برنامه نویسی و ITمدیریت

نحوه دریافت مدرک ICDL – راهنمای کامل

مدرک ای سی دی ال (ICDL)، یکی از معتبرترین مدارک کامپیوتری در سراسر دنیا است. این مدرک بین المللی در صورت تسلط بر مهارت‌های هفتگانه‌ی کامپیوتر و بعد از قبولی در آزمون‌های تئوری و عملی، ارائه می‌شود. در این مطلب از سیر تا پیاز نحوه ی دریافت مدرک ICDL را بیان کرده‌ایم. اگر شما نیز قصد دارید تا برای دریافت گواهینامه icdl اقدام کنید، این مطلب به‌کارتان خواهد آمد.

مدرک Icdl چیست؟

مدرک ای سی دی ال، یک گواهی‌نامه است که ثابت می‌کند فرد در مهارت‌های هفت‌گانه‌ی مقدماتی کار با رایانه، تسلط خوبی دارد. این مدرک در ۱۴۹ کشور دنیا اعتبار دارد. بنابراین اثبات مهارت‌های کامپیوتری با این مدرک icdl برای ۱۴۹ کشور دنیا، ممکن خواهد بود.

مرجع کامل و جامع آموزش تخصصی ICDL

 

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، مدرک icdl، به مهارت‌های هفت‌گانه‌ی رایانه‌ای اشاره می‌کند. این مهارت‌ها عبارتند از:

آشنایی با مفاهیم فناوری اطلاعات

گام اول،‌ آشنایی با اصطلاحات و مفاهیم پایه در دنیای کامپیوتر، نرم افزار و سخت افزار است. فناوری اطلاعات (Information Technology یا به اختصار IT) به‌عنوان مبانی یادگیری رایانه، است. شما در این سرفصل، یاد می‌گیرید که یک نرم افزار به‌چه معناست، سخت افزار یعنی چه، بخش‌های مختلف کامپیوتر چه چیزهایی هستند، انواع حافظه در رایانه چیست، شبکه‌های کامپیوتری چیست و غیره.

مهارت کار با ویندوز

در این‌جا، مهارت کار با بخش‌های مختلف ویندوز (windows) و تنظیمات آن را یاد می‌گیرید. ویندوز از پرکاربردترین و محبوب‌ترین انواع سیستم‌عامل‌ها در سراسر دنیا است. شما برای کار با رایانه، به ویندوز نیاز خواهید داشت.

مهارت کار با اینترنت

در این‌جا، تمام اصول اینترنت و تنظیمات مربوط به مرورگرها را یاد می‌گیرید. باتوجه به این‌که در عصر حاضر، اینترنت بخش عظیمی از کار با رایانه را فرا گرفته است، یادگیری این موضوع الزامی به‌نظر می‌رسد.

کار با نرم افزار مایکروسافت آفیس ورد

این نرم‌افزار برای ساخت فایل‌های متنی و چاپ آن کاربرد دارد. در این سرفصل، شما مهم‌ترین بخش‌های محیط این نرم افزار و کار با ابزارهای مختلف آن را فرا خواهید گرفت.

کار با نرم افزار مایکروسافت آفیس پاورپوینت

این نرم‌افزار برای ساخت اسلایدهای ارائه‌ی مطلب کاربرد دارد. در این سرفصل، یاد می‌گیرید که چطور از این برنامه برای خلق اسلایدهای ارائه‌ی مطلب و ویرایش آن استفاده کنید.

کار با نرم افزار مایکروسافت آفیس اکسل

این برنامه برای داده‌پردازی در امور حسابداری و ارائه‌ی گزارشات از داده‌ها به‌کار می‌رود. در این‌جا، یاد می‌گیرید که چطور با استفاده از این برنامه، امور مربوط به حسابداری را ثبت و مدیریت کنید.

پیشنهاد مطالعه: کاربردهای ICDL: ارتقاء مهارت‌های کامپیوتری برای موفقیت در دنیای دیجیتال

کار با نرم افزار مایکروسافت آفیس اکسس

این برنامه برای ذخیره و نگهداری داده‌ها در پایگاه‌های داده‌ای و مدیریت آن استفاده می‌شود. در این سرفصل یاد می‌گیرید که چطور یک پایگاه داده در اکسس ایجاد و داده‌ها را روی آن ذخیره نمایید. هم‌چنین تکنیک‌های مدیریت پایگاه داده، ساخت کوئری و مباحث مرتبط دیگر، در این سرفصل، بررسی خواهند شد.

چرا باید به‌دنبال کسب مدرک معتبر icdl باشیم؟

در این بخش، با مهم‌ترین مزایای مدرک icdl آشنا خواهید شد.

آموزش کامل و تخصصی ویندوز

 

 • دریافت یک مدرک معتبر، مزایای بسیار زیادی را دارد. به‌عنوان مثال، شما با گذراندن آزمون‌های مختلف برای دریافت مدرک icdl، در حقیقت توانایی خوب و قابل تأییدی را در زمینه‌ی مهارت‌های کامپیوتری کسب کرده‌اید. این موضوع، مهم‌ترین دلیلی است که به شما می‌گوید باید سراغ دریافت مدارک معتبر بروید.
 • یاد داشتن مهارت‌های رایانه‌ای، یکی از الزامی‌ترین مهارت‌هایی است که در زندگی خود بدان نیاز خواهید داشت. کامپیوترها، در تمام بخش‌های زندگی نفوذ کرده‌اند و شما برای گذران امور عادی روزمره‌ی خود، باید بلد باشید که چطور از رایانه‌ها استفاده کنید.
 • مهارت‌های icdl یکی از پرکاربردترین مهارت‌هایی است که در زمینه‌ی تحصیلات آکادمیک بدان نیاز خواهید داشت. با داشتن این مدرک، برای انجام امور مختلف تحصیلی خود متکی به دیگران نخواهید بود.
 • کسب مدرک icdl هم‌چنین به‌دلیل اعتباری که در ۱۴۹ کشور دنیا دارد، فرصت‌های خوبی برای مهاجرت و اپلای شغلی در خارج از کشور، به‌وجود می‌آورد.
 • حضور مدرک معتبری مانند icdl در رزومه‌ی شما، اعتبار خوبی بدان بخشیده و سبب می‌شود تا فرصت‌های شغلی بهتر و بیش‌تری پیش‌روی شما قرار بگیرد. این بدان سبب است که کافرمایان ترجیح می‌دهند تا نیروی کار حرفه‌ای‌تر و بهتری را استخدام کنند. از آن‌جا مهارت‌های کامپیوتری در تمام مشاغل مورد نیاز است، رزومه‌ی این افراد بیش‌تر مورد توجه قرار خواهد گرفت.
 • برای شرکت در آزمون‌های استخدامی بسیاری از ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی، به یادگیری مهارت‌های icdl نیاز است. به‌عنوان مثال مدرک icdl برای استخدامی آموزش و پرورش کمک می‌کند تا از پسِ پاسخ‌دهی به سوالات کامپیوتری در آزمون استخدامی این ارگان برآیید.
 • مدرک icdl می‌تواند فرصت‌های خوبی برای مشاغل آموزشی ایجاد کند. شما با یاد داشتن این مهارت، می‌توانید دوره‌های آموزشی icdl را برگزار کنید و یا در مؤسسات آموزشی مرتبط، فعالیت داشته باشید.
 • امکان استعلام مدرک icdl وجود دارد. بدین معنا که کارفرمایان می‌توانند در رابطه با صحت و غیرتقلبی بودن این مدرک مطمئن شوند. پس چه خودتان به‌دنبال مدرک ای سی دی ال باشید و چه مدارک ای سی دی ال دیگران را بررسی کنید، قابل استعلام بودن این مدرک، به‌کارتان می‌آید.

نحوه ی دریافت مدرک ICDL

نحوه دریافت مدرک ای سی دی ال را می‌توان در دو روش خلاصه کرد. روش اول، به دریافت عادی این مدرک بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی به‌طور کامل اشاره می‌کند و روش دوم، دریافت مدرک Icdl فوری است که در مدت زمان کوتاه‌تری، دریافت این مدرک را ممکن خواهد ساخت. در هر دو روش، شما برای شرکت در آزمون‌ها، به سازمان فنی و حرفه ای لینک می‌شوید. نحوه ی دریافت مدرک ICDL

برای این‌که بتوانید موفق به دریافت مدرک icdl از سایت فنی حرفه ای شوید، می‌بایست مراحل زیر را طی کنید.

 1. شما نیاز دارید تا مهارت‌های هفت گانه‌ی icdl را به‌طور کامل یاد بگیرید. روش‌های مختلفی برای این منظور، قابل استفاده است که بسته به اهداف و شرایط شما انتخاب می‌شود.
 2. وارد سایت پورتال فنی و حرفه ای بشوید.
 3. شما می‌توانید از طریق این وب‌سایت برنامه‌ی برگزاری آزمون icdl را مشاهده کنید.
 4. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون را آماده کنید. معمولاً عکس ۴*۳، کپی مدارک هویتی مثل شناسنامه و کارت ملی، مورد نیاز است. فهرست دقیق این مدارک را می‌توانید از وب سایت فنی و حرفه‌ای ببینید. شما باید فیش مربوط به هزینه‌ی آزمون را نیز پرداخت کنید.
 5.  از بخش ثبت نام، برای ثبت نام در آزمون icdl، اقدام کنید. مدارک را بارگذاری و ثبت نام را انجام دهید.
 6.  ابتدا آزمون تئوری برگزار می‌شود. تاریخ و ساعت آزمون اعلام خواهد شد. شما باید حداقل نمره‌ی ۵۰ را در این آزمون دریافت کنید.
 7. در صورتی که در آزمون تئوری نمره‌ی قبولی دریافت کنید، می‌توانید برای شرکت در امتحان عملی آماده شوید. روز و ساعت آزمون عملی نیز اعلام می‌شود.
 8. برای قبولی در آزمون عملی، ضروری است تا نمره‌ی حداقل ۷۰ را کسب کنید.
 9. اگر نمره‌ی قبولی را دریافت کرده باشید، گواهینامه‌ی icdl برای شما صادر خواهد شد.
 • نکته: در صورتی که نمی‌توانید این کار را انجام دهید، به آموزشگاه‌ها یا مؤسسات فنی و حرفه‌ای مراجعه کنید. شما می‌توانید از طریق این مؤسسات، فرآیند ثبت نام در آزمون و دریافت مدرک icdl را انجام دهید.

پیشنهاد مطالعه: مهاجرت با ICDL – راهنمای جامع مهاجرت با آی سی دی ال

مدت زمان گرفتن مدرک icdl

دوره‌ی آموزشی icdl، ۱۳۰ ساعت طول می‌کشد. بعد از اتمام این دوره، شما می‌توانید برای ثبت نام و شرکت در آزمون اقدام کنید. در صورتی که نیاز به دریافت فوری مدرک icdl دارید، می‌توانید نحوه ی دریافت مدرک ICDL فوری را دنبال کنید. برای این منظور، شرکت در دوره‌های آموزشی فشرده و کوتاه‌مدت توصیه می‌شود.

هزینه مدرک icdl

هزینه‌ی مدرک icdl برگرفته از هزینه‌ی شرکت در دوره‌های آموزشی برای کسب مهارت‌های icdl و نیز هزینه‌ی مربوط به شرکت در آزمون فنی و حرفه‌ای است. برای دریافت قیمت آزمون، می‌توانید به وب سایت فنی و حرفه‌ای مراجعه کنید.

مرجع کامل آموزش اکسل از مبتدی تا پیشرفته

 

بیش‌تر هزینه‌ی مدرک icdl، به دوره‌های آموزشی مرتبط می‌شود. البته روش‌های زیادی برای کاهش این هزینه‌ها وجود دارد. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید از منابع خودآموز و دوره‌های آموزشی آنلاین استفاده کنید. معمولاً در این متدهای آموزشی، هزینه‌ها کاهش یافته و به صرفه‌تر خواهد بود.

نحوه ی دریافت مدرک ICDL با هزینه‌ی کم‌تر

همان‌طور که در بخش قبلی شرح دادیم، بخش اعظم هزینه‌های دریافت مدرک ICDL، به هزینه‌های مربوط به آموزش مهارت‌ها اختصاص دارد. شما می‌توانید از منابع خودآموز استفاده کرده و در این هزینه‌ها صرفه‌جویی قابل توجهی را اعمال کنید.

به‌عنوان مثال، می‌توانید از کانال‌های تلگرامی، جزوات آموزشی، کتاب‌های pdf، شبکه‌های مجازی، وب سایت‌ها، ویدیوهای آموزشی رایگان و دوره‌های آموزشی آنلاین استفاده کنید. معمولاً ابزارهای آموزشی مجازی،‌ هزینه‌های کم‌تری را در بر دارند. به‌علاوه این‌که بسیاری از این منابع به‌صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد.

نمونه مدرک icdl

در این قسمت، تصویری از مدرک خام فنی و حرفه‌ای قرار داده‌ایم. در صورتی که آزمون‌های icdl را با موفقیت پشت سر بگذرانید، نام و مشخصات شما در این مدرک ثبت شده و گواهی‌نامه‌ی icdl برایتان صادر خواهد شد. این اطلاعات هم‌چنین در پورتال‌های مربوطه نگهداری می‌شود که برای استعلام مدرک icdl کاربرد دارد. نمونه مدرک آی سی دی ال

چطور برای مدرک icdl استعلام بگیریم؟

برای اطلاع از جعلی نبودن مدرک آی سی دی ال، می‌بایست از استعلام‌گیری استفاده کنید. برای این منظور وارد پورتال فنی و حرفه‌ای شوید. سپس گزینه‌ی استعلام گواهینامه را بزنید تا به صفحه‌ی مورد نظر هدایت شوید.

در فرم باز شده، می‌بایست اطلاعات مدرک پیش‌رو را وارد کنید. این اطلاعات کد ملی و شماره شناسنامه‌ی فرد است که روی مدرک درج می‌شود. در صورتی که عکس مدرک را مشاهده می‌کنید، بدین معناست که مدرک صحت داشته و در پورتال سازمان ثبت گردیده است.

پیشنهاد مطالعه: منابع ICDL – معرفی بهترین منابع آی سی دی ال برای دریافت مدرک و استخدامی

خطرات مدرک جعلی ای سی دی ال

بسیاری از سودجویان، اقدام به صادر کردن مدرک جعلی icdl می‌کنند. مدارک جعلی خطرات و آسیب‌های زیادی را به‌دنبال دارد. به‌عنوان مثال در صورت استعلام مدرک، شما به احتمال زیاد شغل و حرفه‌ی خود را از دست خواهید داد. هم‌چنین به‌دلیل جرمی که مرتکب شده‌اید (اطلاعات دروغین)، احتمالاً آسیب‌های دیگری نیز در انتظارتان خواهد بود.

توصیه می‌کنیم هرگز به سراغ مدارک جعلی و تقلبی نروید. دریافت مدرک icdl آن‌قدر ساده است که ارزش این همه ریسک و خطر برای مدارک جعلی را ندارد. به‌علاوه این‌که شما به مهارت‌های icdl نیاز دارید و با یادگیری این مهارت‌ها، قادر به طی مسیر استاندارد و مطمئن برای اخذ مدرک ای سی دی ال خواهید بود.

چند نکته‌ی مهم پیرامون مدرک آی سی دی ال

مدرک آی سی دی ال، ویژگی‌های خاصی دارد که در بسیاری از زمینه‌های شغلی و مهارتی، به کار می‌آید. در این بخش، برخی از این نکات را ذکر کرده‌ایم. چند نکته‌ی مهم پیرامون مدرک آی سی دی ال

 • مدرک فنی و حرفه‌ای ICDL قابل استعلام است.
 • مدرک فنی و حرفه‌ای ICDL ارزش ترجمه دارد و توسط دارالترجمه‌ها به‌صورت رسمی ترجمه می‌شود.
 • روی مدرک فنی و حرفه‌ای ICDL، نمره‌ی قبولی و مشخصات فرد درج می‌شود.
 • شرکت در آزمون و دریافت مدرک فنی و حرفه‌ای ICDL، هزینه دارد و رایگان نیست.
 • روی برخی از گواهی نامه‌های فنی و حرفه‌ای، امکان دریافت وام وجود دارد.
 • مدرک فنی و حرفه‌ای ICDL در بسیاری از کشورهای جهان مورد قبول واقع می‌شود.
 • مدرک فنی و حرفه‌ای ICDL در حکم گذراندن دوره‌ی کارآموزی مهارت مذکور نیز مورد قبول برخی از شرکت‌ها واقع می‌شود.

جمع‌بندی

در این مطلب به معرفی نحوه ی دریافت مدرک ICDL پرداختیم. جهت تکمیل موضوع بحث، مقدمه‌ای را به اهمیت این مدرک و کاربردهای آن اختصاص داده و سپس در رابطه با جزئیات هزینه‌ی مدرک آی سی دی ال و مدت زمانی که طول می‌کشد تا این مدرک را دریافت کنید، صحبت کردیم.

مرجع کامل و تخصصی آموزش پاورپوینت

 

اگر شما نیز به دنبال ارتقای رزومه و مهارت‌های کاربردی خود هستید، می‌توانید به اخذ مدرک ICDL فکر کنید. شرکت در دوره‌های آموزشی آنلاین مکتب خونه، به شما کمک می‌کند تا این مهارت‌ها را به‌صورت کاربردی و عملی یاد بگیرید. در نتیجه، با شرکت در این آموزش‌ها، برای آزمون‌های استخدامی، مصاحبه‌های شغلی و حتی مهاجرت، شانس قبولی بالاتری خواهید داشت.

آموزش ICDL در مکتب خونه

برای دریافت مدرک ICDL، می‌توانید از آموزش‌های موجود در مکتب خونه استفاده کنید. دوره‌های آموزشی مکتب خونه به صورت فایل‌های ویدیویی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. شما می‌توانید با شرکت در این دوره‌ها، به‌صورت نامحدود و با برنامه‌ی زمانی خود، برای تماشای آموزش‌ها و تمرینات، برنامه‌ریزی کنید. دوره‌های آموزش ICDL مکتب خونه، از صفر تا صد مهارت‌های هفتگانه‌ی کامپیوتری را به‌شما آموزش می‌دهد.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا