مالی و سرمایه‌گذاری

فیلتر نویسی و سیگنال گیری ایچیموکو

فیلتر نویسی و سیگنال گیری ایچیموکو :

یکی از رازهای موفقیت در بازار بورس و جلوگیری از ضرر و از دست رفتن سرمایه تحلیل تکنیکال بازار و آشنایی با ابزارهای کاربردی در این حوزه است. فیلتر نویسی ایچیموکو به شما کمک می‌کند که به‌صورت حرفه‌ای‌تر با این اندیکاتور کار کنید و با تحلیلی دقیق به سود بیشتری دست یابید. برای آشنایی با فیلترنویسی برای ایچیموکو و روش انجام آن تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

مقاله پیشنهادی : تحلیل زمانی ایچیموکو
تحلیل زمانی ایچیموکو

 

چرا نیاز به سیگنال گیری و فیلتر نویسی ایچیموکو داریم؟

در بازار بورس و فارکس بررسی روند بازار و تعیین سیگنال‌های خرید و فروش و قدرت آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. با استفاده از این تحلیل تکنیکال شما می‌توانید متوجه شوید که چه زمانی فروش به نفعتان است و چه زمانی باید اقدام به خرید کنید.

اگر تعداد سهام شما کم باشد استفاده از این روش به‌صورت دستی آسان است و می‌توانید همین روند را خودتان بدون نیاز به کدنویسی انجام دهید؛ اما زمانی که تعداد سهام بیشتر می‌شود، این کار بسیار وقت‌گیر خواهد بود و نیاز به روندی خودکار دارید.

با سیگنال گیری و سپس فیلتر نویسی ایچیموکو می‌توانید یک بار برای همیشه این روند را خودکار کنید و سپس از مزیت‌های آن بهره ببرید. برای انجام این روند نیاز به کمی دانش کدنویسی دارید تا بتوانید از کدهای آماده موجود در فضای اینترنت بهره ببرید یا با توجه به فرمول‌های مشخصی که برای هر خط در ایچیموکو و مقادیر سهام وجود دارد سیگنال‌ها را فیلتر کنید. با این کار شما تنها با یک کلیک و اجرای کد می‌توانید قدرت سیگنال‌ها در هر سهم را تشخیص داده و با توجه به این موضوع ورود و خروج از سهم را در زمانی مناسب انجام دهید. در ادامه مراحل سیگنال گیری و فیلتر نویسی را به‌طور کامل آورده‌ایم.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش بورس
 آموزش بورس

 

مراحل سیگنال گیری در ایچیموکو

برای شروع فیلتر نویسی ایچیموکو لازم است که ابتدا از نمودار سیگنال بگیرید. به این منظور مراحل زیر را دنبال کنید.

۱- ورود به محیط اندیکاتور ایچیموکو

در ابتدا باید وارد محیط تکنیکال کارگزاری شوید و در بخش اندیکاتورها ایچیموکو را انتخاب کنید تا روی چارت تحلیلی پیاده شود. درصورتی‌که بر روی نمودار قیمتی گزینه «آخرین مقدار اندیکاتور» را فعال کرده باشید، می‌توانید آخرین مقدار سهام را بر روی نمودار قیمتی کنار صفحه مشاهده کنید. نمودار اندیکاتور ایچیموکو شامل ۵ خط می‌شود که به ترتیب با نام‌های Conversion line (خط تنکان سن)، Base line (خط کیجون سن)، logging Span، Lead 1 (A)، Lead 2 (B) و Piots Background (ابر کومو) مشخص شده‌اند. منظور از ابر کومو ناحیه پشت زمینه سنکوی A و سنکوی B است که در نمودارهای تحلیلی با رنگ از پس‌زمینه اصلی جدا شده است.

 

 

۲- سیگنال گیری در ایچیموکو

برای این کار عبارت «ichimoku signals» را در گوگل سرچ کنید و وارد سایت ichimokutrader.com شوید. در این سایت کلیه حالات و سیگنال‌هایی که می‌توانید از ایچیموکو دریافت کنید توضیح داده شده است. این سیگنال‌ها به‌صورت زیر طبقه‌بندی می‌شوند.

  •  تقاطع خط تنکان سن با کیجون سن (Tenkan Sen / Kijun Sen Cross)

اگر خط تنکان سن از پایین به بالا خط کیجون سن را قطع کند شما می‌توانید سیگنال خرید خیلی قوی را دریافت کنید. اعتبار این سیگنال در سه حالت متفاوت تعریف می‌شود. اگر این تقاطع بالای ابر کومو قرار گیرد سیگنال خرید بسیار قوی است. محل تقاطع در داخل ابر کومو نشان‌دهنده نرمال یا متوسط بودن سیگنال است و اگر این تقاطع در پایین ابر کومو رخ دهد سیگنال بسیار ضعیف است و نمی‌توان انتظاری از آن داشت.
اگر خط تنکان سن از بالا به پایین خط کیجون سن را قطع کند و در پایین ابر کومو قرار داشته باشد سیگنال فروش بسیار قوی خواهیم داشت. به‌طور مشابه وجود این محل تقاطع در داخل ابر کومو یا بالای آن نشان‌دهنده سیگنال فروش نرمال و ضعیف است.

تقاطع خط تنکان سن با کیجون سن

  • تقاطع کیجون سن (Kinjun Sen Cross)

روند صعودی خرید زمانی رخ می‌دهد که قیمت از پایین به بالای خط کیجون سن عبور کرده باشد. اگر این تقاطع در بالای ابر کومو (Kuma) رخ داده باشد این سیگنال خرید قوی است. قرار گرفتن محل تقاطع در میان ابر کومو و زیر آن نیز به ترتیب نشان‌دهنده سیگنال خرید متوسط و ضعیف هستند.
اگر خط قیمت از بالا به پایین خط کیجون سن را قطع کند، نشان‌دهنده سیگنال فروش است. برعکس حالت قبل قرار گرفتن این ناحیه تقاطع در زیر ابر کومو نشان‌دهنده قوی بودن سیگنال فروش است. اگر تقاطع در داخل ابر کومو رخ دهد سیگنال متوسط است و سیگنال ضعیف نیز زمانی ایجاد می‌شود که محل تقاطع این دو خط در بالای ابر کومو باشد.

تقاطع کیجون سن

  •  شکست کومو (Kuma Breakout)

این نوع سیگنال زمانی رخ می‌دهد که خط قیمت از ابر کومو خارج شود یا از آن عبور کند. در این حالت سیگنال خرید مناسب به معنای عبور قیمت از بالای کومو به سمت بالاست و سیگنال فروش مناسب نیز زمانی است که قیمت از پایین کومو به سمت پایین حرکت می‌کند.

شکست کومو

  •  تقاطع سنکو اسپان (Senkou Span Cross)

سیگنال تقاطع سنکو اسپان زمانی رخ می‌دهد که سنکو اسپان ۱ (lead 1) خط سنکو اسپان ۲ (lead 2) را قطع کند. همان‌طور که می‌دانید سنکو اسپان روند پیشرفت را نشان می‌دهد و محل تقاطع این دو سیگنال درواقع نشان‌دهنده قیمت ۲۶ روز آینده در مقایسه با تاریخ وقوع سیگنال خواهد بود. قدرت این سیگنال را می‌توان از طریق رابطه بین قیمت در تاریخ وقوع سیگنال (نه تریگر) و ابر کومو تعیین کرد.
در این حالت سیگنال خرید زمانی رخ می‌دهد که سنکوی A از پایین به بالا سنکوی B را قطع کند. اگر محل تقاطع بالای کومو باشد سیگنال قوی است. اگر داخل کومو باشد سیگنال متوسط است و درصورتی‌که این تقاطع در زیر کومو رخ دهد سیگنال ضعیف خواهد بود.
سیگنال فروش نیز زمانی است که سنکوی A از بالا به پایین سنکوی B را قطع کند. در این حالت سیگنال قوی زمانی اتفاق می‌افتد که ناحیه تقاطع در زیر ابر کومو باشد. به‌طور مشابه سیگنال‌های نرمال و ضعیف هم در زمان وقوع تقاطع در داخل و بالای ابر کومو رخ می‌دهند.

 

ویدیو پیشنهادی : تحلیل تکنیکال
تحلیل تکنیکال

 

تقاطع سنکو اسپان

  • تقاطع چیکو اسپان (Chikou Span Cross)

این سیگنال زمانی رخ می‌دهد که خط چیکو اسپان (lagging line) از خط قیمت بالاتر یا پایین‌تر می‌رود. توجه کنید که خط چیکو اسپان زمانی که به سمت بالای خط قیمت حرکت کند روند صعودی است و اگر به سمت پایین آن حرکت کند روند نزولی خواهد بود؛ درواقع در این نوع سیگنال گیری در ایچیموکو تنها عبور از قیمت کافی نیست و جهت حرکت نیز اهمیت دارد.
چیکو اسپان نشان‌دهنده قیمت پایانی است که به گذشته منتقل شده است؛ به همین دلیل این محل تقاطع سیگنال مربوط به ۲۶ روز قبل‌تر از تاریخ وقوع سیگنال را مشخص خواهد کرد. قدرت این سیگنال با توجه به رابطه بین قیمت در تاریخ وقوع سیگنال و ابر کومو تعیین می‌شود.

بر اساس این اطلاعات سیگنال خرید زمانی است که چیکو اسپان از بالا به پایین قیمت حرکت کند و برعکس این موضوع یعنی حرکت از پایین به بالا نشان‌دهنده سیگنال فروش است. قدرت سیگنال نیز به سه حالت قوی، نرمال و ضعیف تقسیم می‌شود که در حالت خرید به ترتیب زمانی رخ می‌دهد که محل تقاطع بالا، داخل و پایین ابر کومو باشد. در حالت فروش نیز وقوع تقاطع در پایین، داخل و بالای ابر کومو نشان‌دهنده سیگنال‌های قوی، نرمال و ضعیف است.

 

ویدیو پیشنهادی : پرایس اکشن
 پرایس اکشن

 

تقاطع چیکو اسپان

۳- فیلتر نویسی ایچیموکو بر اساس نوع سیگنال

بعد از تشخیص نوع سیگنال و قدرت آن نوبت به فیلترنویسی برای ایچیموکو می‌رسد؛ برای این کار لازم است که نمودار را به‌طور دقیقی بررسی کنید و با تشخیص ناحیه کومو و روند صعودی و نزولی سیگنال‌ها کدنویسی فیلترها را انجام دهید. در این بخش کدنویسی فیلتر سیگنال قوی محل تقاطع رو به بالای خطوط کیجون سن و تنکان سن را می‌آوریم تا شما متوجه نحوه فیلتر نویسی در ایچیموکو بشوید.

برای شروع باید نمادهایی را پیدا کنید که شروع تقاطع رو به بالای خط تنکان سن نسبت به کیجون سن را نشان می‌دهد به‌نحوی‌که بالای ابر کومو قرار گرفته است. برای این موضوع لازم است که وارد سایت tsetmc.com شوید و در بخش دیده‌بان بازار شوید و سپس از قسمت قالب‌های نمایش یک قالب جدید بسازید. برای این فیلتر نویسی در این قالب وجود سه مولفه نماد، conversion line و base line در بخش ستون‌ها الزامی است. این قالب را ذخیره کنید و اکنون کدنویسی فیلتر آغاز می‌شود.

فرمول‌های مربوط به فیلتر نویسی ایچیموکو در سایت investopedia.com به‌طور کامل آمده است و شما می‌توانید در کدنویسی خود از آن بهره ببرید. این فرمول‌ها در عکس زیر آمده‌اند و در آن‌ها PH نشان‌دهنده بیشترین قیمت، PL نشان‌دهنده کمترین قیمت و CL مقدار خط تنکان سن است. نکته دیگر اینکه اعداد در این فرمول‌ها بازه زمانی را نشان می‌دهند؛ به‌عنوان‌مثال اگر عدد ۹ در کنار PH قرار گرفته است منظور بیشترین قیمت در بازه ۹ روزه است.

فیلتر نویسی ایچیموکو

با دانستن این فرمول‌ها کدنویسی برای شما بسیار راحت می‌شود؛ تنها کافی است در سایت tsetmc.com وارد محیط فیلترنویسی برای ایچیموکو شوید و با توجه به مقادیر موردنیاز در هر فرمول آن را بنویسید. برای اجرای کد در این محیط ابتدا اعتبارسنجی و سپس ثبت را بزنید تا خروجی‌های کد تولید شود و شما بتوانید تحلیلی درست از سیگنال‌های خرید و فروش و شرایط بازار داشته باشید.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش اندیکاتور ایچیموکو
آموزش اندیکاتور ایچیموکو

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا