اکسل

بازار کار اکسل و پتانسیل آن برای درآمدزایی

در این مطلب، مختصری در رابطه با بازار کار اکسل صحبت کرده‌ایم. در این‌جا به شما نشان می‌دهیم که مهارت اکسل پیشرفته،‌ می‌تواند درآمدزایی خوب و مناسبی برای افراد متخصص داشته باشد. ضمناً شاخه‌های حرفه‌ای مختلف برای مهارت اکسل در همین مطلب، معرفی شده‌اند.

بازار کار مهارت جدید

این روزها، هزینه‌های آموختن مهارت جدید، چندان کم و قابل چشم‌پوشی نیست. به همین دلیل، وقتی می‌خواهیم مهارت جدیدی یاد بگیریم، باید سبک- سنگین کنیم تا بفهمیم مهارت جدید مورد نظر، چقدر به‌کارمان می‌آید. از این نظر، مهارتی که بتوان با آن کسب‌وکاری راه انداخت و درآمدزایی کرد، یک مهارت با اولویت بالاتر به‌شمار می‌آید.

دوره پیشنهادی: مهارت‌های اکسل برای کسب‌وکار – مقدماتی

امکان کسب درآمد و اشتغال‌زایی با یک مهارت، نشان می‌دهد که بازار کار خوبی برای آن وجود دارد. به‌عبارت بهتر، پیش از یادگیری و آموزش مهارت جدید، باید بازار کار آن را بسنجیم و ببینیم که فرصت درآمدزایی با آن وجود دارد یا خیر.

مهارت‌های حوزه‌ی نرم‌افزار

یکی از مهارت‌های مورد توجه، مهارت‌های کامپیوتری است. اهمیت کامپیوتر در زندگی انسان در این روزها، نیازی به یادآوری ندارد. بیش‌تر مشاغل و حرفه‌ها، بدون کامپیوتر و نرم‌افزارها، نمی‌توانند وجود داشته باشند. پس بازار کار خوبی برای مهارت‌های کامپیوتری وجود دارد. اما کدام مهارت‌های کامپیوتری مهم‌ترند؟ ساده‌تر بگوییم، بازار کار مهارت‌های کامپیوتر در کدام شاخه‌ها فعال‌تر است؟

مهارت‌های حوزه‌ی نرم‌افزار

خیلی خلاصه بخواهیم بگوییم، مهارت‌های نرم‌افزاری، بازار کار بسیار گسترده‌ای دارند. وقتی شما یک‌ نرم‌افزار و برنامه‌ی حرفه‌ای را به‌طور کامل یاد می‌گیرید، می‌توانید به‌صورت دورکار یا حضوری (نیمه وقت یا تمام وقت) در صنوف متعددی، فعالیت داشته باشید. فقط یادتان باشد که این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که شما در آن نرم‌افزار، حرفه‌ای باشید.

دورکاری با مهارت‌های کامپیوتری

فعالیت دورکاری (کار در منزل)، در سال‌های اخیر، بیش‌تر مورد توجه قرار گرفته است. دورکاری، به شما امکان می‌دهد که از خانه و با مهارت کامپیوتری که دارید، شروع به کسب درآمد کنید. این موضوع برای افراد خانه‌دار، افرادی که معلولیت و عذر خاصی برای حضور در جامعه دارند، افرادی که مهاجرت به کلان‌شهرها برایشان دشوار است، افرادی که به شغل دوم نیاز دارند و … بسیار اهمیت دارد.

دورکاری با مهارت‌های کامپیوتری

آموزش ورد و اکسل برای کار اداری، از جمله مهارت‌های کامپیوتری است که به شما فرصت کسب درآمد (حتی از منزل) را می‌دهد. اگر روی مهارت‌های این دو برنامه، تمرکز کنید، کارهای زیادی از ادارات و سازمان‌ها را می‌توانید انجام دهید. خبر خوش این‌که این دو نرم‌افزار، از پرکاربردترین نرم‌افزارها هستند. یعنی بیش‌تر مشاغل، به نیروی حرفه‌ای وردکار یا اکسل‌کار، نیاز دارند. پس خیالتان بابت گستردگی و فراوانی فرصت‌های شغلی مربوط به اکسل راحت باشد.

معرفی نرم‌افزار اکسل

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، مهارت‌های نرم‌افزاری، می‌توانند فرصت‌های شغلی فراوانی را در اختیار شما بگذارند. یکی از نرم‌افزارهای پرکاربرد در حرفه‌های گوناگون، اکسل (excel) است. نرم‌افزار excel یکی از برنامه‌های مجموعه‌ی office است که توسط کمپانی مایکروسافت نوشته و به بازار ارائه شده است.

در اکسل، شما می‌توانید کاربرگ جدید ایجاد کنید. در هر کاربرگ، یک جدول بزرگ قرار دارد که به هر خانه از آن سلول گفته می‌شود. در سلول‌ها، داده‌ها و توابع درج می‌شوند. بعد از درج اطلاعات در اکسل، شما می‌توانید عملیات مختلف نظیر کار با فرمول و افزونه‌های مختلف را روی سلول‌ها اعمال کنید.

بازار کار اکسل و کاربردهای آن

نرم‌افزار اکسل در حقیقت نوعی نرم‌افزار حسابداری است. بازار کار اکسل گسترده است. تمام صنوف و مشاغل، به بخش حسابداری و خدمات آن نیازمند خواهند بود. البته این احساس نیاز در شرکت‌ها و مشاغل توسعه‌یافته، بیش‌تر ملموس است. البته قابلیت‌های اکسل آن‌قدر زیاد است که می‌توان استفاده‌های دیگری به‌غیر از حسابداری و امور مالی نیز از آن داشت. به‌عنوان مثال، تحلیل داده‌ها برای تعیین آینده و بازاریابی دقیق، یکی از کاربردهای مهم اکسل است. در ادامه، برخی مشاغل که مهارت اکسل در آن‌ها ضروری است، معرفی شده‌اند.

دوره پیشنهادی: آموزش مدیریت پروژه با اکسل

مدیریت

برای مدیر یک تیم (خواه مدیر پروژه باشد یا هر مدیر دیگری) ضروری است تا ابزاری داشته باشد که بتواند مسائل و داده‌های مختلف را ثبت، آنالیز و تجزیه‌ و تحلیل کند. نرم‌افزار اکسل از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که برای این منظور استفاده می‌شود. ابزارهای مختلف اکسل، توانایی تجزیه و تحلیل داده‌ها و استخراج اطلاعات مهم از آن را به کاربر می‌دهند.

حسابداری با اکسل

حسابداری و مدیریت مالی، از دیگر مشاغلی است که در حرفه‌ی خود از نرم‌افزار اکسل، استفاده می‌کند. در حجم یالا و مقادیر غیررند عددی، ثبت و مدیریت داده‌ها بدون کمک نرم‌افزار غیرممکن است. ثبت داده‌های تراکنش‌های مالی، تجزیه و تحلیل و انجام محاسبات خاص روی آن‌ها، با کمک نرم‌افزار اکسل، ساده‌تر و سریع‌تر قابل انجام خواهد بود.

حسابداری با اکسل

واحد نیروی انسانی

مدیریت افراد و نیروی انسانی، از واحدهای مهم سازمان‌ها است. اطلاعات کارمندان و مشتریان، سهام‌داران و … در این واحد ثبت و نگهداری می‌شود. نرم‌افزار اکسل، برنامه‌ی بسیار قدرتمندی برای پرونده‌سازی اطلاعات و داده‌های شخصی آن‌ها است. دسترسی و جست‌وجو در بین اطلاعات پرونده‌ای در اکسل، بسیار ساده است و همین دلیل استفاده‌ی واحد نیروی انسانی از برنامه‌ اکسل است.

دوره پیشنهادی: آموزش اکسل مقدماتی نسخه 2021

تحلیل‌گر سرمایه و سرمایه‌گذار

یکی دیگر از کاربردهای مهم اکسل در تحلیل سرمایه و تعیین ارزش سرمایه‌گذاری است. در این برنامه، می‌توان داده‌های مربوط به سرمایه‌گذاری، اعم از سود، زیان، درآمد و … را ثبت نمود. سپس به کمک افزونه‌ها و توابع مختلفی که در آن گنجانده شده است، یک‌سری مدل‌سازی از آن انجام داد. در نهایت، با توجه به مدل‌های ساخته شده، می‌توان بهتر برنامه‌ریزی کرد که سرمایه‌گذاری در یک طرح تجاری خاص، ارزشمند و سودده است یا خیر.

بازاریابی

با توجه به پدید آمدن بازاریابی دیجیتالی، شما می‌توانید از نرم‌افزار اکسل برای بازاریابی دیجیتالی یا همان دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید. در اکسل، ابزارهای قدرتمند و فراوانی برای تعیین ارزش مشتری و طرح، گزارش‌گیری و … گنجانده شده است که نتایج آن در بازاریابی استفاده می‌شود.

برنامه‌ریزی تیمی

از اکسل می‌توان مانند یک تقویم برنامه‌ریزی شغلی نیز استفاده کرد. به‌این ترتیب که لیست عملیات ضروری به شخص انجام دهنده محول شده و تاریخ و سایر داده‌های ضروری در فایل اکسل ثبت شود. به عنوان مثال گروه تولید محتوا یک وب‌سایت می‌توانند حجم و موضوع محتوای تولیدشده را در این فایل، ثبت نمایند.

بازار کار اکسل و روش‌های کسب درآمد از آن

وقتی یک نرم‌افزار در حرفه‌های مختلف استفاده می‌شود، به این معناست که بازار کار خوبی برای آن مهارت وجود دارد. نرم‌افزار اکسل نیز از این قاعده مستثنی نیست. بازار کار خوبی برای سطوح حرفه‌ای این برنامه دیده می‌شود. در این بخش به بررسی روش‌های مختلف کسب درآمد از اکسل پرداخته‌ایم.

بازار کار اکسل و روش‌های کسب درآمد از آن

آموزش اکسل

زمانی که شما نرم‌افزار اکسل را در سطح حرفه‌ای و پیشرفته یاد داشته باشید، می‌توانید دوره‌های آنلاین و حتی حضوری برای آموزش اکسل به دیگران برگزار کنید. البته باز هم تأکید می‌کنیم تا زمانی که به سطح پیشرفته و حرفه‌ای نرسیده‌اید و تسلط کافی روی برنامه اکسل ندارید، سراغ کسب درآمد از آن نروید!

برای کسب درآمد از طریق آموزش اکسل، نیاز است تا از بسترهای آماده‌ی آموزشی استفاده کنید. وب‌سایت‌ها و آموزشگاه‌های زیادی هستند که شما می‌توانید به‌عنوان مدرس اکسل در آن‌ها استخدام شوید. اگر دوست دارید تا به‌صورت مستقل کار کنید، می‌بایست خودتان به‌فکر راه‌اندازی صفحه‌ی اینترنتی و کسب مخاطب باشید. البته در این حالت، کارتان دشوارتر است اما اگر بتوانید مخاطبین خوبی جذب کنید، درآمد بالاتری نیز خواهید داشت.

کدنویسی در اکسل

یکی دیگر از روش‌های محبوب برای کسب درآمد از اکسل، کدنویسی اختصاصی در آن است. بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات نیاز دارند که نرم‌افزارهای اختصاصی خود را در اکسل داشته باشند. در این شرکت‌ها، استخدام برنامه‌نویس اکسل یک فرصت شغلی عالی به‌حساب می‌آید. اگر کدنویسی و طراحی نرم‌افزار در اکسل را بلد باشید، می‌توانید در چنین فرصت‌های شغلی استخدام شده و به کسب درآمد بپردازید.

افزونه‌ نویسی در اکسل

برنامه‌ی اکسل به‌گونه‌ای نوشته شده است که با نصب افزونه‌ی (add-in) جدید، می‌توان قابلیت‌های آن را ارتقا داد. اگر افزونه‌نویسی در اکسل را یاد داشته باشید، بازار کار خوبی در انتظارتان خواهد بود.

افزونه‌نویسی در اکسل

برای افزونه‌نویسی در اکسل، از زبان برنامه‌نویسی وی بی ای استفاده می‌شود. پس برای اشتغال در این زمینه، می‌بایست علاوه بر تسلط به‌ نرم‌افزار اکسل، زبان برنامه‌نویسی وی بی ای (vba) را نیز یاد بگیرید. برای این منظور می‌توانید از کتاب‌های آموزشی و یا دوره‌های مربوط به زبان vba استفاده کنید.

داشبورد سازی در اکسل

داشبور به معنای صفحه‌ی ورودی برنامه است. شما می‌توانید انواع تجزیه و تحلیل‌ها را در داشبورد نرم افزار اکسل هدایت کنید. این‌طور با ورود به برنامه، کاربر می‌تواند آخرین وضعیت کسب و کار خود را ببیند. معمولاً در داشبورد از نمودارها و ابزارهای گرافیکی استفاده می‌شود تا خوانایی ساده‌تر و سریع‌تری داشته باشند.

ثبت داده و آنالیز کار

یکی دیگر از فیلدهایی که می‌توان با استفاده از نرم‌افزار اکسل، به کسب درآمد پرداخت، ثبت داده و آنالیز آن است. در بسیاری از کمپانی‌ها و شرکت‌های بزرگ، حجم داده‌های آن‌قدر بالا است که برای ورود آن به پایگاه داده‌ای نظیر اکسل، می‌بایست نیروهای مجزا استخدام شوند. اگر علاقه‌مند هستید، می‌توانید در این فیلد فعالیت کنید. شما می‌توانید به‌کمک توابع و فرمول‌های اکسل، برخی از کارهای محاسباتی و آنالیز داده‌ها را نیز انجام دهید.

دوره پیشنهادی:  آموزش فرمول‌ها و توابع کاربردی اکسل 

درآمد کار با اکسل

متأسفانه امکان آن نیست که بتوانیم به شما یک رقم مشخص به‌عنوان درآمد متخصص اکسل را بیان کنیم. این عدد، بسته به توانمندی شما، فیلد شغلی، شرکتی که استخدام می‌شوید، ساعات کاری، قیمت پروژه‌های اکسل و … متغیر خواهد بود. با این حال، بسیاری از رسانه‌ها، درآمد افراد متخصص برای انجام پروژه اکسل را بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار در سال تخمین زده‌اند.

برخی از افراد عقیده دارند که نیروی اکسل‌کار در ایران به‌حد اشباع رسیده است. البته این موضوع نمی‌توان صحت صددرصدی داشته باشد. چراکه با حرفه‌ای بودن در اکسل، شما می‌توانید در بازار اکسل، استخدام شوید. به‌طور کلی، حوزه‌های مختلف کار با اکسل، بین ۵ تا ۱۲ میلیون تومان درآمد دارند. این رقم به‌خصوص برای مشاغل دورکاری، قابل قبول و خوب ارزیابی می‌شود.

آیا اکسل پتانسیل دورکاری دارد؟

جواب «بله» است. نرم‌افزار اکسل از جمله مهارت‌های کامپیوتری است که شما می‌توانید با آن به کسب درآمد در منزل بپردازید. برای ورود به بازار کار به‌عنوان فریلنسر اکسل، کافی است تا اکسل را خوب و حرفه‌ای بلد باشید و سازمان‌هایی که به اکسل‌کار حرفه‌ای نیاز دارند را بشناسید. بیش‌تر شرکت‌ها، با کار در منزل نیروهای تحلیل‌گر و اکسل‌کار، موافقت دارند.

اگر عبارت «استخدام اکسل کار در منزل» را جست‌وجو کنید، لیست شرکت‌ها و سازمان‌هایی که چنین فرصت شغلی‌ای را دارند، نشان داده می‌شود. بهتر است پیش از شروع، کمی جست‌وجو کنید تا با فیلدهای شغلی و توانایی‌های مورد انتظار از اکسل کار، آشنا شوید.

چطور وارد بازار کار اکسل شویم؟

برای ورود به بازار کار برنامه اکسل، می‌بایست آموزش اکسل را آغاز کنید. بهتر است آموزش را از دوره‌های آموزشی قوی و مقدماتی شروع کنید و تا سطوح پیشرفته و حتی بالاتر از آن نیز ادامه دهید. سعی کنید در حین آموزش، تمرین و تکرار فراوان را فراموش نکنید.

بعد از یادگیری کامل اکسل، می‌بایست فرصت‌های شغلی مربوطه را جست‌وجو کرده تا در فیلد مورد نظر استخدام شوید. در این مرحله نیز می‌بایست به مواردی نظیر درآمد، نوع مهارت‌های درخواستی، فیلد شغلی، نوع کار (حضوری، دورکاری) و … توجه کنید.

کلام آخر

در این مطلب، به معرفی فرصت‌های شغلی و استخدام مسلط به اکسل پرداختیم. این نرم‌افزار در عناوین شغلی مختلف کاربرد دارد. لذا می‌توان گفت که بازار کار اکسل، در سطح خوبی قرار گرفته است. مهارت در اکسل، می‌تواند درآمد خوبی برای افراد داشته باشد.

البته باز هم تأکید می‌کنیم که برای موفقیت و دستیابی به فرصت‌های شغلی، می‌بایست تسلط کامل روی مهارت و موضوع مورد نظر داشته باشید. به قول معروف، به‌جای آن‌که صد در صد علوم مختلف را با عمق ۱۰ درصد یاد بگیرید، بهتر است سراغ یادگیری ۱۰ درصد علوم تا عمق ۱۰۰ درصد بروید. وقتی روی یک مهارت خاص، تمرکز داشته باشید و آن را تا سطح حرفه‌ای یاد بگیرید، بهتر می‌توانید از آن استفاده کنید. پس کسب درآمد از اکسل نیز زمانی قابل قبول است که به سطح حرفه‌ای رسیده باشید.

دوره پیشنهادی: آموزش اکسل از صفر

آموزش اکسل در مکتب خونه

اگر دوست دارید در حوزه‌ی اکسل فعالیت کنید، باید آستین‌هایتان را بالا بزنید و عزمتان را جزم کنید تا این نرم‌افزار را در سطح حرفه‌ای یاد بگیرید. شما می‌توانید آموزش اکسل را از کتاب اکسل و مقالات مربوط به آن شروع کنید. توصیه می‌کنیم که اگر هیچ آشنایی با این نرم‌افزار ندارید و می‌خواهید همه‌ی موارد و موضوعات مهم و کاربردی excel را یاد بگیرید، سری به وب‌سایت مکتب خونه بزنید.

در مکتب خونه، دوره‌های آموزشی جامع و کاربردی برای یادگیری اکسل قرار داده شده است. در هر سطحی که باشید، می‌توانید از دوره‌های آکسل مقدماتی استفاده کنید و الف تا یاء برنامه‌ی اکسل را یاد بگیرید. در مکتب خونه، حتی دوره‌های پیشرفته‌تر برای افرادی که می‌خواهند آموزش‌های عالی ببینند نیز تدارک دیده شده است.

مزیت شرکت در دوره‌های آموزش excel مکتب خونه، آن است که به‌صورت جامع، در زمان دلخواهتان می‌توانید یادگیری را آغاز کنید. دوره‌های آموزشی مکتب خونه به‌صورت مجازی برگزار می‌شوند. دوره‌های مجازی، بازخورد بیش‌تری دارند و شما در هر زمان و مکانی که راحت‌تر هستید، می‌توانید ویدیوهای مورد نظر را ببینید. دوره‌های مکتب خونه، به‌گونه‌ای تنظیم شده است که شما با تمرین و تکرار فراوان، به موضوع آموزش داده شده، تسلط پیدا خواهید کرد. امکان ارتباط با استاد و مدرس دوره، به داوطلب این امکان را می‌دهد تا به‌سادگی به رفع اشکال و مرور تمارین خود بپردازد.

مزیت دیگر، امکان دریافت گواهی‌نامه‌ی ویژه‌ی مکتب خونه بعد از اتمام دوره است. اخذ گواهی‌نامه برای ورود به بازار کار اکسل، یک گام مهم است. شما می‌توانید گواهی‌نامه‌ی پایان دوره را در روزمه‌تان قرار دهید. این گواهی‌نامه به کارفرمایان شما می‌فهماند که سطح تسلط شما در موضوع مورد نظر، به چه حد است. از سوی دیگر، اعتبار دوره‌های آموزشی مکتب خونه نزد همگان اثبات‌شده است و قطعاً مهر تأییدی برای مهارت شما خواهد بود.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و سرپرست تیم محتوای مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا