مالی و سرمایه‌گذاری

آموزش سیگنال گیری ارز دیجیتال به زبان ساده برای مبتدیان

این روز‌ها بازار ارز دیجیتال محبوبیت زیادی پیدا کرده است. با شروع به کار ایردراپ‌های مختلف این محبوبیت هر روز بیشتر هم می‌شود. از آنجایی که می‌دانید بازار پر سود ارزهای دیجیتال محدود به ایردراپ‌ها نبود و دامنه سود بسیار بالایی را می‌تواند برای کاربران خود داشته باشد. آموزش سیگنال گیری ارز دیجیتال یکی از روش‌های درآمد دلاری از این بازار است. در این مطلب با همین موضوع همراه شما هستیم.

منظور از سیگنال گیری ارز دیجیتال چیست؟

برای این که بتوانیم آموزش سیگنال گیری ارز دیجیتال را با بهترین کیفیت و کارایی ممکن ارائه دهیم ابتدا لازم است برای افرادی که اطلاعات کافی در این مورد ندارند در مورد چیستی آن توضیح دهیم. همان‌طور که می‌دانید بازار ارز دیجیتال یکی از بازارهای مالی «مانند بورس و فارکس» است. به دلیل نو ظهور بودن این بازار کمتر کسی در مورد چگونگی معاملات و کسب درآمد در آن می‌داند.

آموزش تحلیل تکنیکال و خرید و فروش ارزهای دیجیتال

 

به عنوان یک تعریف ساده و قابل فهم می‌توانیم بگوییم: «نوسان گیری یا سیگنال گیری ارز دیجیتال یعنی خرید ارز مورد نظر در ابتدای روند صعودی و فروش آن در لحظه برگشت و نزول». با توجه به تعریف ارائه شده می‌تواند نتیجه گرفت فعالیت در این بازار نیاز به دانش بالایی در مورد بازارهای مالی و رفتار فعالان در آن‌ها داریم. برای شروع معاملات در این بازار بهتر است با برخی اصطلاحات رایج آن آشنا شوید که در ادامه توضیح می‌دهیم.

صرافی «Exchange»

صرافی نامی آشنا برای ایرانیان محسوب می‌شود. صرافی‌های ارز دیجیتال اغلب فعالیت‌های مالی خود را به صورت آنلاین انجام می‌دهند که به دلیل ماهیت ارز دیجیتال امری طبیعی است. از طریق یک صرافی می‌توانید عملیاتی مانند خرید، فروش و تبدیل ارز دیجیتال را انجام دهید.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای کامل صرافی BingX از ثبت‌نام تا خرید و فروش رمز ارز

جفت ارز «Currency Pair»

در بازارهای مالی ارزها معمولاً ارزهای مختلف را در مقابل هم قرار داده و اصطلاحاً مارکت «Market» شکل می‌دهند. در این نوع بازار «مارکت» نزولی شدن یک ارز باعث صعودی شدن ارز مقابلش می‌شود.

ارزها را در مارکت به شکل ETH/BTC نشان می‌دهیم. ارز اول از سمت چپ ارز پایه «BaseCurrency» و ارز دوم ارز قیمت گذاری شده «Quote Currency» نام دارد. در واقع در مارکت بررسی می‌کنیم که ارزش یک ارز در مقایسه با ارزش ارز دیگر در چه جایگاهی است.

نقطه ورود «Entry»

اشاره کردیم که یک نوسان گیر باید بتواند نقطه شروع صعود قیمتی یک ارز را با توجه به دانش و تجربه خود تشخیص دهد. این قطعه همان نقطه ورود به شمار می‌رود. به این ناحیه قیمتی نقطه ورود خرید می‌گوییم.

می‌دانیم که بازار ارز دیجیتال یک بازار دو طرفه است. پس باید بتوانیم نقطه شروع نزول را هم برای نوسان گیری حدس بزنیم. در حالت نزولی می‌توانیم وارد معامله فروش شویم که از قیمت خرید آن با نام نقطه ورود فروش یاد می‌شود.

حد ضرر «Stop Loss»

می‌دانیم که بازار مالی ریسک ضرر را دارد. از این رو باید بدانیم که در چه قیمتی باید از معامله انجام شده خارج شویم تا جلوی ضرر بیشتر را بگیریم. استاپ لاس بر اساس استراتژی معامله هر شخص متفاوت است.

سطح ریسک «Risk Level»

برای نوسان گیری ارز دیجیتال باید بتوانیم سطح ریسک معامله را تخمین بزنیم. برای مشخص کردن سطح ریسک از حد ضرر استفاده می‌شود. به این معنی که بازه بین قیمت خرید تا حد ضرر مشخص شده میزان ریسک خرید این ارز را مشخص می‌کند.

حد سود «Target»

در یک معامله لازم است علاوه بر محاسبه نقطه خروج ضرر، هدف قیمتی معقولی برای خروج با سود انتخاب کنیم. در این نقطه حتی اگر سهم مورد نظر پتانسیل سود بیشتر را هم داشت باید خروج خود را انجام دهیم. قیمت هدف هم بر اساس استراتژی تفاوت است.

معامله اهرم دار یا لورج «Leverage»

معامله اهرمی نیاز به تجربه بسیار بالایی دارد و برای افراد تازه وارد توصیه نمی‌شود. در این سبک معامله حد سود و حد ضرر را چند برابر در نظر می‌گیریم. به‌عنوان مثال فرض کنید قیمت یک بیت کوین در این لحظه ۷۰ هزار دلار است. شما نصف این عدد یعنی ۳۵ هزار دلار به عنوان دارایی شخصی در صرافی دارید. معامله اهرم دار خود را با لورج ۲ انجام می‌دهید و باقی مبلغ توسط صرافی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

پیشنهاد مطالعه: بایننس چیست؟ هر آنچه که باید در مورد صرافی Binance بدانید

استاپ لیمیت «Stop Limit»

استاپ لیمیت زمانی استفاده می‌شود که به هر دلیلی «قطعی برق، اینترنت یا هر اتفاق دیگری» امکان جا ماندن از معامله را پیش‌بینی می‌کنیم. یک ناحیه قیمتی برای ورود به سهم مشخص می‌شود که حتی اگر نتوانیم این کار را دستی انجام دهیم، به طور خودکار انجام شود.

بازار دوطرفه

حالت عادی بازار را می‌دانیم. سهامی را می‌خریم و در صورت رسیدن به حد ضرر یا حد سود آن را به فروش می‌رسانیم. در بازار دو طرفه نوع دیگری از معامله وجود دارد که آن را با نام فروش استقراضی می‌شناسیم.

به این معنی که سهامی که متعلق به ما نیست را می‌فروشیم. در اصل پیش‌بینی می‌کنیم که روند قیمت تا فلان قیمت نزولی خواهد بود. در صورتی که حدسمان درست باشد سود می‌بریم. اما در صورت اشتباه ضرر آن را متحمل می‌شویم.

بهترین استراتژی نوسان گیری ارز دیجیتال در تایم کوتاه مدت

آموزش سیگنال گیری ارز دیجیتال را با مبحث استراتژی نوسان گیری ادامه می‌دهیم. باید بدانید که سیگنال نوسان گیری در بازار ارز دیجیتال به روش‌های تحلیل تکنیکال یا تحلیل فاندامنتال انجام می‌شود.

آموزش جامع معامله‌گری و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

 

در برخی موارد تریدر با توجه به دانشی که دارد از ترکیبی از تحلیل‌های معرفی شده استفاده می‌کند.

آموزش تحلیل تکنیکال در سیگنال گیری ارز دیجیتال

تحلیل تکنیکال به دلیل درگیری کمتر با زبان انگلیسی و اخبار منتشر شده به این زبان طرف‌داران بیشتری در ایران دارد. بسیار از تریدر‌ها با همین روش معامله و سود‌های هنگفتی کسب می‌کنند. تحلیل تکنیکال به کمک اندیکاتور‌های موجود در چارت‌ها انجام می‌شود. بخشی از کار نیز با شناسایی الگوها امکان پذیر است. در حقیقت با این تکنیک سعی می‌کنیم با پیش‌بینی رفتار آتی بازار نقطه ورودی برای خود انتخاب کنیم.

برخی از اندیکاتورهای کاربردی سیگنال ارز دیجیتال عبارت‌اند از:

  • اندیکاتور شاخص قدرت نسبی «RSI»: این اندیکاتور نشان دهنده انرژی و پتانسیل درونی سهم برای صعود یا نزول است.

اندیکاتور شاخص قدرت نسبی «RSI»

  • اندیکاتور میانگین متحرک «Moving Average»: این اندیکاتور به ما کمک می‌زند تغییر جهت نمودار و روند قیمت را قبل از این که اتفاق بیفتد پیش‌بینی کنیم. اندیکاتور میانگین متحرک در تمام بازارهای مالی استفاده می‌شود.

اندیکاتور میانگین متحرک «Moving Average»:

  • اندیکاتور حجم تعادلی «On Balance volume»: این اندیکاتور فشار خرید و فروش را محاسبه می‌کند. به این معنی که بر اساس حجم خرید و فروش می‌فهمیم که سهم در چه وضعیتی قرار دارد.

اندیکاتور حجم تعادلی «On Balance volume»:

برای آشنایی بیشتر شما در ادامه چند نمونه الگوی معروف و کاربردی را نیز معرفی می‌کنیم.

  • الگوهای کندل استیک: کندل به معنای شمع بوده و نمودارهایی دارای این نماد چارت شمعی نام دارند.

الگوهای کندل استیک

شکل این کندل‌ها اطلاعات زیادی به ما می‌دهند. تعداد الگوهای کندل استیک بسیار زیاد است. برای مثال می‌توانیم به کندل چکشی اشاره کنیم که معمولاً شروع روند صعودی را نشان می‌دهد.

  • الگوهای مثلث: الگوهای مثلث با کنار هم قرار گرفتن کندل‌های به شکل انواع مثلث شکل می‌گیرند. این الگوها از ابزارهای کلاسیک پیش‌بینی در بازار مالی به شمار می‌روند.

الگوهای مثلث

  • الگوهای سر و شانه: از شکل قرار گیری کندل‌های الگوهای دیگری به نام سر و شانه ساخته می‌شود. این الگوها هم جزو ابزارهای کلاسیک محسوب می‌شوند.

الگوهای سر و شانه

صد‌ها الگو و اندیکاتور دیگر می‌توانیم نام ببریم که هر کدام بر اساس استراتژی شما قابل استفاده هستند.

آموزش تحلیل فاندامنتال در سیگنال گیری ارز دیجیتال

این نوع تحلیل در بازارهای مالی نیاز به دانش اقتصاد و حسابداری دارد. در این روش از مواردی استفاده می‌شود که بیشتر به دنیای واقعی مربوط هستند. موضوعاتی مانند اخبار مربوط به ارز مورد نظر و بازار جهانی جزو فاکتورهای مهم در تحلیل فاندامنتال محسوب می‌شوند. جالب است بدانید برای تحلیل و دریافت سیگنال با این روش هم می‌توانیم اندیکاتورها را به خدمت بگیریم. در ادامه برخی از این موارد را هم معرفی می‌کنیم.

آموزش تحلیل فاندامنتال و سنتیمنتال ارزهای دیجیتال

 

  • اندیکاتور نسبت ارزش شبکه به تراکنش «NVT»: این اندیکاتور با مقایسه ارزش تراکنش‌ها و قیمت لحظه سعی می‌کند ارزش واقعی رمز ارز مورد نظر را معین کند. به زبان ساده بررسی می‌شود که آیا ارز دیجیتال مورد نظر با ارزش واقعی خود معامله می‌شود یا خیر.

اندیکاتور نسبت ارزش شبکه به تراکنش «NVT»

  • شاخص جریان پول «Money Flow Index»: این اندیکاتور میزان جریان پول مثبت «خرید» و میزان جریان پول منفی «فروش» را نشان می‌دهد. این اندیکاتور قدرت نقد شوندگی سهم را نیز به ما می‌گوید.

شاخص جریان پول «Money Flow Index»:

بهترین کانال سیگنال ارز دیجیتال رایگان

بسیاری از افرادی که در بازار معاملات ارزهای دیجیتال فعالیت کرده و با نوسان گیری درآمد‌های بالایی به جیب می‌زنند مهارت بالایی در تحلیل و شناسایی سیگنال‌ها ندارند. این افراد از برخی کانال‌های نوسان گیری ارز دیجیتال کمک می‌گیرند. هستند کانال‌های معتبری که سیگنال‌های معتبر و قوی می‌دهند. اما قبل از هر کاری بهتر است در مورد کانال مورد نظر تحقیق کنید.

پیشنهاد مطالعه: همه چیز درباره آموزش ترید لحظه ای ارز دیجیتال

ربات سیگنال ارز دیجیتال رایگان

شاید با این که مهارت کافی در نوسان گیری ندارید نمی‌خواهید وابسته به یک کانال خاص باشید. طبیعی است؛ چرا که این کانال‌ها تنها سهم‌هایی را بررسی می‌کنند که خودشان تمایل به معامله آن‌ها دارند. اگر هم سهمی را به صاحبان آن‌ها معرفی کنید برای تحلیل آن مبلغی بالایی از شما درخواست کنند.

ساخت ربات معامله‌گر با زبان MQL4 و MQL5

 

در این شرایط پیشنهاد ما استفاده از نرم‌افزار نوسان گیری ارز دیجیتال است. این نوع نرم‌افزارها را با نام ربات نوسان گیری ارز دیجیتال می‌شناسیم. باید کمی تحقیق کرده و یکی از موارد قوی را پیدا کنید. یک ربات می‌تواند با دریافت نام یک ارز یا جفت ارز اطلاعات دقیقی از سیگنال خرید یا فروش به شما بدهد.

جمع‌بندی

ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر سروصدای زیادی به پا کرده‌اند. معامله این کالای دیجیتال بسیاری را به ثروت‌های بزرگ رسانده است. از این رو آموزش سیگنال گیری ارز دیجیتال متقاضیان زیادی در ایران دارد. برای یادگیری این بازار بهتر است حداقل یکی از تکنیک‌های تحلیل بازار را یاد بگیرید.

شما هم می‌توانید با یادگیری این تکنیک‌ها از صعود یا نزول قیمت ارزهای دیجیتال سود بالایی کسب کنید. در این مقاله سعی کردیم فرایند کار این بازار را به زبانی ساده آموزش دهیم. با این حال برای ورود به آن بهتر است ابتدا دنبال آموزش‌های مفصل و کامل بروید. مکتب خونه منبع خوبی برای این منظور است.

آموزش ارز دیجیتال در مکتب خونه

سیگنال گیری ارز دیجیتال چیزی نیست که حتماً لازم باشد در کلاس‌های حضوری شرکت کنید. به علاوه کلاس حضوری یک بار برگزار می‌شود و دیگر به آن دسترسی ندارید. حال اگر جایی اشکال داشته باشید یا چیزی را فراموش کنید نمی‌توانید مشکل خود را حل کنید.

مرجع کامل و جامع آموزش ارزهای دیجیتال + اعطای گواهینامه معتبر

 

مکتب خونه به عنوان یکی از مراجع معتبر و محبوب آموزش مجازی شما را دعوت می‌کند تا از دوره‌های آموزش ارز دیجیتال بازدید فرمایید. این دوره‌ها کاملاً حرفه‌ای بوده و همیشه و همه جا در دسترس شما خواهند بود. همچنین می‌توانید برای بازدهی بهتر از خدمات منتورینگ نیز استفاده کنید. ما تا هر زمانی که لازم باشد در کنار شما هستیم.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا