مقالات دیجیتال مارکتینگ

ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد چیست و چه کاربردی دارد؟

هنگام تدوین استراتژی بازاریابی خود، بدون شک در مورد «بازاریابی رویداد» و تأثیر آن بر کسب و کارها شنیده‌اید. هیچ شکی نیست که ایونت مارکتینگ یک تاکتیک بازاریابی محبوب و کاربردی است؛ اما سؤال این است که چرا رویدادها هنوز در چشم انداز بازاریابی در عصر دیجیتالی بسیار مهم هستند؟ برای پاسخ به مقاله دیگری از وبلاگ مکتبخونه همراه باشید.

ویدئو پیشنهادی : بازاریابی محتوایی
بازاریابی محتوایی

 

ایونت مارکتینگ چیست؟

به طور خلاصه، بازاریابی رویدادی یا ایونت مارکتینگ (Event Marketing) اصطلاحی است که برای هر رویدادی که محصول یا خدمات یک شرکت تبلیغ می‌شوند، استفاده خواهد شد. این مهم می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد، از ارائه یک صبحانه ساده گرفته تا یک کنفرانس کامل! شما حتی می‌توانید رویدادهای آنلاینی مانند وبینارها را برگزار کنید یا به سادگی از یک رویداد برای ارتقاء سطح کسب و کار خود حمایت کنید.

به زبان ساده‌تر، هر رویدادی که مردم از شرکت یا محصول شما مطلع شوند، زیر چتر بازاریابی رویداد قرار می‌گیرند. با این حال، فرآیند بازاریابی فقط در طول رویداد اتفاق نمیفتد و این اغلب تبلیغات قبل و بعد از رویداد را نیز شامل می‌شود. رویدادی که تصمیم به ایجاد آن دارید، بستگی به اهداف تجاری شما دارد.

برخی از رایج ترین انواع رویدادها عبارتند از:

 • رویدادهای حضوری: مانند نمایشگاه‌های تجاری، کنفرانس‌ها، سمینارها، رویدادهای شبکه‌ای یا معرفی محصولات هستند. گزارش مؤسسه بازاریابی محتوا نشان داد که ۷۵ درصد از بازاریابان محتوا رویدادهای حضوری را مؤثرترین استراتژی بازاریابی محتوا می‌دانند.
 • رویدادهای آنلاین: مانند وبینارها و رویدادهای پخش زنده هستند. این‌ها می‌توانند گزینه مقرون به صرفه‌تری باشند که اغلب توسط برند‌هایی با بودجه محدودتر استفاده می شوند.

ایونت مارکتینگ چیست؟

فواید بازاریابی رویداد

مزایای استفاده از ایونت مارکتینگ به شرح زیر هستند:

۱- افزایش آگاهی از برند

اگر به دنبال توسعه برند خود هستید، بازاریابی رویداد یا ایونت مارکتینگ یکی از مؤثرترین راه‌ها برای این مهم است. در حقیقت، مطالعه‌ای در مورد تأثیر رویدادها نشان داد که ۹۳ درصد از مصرف کنندگان احساس می‌کردند رویدادهای زنده بیشتر از تبلیغات تلویزیونی بر آن‌ها تأثیر می‌گذارند.

۲- تولید لید

یک دلیل کلیدی برای معرفی بازاریابی رویدادی، ایجاد سرنخ است. این فرصتی است برای شما که چندین نفر از مخاطبان مورد نظر خود را در یک مکان، هدف قرار دهید و آنها از را کاربر عادی به خریداری وفادار تبدیل کنید.

۳- معرفی محصولات و خدمات جدید به مشتریان

رویدادها به شما این فرصت را می‌دهند تا مشتریان خود را به شیوه‌ای کاملاً شخصی درگیر کنید. همچنین فرصتی برای آگاهی و آموزش مشتریان در مورد محصولات و خدمات شما در مکانی است که احتمال مشارکت آن‌ها بیشتر است. در مطالعه‌ای نشان داده شد که ۹۸ درصد از کاربران اظهار داشتند که بعد از حضور در رویداد، تمایل بیشتری به خرید محصول داشته‌اند.

۴- افزایش وفاداری مشتریان

به یاد داشته باشید، رویدادها باید در اصل مربوط به شرکت کنندگان باشند. در نهایت، تجربه چیزی است که بر حفظ وفاداری مشتری تأثیر می‌گذارد. چه کنفرانس باشد و چه معرفی محصول، شما باید مطمئن شوید که مشتریان یا کارکنان شما به خوبی در حال گذراندن وقت هستند. استفاده از سرگرمی در رویداد را فراموش نکنید زیر شرکت کنندگان شما آن را به خاطر می‌آورند و ارتباطات مثبتی با برند برقرار می‌کنند.

ویدئو پیشنهادی : گوگل آنالیتیکس
گوگل آنالیتیکس

 

فواید بازاریابی رویداد

اهمیت ایونت مارکتینگ

اگرچه چشم انداز بازاریابی مدرن بیشتر بر روی فضای دیجیتال متمرکز شده است اما ایونت مارکتینگ همچنان به عنوان یک روند مؤثر در آن دیده خواهد شد. رویدادها به بازاریابان فرصتی کلیدی برای ایجاد روابط و اعتماد با مشتریان احتمالی که اغلب فضای دیجیتال فاقد آن هستند، ارائه می‌دهد.

برای مصرف کنندگان، بازاریابی رویداد فرصتی است که باعث می‌شود مشتریان مستقیماً با کسب و کارها آشنا شوند. در زیر برخی از آمارهای کلیدی وجود دارند که بر اهمیت بازاریابی رویدادی تأکید می‌کنند:

 • اکثر متخصصان برگزاری رویداد معتقدند که رویدادها مؤثرترین کانال بازاریابی نسبت به تبلیغات دیجیتالی، ایمیل‌ها و بازاریابی محتوا هستند.
 • ۸۴ درصد از شرکت کنندگان می‌گویند که پس از حضور در رویداد، دیدگاه مثبتی نسبت به یک برند، محصول یا خدمات دارند.
 • موفق‌ترین شرکت‌ها ۱٫۷ برابر میانگین بودجه بازاریابی را برای رویدادهای زنده هزینه می‌کنند.

فنآوری دیجیتال در استراتژی‌های ایونت مارکتینگ

مردم اکنون به طور متوسط ​​بیش از شش ساعت از وقت خود را در فضای آنلاین صرف می‌کنند، پس نادیده گرفتن کانال‌های بازاریابی دیجیتال مانند شبکه‌های اجتماعی و ایمیل، می‌تواند برای تبلیغات رویدادی بسیار مضر باشد. از رسانه‌های اجتماعی و ارتباطات ایمیلی برای تبلیغ رویداد استفاده کنید، تاکتیک‌های ساده‌ای مانند هشتگ رویداد برای توییتر و صفحه رویدادهای فیس بوک، می‌توانند در جلب توجه رویداد شما بسیار مؤثر باشند.

در طول رویداد، راه‌هایی را برای تشویق کارکنان و شرکت کنندگان در به اشتراک گذاری هرچه بیشتر مطالب آنلاین، پیدا کنید. رسانه‌های اجتماعی می‌توانند برای تبلیغات قبل از رویداد بسیار مؤثر باشند.

در زیر چند تاکتیک ساده برای استفاده از شبکه های اجتماعی آورده شده است:

 • توییتر: راه اندازی هشتگ را فراموش نکنید. رویداد خود را از طریق مجموعه‌ای از توییت‌ها تبلیغ کنید.
 • فیس بوک: از رویداد خود در هرگونه تصویر بصری استفاده کرده و چند هفته قبل برای تشویق حضور در رویداد، پست‌های مربوط به رویداد را آپلود کنید. یک صفحه رویداد ایجاد کنید و در مورد آن در گروه‌های مربوطه فیس بوک، پست ایجاد کنید.
 • لینکدین: رویداد را در گروه‌های لینکدین تبلیغ کنید.
 • اینستاگرام: قبل و حین رویداد، در مورد آن در استوری‌های اینستاگرام خود پست بگذارید. ما لایو اینستاگرام را توصیه می‌کنیم؛ آمارها نشان می‌دهد که ۶۷ درصد از بینندگان، پس از تماشای یک ویدئوی زنده، بلیط یک رویداد را خریداری می‌کنند.

واضح است که فنآوری نقش مهمی در آینده بازاریابی رویداد دارد. آمارهای زیر نگاهی بیندازید:

 • ۸۷ درصد از برنامه ریزان رویداد قصد داشتند در سال ۲۰۱۸ از واقعیت افزوده استفاده کنند. ۸۸ درصد برنامه ریزی کردند که از واقعیت مجازی استفاده خواهند کرد.
 • سال گذشته ۹۶ درصد از سازندگان رویداد برنامه‌ای برای پخش مستقیم ویدیو داشتند. این مهم به دلیل گزارش‌هایی است که نشان می‌دهند بینندگان هشت برابر بیشتر از ویدیوهای از پیش ضبط شده با ویدیوی زنده وقت صرف می‌کنند.
 • ۸۳ درصد از سازندگان رویداد از برنامه رویداد استفاده می‌کنند.
ویدئو پیشنهادی : دیجیتال مارکتینگ
دیجیتال مارکتینگ

 

فنآوری دیجیتال در استراتژی‌های ایونت مارکتینگ

مؤلفه‌های کلیدی استراتژی‌های ایونت مارکتینگ مؤثر

موارد زیر برخی از مهم‌ترین عناصر یک استراتژی بازاریابی مؤثر برای رویداد هستند:

با تعیین اهداف قابل اندازه گیری شروع کنید

مانند هر گونه فعالیت بازاریابی، برنامه بازاریابی رویدادی خود را با لیستی از اهداف شروع کنید. هر یک از اهداف باید قابل اندازه گیری باشند تا بتوانید در طول تجزیه و تحلیل پس از رویداد، تصور واقع بینانه‌ای از موفقیت داشته باشید. این موارد را در مرحله برنامه ریزی تصمیم بگیرید تا از خود سؤال کنید که آیا رویداد شما بعداً موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر!

یک موضوع مشخصی داشته باشید

یک تجربه رویداد منسجم ایجاد کنید که نشان دهنده برند شما باشد. در مورد زیبایی شناسی فکر کنید، مکان شما چگونه خواهد بود؟ خلاقیت یکسانی باید در تمام مراحل مختلف تبلیغ رویداد استفاده شود، از اولین پست فیس بوک گرفته تا مطالب تبلیغاتی که در این رویداد ارائه می‌دهید، همه چیز باید دارای خلاقیت باشند.

ویدئو پیشنهادی : بازاریابی 
بازاریابی

 

یک برنامه ارتقاء رویداد چند وجهی ایجاد کنید

اگر برنامه ریزی مناسبی انجام ندهید، انگار کاری انجام نداده‌اید. با استفاده از ترکیبی از بازاریابی ایمیلی، رسانه‌های اجتماعی، روابط عمومی و برخی تبلیغات پولی، حداکثر علاقه خود را به دست آورید. به اندازه کافی با مشتریان ارتباط برقرار کنید تا بتوانید بهترین مشارکت ممکن را برای رویداد خود داشته باشید.

تقسیم بندی برای برنامه ارتقاء رویداد حیاتی است

برای اطمینان از حضور شرکت کنندگان هدف در رویداد، مدتی را صرف تقسیم بندی تبلیغات خود بر اساس اطلاعاتی مانند عنوان شغلی و خصوصیات شرکت کنندگان کنید. قبل از شروع کمپین تبلیغاتی خود، چند پیام مختلف را از طریق پیامک یا ایمیل برای سنجش پاسخ شرکت کنندگان تست کنید.

مقاله پیشنهادی : تبلیغات بنری چیست
تبلیغات بنری چیست

 

بازاریابی یک رویداد چگونه است؟

بازاریابی یک رویداد چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین اجزای یک رویداد موفق، این است که چقدر خوب تبلیغ می‌شود. برنامه بازاریابی رویداد شما بستگی به اهداف دارد اما توصیه می‌کنیم که از یک روش چند کاناله برای ایجاد سَر و صدای زیاد در هفته‌های منتهی به رویداد استفاده کنید.

ایونت مارکتینگ می‌تواند شامل برخی از کانال‌های زیر باشد:

 • ارتباطات الکترونیکی: از بازاریابی ایمیلی برای ارسال ارتباطات مربوط به رویداد خود استفاده کنید. لیست ایمیل‌های خود را فیلتر کنید تا به سراغ شرکت کنندگانی بروید که بیشتر با برند و خدمات شما مرتبط هستند.
 • رسانه‌های اجتماعی: میلیاردها نفر از مردم در سراسر جهان، از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند که این مهم یکی از مؤثرترین کانال‌ها برای دسترسی به مجموعه متنوعی از مخاطبان است. از فیس بوک برای یک ایونت مارکتینگ هدفمند استفاده کنید. با این قابلیت که تبلیغات رویداد خود را بر اساس جمعیت شناسی، موقعیت مکانی و علایق، مورد هدف قرار دهید. اخبار رویداد خود را در توییتر با هشتگ رویداد (#رویداد) به اشتراک بگذارید و کاربران را تشویق کرده تا از شرکت کنندگان برای دریافت تخفیف در آینده دعوت کنند. رسانه‌های اجتماعی باید بخش کلیدی از استراتژی تبلیغ رویداد شما باشند زیرا بهترین راه برای اطلاع رسانی رویداد هستند.
 • ارتباطات داخلی: رویداد خود را به صورت داخلی تبلیغ کنید تا مشارکت کارکنان را به حداکثر برسانید. این می‌تواند از طریق ارتباطات ایمیل و مسابقات انجام شود که کارکنان را قادر می‌سازد تا بلیط رویداد را برای دوستان و خانواده خود برنده شوند.

پس از رویداد، مطمئن شوید که هم با شرکت کنندگان در ارتباط هستید. بهترین استراتژی‌های بازاریابی رویداد، شامل یک برنامه کامل است تا برند و خدمات شما در ذهن مشتریان قرار گیرد. این مهم می‌تواند شامل پیگیری‌های ایمیل، ارسال پیشنهادات تبلیغاتی و پرورش هرگونه سرنخ باشد.

مقاله پیشنهادی : مزایده آنی یا RTB
مزایده آنی یا RTB

 

کلام آخر

بازاریابی رویداد یا ایونت مارکتینگ فقط نباید مختص مصرف کنندگان و ذینفعان خارجی باشد. در واقع، رویدادها می‌توانند یکی از مؤثرترین روش‌ها برای افزایش تعامل کارکنان باشند. یک مطالعه اخیر توسط هریس نشان داد که ۷۸ درصد از افراد ترجیح می‌دهند که برای تجربیات یا رویدادها هزینه کنند تا خدمات را به صورت فیزیکی مشاهده کنند. رویدادهای شما باید به یاد ماندنی باشند، برند شما را نشان دهند و بر اهداف تجاریتان تمرکز داشته باشند. اینکه چگونه شخصیت متمایز برند شما را می‌توان از طریق یک تجربه حضوری بیان کرد، چیزی است که در بازاریابی رویدادی نهفته است.

مقاله پیشنهادی : نیچ مارکتینگ 
نیچ مارکتینگ

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا