آموزش روانشناسی

هر آنچه باید در مورد تربیت جنسی کودکان بدانید!

تربیت جنسی کودکان یکی از حساس ترین مواردی است که هر والدینی باید به آن توجه و فکر کند و برای آن برنامه داشته باشد. اغلب اوقات متاسفانه این موضوع مورد غفلت والدین قرار می‌گیرد که سبب ‌می‌شود نسبت به رفتارهای کودک واکنشی نادرست نشان داده شود که این واکنش‌ها بر روی آینده کودک اثرات بسیار منفی را خواهد داشت.

از جمله آموزش‌هایی که در زمینه تربیت جنسی کودکان وجود داد، آموزش حرمت تن است. متاسفانه اغلب مربیان و والدین، نسبت به سؤالات جنسی کودکان گارد جدی دارند به شکلی که آن را یک تابو می‌دانند که نباید نزدیک آن سؤالات شد. این که والدین بدانند نسبت به صحبت‌های کودک چه واکنشی را ارائه دهند ‌می‌تواند به والدین کمک کند تا به نیازهای کودک به درستی پاسخ داده شود.

تربیت جنسی کودکان

سؤالات جنسی در کودکان و اثر آن در تربیت جنسی کودکان

اغلب کودکان در سنین ۳ تا ۵ سالگی در خصوص آناتومی بدن خود بسیار کنجکاو هستند. همین موضوع است که باعث ‌می‌شود اغلب کودکان در چنین سنی به بازی دکتر بازی علاقه‌مند باشند یا نسبت به تفاوت‌هایی که با جنس مقابل دارند واکنش نشان بدهند.

اگر والدین در این زمینه فضای امن را برای کودکان در منزل ایجاد کنند، معمولاً کودکان چنین سوا لاتی را راحت تر از والدین می‌پرسند.

 

ویدیو پیشنهادی : روانشناسی
روانشناسی

 

کنجکاوی کودکان و اثر آن بر تربیت جنسی کودکان

باید مربیان آگاه باشند که هیچ‌گونه از سؤالات کودکان در زمینه‌های جنسی نیست و هیچ قصد و نیتی مشابه ندارد بلکه تمام این سؤالات برای کنجکاوی کودکان است و برای آن‌ها خطری نخواهد داشت.

اگر شما مشاهده ‌می‌کنید که کودکان در این زمینه از شما سؤالات مکرری می‌پرسند نباید این موضوع را به این نسبت دهید که کودک شما تمایلات جنسی دارد؛ اما نیاز است که رفتارهای کودک خود را به شکل درستی زیر نظر داشته باشید. این زیر نظر داشتن به این علت است که کودک کنجاوی خود را به راه‌های دیکری نرود و دارای حد و مرزی درست باشد.

برای مثال اگر شما مشاهده ‌می‌کنید که کودک در حال انجام برخی رفتار‌ها است ‌می‌توانید با نظارت مستقیم یا غیر مستقیم حواس او را پرت کنید و به سمت دیگه ای جذب کنید. اگر کودک شما در محیط امن خانه بزرگ شود که علاوه بر جسم او، روح او نیز امنیت داشته باشد و به والدینش معتمد باشد، چنین کودکی کمتر مورد حمله اثار منفی اتفاقات جنسی قرار خواهد گرفت.

این ارتباط والد فرزندی از بدو تولد باید شکل بگیرد به نوعی که کودک احساس کند که در امنیت کامل به سر می‌برد و یک رابطه عاطفی امنیتی را دارد. این ارتباط اگر از کودکی شکل گیرد به بزرگی نیز ختم خواهد شد و این دلبستگی فضای روحی روانی امنی را برای کودک ایجاد خواهد کرد.

تربیت جنسی کودکان هنگام خود ارضایی

یکی از مشکلات شایع در کودکان این دوره، خود ارضایی است. شاید شما نیز متوجه این موضوع شوید که کودک خودش را بر روی زمین ‌می‌کشد و یا دائماً دمر می‌خوابد و خودش را تکان می‌دهد یا حتی عروسک یا اسباب بازی‌هایش را به خود می‌مالد. والدین بهتر است که درک کنند این رفتار در کودکان غیر طبیعی نیست.

اگر والدین این موضوع را متوجه شوند ‌می‌توانند اقداماتی را انجام دهند که کودک بپذیرد که رفتارش نا صحیح است و مورد پسند جامعه نیست و دیگر آن را تکرار نکند.

معمولاً اگر شما با چنین اتفاقی رو به رو ‌می‌شوید ‌می‌توانید حواس کودک خود را پرت کنید و نگذارید کار خودش را ادامه دهد. البته هر گونه پرخاش ‌می‌تواند آسیب‌های زیادی را به کودک وارد کند.

تربیت جنسی کودکان

برای تربیت جنسی کودکان چگونه به سؤالات او پاسخ دهیم؟

کودکان به نزدیک ترین افراد زندگی خود همه چیز را میگویند و اگر سوالی داشته باشند به اولین کسانی میگویند که نزدیک تر به آن‌ها باشد یعنی به مربیان و والدین. برخی از افراد متاسفانه بلافاصله بعد از آن که این حرف را از کودک خود ‌می‌شنوند پرخاشگر ‌می‌شوند و او را سرزنش ‌می‌کنند و رفتار کودک را به دور از ادب می‌خوانند و قصد تنبیه کودک را دارند.

چنین افرادی درخواست ‌می‌کنند که کودک درگیر در این باره چیزی نگوید و در صورت تکرار او را دعوا خواهند کرد. این رفتار در تربیت جنسی کودکان، رفتاری کاملاً غلط است.

بهتر است کسانی که از کودک مراقبت ‌می‌کنند و یا اگر والدین چنین صحبت‌هایی را از کودک خود شنیدند، کامل به حرف‌های او گوش کنند و سپس با لحنی مهربانانه با او صحبت کنند و در این جهت او را راهنمایی کنند که بداند بین دو فرد تفاوت‌هایی وجود دارد. البته نیازی نیست که به کودک خود اطلاعات زیادی را بدهید بلکه در حد سوالی که ‌می‌کند و با حالتی کودکانه پاسخ او را بدهید که صرفاً متوجه جواب سؤال خود بشود.

شما به هیچ عنوان نباید برای کودک جوری جواب را بیان کنید که او تحریک شود. به یاد داشته باشید ه اگر شما به کودک درست پاسخ ندهید اون به دنبال جواب سوال خود از راه‌های دیگری خواهد بود. پس بهتر است خودتان به وی پاسخ دهید و او را راهنمایی کنید.

اگر فکر ‌می‌کنید که به کودک خود پاسخ دهید باعث ‌می‌شود تا سؤالات بعدی او پی در پی ایجاد شود، باید به شما بگویم که هیچ مشکلی ندارد، با همان لحن کودکانه سعی کنید به تمام پرسش‌های کودک پاسخ دهید. تربیت جنسی کودکان خود را دست کم نگیرید و آن را کاملا جدی بدانید.

 

مقاله پیشنهادی : شخصیت شناسی از روی چشم
شخصیت شناسی از روی چشم

 

چه نکاتی را در تربیت جنسی کودکان آموزش دهید؟

۱- کودکی که به سن سه سالگی رسیده است باید متوجه شود و یاد بگیرید که برخی از مناطق بدنش به هیچ عنوان توسط شخص دیگری نباید لمس شود.

۲- طبق رفتار و روش تربیت جنسی کودکان بهتر است کودک بعد از سن سه سالگی با لباس زیر خود به حمام برود.

۳- والدین نیاز است که به کودک بفهمانند که چیز‌های خصوص و عمومی به چه معنا است و این کار را با روش ساده در زدن هنگام ورود به اتاق ‌می‌توانند انجا بدهند.

۴- والدین می‌بایست لباس زیر کودکان خود را در یک مکان مشخص و جدا از بقیه لباس زیر‌ها قرار بدهند.

۵- باید والدین با کودک خود صحبت کنند که اگر کسی خواست او را به زور ببوسد یا بغل کند چه واکنش‌هایی را باید انجام دهد و چه کسانی مجاز به بوسیدن او هستند و چه کسانی نباید او را بغل کنند یا ببوسند (مانند غریبه‌ها)

۶- باید به کودک یاد داده شود که به هیچ عنوان شوخی‌های دستی و ناپسند را انجام ندهد و از آن دوری کند.

اصول تربیت جنسی کودکان

۱- باید والدین در خصوص چهار مفهوم مهم با کودک خود صحبت کنند: ۱٫ راز خوب ۲٫ راز بد ۳٫ لمس خوب ۴٫ لمس بد (در لمس خوب، فرد از قسمت شانه‌ها بغل ‌می‌شود. در لمس بد، فرد بغل کننده، طرف مقابل را هم به زور بغل ‌می‌کنند و هم دستان خود را به نواحی مخصوصی می‌برد. راز خوب احساس خوبی را در فرد ایجاد ‌می‌کند و راز بد هر موقع بیان شود باعث ایجاد خجالت و شرمندگی ‌می‌شود.)

۲- باید به کودک خود آموزش دهید هنگامی که می‌خواهند او را به زور ببوسند و یا بغل کنند محکم نه بگوید و اگر احساس ناراحتی ‌می‌کند، محل را ترک کند و به شما گزارش اتفاق را بدهد.

۳- برای تربیت جنسی کودکان خود به یاد داشته باشید که بعد از سه سالگی به هیج عنوان جلوی کودک برهنه نشوید و شما نیز هنگام رفتن به حمام با لباس زیر وارد حمام شوید تا از هر گونه ایجاد تحریک در بچه جلوگیری شود.

۴- توصیه شده است که بعد از شش ماهگی اتاق کودکان خود را از والدین جدا کنید و هرگاه کودک می‌خواست به اتاق شما وارد شود، به او یاد بدهید که ابتدا در بزند و سپس وقتی اجازه دریافت کرد وارد اتاق بشود.

۵- والدین در حضور کودک ‌می‌توانند با یکدیگر روابط عاطفی و عاشقانه داشته باشند اما باید همراه با مرز‌های مشخصی باشد. این کار باعث ‌می‌شود تا کودک احساس عشق و محبت را درک کند اما به هیچ عنوان نباید وارد مباحثی شوید که کودک احساس تحریک شدن کند.

۶- در هنگامی که کودک شما در کنار شما حضور دارد مراقب باشید که در حال دیدن چه فیلم‌هایی هستید چرا که رسانه تاثیر بسیار عمیقی بر تربیت جنسی کودکان دارد.

 

مقاله پیشنهادی :لجبازی کودکان
لجبازی کودکان

 

چند اصل اساسی در تربیت جنسی کودکان

۱- اگر کودک از شما سوال می‌پرسد به هیج عنوان نباید با او به صورت پنهان کارانه یا غیر صادقانه صحبت کنید. این رفتار باعث ‌می‌شود تا شما در نزد او غیر قابل اعتماد شوید.

۲- اگر کودک از شما سوا لاتی را می‌پرسد، قبل از آنکه جواب او را به شکل کامل بدهید در مورد سوالی که از شما پرسیده است گفت و گو کنید تا ابتدا میزان سطح اطلاعات او را بسنجید. بعد از آنکه متوحه میزان اطلاعات او شدید با توجه به سن و سالی که دارد به او پاسخ دهید. اگر میبیند سوالی پرسیده است که در حال حاضر ن‌می‌شود جواب آن را بداند به او بگویید وقتی سنت مثلاً نه ساله شد جواب این سوال را به تو خواهم داد.

۳- سعی کنید برای تربیت جنسی کودکان خود هرزچند گاهی از اون سوا لاتی را بپرسید تا میزان اطلاعاتش را در زمینه‌ها مختلف به دست بیاورید و اطلاعات او را به خوبی سازماندهی کنید.

۴- تا زمانی که کودک به سنین راهنمایی میرسد به هیج عنوان از لذت بخش بودن رابطه جنسی صحبت نکنید و تمام صحبت‌ها را به این منعطف کنید که هدف از ارتباطات تولید مثل است. (برای مثال از تولید مثل گیاهان برای او صحبت کنید.)

۵- اگر مشاهده ‌می‌کنید که کودک در حال لمس خودش است، از خشونت بپرهیزید چرا که این کار او را تحریک تر خواهد کرد و آهسته و آرام او را به کار دیگری مشغول سازید. علت این رفتار کودک ‌می‌تواند کنجکاوی باشد چرا که کودک علاقه‌مند است تا تمام ابعاد بدن خود را بشناسد و کشف نماید.

 

در تربیت جنسی کودکان هنگام مشاهده پیام‌های جنسی چه کار کنیم؟

اگر در یک زمانی کودک شما با یک پیام مستقیم و واضح جنسی مواجه شد باید بتوانید شرایط و اطلاعات کودک را مدیریت کنید. برای مثال در چنین شرایطی از خشم و بد رفتار جلوگیری کنید چرا که چنین رفتاری به هیچ عنوان اوضاع را بهتر ن‌می‌کند بلکه بر وخامت ماجرا نیز خواهد افزود.

با سؤالات هدفمند و با لحن آرام سعی کنید سطح اطلاعات او را از اتفاقی که افتاده بسنجید و پس از آن سعی کنید اطلاعات او را اصلاح کنید. در چنین شرایطی اگر کودک از شما عصبانیت ببینید به کلی کار خراب خواهد شد چرا که در این شرایط کودک شدیداً نیاز به حمایت دارد.

جمع بندی

در تربیت جنسی کودکان باید بدانید برخی سؤالات و برخی از رفتار‌ها در کودکان غیر طبیعی نیست و کودک نیاز دارد برای شناسایی اطراف خود و همچنین شناسایی اجزای خودش، برخی سؤالات را بپرسد یا بعضی اقدامات را انجام دهد.

این شما هستید که به عنوان یک والدین یا مربی نقش تعیین کننده و حساسی را در شکل گیری شخصیت و رفتار کودک خواهید داشت. چرا که اگر محیط امن را برای کودک ایجاد کرده باشید، کودک خودش به طور کامل با شما صحبت خواهد کرد و سوالاتش را از شما خواهد پرسید و شما ‌می‌توانید با دادن اطلاعات مناسب، او را در ای جهت راهنمایی کنید.

اما اگر شما نتوانسته باشید به عنوان یک پدر یا مادر یا مربی اعتماد کودک خود را به دست بیاورید، کودک ترجیح می‌دهد بیشتر با کسانی صحبت کند که به آن‌ها اعتماد دارد و جواب سوالاتش را از مکان دیگری دریافت نماید.

به هیچ عنوان با کودک خود پرخاشگرانه رفتار نکنید، رفتار پرخاشگرانه ‌می‌تواند دید کودک را به کلی بد کند و او را حساس تر نماید. اگر شما به کودک خود به درستی پاسخ ندهید ممکن است کودک از مسیر‌های دیگری به دنبال پیدا کردن پاسخ‌هایش باشد.

در انتها امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید و این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورتی که هرگونه سوالی دارید و درخواست مشاوره دارید ‌می‌توانید با کارشناسان ما در تمام ساعات شبانه روز در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا