اکسل

آموزش لینک کردن در اکسل

حتماً برایتان پیش‌آمده است که بعضی اوقات بخواهید برای یک سری از اطلاعات در نرم‌افزار اکسل لینک ساخته و یا به نحوی آن‌ها را به فایل‌های دیگری متصل کنید. اما متأسفانه نمی‌دانید که باید چگونه این کار را انجام دهید. لینک کردن در اکسل در واقع به شما کمک می‌کند تا هر داده‌ای در سلول‌ها را به فایل دلخواهتان، چه پی‌دی‌اف باشد، چه عکس و متن، وصل کنید. به طوری که وقتی بر روی اطلاعات کلیک کردید، همان فایل وصل شده به سرعت باز شود. حال اگر می‌خواهید با نحوه استفاده از این قابلیت و آدرس‌دهی از یک فایل به فایل دیگر در اکسل بیشتر آشنا شوید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

لینک کردن در اکسل به کمک هایپرلینک

یکی از امکاناتی که این برنامه در اختیار افراد قرار داده است، آدرس‌دهی از یک فایل به فایل دیگر در اکسل بوده که در اصطلاح لینک کردن نام دارد. این کار توسط ابزاری به نام هایپرلینک یا Hyperlink با به وجود آوردن ارتباط بین چند فایل اکسل، اجزای مختلف یک فایل و یا یک شیت انجام خواهد شد. پس در واقع اگر با این ویژگی نرم‌افزار اکسل آشنایی داشته باشید، می‌توانید با انتخاب سلول حاوی لینک یک پی‌دی‌اف در اکسل آن فایل را به سرعت اجرا کرده و یا حتی سلول را به شکلی دیگر نمایش دهید.

دوره پیشنهادی : مهارت‌های اکسل برای کسب‌وکار – مقدماتی

اهمیت به کار بردن هایپرلینک

استفاده از ابزار هایپرلینک در اکسل یک مهارت ضروری برای همه کسانی است که از این نرم‌افزار برای سازماندهی داده‌ها یا اتصال بخش‌های مختلف پروژه به همدیگر استفاده می‌کنند. هایپرلینک‌ یا به اصطلاح تبدیل لینک به آدرس در اکسل زمانی که تعداد شیت‌ها بیشتر از ۱۵ تا است و پیدا کردن شیت مدنظر کمی سخت می‌شود، می‌تواند به شما کمک کند. با استفاده از این ابزار میتوان همه شیت‌ها را در یک صفحه به صورت طبقه‌بندی‌شده مرتب نمود و تنها با کلیک بر روی سلول مدنظر، اطلاعات مربوط به آن به صورت خودکار باز کرد. با ایجاد لینک‌ها، می‌توانید صفحه‌ گسترده‌تان را تعاملی‌تر کنید و به دیگران اجازه دهید به راحتی به اطلاعات موردنیاز خود دسترسی پیدا کنند.

لینک کردن در اکسل به کمک هایپرلینک

انواع مختلف لینک کردن در اکسل

حال که به طور کامل با هایپرلینک در اکسل و اهمیت آن آشنا شدیم بیایید نگاهی دقیق‌تر به انواع مختلف لینک کردن در اکسل بیندازیم. انواع مختلفی از داده‌ها وجود دارند که می‌توانید از فایلی دیگر به اکسل فرابخوانید. برای مثال لینک‌های خارجی، لینک‌های داخلی و لینک‌های ایمیل، لینک نمودار، لینک پی‌دی‌اف و یا حتی لینک کردن عکس‌های مختلف در این دسته قرار می‌گیرند. در ادامه بیشتر با هریک از این انواع آشنا خواهیم شد.

انواع مختلف لینک کردن در اکسل

لینک کردن ایمیل در اکسل

با انجام هایپرلینک ایمیل در این نرم‌افزار شما می‌توانید تنها با یک کلیک بر روی داده موردنظرتان توسط مرورگر مستقیماً به آدرس ایمیل که قبلاً هایپرلینک با آن پر شده است، هدایت شوید. برای انجام این کار در ابتدا باید سلول مد نظرتان را انتخاب و سپس از بین نوارهایی که در بالای صفحه وجود دارند، گزینه Insert را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید. در ادامه این فرایند گزینه Link را انتخاب کرده و سپس روی نشانی ایمیل یا email address که در قسمت سمت چپ پنجره باز شده است، بزنید.

لینک کردن ایمیل در اکسل

در اینجا شما باید نشانی ایمیل خود را برای تبدیل آدرس به لینک در اکسل نوشته و علاوه بر آن عنوان ایمیل را هم در قسمت Subject وارد کنید. در آخر تنها نیاز است که گزینه OK را انتخاب کنید تا زمانی که کاربران بر روی سلول مدنظرتان کلیک می‌کنند، توسط مرورگر مستقیماً به برنامه‌های ایمیل مثل Gmail یا Outlook رفته و برای شما یک ایمیل فرستاده شود.

دوره پیشنهادی : آموزش اکسل کاربردی

لینک کردن سلول‌ها به یکدیگر در اکسل

در واقع هایپرلینک شیت‌ها به شما کمک می‌کنند بتوانید به راحتی بین تمامی صفحات در یک فایل اکسل حرکت کرده و اطلاعات دلخواهتان را به سرعت پیدا کنید. این نوع از هایپرلینک را می‌توان به عنوان جالب‌ترین کاربرد این قابلیت معرفی کرد که مانند هایپرلینک ایمیل از طریق تب مشابهی انجام می‌شود.

لینک کردن ایمیل در اکسل

لینک کردن به صفحات وب در اکسل

هایپرلینک در اکسل شما را قادر می‌سازد تا نشانی یک صفحه وب را به فایل اکسل خود پیوند دهید. برای وصل کردن نشانی اینترنتی به یک شیت در نرم‌افزار اکسل اول باید بر روی سلول انتخابی خود کلیک کرده و بعد مانند انواع هایپرلینک‌های قبلی، بر روی گزینه‌های Insert>Link کلیک کنید. در ادامه یک پنجره به نام insert Hyperlink باز می‌شود که باید از بین گزینه‌هایی که در سمت چپ صفحه‌نمایش داده می‌شوند Existing File or Web Page را انتخاب کنید. در ادامه راه نیز باید نشانی اینترنتی خود را در کادر Address بنویسید. فرایند لینک کردن مسیر اینترنتی با تأیید کردن تمامی مراحل گفته و زدن گزینه ok به پایان خواهد رسید و شما آدرس موردنظر خودتان را به فایل اکسل متصل خواهید کرد.

پیشنهاد مطالعه: Search در اکسل – آموزش ابزارهای جستجو در اکسل

 لینک کردن فایل در اکسل

هایپرلینک می‌توان به شما امکان دهد فایل‌های دیگر را با فایل خود پیوند دهید. این فایل‌ها می‌تواند شامل لینک پی‌دی‌اف در اکسل، لینک نمودار در اکسل و یا انجام هایپرلینک در اکسل برای نمایش تصاویر باشد. برای شروع باید مثل روش قبل بر روی سلول انتخابی کلیک کرده و بعد در قسمت بالای صفحه به دنبال گزینه Insert بگردید و بر روی آن و بعد Link کلیک کنید. در منوی باز شده گزینه Place in This Document را و سپس فایل یا Sheet موردنظر را از بین چندین صفحات کلی در قسمت پایینی انتخاب کنید. در آخر نیز مثل همیشه بر روی ok کلیک کنید.

 لینک کردن فایل در اکسل

توجه داشته باشید که شما می‌توانید با فرایند لینک کردن را به صورت هایپرلینک گروهی در اکسل نیز انجام دهید. به این صورت که چندین لینک را به سلول موردنظر خود پیوند می‌دهید تا با یک کلیک از فایل اکسل به طور هم‌زمان به چندین نشانی متصل شوید.

دوره پیشنهادی : آموزش مدیریت پروژه با اکسل

سخن آخر

نتیجه این که لینک کردن در اکسل یکی از مزایای این نرم‌افزار بوده که اهمیت زیادی دارد و بسیار کاربردی است و با اتصال دادن فایل اکسل به دیگر مطالب مربوطه کار کاربران خودش را راحت‌تر می‌کند. ما هم در این مقاله آموزشی تلاش کردیم شما را با این قابلیت بیشتر آشنا کنیم و امید داریم که مطالب گفته شده برایتان مفید واقع شود.

پیشنهاد مطالعه: آموزش Data analysis در اکسل

توصیه پایانی

اگر به یادگیری مهارت‌های مختلف نرم‌افزارهای افیس از جمله لینک کردن در اکسل علاقه‌مند هستید، پیشنهاد ما به شما شرکت در دوره‌های آموزش excel سایت مکتب خونه است که با ارائه تمامی مطالب به صورت جامع علاوه بر این مهارت پاسخگوی تمامی سؤالات شما دررابطه‌با این نرم‌افزار خواهد بود؛ بنابراین می‌توانید مطمئن باشید که از امتحان‌کردن این دوره پشیمان نخواهید شد.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و سرپرست تیم محتوای مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا