مقالات دیجیتال مارکتینگ

آشنایی کامل با تلگرام مارکتینگ یا بازاریابی تلگرام

 تلگرام مارکتینگ :

تلگرام مارکتینگ یا بازاریابی تلگرام چیست چه کاربرد و مزایایی برای کسب‌وکار ما دارد ؟

تلگرام طی سال‌های گذشته نشان داده یک پلت‌فرم پیام‌رسان محبوب و مورد توجه بازاریابان است. استفاده از تلگرام یک قدم بزرگ برای بهبود استراتژی تبلیغ محتوا است.

کانال‌های تلگرامی ابزاری قوی برای توزیع محتوا بین مخاطبان با حجم زیاد است، چون به افراد یا مارک‌های تجاری اجازه می‌دهد تا با طرفداران خود مستقیما در ارتباط باشند.

برخلاف این عقیده رایج که شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام بیشتر مخاطب جوانان است، اما بزرگسالان هم از این شبکه استفاده می‌کنند.

به عنوان یک پیام‌رسان مبتنی بر ابر، تلگرام محتوای متنوع زیادی را ذخیره می کند، بدون اینکه بدلیل نبود فضای ذخیره‌سازی کافی در دستگاه مقصد اختلال ایجاد کند.

پس کانال‌ها می‌توانند به اندازه کافی توسعه پیدا کنند و همین ویژگی به تنهایی برای جذب بازاریابان کافی است.

  تلگرام مارکتینگ

چطور از کانال‌ها برای توسعه محتوا استفاده کنیم؟

برای توسعه شغل خود حتما به یک بستر اجتماعی قدرتمند مانند تلگرام نیاز دارید. در یک کانال تجاری تلگرام، اولین عنصری که به شما در انجام بهتر کارها کمک می‌کند، تعداد اعضا و بازدیدها است و دلیل آن این است که تعداد زیادی از اعضا و بازدیدها از یک کانال اعتبار زیادی به کانال می‌یخشد.

بنابراین کاربران مشتاق می‌شوند به جمع افراد بپیوندند و سوار بر موج جمعیت شوند و در نتیجه، نرخ فروش رشد می‌کند.

۱-محتوا را در کانال‌های خود تبلیغ کنید

 •       محتوا از طریق کانال به اشتراک گذاشته می‌شود. برخلاف فیس بوک، کانال‌های تلگرام صرف‌نظر از میزان محتوای به اشتراک گذاشته شده یا بدون توجه به تعداد مشترکان، پیام‌رسانی را بدون اتلاف وقت هزینه انجام می‌دهد.
 •       این برنامه علاوه بر پخش فوری محتوا در بین تعداد نامحدودی از اعضا، امکان کنترل تعداد ببیندگان را هم دارد. هر کانال تلگرامی دارای پیوند عمومی یا خصوصی است، بنابراین هر کسی می‌تواند از طریق این لینک به کانال شما بپیوندد و یا از به اشتراک گذاشتن شما مطلع شود. در کانال‌های عمومی، کاربران حق انتخاب پذیرش یا رد درخواست را دارند، اما در کانال‌های خصوصی، مدیر قدرت انتخاب مخاطب را دارد،.بنابراین کانال خصوصی از نشت اطلاعات محرمانه یا حساس جلوگیری می کند.
 •      کانال‌های تلگرام گزینه “خاموش” برای دنبال‌کنندگان دارند، بنابراین به اشتراک گذاشتن محتوای معنی‌دار برای مخاطبان، حیاتی می‌شود. می‌توانید هر نوع محتوایی را از متن و تصویر گرفته تا پست‌های صوتی یا تصویری به اشتراک بگذارید. از آنجا که اکثر مصرف‌کنندگان ازدستگاه تلفن همراه استفاده می‌کنند، محتوای شما باید حداکثر ۵۰۰ کاراکتر باشد.

۲-چگونه کانال خود را ایجاد کنیم

یکی از کارهایی که در بازاریابی تلگرام انجام می‌شود ایجاد کانال است . یک کانال می‌تواند به یک منبع عالی از اطلاعات، ابزاری مناسب برای تحقیق یا یک برنامه قابل اعتماد برای به روز نگه داشتن اطلاعات مربوط به جدیدترین تبلیغات و تخفیف‌ها تبدیل شود و پیام‌های فوری شما رابه مشترکان ارسال می‌کند.

در یک حساب تلگرام، شما می‌توانید حداکثر ۸ کانال ایجاد کنید. برای اطمینان از وضعیت هر کانال باید نامگذاری ان جذاب و توصیف‌کننده و کوتاه و با معنا باشد.

 

 •     ساخت یک کانال با ضربه زدن روی دکمه “کانال جدید” شروع می‌شود. انتخاب نام کانال، توضیحات، انتخاب ویژگی عمومی یا خصوصی و افزودن مخاطبین مراحل بعدی ان است. البته در هر سیستم عاملی محل قرار گرفتن این گزینه‌ها متفاوت است. مثلا در اندروید روی نماد Pencil ، ودر iOS ، برگه Chats و سپس “پیام جدید” را انتخاب کنبد. در Windows یاMac ، روی نماد “Burger” کلیک کنید.
 •  از طریق کانال می‌توانید هر نوع محتوایی را با مشترکان زیادی به اشتراک بگذارید. اگرچه از یک حساب با یک مدیر تعداد محدودی کانال می‌توانید بسازید. اما می‌توانید مدیران دیگری هم در این کانال‌ها داشته باشید.

 

۳-راه‌های سرعت بخشیدن به رشد کانال

مطمئن شوید که یک استراتژی محتوای مشخص دارید و قبلاً هم مطالبی را در کانال خود پست کرده‌اید. اگر ایده‌ای برای ارسال مطلب ندارید، ازدیگر کانال‌ها الهام بگیرید

ویدیو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتنیگ
آموزش دیجیتال مارکتنیگ

الف-مقالات وبلاگ

درباره کانال خود مقاله بنویسید و سئو مقالات را برای موتورهای جستجو و مخاطبان بهینه کنید. اگر افرادی که وبلاگ را پیدا می‌کنند از محتوا راضی باشند، دنبال‌کننده کانال شما می‌شوند. سعی کنید از منابع رایگان، تصاویر مناسب و گیرا تهیه کنید

ب-. کاتالوگ‌های کانال تلگرام

یکی دیگر از کارهایی که در تلگرام مارکتینگ انجام می‌شود استفاده از کاتالوگ است . اگر بودجه تبلیغات شما کم است، تبلیغات از طریق کاتالوگ‌ها که تبلیغات رایگان ارائه می‌دهند، گزینه مناسبی برای شماست. البته به شرط آنکه قوانین آنها را رعایت کنید.

ج-در انجمن‌ها شرکت کنید

کانال خود را در انجمن‌هایی مانند Quora تبلیغ کنید. پست بسازید و کانال خود را در نظرات مرتبط بگذارید. مارک‌های معروفی از این انجمن‌ها استفاده می‌کنند، پس این روش می‌تواند بر روی رشد کانال موثر باشد. اما هزینه این نوع تبلیغات به هیچ وجه مشخص نیست و عوامل زیادی از جمله تعداد اعضای کانال، موضوع کانال و میزان تبلیغات هدفمند در تعیین هزینه دخیل هستند

د- از تبلیغات پولی استفاده کنید

تبلیغات ازطریق منابع معتمد و اطلاع‌رسانی درست باعث رشد کانال شما می‌شود. کانال‌های پربازدید، با محتوایی شبیه کانال خودتان را بررسی کرده و با سرپرست آن ارتباط برقرار کنید و میزان هزینه را مشخص کنید.

می‌توانید براساس تعداد بازدیدهایی که می‌گیرید هزینه پرداخت کنید. اگر در روزنامه تبلیغ کنید، مشخص نیست که چند نفر تبلیغات شما را مشاهده می‌کنند، اما اینجا هزینه هدفمند است. مثلا تبلیغات بیلبورد هزینه زیادی دارد، اما با این روش می‌توانید تعداد بینندگان را ببینید. اطمینان از هر جیزی مهم‌تر است.

  

ویدیو پیشنهادی : آموزش گوگل آنالیتکس
آموزش گوگل آنالیتکس

 

ه- استیکرهای تلگرام

برای جذب مشترکین واقعی، استفاده از برچسب‌های شخصی تلگرام یک مزیت است. برچسب‌ها را به شکل آرم، پیام‌های مختلف و با هدف تبلیغ کانال به روشی خنده‌دار و جذاب بسازید.

اگر این روش خلاقانه باشد دنبال کننده‌گان از آن استفاده کرده و از آنجا که تلگرام روزانه ۵۰۰۰۰۰ کاربر جدید و بیش از ۷۰ میلیارد پیام به اشتراک گذاشته دارد، احتمالا شما به سرعت به شهرت جهانی می‌رسید!!! یادتان نرود که این روش کاملا رایگان است.

 ح -انتشار اخبار مورد علاقه مخاطب

اشتراک محتوای مربوط به موضوعات هدف شما، می‌تواند باعث بحث و مشارکت مخاطب شود. به اشتراک گذاشتن آخرین اخبار یک روش مطمئن برای ارتباط مشترکین با علایق تبلیغی کانال است.

ط-از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید

پیوند کانال خود را به صفحات رسانه‌های اجتماعی (مثلا تبلیغات فیس بوک).اضافه کنید. لینک کانال را در قسمت “تماس با ما” یا پایین صفحه سایت قرار دهید. می‌توانید امضای ایمیل خود را هم در مقالات و انتهای پست‌های رسانه‌های اجتماعی اضافه کنید اینکار به فرایند تلگرام مارکتینگ شما کمک زیادی می‌کند.

 

ویدیو پیشنهادی :آموزش بازاریابی محتوایی
آموزش بازاریابی محتوایی

 

۴- ربات تلگرام
 •    ربات تلگرامی کمک می‌کند زمان بیشتری پس‌انداز کنید و تیم کاری کوچکتری داشته باشید. با توجه به نوع محتوای به اشتراک گذاشته شده، ربات‌های تلگرام می‌توانندهر نوع محتوایی، مانند تصاویر،گیف، فیلم، اسناد و متون را ارسال کنند.ربات با پشتیبانی آنلاین، ۲۴ ساعته و بدون هیچ گونه نظارتی می‌تواند جایگزین مطمئنی برای یک کارمند خدمات اینترنتی باشد. ساخت یک ربات بسته به دانش برنامه‌نویسی فرد ساده است
 •     یک ربات تلگرام با اتصال به تقویم و با کمک یک استراتژی برنامه‌ریزی شده برای توزیع و به اشتراک‌گذاری محتوا وسیله مناسبی است .حتی می‌تواند درباره علاقه‌مندی‌های مشترک مصرف‌کنندگان اطلاعاتی جمع کرده و فقط پست‌های مفید و مرتبط را به اشتراک بگذارد.
 •     طبق گفته سازندگان تلگرام، تبلیغات این نرم افزار رایگان است. پس تنها راه رشد کانال و جذب مخاطب، داشتن محتوای با کیفیت و تبلیغات خارجی است.
۵. زیاد یا کم

به اشتراک گذاشتن محتوای طولانی باعث کاهش تعداد مخاطبان می‌شود. اشتباهی که افراد تازه‌کار زیاد مرتکب آن می‌شوند. از آن‌‌جا که تلگرام یک برنامه پیام‌رسانی فوری است، دریافت اعلان‌های پشت‌سر هم مخاطب را کلافه می‌‌کند. به همین خاطر به جای کمیت، برمحتوای با کیفیت تمرکز کنید. که این امر در فرایند تلگرام مارکتینگ یا بازاریابی تلگرام اهمیت زیادی دارد.

مقاله پیشنهادی : ۱۰ مزیت شبکه های اجتماعی
10 مزیت شبکه های اجتماعی

 

۶-بازاریابی تلگرام بر اساس کلیک

راه دیگر برای تلگرام مارکتینگ، تبلیغات بر اساس کلیک است. برای پیاده‌سازی این روش تبلیغاتی به ابزارهای بازار تلگرام نیاز دارید. در این روش شما هزینه تبلیغات خود را در کانال‌های مرتبط با تجارت خود پرداخت می‌کنید و فقط برای هر کلیک روی تبلیغات خود هزینه پرداخت می‌کنید. اما مزایای این روش تبلیغاتی چیست؟

 •     وقتی هزینه تبلیغات را پرداخت می‌کنید مراقب باشید که تبلیغات خود را به یک سیستم ایمن بسپارید. ممکن است کلیک‌های غیر واقعی هم حساب شوند.
 •     تبلیغات شما به مدت ۱ یا ۲ ساعت در کانال‌های مختلف منتشر می شود. اگر قصد انجام یک تبلیغ ۱۲ ساعته را دارید، روز وساعت آن ‌را انتخاب کنید. تصور کنید که در حال فروش فیلم هستید. پس مخاطبان به طور کلی افرادی هستند که عاشق فیلم هستند. این افراد به طور کلی جوانانی هستند که در طول روز می‌خوابند و بهترین زمان برای تبلیغات برای مخاطبان ۱۲ نیمه شب است پس انتخاب زمان مناسب برای مخاط خاص خیلی حیاتی است.
 •      استفاده از کانال‌هایی که دانش شما را در حوزه بازاریابی افزایش می‌دهند هم گزینه خوبی است.
۷- گروه

یک محیط چت است که افراد زیادی می‌توانند عضو شوند. پس از پیوستن ، اعضا می‌توانند پیام، عکس، فیلم و فایل صوتی ارسال کنند. جهت ایجاد یک گروه، روی سه خط افقی گوشه بالا سمت چپ کلیک کنید و گزینه “New Group” را انتخاب کنید. اعضا را اضافه کنید ، نام آن را انتخاب و یک عکس برایش تعیین کنید.

برای حفظ گروه ، افرادی را به عنوان مدیر انتخاب کرده و میزان دسترسی هر کدام را هم مشخص کنید تغییر اطلاعات گروه، حذف پیام‌ها، ممنوع کردن کاربران، دعوت از کاربران از طریق پیوند، پین کردن پیام‌ها، افزودن سرپرستان جدید یا ناشناس ماندن و یا برای کارهایی که اعضای گروه می‌توانند انجام دهند، مجوزها را تعیین کنید و نظرسنجی‌هایی برای افزایش تعامل ایجاد کنید.

۸-چه وقت تلگرام مناسب نیست

اگر در بین مخاطبان هدف، تلگرام یک شبکه محبوب نباشد، استفاده از آن بی‌فایده است. طبق آمار، تلگرام با بیش از ۶۰،۸۹۲،۷۸۹ بارگیری از کشورهایی مانند برزیل، روسیه، اندونزی، هند، آمریکا، ایتالیا، ایران….از محبوبیت نسبی نسبت به بقیه شبکه‌ها برخوردار است.

 

سخن اخر

به یاد داشته باشید، میزان دسترسی مشترکان به خودی خود رشد نمی‌کند. صرف‌نظر از کانال ارتباطی شما و ویژگی‌هایی آن، اگر محتوای مشترک برای مخاطبان شما معنادار نباشد ، تلاش شما بی‌فایده است.

اگر شغلی دارید و به دنبال فروش و درآمد بیشتر هستید و هنوز بازاریابی تلگرام یا تلگرام مارکتینگ را اجرا نکرده‌اید، سریع اقدام کنید.

مطمئن باشید که رقبای شما نیز از مدت‌ها قبل به بازاریابی تلگرام روی آورده‌اند و قطعاً نباید این بازار شگفت‌انگیز را از دست دهید. امیدواریم که در این مقاله با مفهوم تلگرام مارکتینگ آشنا شده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا