آموزش روانشناسی

آشنایی کامل با انواع فوبیای رایج در جهان

انواع فوبیا :

در وهله اول برای درک انواع فوبیا بهتر است انواع ترس‌ها مورد ارزیابی قرار گیرند:

 1. ترس‌های معمولی و طبیعی لازم برای ادامه بقای انسان، این نوع از ترس‌ها باعث می‌شوند عکس العمل‌های ضروری را در زمان مناسب مقابل خطرهای مختلف انجام دهیم. اگر بخواهیم مثالی برای این نوع ترس‌ها ارائه کنیم، می‌توانیم به ترس از آب داغ اشاره کنیم که ما را از سوختن نجات می‌دهد.
 2. ترس‌های غیرطبیعی یا فوبیا، که به واکنش بیش از حد و غیرمنطقی در مقابل چیزی گفته می‌شود. این نوع از ترس‌ها باعث می‌شوند که جریان عادی زندگی با اختلال همراه باشد.

ما در این مقاله سعی داریم لیستی از انواع فوبیا که در حال حاضر رایج هستند را به شما ارائه کنیم، پس با ما همراه باشید.

انواع فوبیا

 • فوبیای اجتماعی

روانشناسان اغلب اوقات اختلال اضطراب اجتماعی را مرتبط با فوبیای اجتماعی می‌دانند. افرادی که از این فوبیا رنج می‌برند، دارای ترس از موقعیت‌های اجتماعی هستند و در زندگی خود را منزوی می‌کنند. در برخی از این افراد حتی با کارهای ساده ایی نظیر سفارش غذا در رستوران یا پاسخ دادن به تلفن موجی حمله پانیک می‌شود. جالب است بدانید که فوبیای اجتماعی یا هراس‌های اجتماعی رایج‌ترین نوع از انواع فوبیا به شمار می‌رود و یک نفر از هر ۲۰ نفر به نوعی فوبیای اجتماعی را تجربه کرده است.

افراد مبتلا به این نوع فوبیا از صحبت کردن یا حاضر شدن در جمع واهمه دارند. در بیشتر اوقات این افراد از قضاوت شدن شخصیت یا رفتارشان توسط دیگران می‌ترسند و به شدت از انجام فعالیت‌هایی نظیر غذا خوردن و یا حرف زدن در مقابل دیگران و یا حرف زدن با تلفن در جمع دیگران خودداری می‌خودداری می‌کنند. کنند.

 • ترس از فضاهای باز یا آگورافوبیا

شاید با این نوع ترس در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی آشنا شده باشید. افراد مبتلا به این نوع فوبیا از این می‌ترسند که در مکان‌ها یا موقعیت‌هایی که نمی‌توانید از آن‌ها خارج شوند، مبحوس شوند. افراد که با این نوع ترس دست و پنجه نرم می‌کنند، بیشتر اوقات می‌خواهند در خانه بمانند. به طور معمول این بیماران از حضور در موقعیت‌های اجتماعی گردهم آیی‌ها خودداری می‌کنند.

این افراد مایل هستند که در زمان قرارگیری در فضاهای باز در کنار یک دوست و یا همراه باشند. این افراد از حضور در فضاهای باز، اجتماعات و ایستادن در صف و البته استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می‌ترسند. در موارد نادر و خیلی شدید این بیماری، افراد حتی حاضر به خروج از منزل هم نیستند.

 

ویدیو پیشنهادی : روان شناسی
روان شناسی

 

 • ترس از پرواز یا آویوفوبیا

شاید با توجه به اخبار روزانه رسانه‌ها در مورد بلایای هوایی و سقوط هواپیماها ترس افراد از سقوط هواپیما و البته ترس از پرواز، منطقی و قابل درک به نظر بیاید. ولی باید بدانید روزانه در سراسر جهان بیش از ۱۰۰.۰۰۰ پرواز اتفاق می‌افتد، لذا احتمال مرگ در اثر سقوط هواپیما خیلی کمتر از احتمال مرگ بر اثر اصابت صاعقه و رعد و برق است.

برخی از افراد حتی با فکر کردن و تجسم پا گذاشتن داخل کابین هواپیما دچار حمله پانیک می‌شوند. برخی دیگر از مبتلایان به‌ای نوع ترس حتی با وجود بررسی وضعیت هوا قبل از پرواز نیز، حملات پانیک را در طول پرواز تجربه می‌کنند و باعث ترس مسافران کنار خودشان خواهند شد.

 • ترس از حشرات یا انتوموفوبیا

این نوع از فوبیا بیشتر به عنوان فوبیای عنکبوت و سوسک شناخته می‌شود. شاید با تصور حشرات کوچکی که می‌خزند و شاید هم نیش بزنند، به نظر منطقی باشد که چرا افراد از حشراتی مثل سوسک و یا عنکبوت واهمه دارند. افراد مبتلا به این نوع فوبیا حتی با تجسم حشرات و عنکبوت‌های غیر واقعی نیز دچار ترس و واکنش شدید خواهند شد.

 

مقاله پیشنهادی : درمان فوبیا
درمان فوبیا

 

 • ترس از ارتفاع یا آکروفوبیا

شاید شما نیز با این نوع از فوبیا آشنا باشید یا با افرادی که از ارتفاع زیاد وحشت دارند را دیده باشید. افراد مبتلا به این نوع فوبیا حتی از با تصور قرار گیری در ارتفاعات نیز دچار ترس می‌شوند. افراد مبتلا به این نوع فوبیا در مواردی نادر به دلیل ترس خود، حتی قادر به استفاده از پله برقی در مراکز خرید هم نیستند.

این افراد از قرار گرفتن در بلندی، حتی طبقات بالای ساختمان و رفتن بر روی نردبان اجتناب می‌کنند.

 

 • ترس از فضاهای محصور و بسته یا کلاستروفوبیا

احتمالا با ویژگی افراد مبتلا به این نوع فوبیا نیز در فیلم و سریال‌ها آشنا شده باشید. این نوع از فوبیا به عنوان ترس از آسانسور شناخته می‌شود. افرادی که با این نوع از فوبیا درگیر هستند از گرفتار شدن در محیط‌های بسته وحشت دارند و تصور می‌کنند که دیوارها به آن‌ها هجوم می‌آورند و راهی برای فرار وجود ندارد. فرد مبتلا به کلاستروفوبیا از اتاق‌های بدون پنجره، آسانسور، هواپیما و در برخی موارد حتی پوشیدن لباسی با یقۀ بسته وحشت دارد. جالب است بدانید که گاهی اوقات افراد مبتلا به ترس از پرواز، علائم ترس از فضاهای محصور و بسته را نیز بروز می‌دهند.

 • ترس از مارها یا افییدوفوبیا

می‌توان گفت که تمام انسان‌ها به نوعی از مارها می‌ترسند؛ اما افرادی که ترس شدید و غیرمنطقی از هر نوع ماری تجربه می‌کنند به این نوع از فوبیا مبتلا هستند. افراد مبتلا به این نوع فوبیا حتی با مشاهده عکس و نقاشی مار و یا تجسم یک مار ذهن خود، دچار حمله پانیک می‌شوند.

 • ترس از سگ یا سینوفوبیا

افراد مبتلا به این نوع فوبیا حتی با تصور مواجه با سگ‌های غیرواقعی یا تصور یک سگ در ذهن خود نیز دچار وحشت می‌شوند. جالب است بدانید در بین کودکان، این نوع از فوبیا به شدت رایج است.

 • ترس از طوفان یا لیلاپسفوبیا

برخی از روانشناسان ترس از گردباد و طوفان نوع شدیدتری از فوبیای رعد و برق در نظر می‌گیرند. افراد مبتلا به این نوع فوبیا همیشه در جستجوی حفاظت از طوفان و یافتن پناهگاه‌ها هستند. افراد مبتلا به این نوع فوبیا در مواقع مواجه با طوفان ز ترس زیاد به زیرزمین، یک کمد، داخل حمام و یا حتی زیر تخت تلاش می‌کنند تا از طوفان نجات پیدا کنند.

 • ترس از سوزن یا تریپانوفوبیا

این نوع از فوبیا به عنوان نیز فوبیای آمپول شناخته می‌شود. به طور قطع همیشه گیر کردن یک قطعه نوک تیز فلزی که در بازوی ما، یک فکر ناخوشایند خواهد بود. اما برخی از مردم در مواجه با سوزن‌ها به طور جدی دچار وحشت می‌شوند. در برخی از موارد افراد مبتلا به این نوع فوبیا حتی از مراجعه به پزشک نیز اجتناب می‌کنند تا تحت هیچ شرایطی آمپول زدن را تجربه نکنند.

 • ترس از خون یا هموفوبیا

شاید شما نیز شنیده باشید که برخی از دانشجویان پزشکی یا پرستاری به دلیل ترس از خون مجبور به تغییر رشته شده اند. افراد مبتلا به فوبیای خون از جراحت و خون وحشت دارند و ممکن است مواجهه با خون خود یا فرد دیگر از هوش بروند.

 • ترس از تاریکی یا نیکتوفوبیا

به طور معمول این نوع از فوبیا با ترس از شب یا تاریکی در زمان کودکی شروع می‌شود و کم کم تا دوران بزرگسالی پیشرفت می‌کند.

انواع فوبیا

 • ترس از دندانپزشک یا دنتوفوبیا

امروزه به دلیل وجود انواع مته‌ها و وسایل دیگر دندانپزشکی، بسیاری از افراد با ترس از عمل‌های دندانسازی و دندانپزشکی رو به رو هستند. به طور معمول افراد مبتلا این نوع از فوبیا دارای یک تجربه ناخوشایند در مطب دندانپزشکی هستند.

 • ترس از زنان زیبا یا کالجینفوبیا

این نوع از فوبیا به عنوان نیز ونوسترافوبیا شناخته می‌شود. افراد مبتلا به این نوع فوبیا با دیدن زنان جذاب دچار وحشت می‌شوند، حتی ممکن است از همش بروند.

 • ترس از دلقک‌ها یا کلروفوبیا

یکی از رایج‌ترین انواع هراس‌ها به خصوص در میان کودکان به شمار می‌رود. از این نوع از فوبیا در رمان و داستان‌های مختلفی مصور مانند شخصیت جوکر در داستان بتمن و دلقک ترسناک در کتاب ایت؛ استفاده شده است. جالب است بدانید که افراد مشهوری مانند جانی دپ و دنیل رادکلیف، هنرپیشه نقش هری پاتر نیز به این نوع فوبیا مبتلا هستند.

 • ترس از جنس مخالف یا هتروفوبیا

برخی از افراد در سنین بلوغ به نوعی این نوع از فوبیا را تجربه کرده اند. افراد مبتلا به این نوع از فوبیا به دو دسته تقسیم می‌شوند. در دسته اول مبتلایان از مواجه با خود جنس مخالف وحشت دارند و در دسته دوم مبتلایان از مواجه با افرادی است که به جنس مخالف علاقه مند هستند. مبتلایان دسته دوم این نوع از فوبیا بیشتر در میان همجنسگرایان دیده می‌شوند.

 • ترس از ازدواج یا گاموفوبیا

شاید باور نکنید، اما ادعای وحشت کامل از ازدواج واقعیت دارد. افراد مبتلا به این نوع از فوبیا از پیمان بستن، تعهد دادن و پذیرا شدن التزام برای باقی ماندن در یک ارتباط ثابت و صادقانه در کنار یک شخص دیگر برای زمان طولانی وحشت دارند.

 • ترس از بدنیا آوردن فرزند ناهنجار یا تراتوفوبیا

این ترس با عقاید مردم در طول تاریخ عجین شده است. در گذشته مردم تصور می‌کردند که در صورت انجام گناه دارای فرزندی عجیب و غریب خواهند شد. افراد مبتلا به این نوع از فوبیا از اینکه فرزند آن‌ها مانند یک هیولا به دنیا بیاید، وحشت دارند. این نوع از فوبیا در میان زنان بیشتر شایع است و تاثیرات آن در طول دوران بارداری ممکن است موجب آسیب به مادر و فرزند شود.

 • ترس از روح یا فاسموفوبیا

در بیشتر فرهنگهای بشری داستان‌هایی وجود دارد که در آن‌ها ارواح بدخواه باعث آزار مردم خواهند شد. افراد مبتلا این نوع از فوبیا با تصور اینکه ارواح آن‌ها را تسخیر کنند یا زیر نظر داشته باشند، دچار وحشت می‌شوند.

 • ترس از آینه یا اسپکتروفوبیا

افراد مبتلا به این نوع از فوبیا با دیدن بازتاب تصویر خود در آینه دچار وحشت می‌شوند. این افراد معمولا در خانه خود از آینه استفاده نمی‌کنند و آن‌ها را می‌پوشانند.

 • ترس از جدایی از گوشی موبایل یا نوموفوبیا

این نوع از فوبیا نتیجه پیشرفت‌های بشر در عصر معاصر است. شاید جالب باشد بدانید که بر طبق تحقیقات انجام شده ۵۰ درصد جمعیت ایران از این نوع از فوبیا رنج می‌برند.

 • ترس از جنگل و درختان یا هیلوفوبیا

هر چند که برای بسیاری از ما پیاده روی در یک جنگل سرسبز فرح بخش خواهد بود؛ اما مبتلایان به این نوع از فوبیا با دیدن درختان، تصاویر جنگل‌ها و حتی تصور مناطق جنگلی دچار وحشت می‌شوند.

 • ترس از رنگ زرد یا زانتوفوبیا

هر چند که چیزهای زرد رنگ بسیاری نظیر خورشید، زرده تخم مرغ، کره و… وجود دارند که ما در زندگی روزمره با آن‌ها مواجه هستیم. اما افراد مبتلا به زانتوفوبیا تمام تلاش خود تا از این رنگ فرار کند تا دچار وحشت نشوند.

در این مقاله با انواع فوبیا آشنا شدید امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا