مالی و سرمایه‌گذاری

اندیکاتور الیوت اکسپورت و نحوه کار با آن

اندیکاتورها یکی از مهم‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال هستند. این ابزار کارآمد نتوانسته است نظر مثبت تحلیل گران را به خود جلب کرده و باعث شده است بسیاری از تحلیلگران از آن بهره ببرند. اندیکاتورها یا شاخص در واقع نمودارهایی هستند که در تحلیل تکنیکال بورس مورد استفاده قرار می‌گیرند و معمولاً با به‌کارگیری دیتای خام تحلیل مانند قیمت، زمان، حجم و یا ترکیبی از آنها رسم می‌شوند. به‌عبارت دیگر می‌توان گفت اندیکاتورها اطلاعات مربوط به بورس را مانند نمودار نشان داده و تحلیلگران را برای تصمیم درست یاری می‌کنند. یکی از آنها اندیکاتور الیوت اکسپورت است که نمودارهای مربوط به الیوت را ترسیم کرده و در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

ویدیو پیشنهادی : امواج الیوت
امواج الیوت

 

اندیکاتور الیوت اکسپورت

اندیکاتور شمارش امواج الیوت در واقع برای نشان دادن و بررسی تحلیل‌های الیوت در بازار بورس مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق نظریه الیوت معاملات در بازار بورس مانند امواجی هستند که فراز و فرود زیادی داشته و قیمت سهم‌ها نیز به همان نسبت بالا و پایین می‌روند. تحلیل و رسم نمودارهای الیوت و همچنین شمارش آنها یکی از دغدغه‌های اصلی تحلیگران بورس است. نظریه الیوت نوسانات بورس را به ۵ موج اصلی و ۳ موج اصلاحی تقسیم کرده است.. ۵ موج اصلی یا امواج انگیزشی و ۳ موج اصلاحی همیشه در کنار روند تحلیل الیوت را نشان می‌دهند.

مقاله پیشنهادی : نرم افزارهای امواج الیوت 
نرم افزارهای امواج الیوت

 

اندیکاتور الیوت اکسپورت یک شاخص ساده و آسان برای کار با امواج الیوت است. این روش برای افراد تازه کار که به‌تازگی با امواج الیوت آشنا شده‌اند نیز بسیار مهم و حائز اهمیت است. این شاخص باعث بالا رفتن کیفیت معاملات در بورس می‌شود. شاخص یا اندیکاتور در کوتاه مدت و بلندمدت تاثیرگذار است و می‌توان گفت این شاخص برای تمامی معامله گران مفید و کارگشا است. امواج الیوت بخوبی چرخه بازار را اندازه گیری کرده و برای تمام معامله گران حرفه‌ای و آماتور مناسب و کاربردی است. اگر به کار با امواج الیوت علاقه مند بوده و به دنبال شمارش امواج الیوت هستید می‌توانید اندیکاتور الیوت اکسپورت یا اندیکاتور شمارش امواج الیوت را در متاتریدر ۴ نصب کنید و از این ابزار مفید برای شروع معاملات خود استفاده کنید.

معامله گران می‌توانند از اندیکاتور الیوت اکسپورت در کنار دیگر تحلیل‌های خود استفاده کرده و سیگنال‌های به‌دست آمده از این روش را به کار گیرند. اگر تازه وارد دنیای بورس شده‌اید و یا به دنبال معاملات در فارکس هستید این ابزار بخوبی می‌تواند به شما کمک کند. برنامه EWpro یکی از این برنامه‌ها است که در واقع اندیکاتور شمارش امواج الیوت بوده و می‌تواند امواج را در فریم‌های زمانی مختلف به‌صورت خودکار رسم کند.

مقاله پیشنهادی : اسیلاتور الیوت
اسیلاتور الیوت

 

اندیکاتور الیوت اکسپورت

روش کار با اندیکاتور الیوت اکسپورت یا شمارش امواج الیوت

در یک نمودار صعودی، امواج صعودی را امواج ضربه‌ای و امواج نزولی را امواج اصلاحی می‌گویند. همچنین در روند نزولی و امواج اصلاحی، موج‌های کاهشی را امواج ضربه‌ای و موج‌های صعودی را امواج اصلاحی می‌گویند. امواج ضربه‌ای دارای سه موج محرک در بازه زمانی کوچکتر بوده و امواج اصلاحی نیز شامل سه موج اصلاحی دیگر هستند.

موج ۲ بیشتر اوقات،۳۸ یا ۶۱ درصد از موج ۱ را اصلاح می‌کند.
اگر موج ۲ به‌طور کامل موج ۱ را پوشش دهد نمی‌توان به آن را موج ۲ حساب کرد.
همیشه موج ۳ بلندترین موج الیوت است و تا ۱۶۱ درصد از موج ۱ را اصلاح می‌کند. معمولاً موج سوم به هیچ عنوان کوتاه‌تر از موج ۱ و ۲ نیست و برای این قانون هیچ استثنایی وجود ندارد.
موج ۴ نیز تا ۲۳ و ۳۸ درصد از موج ۳ را اصلاح می‌کند. موج ۴ به هیچ عنوان با موج ۱ هم پوشانی ندارد.
طول موج ۵ با طول موج ۱ بیشتر اوقات یکسان است.
به‌اصطلاح امواج الیوت در کنار هم یک الگوی زیگزاگی را تشکیل می‌دهند. بعد از شناسایی ۵ موج اصلی و موج‌های اصلاحی الگوی الیوت شکل می‌گیرد و با شناسایی این الگو کار تمام می‌شود.

اندیکاتور الیوت اکسپورت در واقع برای شمارش امواج الیوت در متاتریدر ۴ طراحی شده است. بر عکس شاخص‌های معمولی موج‌های الیوت این شاخص خطوط را ترسیم نکرده و تنها امواج الیوت را شمارش می‌کند. معامله گران برای استفاده درست از این اندیکاتور باید با روش شمارش امواج الیوت، چرخه‌های مختلف بازار و نامگذاری نمودارها آشنا باشند. این اندیکاتور معمولاً برای متاتریدر ۴ به‌صورت خودکار نصب شده است معامله گران تنها می‌توانند برخی از تنظیمات آن را به‌صورت دلخواه تغییر دهند. برخی از اندیکاتور الیوت اکسپورت برای ورژن دیگر برای دانلود در دسترس هستند.

همیشه رنگ اندیکاتورها بر پایه تغییر وضعیت بازار تغییر می‌کند و یک میانگین متحرک روی اندیکاتورها قرار می‌گیرد. اندیکاتور الیوت به تنهایی برای انجام معاملات کافی نیست و باید در کنار دیگر شاخص‌ها قرار گیرد.

ویدیو پیشنهادی : تحلیل تکنیکال
تحلیل تکنیکال

 

راهنمای نصب اندیکاتورها اکسپرت الیوت و کار با آن

همانطور که گفته شد این اندیکاتور به‌صورت پیش فرض در متاتریدر قرار داشته و فقط باید آن را فعال کنید. برای نصب اندیکاتور در متاتریدر ابتدا از سربرگ متاتریدر روی File کلیک کنید تا باز شود. از منوی کرکره‌ای باز شده منوی open data folder را انتخاب کنید. در صفحه‌ای که باز شد برای نصب اندیکاتور پوشه آن را باز کنید. برای نصب اندیکاتور اکسپورت الیوت باید پوشه متاتریدر ۴ را باز کنید.

در این مرحله اگر قصد نصب اندیکاتوری را دارید باید آن را در پوشه مربوطه کپی کنید. اگر اکسپورت است در پوشه اکسپرت و اگر اسکریپت است باید در پوشه اسکریپت کپی پست کنید. در ادامه متاتریدر خود را بسته و دوباره باز کنید. در آنجا است که اندیکاتور اکسپورت الیوت نصب شده است و قابل رؤیت است. در این مرحله کافی است نمودار مورد نظر خود را انتخاب کنید. بعد با انتخاب اندیکاتور اکسپورت الیوت برنامه را فراخوانی کنید تا نمودارهای الیوت را ببینید.

ویدیو پیشنهادی : آموزش بورس
آموزش بورس

 

اسکنر موج الیوت

یکی دیگر از ابزارهای مورد استفاده معامله گران حرفه‌ای اسکنر موج الیوت است. این افراد از آنجایی که به شمارش امواج الیوت نیازی ندارند از اسکنر امواج الیوت استفاده می‌کنند. این ابزار سیگنال‌های موجود در بازار را جستجو کرده و به معامله گر نشان می‌دهد. همانطور که گفته شد بلندترین موج الیوت موج سوم است که برای معامله گران بسیار مهم بوده و می‌تواند معامله پر سودی را برای آنها داشته باشد. اسکنر موج سوم الیوت در واقع موج سوم را پیش بینی کرده و در زمان مناسب سیگنال را برای معامله گر ارسال می‌کند. این اسکنر برخی دیگر از سیگنال‌های مهم از جمله امواج اصلاح که بعد از موج سوم یا پنجم آغاز می‌شود را نشان می‌دهد. بر خلاف اندیکاتور الیوت اکسپورت، اسکنر موج الیوت یکی از برنامه‌های گران قیمت است که معمولاً در دسترس افراد قرار ندارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا