زبان خارجی

سریع‌ترین راه گرفتن مدرک آیلتس

آیلتس یکی از محبوب‌ترین آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی است که به شکل بین المللی، سالانه در سراسر جهان برگزار می‌شود. ممکن است شما قصد تحصیل در کشورهای خارجی را داشته و یا برنامه‌ای برای مهاجرت به یک کشور انگلیسی زبان دارید. شاید هم برای ارتقای شغلی‌تان نیازمند دانش زبانی بیشتری هستید. در هر صورت اگر قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارید ولی نمی‌دانید چگونه به سرعت مدرک این آزمون را بگیرید ما در این مقاله از مجله علمی و آموزشی مکتب خونه به شما سریعترین راه گرفتن مدرک آیلتس را می گوییم. در ادامه همراه ما باشید.

یک نگاه کلی به آزمون آیلتس (IELTS)

“IELTS” مخفف شده عبارت (International Language Language Testing System) است. این آزمون در بیش از ۱۴۰ کشور در دسترس است و هر ساله ۴۸ تاریخ آزمون برای آن وجود دارد. خوب است بدانید که آزمون آیلتس به دو نوع تقسیم می‌شود که عبارتند از «آیلتس جنرال» و «آیلتس آکادمیک».

IELTS Academic و یا IELTS General Training همانطور که گفتیم، انواع مختلف آزمون آیلتس هستند که هر یک کاربرد خودشان را دارند. مثلاً برای مهاجرت باید مدرک آیلتس جنرال بگیرید ولی برای مثلاً تحصیل در مقطع دکتری که نیاز به دانش تخصصی زبان خواهید داشت، گرفتن آیلتس آکادمیک مناسب است.

برای آزمون آیلتس به چهار مهارت زبان انگلیسی یعنی مهارت گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن نیاز دارید. با توجه به هدفی که دارید، با تسلط به این ۴ مهارت می‌توانید نمره قابل قبولی در آزمون آیلتس دریافت کنید. شاید با خود بگویید چه نمره‌ای در این آزمون مناسب است و باید چه عددی را بدست بیاورم؟ در پاسخ باید بگوییم که نمره کلی آیلتس بین ۱ تا ۱۰ است. نمره کسب شده در هر مهارت صلاحیت‌ها و دانش شما را در آن مشخص می‌کند و در مجموع نمره نهایی آزمون آیلتس شما را مشخص می‌کند. افرادی که نمره ۱ تا ۳ بگیرند در زبان انگلیسی ضعیف شناخته می‌شوند. نمره ۵ حد متوسط، از ۵ تا ۷ مهارت زبانی خوب و رنج نمره ۷ تا ۱۰ خبره بودن فرد در دانش زبان انگلیسی را نشان می‌دهد.

ساختار آزمون آیلتس به این شکل است که در مدت زمان ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه برگزار می‌شود. قسمت لیسینیگ آیلتس شامل ۴۰ سؤال است که باید در مدت ۳۰ دقیقه تکمیل شود. قسمت Reading شامل ۴۰ سؤال است و شما ۶۰ دقیقه وقت دارید. قسمت رایتینگ آیلتس (writing) در مدت ۶۰ دقیقه است که باید دو کار نوشتن را انجام دهید. قسمت اسپگینیگ آیلتس (speaking) هم بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه طول می‌کشد و دارای سه بخش است.

 

گرفتن مدرک آیلتس
7 گام ساده برای دست یابی سریع به مدرک آیلتس

سریع‌ترین راه گرفتن مدرک آیلتس با استفاده از ۷ گام ساده

حالا که یک دید کلی از آزمون آیلتس پیدا کردید، می‌خواهیم ۷ گام ساده برای دست یابی سریع به مدرک آیلتس را معرفی کنیم. به کمک این راه‌ها می‌توانید به هدف خود یعنی قبولی در آیلتس برسید و در نهایت سریعترین راه گرفتن مدرک آیلتس را هم از میان این راه‌ها به شما معرفی می‌کنیم. بهتر است برای آمادگی آیلتس رفرنس‌ها و منابع اصلی را به دقت مطالعه کنید و در کوتاهترین زمان، اقدامات زیر را انجام دهید.

گام اول – آشنایی با قالب کلی آزمون آیلتس

اگر شما درک درستی از چگونگی آزمون آیلتس داشته باشید و با برنامه ریزی منطقی پیش بروید، مسلماً می‌توانید به موفقیت و کسب نمره بالا در آن برسید. بعد از اینکه مراحل ثبت نام در آزمون آیلتس را انجام دادید، توصیه می‌کنیم که به عنوان اولین گام، قالب کلی آزمون آیلتس را مورد بررسی قرار دهید. مثلاً ۴ بخش خواندن، گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن را با شرکت در یک دوره حضوری یا آنلاین پشت سر بگذارید. حتی خودتان هم می‌توانید در خانه با صرف چند ساعت به تمرین این مهارت‌های چهارگانه بپردازید و یا استاد خصوصی بگیرید تا اشکالاتتان را برطرف کند.

گام دوم – از خواندن زبان انگلیسی دست بر ندارید

دائماً مطالعه کنید و سعی کنید بخش در بخش ریدینگ آیلتس (Reading) خود را تا می‌توانید تقویت کنید. خواندن کتاب، مجلات، رونامه ها و سایر منابع انگلیسی قدرت شما را در خواندن بیشتر می‌کند. زمانی که شما نوشته‌هایی را می‌خوانید، علاوه بر مهارت خواندن، دایره لغات شما کامل‌تر می‌شود و همچنین از نحوه بکار گیری کلمات در جمله مطله می‌شوید. همچنین به قواعد دستور زبان انگلیسی نیز پی می‌برید. این استراتژی می‌تواند شما را برای دریافت مدرک آیلتس آماده کند و از شکست شما جلوگیری نماید.

خواندن زبان انگلیسی
خواندن کتاب، مجلات، رونامه ها و سایر

گام سوم – گوش دادن را فراموش نکنید

بخش لیسینیگ آیلتس نیز یکی از بخش‌های آزمون این است که باید تقویت شود. فایل‌های صوتی بسیاری به زبان انگلیسی وجود دارند که گوش دادن به آن‌ها مهارت شنیداری شما را هر روز چندین درجه افزایش می‌دهد. می‌توانید از اینترنت کمک بگیرید و یا برنامه‌های اخبار انگلیسی را مشاهده کنید. برنامه‌های رادیویی یا پادکست‌ها نیز برای یادگیری مهرات شنیداری فوق العاده هستند. گوش دادن به ترانه‌های انگلیسی نیز باعث ماندگاری بیشتر در ذهن شما و عادت دادن گوشتان به لغات و جملات انگلیسی می‌شوند. همچنین می‌توانید در آزمون‌های listening ویژه برای تمرین بیشتر، شرکت کنید.

گام چهارم – بنویسید و از نوشتن به زبان انگلیسی لذت ببرید

در این گام شما باید تمرکزتان را معطوف به نوشتن کنید. اینکه از نوشتن به زبان انگلیسی لذت ببرید، اهمیت بسیاری دارد. می‌توانید یک دفترچه برای خود تهیه کنید و هر جمله یا کلمهٔ جدیدی را که یاد می‌گیرید در آن یادداشت کنید. هر بار با مرور این جملات و کلمات، می‌توانید درصد یادگیری خود را بالاتر ببرید. نوشتن نیز در آزمون آیلتس مهم است و می‌تواند به شما در کسب نمره بالاتر کمک کند. می‌توانید به عنوان تمرین یک مطلب به زبان انگلیسی بنویسد. تمرین نوشتن را حتی می‌توانید با دوستانتان انجام دهید. به این ترتیب سرگرم کننده تر بوده و باعث ایجاد انگیزه بیشتر در شما می‌شود. برای اینکه شرایط آزمون را در بخش نوشتن شبیه سازی کنید، به ترتیب زیر عمل کنید:

 • یک مکان آرام پیدا کنید که در آن امکان تمرکز کردن را داشته باشید.
 • زمانی معادل با ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه تا ۲ ساعت را در نظر بگیرید و کارهای نوشتن را در این بازه زمانی انجام دهید.
 • نیازی به تایپ کردن متن‌ها نیست، فقط آنها را بنویسید و سعی کنید با هر بار تمرین سرعت خود را بالاتر ببرید.
 • برای سؤالات نوشتاری محدودیت زمانی تعیین کنید و سعی کنید هر بار این محدودیت را بیشتر کنید تا مهارت نوشتاری شما سریعتر شود.
 • زمانی که دو کار نوشتن را انجام دادید، توانایی نوشتن خود را نسبت به گذشته مقایسه کنید.
شرایط آیلتس
آماده شدن آیلتس

گام پنجم – تا می‌توانید صحبت کنید و از سکوت و خجالت پرهیز کنید

همانطور که برای بخش نوشتن عمل کردید برای صحبت کردن هم اقدام کنید. شبیه سازی شرایط آیلتس را برای بهبود عملکرد در مهارت صحبت کردن امتحان کنید. برای آماده کردن خود واقع بینانه عمل کنید هر طور که می‌توانید منظور خود را برسانید. همچنین در جمع‌های مختلفی که یک یا چند نفر امکان مکالمه به زبان انگلیسی با شما را دارند، شرکت کنید. برای شبیه سازی بخش صحبت کردن آزمون آیلتس به شکل زیر عمل کنید:

 • ابتدا یک موضوع مناسب را برای مکالمه انتخاب کنید
 • زمان سنج را برای شروع صحبت خود، معادل با زمان آزمون آیلتس، تنظیم کنید
 • مهارت گفتاری خود را با ضبط صدایتان ارزیابی کنید
 • بارها این کار را تکرار کنید تا روان‌تر سخن بگویید و اشتباهات خود را کمتر کنید

اگر بتوانید با افراد بومی انگلیسی زبان مکالمه کنید عالیست. چرا که هم با لحن و لهجه افراد مختلف آشنا می‌شوید و هم تلفظتان تقویت می‌شود. از طرفی متوجه کلمات، نحوه بکارگیری گرامر صحیح در جملات و اصطلاحات رایج می‌شوید. نکته مهمی که در این رابطه وجود دارد این است که بومیان یک زبان اشتباه نمی‌کنند و شما می‌توانید با خیال راحت مهارت‌های خود را با آنان تقویت کنید.

گام ششم – در آزمون‌های آزمایشی آیلتس شرکت کنید

زمانی که بارها و بارها روی مهارت‌های متلف خود کار کردید، نوبت به این می‌رسد که خود را با انجام یک آزمون آزمایشی آیلتس بسنجید. این آزمون‌ها دقیقاً محیط و شرایط امتحان را برای شما تداعی می‌کنند و باعث موفقیت هر چه بیشتر شما می‌شوند. محک زدن شما با این آزمون‌ها باعث می‌شود بتوانید نقاط ضعف و قوت خود را در هر یک از مهارت‌های زبانی بسنجید. همچنین قدرت مدیریت زمان را برای شما بهتر می‌کنند و استرس شما را از بین می‌برند. برای تجزیه و تحلیل خود یک آزمون آزمایشی ترتیب دهید و ۳ ساعت برای آن به صورت زیر در نظر بگیرید:

 • ۶۰ دقیقه برای بخش نوشتن
 • ۶۰ دقیقه برای بخش خواندن
 • ۳۰ دقیقه برای بخش گوش دادن
 • ۱۵ دقیقه برای بخش صحبت کردن

بعد از تمام شدن آزمون نتیجه خود را ارزیابی کنید. همچنین موسساتی هستند که برای آمادگی آیلتس آزمون‌های آزمایشی برگزار می‌کنند. شما می‌توانید در این آزمون‌ها نیز برای سنجش خود شرکت کنید.

 

آزمون‌های آزمایشی آیلتس
آزمون‌ آزمایشی آیلتس محیط و شرایط امتحان را برای شما تداعی می‌کنند

گام هفتم – از دوره آموزش زبان و آمادگی آیلتس موسسه مکتب خونه استفاده کنید

در نهایت سریعترین راه گرفتن مدرک آیلتس، شرکت در دوره‌های آمادگی و آموزش این آزمون است که در مؤسسات و آموزشگاه‌های مختلفی ارائه می‌شوند. آموزش زبان با مکتب خونه می‌تواند یک انتخاب عالی ودرست برای شما باشد. فراموش نکنید که در روز آزمون یک ذهن آرام و اعتماد به نفس خوب داشته باشید. مطمئناً با کارهایی که برای آمادگی آزمون آیلتس انجام داده‌اید و بکارگیری کمی دقت و تمرکز، می‌توانید نمره بسیار خوبی نیز بدست بیاورید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا