زبان خارجی

ضمایر اشاره در انگلیسی: بررسی و معرفی کامل ضمایر اشاره در زبان انگلیسی به همراه مثال

آشنایی با ضمیر اشاره

از ضمایر اشاره در انگلیسی برای جایگزینی اسم در جمله استفاده می‌شود. برخی از کلماتی که به عنوان ضمیر اشاره استفاده می‌شوند همچنین می‌توانند در نقش صفت‌های اشاره ظاهر شوند.

در این یادداشت به معرفی و بررسی ضمیرهای اشاره در زبان انگلیسی، تفاوت‌ آن‌ها با صفت‌های اشاره و همچنین نحوه استفاده صحیح از آن‌ها پرداخته شده است.

تعریف ضمایر اشاره در انگلیسی

ضمیر در انگلیسی کلمه‌ای است که به جای اسم یا گروه اسمی در جمله به کار می‌رود. ضمایر نمایشی در انگلیسی نوع خاصی از ضمیر به حساب می‌آیند که برای جاگیزینی اسمی استفاده می‌شود که پیش از آن در گفت‌وگو یا نوشته ذکر شده است.

در حقیقت گوینده یا نویسنده به جای تکرار اسم در چندین جمله گاهی از ضمایر اشاره در زبان انگلیسی برای اشاره به آن اسم بهره می‌برد.

 

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش گرامر زبان انگلیسی
آموزش گرامر

 

استفاده از ضمیر جهت جلوگیری از تکرار بسیار توصیه شده است. لازم به ذکر است این استفاده باید به شکلی باشد که منجر به سردرگمی خواننده یا شنونده نشود. This، That، These و Those از مهم‌ترین ضمایر اشاره در زبان انگلیسی به حساب می‌آیند. از دیگر ضمایر اشاره می‌توان به Such، None و Neither اشاره کرد.

مرور چند مثال می‌تواند این مساله را روشن‌تر بکند که ضمیرهای اشاره چگونه در یک جمله به کار گرفته می‌شوند. در مثال‌ها هم اسمی که ضمیر به جای آن نشسته است و هم ضمیر اشاره مشخص شده است.

Bob was late again. That boy is stressing me out.

I love apple pie and cherry pie. These are my favorite pies.

How did you know I wanted some candy? This really hits the spot.

I loved growing beets and tomatoes. Those were my gardening favorites.

I really love heavy metal music, but my dad does not. He will allow none to be played in the car.

I don’t like eggs or celery. Neither appeals to me.

Everything seems vague. Such is the reality of relationships.

نحوه استفاده از ضمایر اشاره

نحوه استفاده از ضمایر اشاره

هنگام گفت‌وگو با افراد شما مشکلی برای مشخص کردن منظور خود ندارید زیرا به راحتی می‌توانید اسمی را که با آن ضمیر به آن اشاره می‌کنید با دست نشان بدهید. شما با این کار شنونده را وادار می‌کنید که به آن توجه بکند.

 

با این حال از ضمایر اشاره در زبان انگلیسی تنها هنگام گفت‌وگو استفاده نمی‌شود. این ضمایر باید به درستی در متن استفاده بشود که خواننده دچار سردرگمی و اشتباه نشود.

 

  • استفاده از خط تیره قبل یا بعد از «These» و «Those» برای ایجاد وقفه و روشن کردن هدف خود.

به مثال زیر دقت بکنید:

Raindrops on roses and whiskers on kittens, bright copper kettles and warm woolen mittens, brown paper packages tied up with strings – these are a few of my favorite things.

  • ارجاع به یک توصیف، عمل انجام شده یا شرایط به کمک «This» و «That» بلافاصله پس از آن

به مثال زیر توجه بکنید:

They make you wear rented shoes, you always smell bad when you leave, my thumb nail always breaks off, and I’m not good at it. That is why I hate bowling.

 

استفاده از کلمات This، That، These و Those به عنوان ضمایر اشاره در انگلیسی یا صفت نمایشی ممکن است برای گوینده یا نویسنده دشوار باشد. اگر چه This و That مفرد و These و Those جمع به حساب می‌آیند اما تشخیص این مساله مشکل اصلی زبان‌آموزان نیست. در حقیقت آن‌ها در بیشتر موارد نمی‌توانند بین این ضمایر ضمیر صحیح را انتخاب بکنند. راه‌حل این مشکل در فاصله نهفته است:

 

  • This (مفرد) و These (جمع) باید برای اشاره یا جایگزینی با اسمی استفاده بشود که در نزدیکی (زمانی یا مکانی) گوینده یا نویسنده است.
  • That (مفرد) و Those (جمع) باید برای اشاره یا جایگزینی با اسمی استفاده بشوند که از نظر زمانی یا مکانی از گوینده یا نویسنده دور است.

تفاوت صفات اشاره و ضمایر اشاره در زبان انگلیسی

از آنجایی که برخی از ضمایر اشاره در انگلیسی مانند (This، That، These و Those) می‌توانند به عنوان صفات اشاره استفاده بشوند ممکن است تشخیص این دو از یکدیگر برای زبان‌آموز آسان نباشد. برای درک تفاوت این دو به معنی ضمایر اشاره و صفات اشاره در انگلیسی دقت بکنید:

 

  • ضمیر نمایشی به جای یک اسم قرار می‌گیرد که پیش از آن در جمله ذکر شده است. (همیشه بعد از اسم می‌آید)
  • صفت نمایشی برای معرفی اسم به کار گرفته می‌شود و همیشه اسم بعد از آن ذکر می‌شود. (قبل از اسم می‌آید.)

 

مقاله پییشنهادی : آموزش زبان انگلیسی از صفر

 

با توجه به تعریف ضمیر و صفت اشاره یکی از راه‌های تشخیص این دو توجه به این مساله است که اگر این کلمات به همراه اسم به کار گرفته نشده‌اند ضمایر اشاره‌ اند. ما به کمک صفت اشاره مشخص می‌کنیم که در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم. برای درک بهتر صفت اشاره در انگلیسی مثال‌های زیر را مرور بکنید:

 

That food you’re cooking smells delicious.

Did you finally throw away that old t-shirt?

This bendy yoga pose really hurts.

Is this book yours or mine?

What is that frightening creature?

These pink cupcakes are my favorites.

I told you those old magazines were a fire hazard.

 

برای تمرین بیشتر ابتدا سوال‌های زیر را بررسی کنید و سپس جواب خود را با جواب صحیح مقایسه بکنید. در این تمرین‌ها زیر کلمات خط کشیده شده است. شما باید تشخیص بدهید که این کلمه ضمیر یا صفت اشاره است.

 

Those roaches under our sink are totally gros.

I don’t think my vote really counts. Such is the way of the world.

These shoes smell disgusting; they’re just gross.

That is my gym bag. I thought I lost it.

I watched several old movies. Those old films are just incredible.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا