زبان خارجی

مدت زمان لازم برای گرفتن مدرک تافل بگیریم؟

اگر شما یکی از متقاضیان شرکت در آزمون تافل باشید، مطمئناً با خواندن تیتر این مقاله به دنبال پاسخ آن خواهید بود. باید بدانید که مدت زمان گرفتن مدرک تافل به عوامل بسیاری بستگی دارد. بدون شک میزان استعداد و نبوغ شما در زبان، همت و تلاشی که به خرج می‌دهید، میزان ساعاتی که روزانه به مطالعه تافل اختصاص می‌دهید، روش آموزشی که در پیش می‌گیرید و بسیاری موارد دیگر از این دست، بر مدت زمان گرفتن مدرکتان اثر دارد.

تافل یک آزمون معتبر برای پذیرش و ورود دانشجویان غیر بومی است تا مهارت‌های چهارگانه زبانشان سنجیده شود. بیش از ۱ میلیون دانشجوی بین‌المللی در کالج‌ها و دانشگاه‌های آمریکا و اروپا ثبت‌نام می‌کنند. همه آن‌ها باید قبل از ورود به کالج یا دانشگاه مورد نظرشان از نظر دانش زبان انگلیسی خوبی برخوردار باشند.‌ معمولاً ارزیابی مهارت‌های زبانی آن‌ها با آزمون تافل یا آیلتس انجام می‌شود.

حالا که به اهمیت آزمون تافل پی بردید، برای اینکه متوجه شوید، چقدر طول می‌کشد که مدرک تافل بگیرید، بهتر است کمی با مفهوم و نکات مهم تافل آشنا شوید. در ادامه این مقاله از مجله علمی آموزشی مکتب خونه، همراه ما باشید.

آزمون تافل چیست؟

آزمون تافل در بیش از ۱۱۰۰۰ موسسه در سراسر جهان برگزار می‌شود. قدمت برگزاری این آزمون به سال ۱۹۶۵ از طریق باز می‌گردد. در ابتدا این آزمون با همکاری بیش از ۳۰ موسسه دولتی و خصوصی برای ارزیابی مهارت انگلیسی دانشجویان ورودی که زبان دوم آن‌ها انگلیسی بود، به وجود آمد.

بیش از ۳۵ میلیون نفر تا کنون در آزمون تافل شرکت کرده‌اند. این آزمون با تغییر تکنولوژی و آموزش به طور کلی تکامل یافته است. ابتدا آزمون تافل به عنوان یک آزمون کاغذی ایجاد شد ولی در سال ۱۹۹۸ به صورت کامپیوتری و آنلاین نیز به وجود آمد و سپس در سال ۲۰۰۵ به یک آزمون مبتنی بر اینترنت، معروف به تافل iBT تغییر یافت.

TOEFL iBT و TOEFL iBT Home Edition از نظر موضوعی یکسان هستند. تفاوت این است که دومی در خانه گرفته می‌شود. مدیر اجرایی برنامه تافل می‌گوید در حالی که بسیاری از مراکز تست در طول همه‌گیری کرونا باز بودند، اما ایجاد نسخه آنلاین آزمون به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا در خانه امتحان بدهند. ناگفته نماند که تافل چهار بخش دارد. این بخش‌ها عبارتند از: خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن.

دانشجویان تافل iBT آزمونشان را در مراکز آزمون مجاز ETS انجام می‌دهند. دانش‌آموزانی هم که نسخه خانگی تافل iBT را شرکت می‌کنند، این کار را دور از مراکز تست و زیر نظر ناظران انسانی از راه دور انجام می‌دهند. آن‌ها همچنین باید تجهیزات مناسب برای شرکت در آزمون را نیز داشته باشند و باید محیطی را ایجاد کنند که ناظران بتوانند آن‌ها را تحت نظر داشته باشند.

نمره آزمون تافل هم به این صورت است که هر یک از چهار بخش تافل ۳۰ امتیاز دارد. سازمان برگزاری آزمون (ETS)، از دو روش امتیازدهی خودکار و نمره‌دهی انسانی برای ارزیابی مهارت‌های زبان انگلیسی استفاده می‌کند. بخش‌های خواندن و شنیدن با روش‌های خودکار امتیازدهی می‌شوند، زیرا هر سؤال یک پاسخ صحیح دارد. اما بخش‌های گفتاری و نوشتاری توسط ارزیاب‌های انسانی بررسی می‌شوند.

 

 زمان گرفتن مدرک تافل
گرفتن تافل چقدر طول می کشد

عوامل مؤثر بر مدت زمان گرفتن مدرک تافل

در تافل، ۱۲۰ بالاترین نمره‌ای است که یک شرکت کننده در آزمون تافل می‌تواند در iBT کسب کند. هر دانشگاه و کالجی در کشورهای پذیرنده مدرک آزمون تافل، سقف نمره مشخصی را برای متقاضیان در نظر گرفته‌اند. طبیعی است که مؤسسات مربوط به نخبگان، نمرات بالای تافل را طلب می‌کنند. برخی از کالج‌ها و دانشگاه‌ها نیز دانشجویانی را با نمرات بسیار پایین می‌پذیرند. اما برای گرفتن نمره قبولی و مدرک آزمون تافل، باید ابتدا بدانید که چه عواملی بر زود گرفتن یا دیر گرفتن مدرک تافل اثر می‌گذارند. ما در زیر به شما می گوییم که این عوامل از چه قرارند.

  • میزان استعداد و نبوغ شما در زبان

هر چه که در یادگیری زبان استعداد و نبوغ بیشتری داشته باشید، مدت زمان گرفتن مدرک تافل برای شما کوتاه‌تر خواهد بود. انسان‌ها دارای قدرت یادگیری متفاوتی هستند. ممکن است فردی در ۱ سال موفق به گرفتن مدرک تافل شود و در مقابل فرد دیگری ۳ سال برای گرفتن این مدرک، زمان صرف کند. پس میزان استعداد و هوشمندی شما تأثیر زیادی در مدت زمان لازم برای دریافت مدرک تافل دارد.

  • میزان همت و تلاشی که به خرج می‌دهید

در راستای آماده شدن برای آزمون تافل شما باید تلاش بسیاری کنید. اگر شما در طول روز برنامه ریزی مناسبی برای مطالعه آزمون تافل داشته باشید وتلاش زیادی به خرج بدهید، مدت زمان گرفتن مدرک تافل برای شما کمتر می‌شود. ممکن است یک متقاضی آزمون تافل، دائماً در تست‌های آزمایشی تافل شرکت کند، آموزش‌های لازم را دقیق و منظم دنبال کند، معلم خصوصی بگیرد و یا با بومی زبانان مکالمه و تمرین داشته باشد.

در این صورت او می‌تواند در زمان کوتاهی مدرک تافل خود را دریافت کند. اما فرد دیگری ممکن است تنها ۱ ساعت در روز را برای آمادگی در آزمون تافل صرف کند. بدین ترتیب برای یادگیری همه مباحث لازم، نیاز به زمان بیشتری خواهد داشت.

  • میزان ساعاتی که به مطالعه تافل اختصاص می‌دهید (فشرده بودن آموزش)

اگر شما در یک دوره فشرده تافل شرکت کنید، مدت زمان گرفتن مدرک تافل برایتان کوتاه‌تر خواهد بود. متقابلاً دوره‌هایی هستند که شرایط فشرده یادگیری را ندارند و به مرور و آهسته، مباحث تافل را آموزش می‌دهند. بنابراین میزان ساعاتی که برای مطالعه تافل اختصاص می‌دهید، یکی از عوامل مؤثر بر زودتر یا دیرتر گرفتن مدرک تافل است.

  • روش آموزشی که در پیش می‌گیرید

همانطور که می دانید روش‌های بسیاری برای یادگیری زبان و آمادگی آزمون تافل وجود دارد. ممکن است یک متقاضی به کلاس برود، متقاضی دیگری از روش‌های خود خوان استفاده کند؛ شاید هم از وسایل کمک آموزشی مثل کلیپ‌ها، تست‌ها و کتاب‌ها استفاده نماید. نکته مهم این است که همه این روش‌ها سرعت یادگیری مخصوص به خودشان را دارند و حتی فرد مورد نظر هم مهم است که در یادگیری با چه روشی موفق‌تر است. بنابراین روش آموزش در تافل بر مدت زمان گرفتن مدرک تافل مؤثر است.

چگونه مدت زمان گرفتن مدرک تافل را کاهش دهیم؟

شما با ثبت نام در دوره آموزش زبان انگلیسی مجله علمی آموزشی مکتب خونه، می‌توانید زبان انگلیسی را به خوبی مسلط شوید و خود را کاملاً برای شرکت در آزمون‌هایی همچون تافل آماده کنید. مجله علمی آموزشی مکتب خونه بهترین روش‌های آماده سازی برای آزمون تافل را دارد و به شما کمک می‌کند تا یک متقاضی موفق در این آزمون باشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا