مقالات دیجیتال مارکتینگ

تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر کسب‌وکار

تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر کسب‌وکار :

تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر کسب‌وکار : قبل از ظهور شبکه‌های اجتماعی، مشاغل مجبور بودند برای یافتن مخاطب هدف از رویدادهای زنده استفاده کنند.

سمینار، همایش و کنفرانس که هزینه و زمان زیادی تلف می‌کرد. در حال حاضر نیمی از جمعیت جهان در شبکه‌های اجتماعی عضو هستند، به همین خاطر ۷۳٪  از بازاریابان، رسانه‌های اجتماعی را در استراتژی تجاری خود در نظر می‌گیرند و حدود۵۴٪  از مشتریان از محصولات اجتماعی برای تحقیق استفاده می‌کنند.

این رسانه‌ها یک شبه شما را موفق نمی‌کند. اما اگر ازآن‌ها درست استفاده کنید، روابط طولانی مدتی می‌سازید که از هر تبلیغی موفق‌تر می‌شود.

 

ویدیو پیشنهادی :آموزش بازاریابی محتوایی
آموزش بازاریابی محتوایی

 

شرکت‌ها‌ از رسانه‌ها‌ی اجتماعی برای رسیدن به اهداف مختلف تجاری مثل افزایش رشد فروش سالانه استفاده می‌کنند. رسانه‌های اجتماعی یک بستر ارتباطی است که ارتباط دو طرفه بین یک شرکت و سهامداران آن را راحت‌ترمی‌کند.

تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر کسب‌وکار

راه‌های تاثیر رسانه‌ها

 • حضور پررنگ‌تر

طبق آمار به طور متوسط هر فردی هشت حساب در شبکه‌های اجتماعی دارد. اگر نام تجاری شما حتی در برخی از شبکه‌ها‌ باشد، تقریبا در زندگی همه حضور دارید. طبق قانون هفت، افراد آینده‌نگر قبل از خرید، باید هفت بار پیام یک مارک را ببینند تا خرید کنند. که البته این عدد در سال ۲۰۲۰ بیشتر است. پس رسانه‌ها برای کمک به برند شما در جلب نظرات و کسب آگاهی بهتر از برند، بسیار کارآمد هستند.

 • شخصی‌سازی را افزایش می‌دهد

یک سوم بازاریابان ادعا می‌کنند که ایجاد تجربه شخصی مهم‌تر است. ۸۱٪ از مصرف‌کنندگان سراغ مارک‌هایی می‌روند که با آن‌ها آشنا باشند. تعامل شخصی‌تری با مشتری داشته باشید، زیرا بسته به علایق و تعاملات قبلی می‌توانید به آن‌ها خدمات بدهید.

 

به طور مثال تبلیغ‌ هات‌اسپات به نظر می‌رسد که خود تصویر، ارزش محصول را بیشتر منتقل می‌کند. یک عکس ساده از تلفن همراه. بسیاری از مشتریان حرفه‌ای نیستند پس عکس تلفن همراه به این برند کمک می‌کند ظاهری کاملاً شخصی‌تر و انسانی‌تری داشته باشد.

ربات‌های پیام‍رسان، ویژگی دیگر این شبکه‌هاست که به برجسته‌ترشدن مشاغل کمک می‌کند (در درجه اول در فیس‌بوک و توییتر). این ربات‌ها‌ سایت را به سطح بالاتری از شخصی‌سازی می‌رسانند.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش گوگل آنالیتکس
آموزش گوگل آنالیتکس

 

 • وفاداری بیشتر

یکی دیگر از تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر کسب‌وکار وفاداری است . رسانه‌های اجتماعی با ساخت صفحه شخصی در یک یا چند شبکه اجتماعی و تشویق تعامل. به مشاغل کمک می‌کند تا وفاداری بیشتری بسازند. یک نمونه از برندی که تعامل زیادی با مشتریان خود داردGlossier  است.

مشتری آنقدر وفادار است که پوسترهایش را چاپ می‌کند بعد آن را در توییتر پست کرده، ۶۰۰ تا لایک دریافت می‌کند و مارک مورد نظرآن را باز توییت می‍کند.

آیا تبلیغات از این بهترسراغ دارید؟ با به اشتراک گذاشتن پست‌های مشتری، طرفدار پروپاقرص برای خود تربیت کنید. نکته اصلی،‌ تعامل منظم با افراد گروه است.

کافی است یک جلسه ۳۰ دقیقه‌ای رایگان با فردی که دائم درگروه است‌ داشته باشید. هر چه فرد یک برند را دنبال کند، بیشتر احتمال دارد محصولات این برند را خریداری کند.

 

 • افزایش همکاری صنعت

رسانه‌های اجتماعی می‌توانند از طریق همکاری، مشاغل متکی به رشد را تحت تأثیر قرار دهند. مثل بازاریابی اینفلوئنسر که رایج‌ترین شکل همکاری باشد. به عنوان مثال، GymShark از این روش در TikTok استفاده کرده است. مثلا یک ویدئو بیش از ۶۰۰۰۰۰ لایک و ۱۵۰۰ نظر داشته است. مارک‌ها‌ این امکان را دارند تا با به اشتراک‌گذاری ساده یک پست، بدون تحریک رقبا با هم همکاری کرده و مخاطبان خود را افزایش دهند.بازاریابی محتوا چیست و چرا اهمیت دارد؟

 

 • به نام تجاری اعتبار می‌دهد.

اگر کسی قبل از خرید، قصد تحقیق از سایتی را داشته باشد، یکی از اولین مکان‌هایی که بررسی می‌کند، حساب‌های رسانه‌های اجتماعی تا ببیند آیا تخفیفی دارند یا فقط تبلیغات توخالی هستند؟. دیدن یک صفحه فروش با هزاران نظر عالی،‌ نتیجه‌اش بالا رفتن اعتبار برند شماست.

برای افزایش نظر‌های مثبت، با ارسال ایمیل به مشتریان، از آن‌ها بخواهید كه سایت را بررسی کنند و نظر بدهند. پیوند حساب‌های اجتماعی خود را افزایش دهید.

رسانه‌های اجتماعی همچنین به مشاغل این امکان را می‌دهند تا مدیریت شهرت را کنترل کنند. اگرمشتری ناراضی دارید، مخاطب روش کنترل شرایط و روش برخورد شما را می‌تواند ببیند. ۳۰٪مردم، به مشاغلی جذب می‌شوند که به نظرات آنلاین پاسخ می‌دهند.

 • مراجعه را افزایش می‌دهد

رسانه‌های اجتماعی یک پلتفرم مجازی دهان به دهان است.۷۱٪  مصرف‌کنندگان، براساس مراجعه به شبکه‌های اجتماعی محصول خود را می‌خرند. همینطور با کمک ابزارهای شبکه‌های اجتماعی ، فروش را افزایش دهید.

به عنوان مثال، رتبه‌بندی محصولات، گزینه‌های like و “ارسال ایمیل” به عنوان روش هایی برای جلب‌نظر کاربران وب‌سایت است. این امر منجر به تعامل کاربر و شرکت می‌شود که به افزایش فروش محصول کمک می‌کند.

رسانه‌های اجتماعی وسیله قابل اعتمادی برای کشف فرهنگ، دیدگاه‌ها و سبک زندگی مصرف‌کننده است. با استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توان مستقیماً یک محصول را به مشتری عرضه کرد.

تعدادی از مشاغل مانند Dropbox  و Evernote برهمین اساس ساخته شده‌اند. چطور می‌شود تعداد مراجعه‌ها‌ را افزایش داد؟.اگر در حال حاضر محصول یا خدمات خفنی دارید،‌ با اجرای مسابقات از طریق شبکه‌های اجتماعی آن را معرفی کنید.

 • در ساختن نام تجاری شخصی کمک می‌کند

ایجاد یک برند شخصی می‌تواند ارزشمند باشد. مثلا

 

نیل پاتل یک سایت با فیلم‌های آموزشی دارد. مفاهیم پیچیده را ساده و قابل فهم ارائه می‌دهد و ۴ تا ۶ پست در هفته مطلب می‌گذارد. فراموش نکنید که به نظرات ارسال شده خود پاسخ دهید. حتی اگر از یک ابزار برنامه‌ریزی مانند Buffer استفاده می‌کنید، باز هم بررسی‌های لازم را انجام دهید.

 

مقاله پیشنهادی : ۸ نوع برتر تولید محتوا
8نوع برتر تولید محتوا

 

با محتوای مختلف کانال‌های متفاوت را آزمایش کنید و حتماً پست مناسب را درهر کانال قرار دهید. هر کانالی پست مخصوص خود را می‌پسندد. در تمام کانال‌های اجتماعی حساب داشته باشید و بر اساس یک برنامه ثابت پست ارسال کنید.

 • به شما کمک می‌کند تا بازخورد مخاطبان را بسنجید

یکی دیگر از تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر کسب‌وکار سنجش بازخورد مشتریان است . پس از راه‌اندازی محصول یا خدمات جدید، اولین چیزی که مهم است برداشت مردم است. آیا استفاده از محصول آسان است؟ آیا چیزی را جا انداخته‌اید؟ آیا قیمت مناسب است؟ شبکه‌های اجتماعی راهی مناسب برای شروع مکالمه با مخاطبان و بررسی میزان رضایت آن‌ها است.

اگر ویژگی جدیدی از محصول را می‌خواهید منتشر کنید، از مخاطبان بخواهید پیشنهاد بدهند یا قبل از راه اندازی آن را امتحان کنید. اخبار شرکت را می‌توانید با استفاده از چندین رسانه اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر و لینکدین در زمان واقعی به مخاطبان منتقل کنید.

برای كنترل خبرهای بد كه می‌توانند “ویروسی” شوند وبه سرعت در رسانه‌های اجتماعی منتشر شوند لازم است در چندین كانال رسانه اجتماعی عضو باشید.

 • ابتکار کنترل هزینه

اعتماد به کانال‌های کم‌هزینه برای بازاریابی محصولات و برای کنترل هزینه‌های عملکردهای اساسی، از جمله فروش، بازاریابی و خدمات به مشتری، از ضروریات یک شغل است.

به عنوان مثال، یک شرکت می‌تواند به جای تبلیغات تلویزیونی با هزینه بالا، با تکیه بر شبکه‌های اجتماعی برگشت سرمایه را به حداکثر برساند.

 • استخدام

بستر رسانه‌های اجتماعی یک روش مقرون به صرفه برای دستیابی مستقیم به کارمندان آینده است همچنین این ابزاربا بررسی بازخوردها مشخص می‌کند آیا برنامه جذب نیرو و برنامه استخدام متناسب با فضای کاری و نیروی‌های احتمالی هست یا نه ؟

 • کنترل فضای رقابتی

۸۰ درصد شرکت‌ها در یک یا چند رسانه‌ اجتماعی فعال هستند. توجه به فعالیت‌های رقیب شما را وادار می‌کند تا استراتژی‌ها‌ و تاکتیک‌های تجاری مناسب‌تری داشته باشید.

مثلا داده‌های مربوط به مک دونالد در مورد مکان‌های احتمالی آینده ملاک اصلی مورد استفاده BurgerKing در انتخاب محل‌های مناسب است. این موضوع باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های تحقیقات بازاربه نفع کینگ‌برگر می‌شود.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتینگ
آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

نتیجه گیری:

اگر در رسانه‌ها حضور دارید، برنامه ارسال خود را بررسی کنید. چند بار در هفته پیام ارسال می‌کنید؟ سعی کنید ترکیبی از نوشته، فیلم‌ و تصویر داشته باشید. روشی انتخاب کنید تا بیشترین تأثیر را داشته باشد و به نظرات کاربران پاسخ دهید. فعالیت‌های شما یک شبه نتیجه نمی‌دهد اما در دراز‌مدت طعم شیرین موفقیت راخواهید چشید. مهم این است که ثابت قدم بمانید و تسلیم نشوید! امیدواریم که در این مقاله با تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر کسب‌وکار آشنا شده باشید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا