درستی به شخص یا چیز دیگری اشاره بکنید بسیار مهم است. این مساله نیز مانند جمع بی‌قاعده ممکن است برای زبان‌آموزان دشوار و غریب باشد. در برخی از زبان‌ها مانند فرانسه حرف تعریف به جنسیت اسم بستگی دارد. 

گرامر زبان انگلیسی در این مورد نسبت به سایر زبان‌ها آسان‌تر است زیرا تنها از دو حرف تعریف «a» و «The» استفاده می‌کند. The یا همان حرف تعریف معین برای اشاره مستقیم به اشیا خاص استفاده می‌شود. در حقیقت این حرف تعریف نشان می‌دهد که آن اسم برای مخاطب شناخته شده است. a/an یا همان حرف تعریف نامعین برای اشاره به طور کلی است. اسم همراه با این حرف تعریف شناخته شده نیست یا شناختن آن واجب نیست.

·         I would like to eat the banana you bought at the store today.

·         I would like to eat a banana, but there aren’t any in the house.

لازم به ذکر است که انگلیسی‌زبانان دوست دارند با اشیا مانند یک انسان رفتار بکنند. برای مثال ممکن است هنگام توصیف یک ماشین شما بشنوید که «Look at her engine, she’s a real beauty!». این مساله به این معنی نیست که اشیا در زبان انگلیسی دارای یک جنسیت خاص هستند بلکه بیشتر علاقه و اشتیاق فرد را نشان می‌دهد که باعث می‌شود ماشین را یک زن زیبا ببیند.

 

رسمی و غیررسمی

بدیهی است که شما هنگام نوشتن یک نامه اداری نمی‌توانید از همان دستور زبانی استفاده بکنید که هنگام صحبت با دوست خود به کار می‌برید. در حقیقت شما باید بتوانید گرامر زبان انگلیسی خود را متناسب با موقعیت و رویداد تنظیم بکنید.

استفاده از «may» به جای «Can» هنگام درخواست یا پرسیدن سوال درموقعیت‌های رسمی یک تغییر کوچک اما ظریف است. «may» نسبت به «can» مودبانه‌‌تر و رسمی‌تر است. برای مثال شما ممکن است دوست خود بپرسید که « Can I have the wine?» اما هنگام برخورد با یک همکار یا کسی که تازه ملاقات کرده‌اید باید از عبارت «May I have the wine?» استفاده بکنید. به همین ترتیب «Would like» نسخه رسمی «Want» به شمار می‌آید.

I want to try on this dress. → I would like to try on this dress.

شما در فارسی هنگام صحبت با دوست و رئیس خود به ترتیب از «تو» و «شما» استفاده می‌کنید. اگر چه این مساله در زبان‌های دیگر مانند فرانسوی (Tu و Vous) نیز دیده می‎شود اما یکی از مزیت‎های اصلی زبان انگلیسی این است که شما تنها با یک کلمه (You) سر و کار دارید. به همین دلیل شما می‌توانید بدون نگرانی به دوست، مادر یا رئیس خود «You» بگویید.

اگر چه ممکن است که یادگیری گرامر انگلیسی در برخی از موارد ترسناک و دلهره‎آور باشد اما درک و نحوه استفاده صحیح از آن می‎تواند بسیار ارزشمند باشد. وقتی دستور زبان را تمرین می‌کنید از اشتباه کردن نترسید. گاهی اوقات این بهترین راه یادگیری است. اشتیاق و تعهد شما نسبت به دستور زبان مسیر یادگیری آن و زبان انگلیسی را هموار می‌کند.