زبان خارجی

بهترین سن برای یادگیری زبان انگلیسی در کودکان

کودکی یا بزرگسالی؟ بهترین سن برای یادگیری زبان انگلیسی کدام است؟

احتمالا شما هم در طول روز با افرادی برخورد کرده‌اید که می‌پرسند بهترین سن برای یادگیری زبان انگلیسی کدام است؟ در دنیای امروزی به ندرت می‌توان شخصی را یافت که نسبت به یادگیری زبان انگلیسی بی‌تفاوت باشد. زبان انگلیسی در جهان امروز زبان سیاست، اقتصاد و فرهنگ بین ملت‌هاست. از همین روی برخی افراد  اهمیت تعیین سنی خاص برای یادگیری زبان انگلیسی دوچندان می‌دانند. اغلب آنان تصور می‌کنند که سنین کودکی حتما بهترین سن شروع یادگیری زبان دوم است. اما آیا براستی سنین کودکی بهترین زمان یادگیری است و در دوران بزرگسالی صرف نظر از میزان تلاش و پی‌گیری شخص، به نتیجه مطلوب نخواهید رسید؟

به طور کلی، مراحل مختلف زندگی، هریک مزیت‌های خاص خود را در یادگیری زبان انگلیسی دارد. برای نمونه در دوران نوزادی، گوش انسان قدرت فوق‌العاده‌ای در درک انواع صداهای اطراف خود را دارد. در این دوره ذهن سرعتی باورنکردنی در تشخیص لهجه‌ی مربوط به یک زبان را دارد. از سوی دیگر سنین بزرگسالی  شخص را با قدرت تمرکز بیشتر و ابزاری هم‌چون سواد مجهز می‌کند که بوسیله‌ی آن شخص دامنه‌ی واژگانی گسترده‌ای بدست می‌آورد.

بهترین سن آموزش زبان انگلیسی به کودکان

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش زبان انگلیسی 
آموزش زبان انگلیسی مقدماتی

 

  • بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی بر پایه تحقیقات علمی

جهت پی‌بردن به بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی ، مطالعات بسیاری در گوشه و کنار جهان توسط محققان انجام شده است. برای نمونه، در یکی از این تحقیقات، محققان  اسرائیلی دریافتند که بزرگسالان توانایی بهتری در درک قوائد زبانی دارند و در محیط آموزشی به سادگی از دانش خود در جمله‌سازی استفاده می‌کنند. برای انجام چنین تحقیقی، شرکت‌کننده‌ها را در سه گروه سنی تقسیم کردند:  کودکان ۸ ساله ، نوجوانان ۱۲ ساله و جوانان بالای ۲۰ سال. بر طبق نتایج این آزمایش، جوانان عملکرد بهتری از نوجوانان نشان دادند و آنها نیز نسبت به کودکان بهتر پاسخ‌گو بودند.

نتیجه‌ی آزمایش آنها مورد تأیید گروهی دیگر از محققان اسپانیایی قرار گرفت که تحقیقی بلند مدت بر روی ۲۰۰۰ دانش‌آموزان کاتالونیایی انجام می‌دادند و اعلام کردند کسانی که دیرتر به یادگیری زبان انگلیسی پرداخته‌اند سرعت بیشتری نسبت به افرادی که در سنین پایین‌تر شروع کردند، داشتند.

  • بررسی نظریات مختلف در تعیین بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی

عوامل بسیاری در تعیین دقیق سن مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی تاثیر‌گذار است که موجب بیان نظریات متنوعی پیرامون چنین مسئله‌ای شده است. توانایی‌های فیزیکی کودکان، اشتیاق و کنجکاوی نوجوانان و تلاش و پشتکار جوانان را می‌توان تنها بخشی از این عوامل دانست. حال بهتر است نگاهی به برخی از تئوری‌های مطرح شده درباره‌ی مناسب‌ترین سن یادگیری زبان انگلیسی بیاندازیم.

بهترین سن برای آموزش زبان انگلیسی

  • نظریه اول : یادگیری زبان باید در سنین پایین آغاز شود

بر طبق اظهارات حامیان این نظریه، کودکان بین سنین ۱ تا ۳ ساله، سرعت بسیار زیادی در بخاطر‌سپاری و حفظ اطلاعات دارند. در طول این سنین کودکان لغات و عبارات زبان دوم را در کنار عبارات زبان مادری یاد می‌گیرند بدون آنکه تداخلی بین دو زبان ایجاد شود. طرفداران این نظریه، از آن رو این دوره را  بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی می‌دانند که کودکان تا ۳ سالگی بدون حضور در کلاس‌های خصوصی و یا طرح‌های تابستانه، زبان بیگانه را یاد می‌گیرند. آنها با انجام بازی‌های زبانی، تماشای برنامه‌های کودک و گوش دادن به ترانه‌های انگلیسی‌ تسلط بیشتری به زبان انگلیسی می‌یابند. کودکان زیر ۳ سال از اشتباهات زبانی ترسی نداشته، به طور عمد یا سهو به تکرار شنیده و دیده‌های زبانی خود می‌پردازند و هیچگاه خود را در محدودیت قرار نمی‌دهند.

 

ویدیو پییشنهادی : گرامر زبان انگلیسی 
آموزش زبان انگلیسی (Elementary)

 

در کنار ذکر مزایای این دوره‌ی سنی، می بایست معایب آن را نیز در نظر گرفت. مثل نبود محیط مناسب  یادگیری زبان که به دنبال آن کودکان به تکرار مفاهیم پایه سرگرم خواهند بود و مطالب پیچیده‌تر را نمی‌توانند به تنهایی درک کنند. جهت بهبود یادگیری ، حضور در محیط مناسب زبانی ضروری است و کودک باید در محیطی مانند کودکستان ، کانون زبان و یا اردوهای خاص به همراه معلم‌های مجرب قرار گیرد تا به صورت مطلوب توانایی زبانی او بهبود یابد.

  • نظریه دوم : کودکان بهتر است پیش از هفت سالگی شروع نکنند.

طرفداران این نظریه نیز باور دارند که بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی ، زمانی است که کودک به سطحی از تفکر منطقی دست یافته  و توانایی فهم قوائد و قوانین زبانی را دارد. آنها اظهار می‌دارند که هر اندازه که کودک سریع یادبگیرد، در محیطی که والدین نمی توانند انگلیسی صحبت کنند یا فضای مناسب برای یادگیری فراهم نیست، کودک هرگز نمی‌تواند به تنهایی از سطح پایه‌ی آن زبان فراتر برود.

از سوی دیگر، کودکان بالای ۷ سال تسلط کافی بر زبان مادری خود را کسب کرده‌اند و با محیط آموزشی مدارس آشنایی کافی دارند و قادر هستند تکالیف خود را در مدرسه، کلاس‌های زبان به خوبی انجام دهند. علاوه براین، در چنین سنینی قادرند توانایی‌های گفتاری خود به زبان دوم را با تلفظ صحیح و انتخاب درست کلمات و اصطلاحات نشان دهند.

در کنار ذکر محاسن این دوره‌ی سنی، به مشکلات خاص این کودکان نیز اشاره می‌کنیم که از آن میان می‌توان به لغات جدیدی اشاره کرد که تلفظ آن برای کودکان آسان نیست. در چنین شرایطی آنها با تمرین بیشتر نسبت به رفع این مشکل برمی‌آیند که باعث افزایش حجم تکالیف مدرسه می‌شود و زمان کمتری برای بازی و شادی  و یا اصطلاحا کودکی باقی می‌ماند.

 

سن یادگیری زبان انگلیسی، پیش از هفت سالگی

 

  • نظریه سوم : سنین بین ۳ تا ۵ سالگی ، بهترین زمان شروع یادگیری زبان انگلیسی

موافقان این نظریه از آن جهت این دوره را بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی می‎‌دانند که در سن پایینتر از ۳ سالگی به یادگیری و تسلط بر زبان مادری تمرکز دارند و در سنین بالای ۵ سالگی تحت تاثیر وظایف و تکالیف مختلف مدرسه  قرار گرفته‌اند. کودکان بین سنین ۳ تا ۵ سال، دیگر نگران یادگیری زبان مادری خود نبوده و شروع به استفاده از زبان مادری در مکالمات و ارتباطات شخصی خود می‌کنند.

در این دوره‌، کودکان به سبب آنکه در آستانه‌ی رفتن به پیش‌دبستان قرار می‌گیرند، اشتیاق فراوانی نسبت به شنیدن داستان‌های کتاب‌ها و یادگیری الفبا از خود نشان می‌دهند. چه بسا چنانچه والدین نیز با صبر و حوصله به تدریس مطالب مناسب بپردازند، شاهد افزایش انگیزه‌ی آنان خواهند بود. این دوره را، به لحاظ آن که کودکان کتاب‌های دلخواه خود را می‌شناسند، با علاقه نسبت به یادگیری و تمرین مطالب آن بر می‌آیند و نیز در به خاطر‌سپاری روند داستان، اسامی و طرح آن تلاش فراوان دارند، می توان بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی دانست.

 

ویدیو پییشنهادی : مکالمه زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی (Intermediate Plus)

 

آمار، ارقام و نظریات بسیاری را می‌توان یافت که درباره‌ی بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی سخن گفته‌اند اما آنچه از اهمیت بالاتری بر‎‌خوردار است، زنده نگه داشتن اشتیاق یادگیری است. مهم نیست در چه سنی شروع به یادگیری زبان انگلیسی می کنید،مهم این است که شروع کنید و مطمئن باشید هیچ وقت برای یادگیری زبان انگلیسی دیر نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا