برنامه نویسی و ITبرنامه‌نویسی موبایل

معرفی بهترین راه‌ها برای پاک کردن حافظه کش در اندروید

بهترین راه‌ها برای پاک کردن حافظه کش در اندروید

حافظه پنهان برنامه می‌تواند موضوعی بحث برانگیز در Android باشد موارد کمی در زندگی به اندازه اینکه تلفن اندروید شما از نصب هرگونه بروزرسانی برنامه دیگر امتناع می‌کند، آزار دهنده است زیرا فضای ذخیره سازی آن تمام شده است. در ادامه این مقاله می‌خواهیم بیشتر در رابطه با پاک کردن حافظه کش در اندروید سخن بگوییم پس همراه ما باشید.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش اندروید
آموزش برنامه‌نویسی اندروید

 

برخلاف بسیاری از آزارهای ناچیز زندگی، رفع این مشکل آسان است. در مورد پرونده‌های که مربوط به سیستم اندروید است نمی‌توانید کاری انجام دهید اما می‌توانید با جابجایی بارگیری‌هایی که کهنه شده‌اند، ریشه یابی نقشه‌ها و اسناد آفلاین، پاک کردن حافظه پنهان و پاک کردن فایل‌های موسیقی و ویدیویی غیرضروری، به سرعت محتویات اضافه برنامه‌های بی‌ارزش را پاک کنید.

 

بهترین راه‌ها برای پاک کردن حافظه کش در اندروید

حافظه کش در اندروید چیست

حافظه کش در اندروید همانطور که در دنیای رایانه شناخته شده است به برنامه‌هایی مانند مرورگرها، بازی‌ها و سرویس‌های پخش اجازه می‌دهد تا پرونده‌های موقتی را که به نظر با یکدیگر مرتبط هستند را ذخیره کنند، تا زمان بارگذاری و استفاده از برنامه‌ها سریعتر انجام شود.

YouTube ،Spotify ،Google News و بسیاری از برنامه‌های دیگر اطلاعات را به عنوان داده‌های حافظه کش ذخیره می‌کنند این موارد می‌تواند شامل تصاویر کوچک ویدیویی، تاریخچه جستجو یا قطعه‌هایی از ویدیو باشد که به طور موقت ذخیره شده‌اند تا حداقل نیاز به ورودی یا بارگیری اطلاعات از کاربر به صورت مکرر، به حداقل برسد. 

 

مقاله پییشنهادی : هک اندروید چیست
هک اندروید چیست

 

حافظه کش (پنهان) می‌تواند زمان زیادی را برای شما بخرد (صرفه جویی در زمان) زیرا کیفیت و سرعت اینترنت در همه جا یکسان نیست. البته ناگفته نماند که علاوه بر اینکه حافظه کش در اندروید می‌تواند بسیار مفید باشد اما اگر حافظه کش بیش از اندازه ذخیره سازی کند این عمل منجر به پر شدن فضای گوشی اندروید شما می‌شود که در نهایت سرعت تلفن همراه بسیار کاهش می‌یابد.

گوشی‌های تلفن همراه معمولا حافظه ذخیره سازی کمی دارند که این حافظه هم به علت داشتن برنامه‌های متعدد به سرعت پر می‌شود هرروزه که شما وارد برنامه‌های مختلف می‌شوید برنامه‌ها برای بهبود دادن به دسترسی راحت‌تر به محتویات خود اطلاعاتی را به حافظه کش گوشی برای ذخیره سازی می‌فرستند تا در مواقع لزوم از آنان استفاده کنند.

نکته: هر برنامه‌ای فایل کش مربوط به خود را ذخیره سازی می‌کند به عنوان مثال فایل کش تلگرام را شما نمی‌توانید به عنوان فایل کش واتس اپ پاک کنید

حافظه کش در اندروید

اهمیت پاک کردن حافظه کش در اندروید

شاید این سوال برای برخی افراد به وجود بیاید که چرا اصلا باید وقت خود را برای پاک کردن حافظه کش بگذاریم؟! برای پاسخ دادن به این سوال باید بگوییم که بعضی از مواقع شما ممکن است یک برنامه را در گوشی خود پاک کنید اما حافظه کش آن هنوز روی گوشی باقی مانده است در حالی که آن حافظه کش دیگر هیچ مصرفی ندارد فقط فضای گوشی شما را اشغال کرده است.

پاک کردن حافظه کش به سرعت عملکرد تلفن همراه بهبود می‌بخشد مخصوصا برای گوشی‌هایی که معمولا زیاد error می‌دهند. خوب است که هر از گاهی به فایل های مدیریت گوشی همراه خود سر بزنید و فایل‌های اضافی که فضای زیادی از گوشی را اشغال کرده‌اند حذف کنید فقط به این نکته توجه داشته باشید که داده‌های ضروری و مهم برنامه‌های گوشی خود را پاک نکنید چون ممکن است برنامه برای اجرا دچار مشکل شود.

 

مراحل پاک کردن حافظه کش در اندروید

در نسخه‌های قدیمی اندروید تمامی فایل‌های کش با یکدیگر بودند و شما با یک کلیک می‌توانستید تمامی فایل‌های کش برنامه‌های مختلف را پاک کنید به این صورت: 

Settings > Storage > Cached Data 

اما این عمل در نسخه‌های جدید، دیگر وجود ندارد و شما برای پاک کردن حافظه کش باید هر فایل مربوط به برنامه‌ی خود را حذف کنید. به یاد داشته باشید که پاک کردن حافظه کش به ندرت نیاز دارد که کامل پاک شود چون برنامه ممکن است به برخی از داده‌های آن حافظه نیاز داشته باشد. شما می‌توانید به دو روش حافظه کش گوشی خود را پاک کنید:

روش دستی

خودتان به صورت دستی فایل‌های اضافی برنامه‌ها را پاک می‌کنید

با استفاده از برنامه

برنامه‌های متعددی وجود دارد که مخصوص پاک کردن حافظه کش گوشی هستند شما با استفاده از این برنامه‌ها می‌توانید بدون هیچ کار اضافی از شر فایل‌های اضافی گوشی خود خلاص شوید.

 

مراحل پاک کردن حافظه کش در اندروید

 

در این اینجا ابتدا می‌خواهیم به سراغ پاک کردن حافظه کش به روش دستی برویم که به شرح زیر است:

مرحله اول

وارد بخش تنظیمات (Settings) تلفن خود شوید و به قسمت ذخیره سازی (Storage) بروید. (مکان دقیق آن بسته به نسخه اندروید شما دارد که OEM را اجرا کرده است. دستگاه‌های سامسونگ که از یک رابط کاربر استفاده می‌کنند بخش ذخیره سازی آنان در گزینهDevice Care وجود دارد.

مرحله دوم

در بخش ذخیره سازی به دنبال برنامه‌ها یا سایر برنامه‌ها بگردید و آن را انتخاب کنید بعد از انتخاب وارد بخشی می‌شوید که برای شما تمامی برنامه‌هایی که روی گوشیتان نصب است با تمامی فایل‌هایی که ذخیره شده‌اند به نمایش درمی‌آید. این عمل نیز به نسخه اندروید شما بستگی دارد در برخی نسخه‌های اندروید حتی ممکن است برای راحتی بیشتر گزینه‌ای به نام ترتیب به حروف الفبا وجود داشته باشد.

 

مرحله سوم

برای پاک کردن داده‌ها یا پاک کردن حافظه کش روی نام برنامه ضربه بزنید تا وارد قسمت اطلاعات برنامه شوید. اما حتما برای این تصمیم خود لحظه‌ای وقت بگذارید و فکر کنید زیرا این عمل برگشت ناپذیر است.

چگونه می‌توان با استفاده از برنامه حافظه پنهان گوشی را پاک کرد؟

همانطور که در مطالب فوق ذکر کردیم شما اگر نخواهید به صورت دستی حافظه پنهان یا کش گوشی خود را پاک کنید می‌توانید از برنامه‌هایی که مخصوص این کار هستند بهره مند شوید اما برنامه‌ها علاوه بر مزیت‌هایی که دارد معایبی نیز دارند.

مزیت استفاده از برنامه 

  1. پاک کردن حافظه کش گوشی بدون صرف وقت
  2. پاک کردن حافظه کش با تنها یک کلیک و …

معایب استفاده از برنامه

  1. برخی از این برنامه‌ها دارای تبلیغات بسیاری هستند که ممکن است آزاردهنده باشند.
  2. خود برنامه فضای زیادی از گوشی را اشغال می‌کند.
  3. برخی برنامه‌ها دارای پرداخت‌های درون برنامه‌ای هستند و بدون پرداخت ممکن است برنامه کارایی مناسبی نداشته باشد و …

اگر تصمیم دارید که از برنامه‌ها برای پاک کردن حافظه پنهان گوشی خود استفاده کنید بسیار مراقب باشید برخی برنامه‌ها ممکن است سرعت عملکرد تلفن همراه را کاهش دهند. 

 

آیا پاک کردن دوره‌ای حافظه کش در اندروید ضروری است؟

حال که با حافظه کش آشنا شدید شاید این سوال برایتان به وجود بیاید که باید حافظه‌ی کش گوشی را به صورت دوره‌های منظم پاک کرد؟! پاسخ این سوال خیر است زیرا برنامه ممکن است در زمان‌های مختلف نیاز به حافظه کش خود داشته باشد و اگر شما به صورت مکرر حافظه پنهان آن برنامه را پاک کنید ممکن است برنامه با مشکل رو به رو شود.

این نکته را به یاد داشته باشید که فایل‌های کش می‌توانند به بهبود برنامه کمک بسیاری کنند. به همین خاطر اکیدا توصیه می‌کنیم که به صورت مکرر حافظه پنهان تلفن همراه خود را پاک نکنید تنها در شرایطی که در این قسمت ذکر می‌کنیم به صورت دستی حافظه پنهان یا کش تلفن همراه خود را پاک کنید:

  • هنگامی که فایل‌های کش برنامه دچار اختلال و مشکل شده باشد و برنامه به خوبی اجرا نشود.
  • هنگامی که می‌خواهید از حریم خصوصی خود محافظت کنید فایل‌های مربوط به اطلاعات شخصی از جمله عکس و فیلم‌های شخصی خود را پاک کنید.
  • هنگامی که فضای کافی برای ذخیره سازی ندارید و به نوعی حافظه کش در اندروید شما پر شده و نمی‌خواهید عکس و فیلم‌های مورد علاقه خود را حذف کنید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا