زبان خارجی

چطور آیلتس بگیریم؟ نقش‌ راه اصولی

یکی از آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی در جهان، آزمون آیلتس است که نقش بسیار مهمی در آینده افراد دارد؛ به خصوص دانشجویانی که می‌خواهد تحصیلات خود را در کشور دیگری ادامه دهند. اکثر دانشگاه‌های انگلیسی‌ زبان نیز برای پذیرش دانشجویان جدید، مدرک IELTS را درخواست می‌کنند. به همین دلیل یکی از سوالاتی که برای این افراد به وجود می‌آید، این است که چطور مدرک زبان ایلتس را دریافت کنیم؟ برای این آزمون و گرفتن مدرک، منابع فراوانی در دسترس است. اما بسیاری از متقاضیان نمی‌دانند کدام یک از منابع معتبر است و باید به آن اعتماد کنند. در نتیجه زمان و هزینه زیادی را برای کلاس‌های مختلف صرف می‌کنند و نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود. به همین دلیل تصمیم داریم در این نوشته به سوال بسیار مهم چطور آیلتس بگیریم جواب داده و راه‌های برنامه‌ریزی و افزایش مهارت‌های زبان را با شما در میان بگذاریم. پس تا انتها همراه ما باشید.

آشنایی با آزمون آیلتس

قبل از شروع بحث اصلی یعنی، چطور آیلتس بگیریم، بهتر است کمی در مورد این آزمون و مهارت‌هایی که برای شرکت در آن نیاز دارید، صحبت کنیم. این آزمون برای تشخیص سطح زبان افرادی که قصد مهاجرت، کار یا تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در آزمون آیلتس، سطح افراد در چهار بخش Speaking (صحبت کردن)، Reading (خواندن)، Writing (نوشتن) و Listening (گوش دادن) مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

نمره این آزمون بین 0 تا 9 بوده و تنها نمره بالای 6 مورد قبول است. البته برخی از دانشگاه‌های معتبر جهان مثل آکسفورد، تنها نمره آیلتس بالای 7 را پذیرش می‌کنند. بنابراین قبل از شرکت در آزمون آیلتس، باید به مهارت‌هایی که در بالا گفته شد، تسلط داشته باشید.

آشنایی با آزمون آیلتس

IELTS نسبت به مدرک تافل، گستردگی بیشتری دارد و کشورهای زیادی آن را به رسمیت می‌شناسند. از جمله کشورهایی که این آزمون را برای مهاجرت و تحصیل قبول می‌کنند، می‌توان به استرالیا، بریتانیا، کانادا و نیوزلند اشاره کرد.

پیشنهاد مطالعه: چگونه برای آیلتس شروع کنیم؟ راهنمای ساده برای مبتدیان

انواع آزمون آیلتس

آیلتس در سه نوع برگزار می‌شود که عبارتند از:

 • دانشگاهی (Academic): آیلتس آکادمیک برای افرادی مناسب است که قصد ادامه تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارند. همچنین افرادی که می‌خواهید برای مشاغل حرفه‌ای اقدام کنند، باید مدرک آیلتس داشته باشند. این آزمون بیشتر بر روی موضوعات آموزشی و تخصصی تاکید می‌کند. بنابراین باید 4 مهارت بالا را در حوزه آموزش تقویت نمایید.
 • عمومی (General): آیلتس عمومی بیشتر در موضوعات روزمره و اجتماعی بوده و برای افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیس، کانادا و استرالیا را دارند، مناسب است.
 • لایف اسکیلز (Life Skills): این آزمون برای افرادی مناسب است که قصد مهاجرت و دریافت اقامت انگلستان را دارند. آزمون آیلتس لایف اسکیلز به مراتب ساده بوده و در مورد موضوعات رایجی مثل علاقمندی‌ها، مشکلات اجتماعی، وسایل نقلیه، خانواده، آموزش و اوقات فراغت است. این آزمون هیچ نمره‌ای ندارد و قسمت رایتینگ و ریدینگ از آن حذف شده است. نتایج داوطلبان در آزمون Life Skills به صورت قبول شده یا عدم قبولی اعلام می‌شود.

بنابراین اگر با سوال چطور آیلتس بگیریم مواجه هستید، اولین کاری که باید انجام دهید، مشخص کردن هدفتان از گرفتن مدرک زبان است.

چطور آیلتس بگیریم؟ راه‌های آمادگی برای آزمون آیلتس

اولین مساله برای شروع آیلتس، داشتن برنامه‌ای جامع برای مطالعه و کسب آمادگی لازم است. در حالت کلی برای موفقیت در این آزمون باید چند اصل مهم را رعایت کنید که عبارتند از:

 • تقویت مهارت‌ها: در آزمون آیلتس، زبان انگلیسی شما در چهار مهارت لیسینینگ، اسپیکینگ، رایتینگ و ریدینگ مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بنابراین باید برای هر کدام از این‌ها برنامه جداگانه‌ای تنظیم کرده و تمرین کنید. اگر سطح زبان شما خوب باشد، معمولا با 4 الی 6 ماه تمرین می‌توانید این مهارت‌ها را تقویت کنید.
 • افزایش سطح زبان انگلیسی: هر چقدر سطح زبان شما بالا باشد، نمرات بهتری را کسب خواهید کرد. چنانچه سطح زبان شما خوب نباشد، یادگیری مهارت‌های آیلتس و انجام تمرین‌های آن، کمک زیادی نخواهد کرد. بنابراین حتما با شرکت در کلاس‌های مختلف و انجام تمرین، سطح زبان خود را افزایش دهید.
 • آشنایی با نحوه نمره‌دهی در آزمون: در کنار دو اصل مهمی که توضیح دادیم، اگر با نحوه نمره‌دهی این آزمون آشنا باشید، شانستان برای کسب نمره بالا، بیشتر خواهد بود.

در ادامه مطلب یعنی چطور آیلتس بگیریم، مراحل آمادگی برای این آزمون را قدم به قدم توضیح خواهیم داد. یادگیری این موارد به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی لازم را برای آیلتس داشته باشید.

1. مشخص کردن نوع آزمون

همانطور که در بالا اشاره کردیم، آیلتس دارای سه نوع آزمون آکادمیک، عمومی و لایف اسکیلز است. بنابراین باید بدانید قصد شرکت در کدام یک از این آزمون‌ها را دارید. آزمون‌های آکادمیک و عمومی در بخش اسپیکینگ و لیسنینگ تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند و تنها تفاوت آن‌ها در محتوای سوالات است.

نحوه گرفتن آیلتس

بخش Reading آزمون آکادمیک سه متن دارد که از متون دانشگاهی و تخصصی انتخاب می‌شود. اما متن‌های آزمون جنرال، کوتاه و عمومی هستند. علاوه بر این مورد، نحوه نمره‌دهی نیز کمی متفاوت است. همچنین این دو آزمون در بخش Writing هم متفاوت هستند. در آزمون آکادمیک باید با توجه به داده‌ها، نمودار و جداولی که در اختیارتان قرار می‌دهند، تحلیل و بررسی انجام دهید. اما در آزمون عمومی، یک موضوع به شما داده می‌شود که باید درباره آن نامه بنویسید.

در جدول زیر می‌توانید با ساختار کلی آزمون آیلتس آشنا بشید.

مهارت‌ها تعداد سوالات مدت زمان پاسخگویی
Writing 2 تسک 20 دقیقه برای تسک اول و 40 دقیقه برای تسک دوم
Reading 40 سوال در 3 بخش 60 دقیقه
Listening 40 سوال در 4 بخش 30 دقیقه
Speaking 3 بخش بین 11 الی 14 دقیقه

2. تعیین سطح و شرکت در آزمون‌های تستی

در این بخش از مبحث چطور آیلتس بگیریم، به یکی از سوالات پرتکرار متقاضیان شرکت در این آزمون پاسخ خواهیم داد. سوال این است، مطالعه برای آزمون آیلتس را از کجا شروع کنیم؟ برای اینکه بدانید در چه سطحی قرار دارید و کدام کتاب‌ها و دوره‌ها را باید شرکت کنید، حتما در آزمون تعیین سطح شرکت نمایید. این آزمون مشابه با آزمون اصلی است ولی تعداد سوالات کمتری دارد. بنابراین می‌تواند معیار مناسبی برای تعیین سطح شما و برنامه‌ریزی برای تقویت مهارت‌های چهارگانه باشد.

آزمون تعیین سطح، هم به صورت آنلاین برگزار می‌شود و هم در موسسه‌ای که ثبت‌نام کرده‌اید، امکان برگزاری آن وجود دارد. البته بعد از اینکه سطح زبان خود را تقویت کردید، بازهم می‌توانید در این آزمون شرکت کرده و مهارت خود را ارزیابی کنید. هیچ محدودیتی در این رابطه وجود ندارد. قبل از شروع آزمون اصلی، حتما دو سه بار در آزمون تستی شرکت کنید.

نکته مهم: همه آزمون‌های تستی معتبر نیستند و نمی‌توان به نتایج آن‌ها استناد کرد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما در آزمون‌های مؤسسات معتبر شرکت کنید.

پیشنهاد مطالعه: آیا با مدرک آیلتس میشه تدریس کرد؟

3. پیدا کردن منابع معتبر برای مطالعه

برای یادگیری مهارت‌های چهارگانه آیلتس، منابع مختلفی وجود دارد. برخی از افراد با مطالعه کتاب، این مهارت‌ها را یاد می‌گیرند. اما برخی دیگر با شرکت‌ در دوره‌های آنلاین اینکار را انجام می‌دهند. در هر صورت باید با منابع معتبر در این زمینه آشنا باشید. در ادامه مطلب چطور آیلتس بگیریم، برخی از کتاب‌های معتبر را معرفی خواهیم کرد. همچنین در انتها، دوره‌های مناسبی را معرفی می‌کنیم تا اگر خواستید با شرکت در آن‌ها، مهارت‌ها را سریع‌تر یاد بگیرید.

3. آشنایی با راهکارها و تکنیک‌های آزمون آیلتس

تکنیک‌ها و رویکردهای مختلفی برای موفقیت در آزمون آیلتس وجود دارد. به طور مثال با یادگیری تکنیک‌های مربوط به نوشتن مقدمه یا نتیجه‌گیری، می‌توانید نمره قابل قبولی در بخش Writing به دست آورید. همچنین با یادگیری تکنیک‌های Scanning و Paraphrasing، بسیاری از ایراداتتان در بخش ریدینگ برطرف خواهد شد. با اینکه بدون این تکنیک‌ها نیز می‌توانید در آیلتس موفق شوید، اما زمان زیادی از شما خواهد برد. بنابراین حتما با کمک اساتید و منابع معتبر، این تکنیک‌ها را یاد بگیرید.

4. افزایش دایره واژگان و تسلط به گرامر

یکی از مواردی که برای موفقیت در آزمون آیلتس باید در نظر بگیرید، افزایش دایره واژگان و یادگیری گرامر است. این دو مورد نقش کلیدی در چهار مهارت دارند و نباید آن‌ها را نادیده گرفت. بهترین راهکار برای یادگیری لغات و گرامر در قالب مثال یا متن است.

گرامر آیلتس

از طرفی، 20 الی 30 درصد از نمره آیلتس مربوط به مهارت‌های رایتینگ و اسپیکینگ است که آشنایی با لغات، نقش کلیدی در کسب این نمره دارد.

5. تمرین و مداومت پیوسته

هیچ چیزی به اندازه تمرین و مداومت، مهارت‌های شما را تقویت نخواهد کرد. راه‌های مختلفی برای تمرین روزانه زبان انگلیسی و افزایش سطح آن وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • گوش دادن به آهنگ‌های انگلیسی
 • داشتن پارتنر
 • صحبت کردن با افراد انگلیسی زبان
 • تماشای برنامه‌های مختلف در سایت‌های معتبر
 • مطالعه در مورد موضوعات مورد علاقه
 • گوش دادن به پادکست
 • تماشای برنامه Ted Talk

معرفی کتاب‌های مفید برای دریافت نمره قبولی آیلتس

در این بخش از مقاله چطور آیلتس بگیریم، قصد داریم چند کتاب IELTS را معرفی کنیم. اگر این کتاب‌ها را با دقت مطالعه کنید، نمره قبولی را در آزمون به دست خواهید آورد. در جدول زیر برخی از کتاب‌های معتبر برای مطالعه و افزایش مهارت های آیلتس را آورده‌ایم. برای اینکه بدانید کتاب‌ها برای کدام آزمون مناسب است و کدام مهارت را تقویت می‌کند، آن‌ها را دسته‌بندی کرده‌ایم.

نام کتاب مهارت
Cambridge Practice Test for IELTS تقویت هر 4 مهارت
The Official Cambridge Guide to IELTS تقویت هر 4 مهارت
Listening & Speaking for IELTS تقویت مهارت‌های لیسنینگ و اسپیکینگ و بهبود تلفظ کلمات
Listening for IELTS-Collins تقویت مهارت لیسنینگ و تقویت واژگان
IELTS Advantage Speaking & Listening Skills تقویت مهارت‌های لیسنینگ و اسپیکینگ
Reading For IELTS-Collins تقویت مهارت ریدینگ
Get ready for IELTS Reading تقویت مهارت ریدینگ
Collins Writing for IELTS تقویت مهارت خواندن
Barron’s Writing for the IELTS تقویت مهارت خواندن
Grammer for IELTS کمک به بهبود گرامر
Vocabulary for IELTS افزایش دایره واژگان
Improve your skills Listening and speaking for ILETS تقویت مهارت اسپیکینگ
Speaking for IELTS-Collins تقویت مهارت اسپیکینگ
Focus on Vocabulary افزایش دایره واژگان
Oxford Word Skills افزایش دایره واژگان

چطور آیلتس بگیریم؟ بررسی مراحل دریافت مدرک آیلتس

برای موفق شدن در این آزمون باید هدف، انگیزه، برنامه‌ریزی و پشتکار داشته باشید. چرا که بدون داشتن این موارد، شانس کمتری برای موفقیت خواهید داشت.

بعد از اینکه مراحل بالا برای آماده شدن آزمون را انجام دادید، نوبت به ثبت‌نام می‌رسد. برای ثبت نام در آیلتس دو راه پیش روی خود دارد. هم می‌توانید به صورت آنلاین از طریق وب‌سایت مؤسساتی که این آزمون را برگزار می‌کنند، ثبت نام خود را انجام دهید و هم می‌توانید به صورت حضوری به موسسه مراجعه کرده و ثبت نام خود را نهایی کنید.

در حال حاضر بیش از 1200 موسسه در 140 کشور آزمون آیلتس را برگزار می‌کنند. در ایران نیز این آزمون توسط موسسه‌های زیر برگزار می‌شود.

 • موسسه شکوه تهران
 • دانشگاه آزاد اسلامی
 • آیلتس تهران
 • موسسه شکوه سمنان
 • موسسه پارسیان
 • موسسه آموزش عالی آزاد پروشات نوین
 • موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش
 • موسسه فرهنگی و هنری ایرسافام

دفتر مرکزی این موسسه‌ها در تهران است. اما با تماس تلفنی می‌توانید آدرس شعبه‌ شهر خود را بپرسید.

بعد از ثبت نام، زمان آزمون شما مشخص می‌شود که باید در محل آزمون حضور داشته باشید. در نهایت بعد از تمام شدن آزمون آیلتس، می‌توانید از نتیجه آن مطلع شوید. معمولا بعد از گذشت 13 روز کاری، نتیجه اعلام می‌شود. چنانچه در آزمون قبول شده باشید، مدرکتان به آدرس اعلامی ارسال خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: کتاب های آیلتس – بهترین منابع آیلتس برای شروع کار

دریافت مدرک آیلتس چقدر طول می‌کشد؟

در ادامه بحث چطور آیلتس بگیریم، به این مساله خواهیم پرداخت که دریافت این مدرک چقدر طول می‌کشد؟ به این سوال نمی‌توان پاسخ دقیقی ارائه کرد. چرا که دریافت این مدرک به سطح زبان شما و دریافت نمره قبولی دارد. اگر سطح زبان بالا باشد، در مدت زمان کوتاهی مدرک تافل را دریافت می‌کنید. اما اگر سطح زبان پایین باشد، احتمالا باید چند ماه را برای آماده شدن اختصاص دهید.

دوره‌های آموزش آیلتس مکتب خونه

مجموعه مکتب خونه برای کمک به افرادی که قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارند، آموزش‌های مختلفی را در نظر گرفته است. با کمک این آموزش‌ها می‌توانید مهارت‌های زبانی خود را در بخش‌های رایتینگ، ریدینگ، اسپیکینگ و لیسینینگ تقویت کنید. در این دوره‌های آموزشی، مباحث با زبان ساده تدریس شده و تکنیک‌ها و ساختارهای پایه‌ای به طور کامل بررسی می‌شود.

در مکتب خونه دوره‌های متنوعی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

برای دسترسی به دوره‌های بیشتر، کافی است از منو دسته‌بندی‌ها به بخش زبان‌های خارجی، زبان انگلیسی و آیلتس مراجعه کنید.

در این نوشته سعی کردیم سوال چطور آیلتس بگیریم را به طور کامل بررسی و به سوالات متداول افراد در این زمینه پاسخ دهیم. چنانچه در این رابطه نیاز به راهنمایی داشتید، حتما آن را در بخش نظرات با ما مطرح نمایید.

سوالات متداول

در این بخش چندین سوال متداول در مورد نحوه گرفتن آزمون آیلتس آورده شده است:

آیا می‌توان به نمره آیلتس اعتراض کرد؟

بله، برای اینکار کافی است به موسسه‌ای که آزمون را در آن داده‌اید مراجعه کرده و فرم مربوطه را پر کنید.

چطور نمره آیلتس را مشاهده کنیم؟

موقع ثبت نام یک کد IDP به شما داده می‌شود که با مراجعه به وب سایت موسسه‌ای که از طریق آن ثبت نام کرده‌اید، امکان مشاهده نمره وجود دارد.

آماده شدن برای آزمون آیلتس چقدر زمان می‌برد؟

با توجه به سطحی که دارید، آماده شدن برای این آزمون بین 4 الی 6 ماه زمان می‌برد. البته اگر سطح زبانتان بالا باشد، در مدت زمان کوتاهی آماده خواهید شد.

آیا بدون کلاس هم می‌توان برای آزمون آماده شد؟

بله، شما می‌توانید به صورت خودآموز مهارت‌های 4 گانه را یاد بگیرید.

آیا گرامر برای آزمون آیلتس مهم است؟

گرامر به صورت مجزا در آزمون ILETS وجود ندارد. اما یادگیری آن باعث بهتر شدن سایر مهارت‌ها می‌شود.

آیا شرکت در آزمون آیلتس محدودیت سنی دارد؟

هیچ محدودیت سنی برای این آزمون وجود ندارد. بنابراین با هر سنی که دارید امکان شرکت در آن وجود دارد.

به چه لهجه‌ای نیاز داریم؟

معمولا آزمون با لهجه انگلیسی (بریتیش) گرفته می‌شود. اما مرجع آیلتس اعلام کرده لهجه هیچ تاثیری در نمره ندارد.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا