زبان خارجی

بهترین روش برای یادگیری لهجه‌ آمریکایی

لهجه آمریکایی یا بریتیش؟

به دلیل جهانی بودن زبان انگلیسی، لهجه‌ها و گویش‌های مختلفی برای این زبان در طول تاریخ به وجود آمده است. از معروف‌ترین آن‌ها لهجه‌ آمریکایی و بریتیش هستند. در این مطلب به تفاوت هر دو پرداخته و نکات یادگیری برای گویش آمریکایی را یاد می‌دهیم. همچنین برای آشنایی بیشتر با روش‌های یادگیری می‌توانید به صفحه آموزش زبان انگلیسی مراجعه کنید.

 

ویدیوهای پییشنهادی : آیلتس 
آموزش آیلتس

کدام لهجه انگلیسی بهتر است؟

در زبان انگلیسی دو لهجه‌ی اصلی وجود دارد: آمریکایی (امریکن) و بریتانیایی (بریتیش). با این که زبان انگلیسی در بریتانیا به وجود آمده و به دلیل تاریخ این کشور در دنیا پخش شده است. افرادی که با لهجه‌ی بریتیش صحبت می‌کنند معمولاً محدود به افرادی است که در این کشور متولد شده و در آن بزرگ شده‌اند و تعداد این افراد زیر ۱۰۰ میلیون نفر است.

لهجه‌ی آمریکایی و بریتیش

 

به دلیل رشد اقتصادی و سیاسی کشور آمریکا در قرن اخیر و همچنین رشد زیاد جمعیت این کشور تعداد افرادی که با لهجه‌ آمریکایی صحبت می‌کنند بیشتر شده است. امروزه این گویش اصلی‌ترین و مهم‌ترین شیوه‌ی صحبت کردن به زبان انگلیسی است.

آموزش لهجه آمریکایی

بهترین روش برای یادگیری لهجه‌ آمریکایی یا امریکن گوش کردن به مکالمه‌ی افرادی است که با این لهجه صحبت می‌کنند. تقلید کردن و تکرار مکالمه‌هایی که با لهجه آمریکایی هستند در این زمینه بسیار مؤثر است. برای ساده‌تر شدن فرایند یادگیری چندین نکته در گویش آمریکایی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش لهجه آمریکایی
آموزش لهجه آمریکایی

 

۱- تلفظ ترکیب دو حرف Th:

یکی از تلفظ‌هایی که برای زبان‌آموزانی که فارسی صحبت می‌کنند بسیار  سخت است تلفظ ترکیب Th در کلمات مختلف است. صدایی که این ترکیب ایجاد می‌کند در زبان فارسی وجود ندارد، بنابراین زبان‌آموزان ایرانی معمولا به مشکل می‌خورند.

اولین اشتباهی که افراد زیادی در تلفظ این ترکیب دارند نادیده گرفتن حرف h و تلفظ ترکیب با حرف « ت » است. (مثلاً: Think (گویش غلط: تینک))

شیوه‌ی درست تلفظ این ترکیب کمی شباهت به تلفظ حرف « ف » در زبان فارسی دارد، اما دقیقاً عین آن نیست. برای تلفظ کامل این ترکیب زبان صحبت‌کننده به دندان‌های بالایی دهان می‌چسبد و صدایی بین « ف » و « و » تلفظ می‌شود. برای تمرین کلمات زیر را با صدای بلند برای خود چند بار تکرار کنید:

Think – Through – There – Other – Mouth – Teeth – Thumb

۲- تلفظ حرف R:

بر خلاف بریتیش که در آن گاهی اوقات حرف R به صورت ساکن می‌آید، در لهجه‌ آمریکایی حرف R همیشه تلفظ می‌شود. مثلاً در کلمه‌ی Brother هم r بعد از B و هم r بعد از e باید حتماً گفته شوند. برای تمرین کلمات زیر را برای خود تکرار کنید:

Random – Reader – Art – Card – Worth – Power – Greater – Park

۳- تلفظ ترکیب tt:

در لهجه‌ آمریکایی در صورت تکرار حرف t دو بار پشت سر هم این ترکیب به صورت D و سریع تلفظ می‌شود. مثلاً کلمه‌ی Battery به صورت « بَدِری » به جای « بَتِری » تلفظ می‌شود. چندین نمونه زیر را برای تمرین و بهبود گفتار خود تکرار کنید:

Fatter – Butter – Written – Cutter – Bottle – Attitude

نکته: اگر این ترکیب در پایان یک کلمه بیاید همچنان به صورت « ت » تلفظ می‌شود. مثلاً کلمه‌ی kilowatt به صورت « کیلوواد » گفته نمی‌شود.

۴- حرف t بین دو حرف صدادار:

دیگر نکته‌ای که در زبان انگلیسی درباره‌ی حرف t وجود دارد تلفظ آن بین دو حرف صدادار است، به طوری که وقتی حرف t در بین حروف صدادار (i – e – o – a – u) قرار می‌گیرد دوباره به شکل D تلفظ خواهد شد.

یکی از معروف‌ترین کلماتی که این تفاوت را بین لهجه‌ آمریکایی و بریتیش نشان می‌دهد کلمه‌ی Water است، همانطور که می‌بینید با قرار گرفتن حرف t بین a و e تلفظ آن به شکل D است. مثال‌های زیر را با صدای بلند برای خود تکرار کرده و تمرین کنید:

Pirate – later – Potato – Tomato – Noted – Wrote

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش تافل
آموزش تافل

۵- تلفظ حرف t بین n و حروف صدادار:

این نکته بسیار کوچک‌تر از دو نکته‌ی قبلی است ولی تلفظ درست آن شما را به گفتار یک فرد با لهجه آمریکایی نزدیک‌تر می‌کند. برخی اوقات وقتی که حرف t بین حرف n و یکی از حروف صدادار (i – e – o – a – u) می‌آید حرف t ساکن می‌شود. (مثال: در کلمه‌ی international حرف t که بین n و e آمده تلفظ نمی‌شود، و عبارت inter بصورت iner خوانده می‌شود.)

Center (سِنِر) – Dentist (دِنیست) – Interface (اینِرفیس) – Identical (آیدِنیکُل)

نکات پایانی:

بهترین روش برای تسلط به لهجه آمریکایی توجه کردن به شیوه‌ی استفاده‌ی آن در گفتار روزمره‌ی افراد نیتیو اسپیکر (Native Speaker) است. همانطور که ذکر شد آشنایی با قواعد به یادگیری لهجه‌ امریکن نیز در این راه به شما کمک خواهد کرد.

دیدن فیلم، سریال و یا گوش کردن به موسیقی یا کتاب صوتی که توسط افرادی با این لهجه شما را بیشتر با این شیوه‌ی صحبت آشنا می‌کند. همچنین تمرین مناسبی برای یادگیری لغات و اصطلاحاتی است که در آمریکایی بیشتر از گفتارهای دیگر به کار می‌رود.

 

مقاله پییشنهادی : بهترین سریال‌ها برای تقویت زبان انگلیسی

 

لهجه آمریکایی فقط متشکل از شیوه‌ی تلفظ کلمات نیست، بلکه تفاوت‌های کاملی در نوع صحبت دارد. (مثلاً: استفاده از Fall به جای Autumn، استفاده از Elevator به جای Lift، استفاده از Math به جای Maths و…)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا