مهارت های عکاسیهنر

آشنایی با مفهوم Metering در عکاسی و انواع آن

Metering در عکاسی چیست و چگونه کار می‌کند؟ به صورت مختصر و مفید Metering در عکاسی به معنای نورسنجی بوده و هدف از استفاده آن رسیدن به نور دلخواه در عکس است. در این مقاله به مفهوم Metering در عکاسی و مدهای آن می‌پردازیم.

مفهوم Metering در عکاسی

در گذشته دوربین‌ها مجهز به نورسنج داخلی نبودند و برای محاسبه نوردهی از نورسنج‌های دستی استفاده می‌نمودند. اما امروزه دوربین‌های دیجیتال یا به‌عبارت‌دیگر هر دوربین  DSLR دارای یک نورسنج داخلی است. چنانچه یک حسگر درون این دوربین‌ها تعبیه شده است که شدت نور را محاسبه می‌نمایند. این حسگرها به صورت اتوماتیک نور منعکس شده را اندازه‌گیری و نوردهی بهینه را نشان می‌دهند.

نحوه‌ی نورسنجی در عکاسی بیشترین تأثیر را در نحوه نورسنجی دوربین دارد. عکاسان می‌بایست نورسنجی یا Metering دوربین عکاسی را بر اساس حالت دلخواه نورسنجی تنظیم نمایند. در کلاس‌های آموزش عکاسی مباحث نورسنجی و حالات آن جز مطالب با اهمیت است که در ابتدا تدریس می‌گردد. در واقع شما در Metering باید آموزش ببینید بسته به میزان نوری که به دوربین وارد می‌گردد، سرعت، دیافراگم مناسب و ISO را مشخص نمایید.

پیشنهاد مطالعه: آشنایی با مفهوم iso در عکاسی

انواع Metering در عکاسی

 متداول‌ترین حالت‌های Metering در عکاسی در دوربین‌های دیجیتال و امروزه شامل موارد زیر هستند:

  • نورسنجی ماتریسی
  • نورسنجی نقطه‌ای یا Spot
  • نورسنجی مرکزگرا

انواع Metering در عکاسی

نورسنجی ماتریسی یا ارزیابی   Matrix / Evaluative Metering

نورسنجی ماتریسی یا نورسنجی ارزیابی یک حالت پیش‌فرض در بیشتر دوربین‌های DSLR است. این نورسنجی کل قاب را به چندین بخش تقسیم می‌کند و همه‌ی بخش‌ها به صورت جداگانه برای تنالیته‌های تیره و روشن آنالیز می‌گردد. در هنگام عکاسی باید توجه داشته باشید محل فوکوس دوربین علاوه بر رنگ، فاصله، سوژه و غیره بر نورسنجی ماتریسی تأثیر می‌گذارد. محل فوکوس دوربین محلی است که نورسنجی آن را از بخش‌های دیگر مهم‌تر می‌داند. این عوامل در برندهای متنوع متفاوت است. برای مثال نیکون داده‌های تصویر را با دیتابیس که شامل هزاران عکس است مقایسه خواهد کرد. همچنین اندازه‌گیری ماتریسی (نیکون)، همچنین به عنوان نورسنجی ارزیابی (کانن) شناخته می‌شود .

نورسنجی مرکزگرا یا Center-weighted

Metering در عکاسی مرکزگرا یا همانCenter-weighted Metering   برای زمانی کاربرد دارد که گوشه‌های قاب برای عکاس اهمیتی ندارند و برعکس حالت ماتریسی به نقطه‌ی فوکوس شما کاری ندارد و تنها وسط قاب را مورد سنجش قرار می‌دهد. در این حالت در واقع شما نور را در مرکز قاب و محیط اطراف آن اندازه‌گیری می‌کنید.

پیشنهاد مطالعه: آموزش عکاسی از محصولات با موبایل

نورسنجی نقطه‌ای یا Spot

نورسنجی نقطه‌ای  یا Spot Metering کاربردهای بسیاری در عکاسی از پرندگان یا سوژه‌هایی که فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند، دارد. نورسنجی نقطه‌ای فقط نور اطراف بخش فوکوس را ارزیابی می‌نماید. برخی از مدل‌های کانن همچنین نورسنجی “Partial” یا «قسمتی» را ارائه می‌دهند که مشابه نورسنجی نقطه‌ای بوده با این تفاوت که مساحت اندازه‌گیری بیشتر است (تقریباً 8 درصد مساحت منظره یاب در مقابل 3.5درصد در نورسنجی نقطه‌ای).

پیشنهاد مطالعه: 3 اپلیکیشن عکاسی اندروید در 2023

کلام آخر

نورسنجی یا metering در عکاسی در مدل‌های مختلف دوربین متفاوت است. برای مثال در برخی مدل‌ها دکمه‌ی جدا دارد و در برخی دیگر از منو تنظیمات اعمال می‌شود. تأثیر عملیات نورسنجی در نوردهی بسیار زیاد بوده به همین منظور یادگیری نورسنجی و حالات متفاوت آن برای عکاسان الزامی است.

عکاسی شامل ترفندهای تئوری و عملی زیادی می‌شود که یادگیری آن‌ها نیازمند صرف وقت و سرمایه ‌گذاری است. در مکتب خونه انواع آموزش عکاسی با رویکردهای مختلفی به منظور آموزش کاربران ارائه شده است که می‌توانید از طریق صفحه آموزش عکاسی از آن‌ها دیدین کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا