مالی و سرمایه‌گذاری

چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؟

به تازگی از رشته حسابداری فارغ التحصیل شده‌اید؟ آیا به دنبال یک فرصت برای ورود به بازار کار هستید ؟ امروزه رشته حسابداری یک رشته متنوع با شاخه‌های مختلف به حساب می‌آید که باعث سردرگمی افراد هنگام ورود به بازار کار می‌شود.

یکی از پرتکرارترین سوالات حسابداران تازه کار این است که “چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؟ ” نکته‌ای که در این باره وجود دارد این است که قبل از هرگونه اقدام و درخواست کار باید در نظر بگیرید که کدام شاخه حسابداری برای شما مناسب‌تر است؟

خوشبختانه تحصیلات در زمینه حسابداری درهای زیادی از موفقیت به روی شما باز می‌کند و فرصت‌های کاری بسیاری در مسیر شغلی شما قرار می‌دهد؛ به خصوص زمانی که در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشید.

همانطور که می‌دانید در چندین سال اخیر، شغل حسابداری تبدیل به یک شغل پرتقاضا و پردرآمد شده است. نیاز به یک حسابدار در تمامی کسب‌وکارها یک نیاز غیر قابل انکار است؛ برای مثال تمامی شرکت‌ها بعد از پیاده سازی قانون مالیات‌های مستقیم نیاز به یک حسابدار خبره جهت ثبت رویدادها، بررسی امور مالی و تهیه گزارشات را احساس کردند.

خبر بدی که در این مورد وجود دارد این است که افزایش تقاضا جهت استخدام حسابدار در روزهای اخیر باعث شده است که افراد زیادی به این رشته علاقمند شوند و در آن به تحصیل بپردازند. به نظر شما راز موفقیت برای ورود به بازار کار چیست؟ چگونه می‌توان نسبت به سایر حسابداران برتر پیدا کرد؟ در این مقاله از مکتبخونه قصد دارم تا شما را با راهکارهایی کارساز جهت ورود به بازار کار حسابداری آشنا سازم. پس تا آخر مطالب همراه من باشید.

تقاضا برای حسابداران :

همانطور که می‌دانید رشد اشتغال حسابداران در جامعه رابطه تنگاتنگی با سلامت اقتصادی آن جامعه دارد. همزمان با رشد اقتصادی جامعه، بنگاه‌های زیادی تاسیس می‌شوند و نیاز به افراد متخصص جهت مشاوره و تهیه گزارشات مالی افزایش می‌یابد. همانطور که ملاحظه می‌کنید، فرصت‌ها و موقعیت‌های بسیاری برای حسابداران وجود دارد؛ به خصوص حسابدارانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا دارای مهارت‌های حرفه‌ای در این حوزه هستند.

در صورتی که کار با نرم افزارهای حسابداری و حسابرسی را بلد هستید و با سیستم‌های اطلاعاتی آشنایی کامل دارید، دیگر لازم نیست که مدام از خود بپرسید ” چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؟ ” ؛ زیرا  شما یک گزینه مناسب جهت استخدام در بنگاه‌های خصوصی یا سازمان‌های دولتی به حساب می‌آیید. با این وجود در زیر شما را با مواردی کارآمد جهت پیروزی در مصاحبه کاری آشنا خواهم کرد.

  

ویدئو پیشنهادی : حسابداری
 حسابداری

 

چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؟

چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم ؟

در این بخش قرار است به شما یاد بدهم چگونه تبدیل به یک نیروی متخصص شوید و راه خود را برای ورود به بازار کار پیدا کنید. برای موفقیت تنها کافی است موارد زیر را در نظر داشته باشید تا فرصت‌های کاری خود را افزایش دهید:

۱)یک صنعت برای خود در نظر بگیرید :

آیا صنعت یا مکان مناسب خود را پیدا کرده‌اید ؟ چشم اندازی از کار در حوزه‌های مختلف حسابداری دارید ؟ شما به عنوان یک حسابدار قادر به انتخاب صنعت و مکان‌های مختلفی برای کار هستید. در نتیجه اولین پاسخ به سوال ” چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؟ ” این است که ابتدا صنعت مناسب با روحیه و مهارت‌تان را شناسایی کنید. فراموش نکنید که شما به عنوان یک نیروی متخصص باید تمام فرصت‌های مختلف را در حوزه‌های مالی و حسابداری ارزیابی و بررسی نمایید.

  

مقاله پیشنهادی : سند حسابداری 
سند حسابداری

 

۲) مدارک تحصیلی و مسیر شغلی‌تان را ارزیابی کنید :

پاسخ بعدی که می‌توان برای سوال ” چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؟ ”  پیدا کرد این است که دانش‌تان را متناسب با نیاز روز جامعه بروز کنید و با گرفتن مدارک‌ مختلف و گذراندن دوره‌های آموزشی مفید باعث افزایش مهارت خود نسبت به سایر افراد شوید. با توسعه مهارت‌های حرفه‌ای و گرفتن گواهینامه و مدارک متنوع می‌توانید شانس کاری‌تان را افزایش دهید.

مورد دیگری که وجود دارد این است که مکانی که در آن مشغول به کار می‌شوید باید مطابق با فرهنگ و روحیه شما باشد؛ زیرا تنها در صورت داشتن ارز‌ش‌هاش مشابه می‌توانید باعث پیشرفت شرکت و موقعیت شغلی خود شوید.

۳) برای یک مصاحبه موفق آماده شوید :

بعد از طی کردن دو گام بالا وقت آن می‌رسد که برای یک مصاحبه کاری موفق آماده شوید. قبل از مصاحبه در رابطه با شرکت کمی تحقیق کنید و اطلاعات‌تان را در رابطه با کارمندان آن شرکت افزایش دهید. این مورد کمک می‌کند تا شما کمی بالاتر از سایر متقاضیان قرار بگیرید.

به همین دلیل است که توصیه ما به افرادی که می‌پرسند ” چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؟ ” این است که قبل از مصاحبه مانند یک نیرو ماهر برای مصاحبه آمده شوید و قبل از مصاحبه در رابطه با دستمزد درخواستی‌تان فکر کنید. یکی از موضوعاتی که در جلسات مصاحبه مورد بررسی قرار می‌گیرد حقوق و دستمزد و مزایای مورد انتظار شما است. به همین خاطر بهتر است که قبل از مصاحبه در رابطه با حقوق و مزایای مورد انتظارتان فکر کنید تا در روز مصاحبه کاملا مسلط و روان صحبت کنید.

  

مقاله پیشنهادی : بازار کار رشته حسابداری
بازار کار رشته حسابداری

 

۴) مانند یک رهبر از خود خلاقیت و ابتکار نشان دهید :

یک نیروی متخصص مانند یک رهبر در سیستم مالی عمل می‌کند. او همیشه با ابتکار و خلاقیت‌های جدید باعث پیشرفت سازمان شده و مانند یک رهبر دیگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تبدیل به یک الگو برای دیگر افراد می‌شود.

یک حسابدار ماهر و یک رهبر دلسوز سعی می‌کند اتفاقات آینده را پیش بینی کند و در هنگام بروز مشکل، راه‌حلی جهت حل و فصل پیدا نماید. همچنین می‌داند با سایر افراد در زمینه‌های مختلف چگونه برخورد کند. بنابراین پاسخ بعدی من به سوال ” چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؟ ” این است که سعی کنید یک حسابدار خلاق و یک رهبر انعطاف پذیر در محیط کار باشید تا کار موقت شما تبدیل به یک شغل دائمی شود.

۵) مهارت‌هایتان را همزمان با علم روز آپدیت کنید:

اگر می‌خواهید در موقعیت کاری خود پیشرفت کنید و ارتباط موثری با سایر کارمندان داشته باشید، لازم است که همگام با علم روز دانش و اطلاعاتتان را بروز کنید. همانطور که می‌‌دانید امروزه نرم افزار و سیستم‌های حسابداری بسیاری طراحی و تولید شده که با تسلط بر آن‌ها یک قدم جلوتر از سایر رقباء قرار خواهید گرفت. یک حسابداری حرفه‌ای باید با اصول و کاربرد نرم افزارهای مرتبط با حسابداری آشنا باشد و روز به روز به مهارت‌های خود در این حوزه بیافزاید.

  

 

خلاصه آنکه …

در این مقاله سعی کردم تا به سوال ” چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؟ ” پاسخ دهم و با معرفی راهکارهایی کارآمد به شما یاد دهم که چگونه به یک نیرو متخصص با شانس پیروزی بالا در مصاحبه‌های کاری تبدیل شوید.

خوشبختانه امروزه آگهی‌های بسیاری در زمینه استخدام حسابدار در فضای مجازی یا سایت‌های کاریابی منتشر می‌شود که می‌توانید آن‌ها را براساس مهارت و توانایی‌هایی که دارید بسنجید. سپس یک رزومه قوی از سوابق یا مهارت‌هایی که دارید برای آن‌ها ارسال کنید. 

  

مقاله پیشنهادی : شغل‌ های رشته حسابداریشغل‌ های رشته حسابداری

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا