نقاشی

نقاشی

آموزش کامل نقاشی از مبتدی تا پیشرفته (مرحله به مرحله)

   11,621 دانشجو

تنوع سبک و تکنیک، باعث شده که آموزش نقاشی یکی از پرطرفدارترین آموزش‌ها در میان مردم شود و افراد، با هر سنی، علاقه‌مند به شروع آموزش نقاشی باشند. آموزش نقاشی احتیاج به یک روش آموزشی صحیح و اصولی دارد؛ در صورتی که از روش درستی برای آموزش آن استفاده نشود، می‌تواند باعث دلزدگی هنرجویان شده و آموزش را سخت یا حتی غیر ممکن کند. در این مجموعه سعی شده تا بهترین دوره‌های آموزشی برای سبک‌ها و تکنیک‌های مختلف گردآوری شود.

 25 نتیجه برای "نقاشی --- هنر" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

نقاشی یکی از هنرهایی است که اغلب افراد به آن علاقه دارند. درصد بالایی از افراد در سنین کودکی یک دوره کلاس نقاشی را سپری کرده و لذت آن را چشیده‌اند. این هنر بصری حقیقتا روح را می‌نوازد و وقتی شخص درون آن غرق می‌شود گویی که به تازگی متولد شده است. نقاشی می‌تواند انسان را از ناراحتی‌های اعصاب و درگیری‌ها دور کرده و با آرامش دادن به او، زندگیش را تغییر دهد. برای این‌که بتوانید از مزایای نقاشی کشیدن بهره‌مند شوید، در ابتدا باید دوره آموزش نقاشی را طی کنید.

 

مراحل آموزش نقاشی

 • تعیین هدف از یادیگری نقاشی کشیدن

وقتی شما اقدام به یادگیری حرفه ای نقاشی می‌کنید، در ابتدا باید یک هدف و یک مسیر برای خود انتخاب کنید. باید در نظر بگیرید که این کار را صرفا برای سرگرمی انجام می‌دهید یا اینکه می‌خواهید از آن به کسب درآمد رسیده و تبدیل به یک استاد ماهر شوید.

پس قبل از اینکه برای خرید لوازم نقاشی و ثبت‌نام دوره‌های آموزش نقاشی برای کودکان و بزرگسالان و هنرهای تجسمی اقدام کنید؛ برای خودتان یک هدف تعیین کنید. هدف مشخص‌شده است که تعیین می‌کنید بر روی چه چیزهایی تمرکز کنید و مرحله به مرحله چگونه در این مسیر قدم بردارید.

 • انتخاب تکنیک برای نقاشی و طراحی

بعد از اینکه هدف خود را مشخص کردید، نوبت به انتخاب تکنیک در آموزش نقاشی می‌رسد. تکنیک‌های مختلفی در این هنر وجود دارند که شما باید با توجه به سلیقه خودتان از بین آن‌ها انتخاب کنید. برای کودکان و افراد تازه‌کار، توصیه می‌شود از اکریلیک یا رنگ و روغن کار خود را شروع کنند. توجه داشته باشید که انتخاب یک تکنیک، به معنی کنار گذاشتن سایر روش‌ها نیست. شما می‌توانید هم‌زمان همه آن‌ها را پیش ببرید، اما تمرکزتان فقط روی یکی از آن‌ها باشد.

 

لوازم موردنیاز نقاشی

وقتی‌که شما هدف و سبک آموزش نقاشی خودتان را انتخاب کردید، نوبت به تهیه لوازم موردنیاز می‌رسد. به خاطر داشته باشید که لوازم موردنیاز تا حد زیادی به سبک نقاشی وابسته هستند؛ اما در این قسمت ما تعدادی از اصلی‌ترین لوازم را نام می‌بریم تا شما یک آشنایی جزئی با آن‌ها داشته باشید.

 • یک سه پایه برای نگه داشتن کارهای هنری
 • یک پالت برای مخلوط کردن رنگ‌های مورداستفاده
 • بوم برای تکنیک اکریلیک یا روغن و یا کاغذ برای تکنیک آبرنگ
 • قلم‌مو متناسب با تکنیکی که انتخاب کرده‌اید
 • انواع رنگ
 • حوله‌های کاغذی برای پاک کردن رنگ‌ها از روی قلم‌مو
 • کاردک پالت
 • حلال در صورتی که تکنیک شما رنگ و روغن باشد.

این اقلام، موردنیاز شما برای طراحی ساده اشکال هندسی تا سخت‌ترین طراحی‌های ممکن است. به عبارت بهتر این وسایل باید در جعبه ابزار هر نقاشی با هر سطح مهارتی وجود داشته باشد تا بتواند یک اثر هنری زیبا را بیافریند.

 

سن هنرجوی نقاشی

باید بدانید که آموزش نقاشی تا میزان زیادی به سن هنرجو وابسته است. به‌صورت کلی هنرجویان را از نظر سن می‌توان به چهار دسته کودکان، نوجوانان، جوانان و افراد بالغ تقسیم‌بندی کرد.

فرقی نمی‌کند که شما در کدام‌یک از این دسته‌ها قرار بگیرید، آنچه نیاز است داشته باشید علاقه و لذت بردن از تمرین است. سال‌های گذشته بیشتر توصیه می‌شد که آموزش نقاشی را در سنین پایین‌تر شروع کنید تا نتیجه بهتری بگیرید؛ اما امروزه با مطالعه زندگی هنری ونگوگ، یک خط بطلان بزرگ بر روی این باور کشیده شده است.

شما می‌توانید آموزش نقاشی را در 30 سالگی شروع کرده و تا 40 سالگی یک سبک مخصوص خودتان داشته باشید. درست است که سن عامل بسیار تأثیرگذاری در نقاشی است، اما نمی‌توان تأثیر پشتکار و تلاش را نیز نادیده گرفت.

 

برای یادگیری نقاشی تنها شرکت در دوره‌های آموزشی کافی است؟

اگر شما فکر می‌کنید که فقط شرکت در کلاس‌های آموزش نقاشی کفایت کرده و دیگر نیاز به هیچ‌گونه تمرین و تکراری وجود ندارد، سخت در اشتباهید. نقاشی‌هایی که کشیده می شوند و چشم شما را در همان نگاه اول به سمت خود جذب می‌کنند، نتیجه سال‌ها تمرین و ممارست هستند.

اگر می‌خواهید که پیشرفت خوبی در مسیرتان داشته باشید و بتوانید در مدت زمان متوسطی به سطح خوبی در نقاشی برسید یا بتوانید انواع اندام‌ها، دست، صورت، چهره و ... را حتی از روی عکس به زیبایی طراحی کنید، نیاز دارید که هر روز حداقل 90 دقیقه را به تمرین اختصاص دهید. اگر شرایط هر روز تمرین کردن را ندارید، می‌توانید به جای این مقدار، یک روز در میان 120 دقیقه تمرین کنید.

باور داشته باشید که می‌توانید نتیجه این روند را بعد از گذشت 3 الی 4 ماه در طرح‌های خود ببینید. اگر بخواهیم به صورت میانگین بگوییم، هر هنرجو به حداقل 1000 ساعت تمرین در تکنیک خود نیاز دارد تا بتواند مهارت های خود را افزایش داده و تبدیل به یک طراح متوسط شود.

نکات مهم در آموزش نقاشی

در حین آموزش نقاشی، طراحی، نقاشی روی لباس یا اجسام و سایر هنرهای تجسمی، نیاز است تا نکات ویژه‌ای را در نظر داشته باشید تا بتوانید بهتر و سریع‌تر در مسیر موفقیت قدم بردارید.

 • انتقادات سازنده و مفیدی را که به کارتان می‌شوند با گوش جان بشنوید و در جهت بهبود آن‌ها اقدام کنید.
 • سعی کنید همواره در اجتماع هنرمندان فعال و کوشا باشید.
 • در انواع گالری‌ها، بازدیدها، جشنواره‌ها، مسابقات و ... که سایر هنرمندان نیز حضور دارند شرکت کنید تا نقاشی‌های شما الهام‌بخش‌تر از قبل شوند.
 • به خاطر داشته باشید که همیشه دست بالای دست بسیار بوده و افراد ماهرتر از شما وجود دارند؛ به هیچ عنوان از این افراد غافل نشده و آن‌ها را از خودتان نرانید. بهترین راه این است که از مهارت این افراد باتجربه الهام گرفته و کمک بگیرید تا بتوانید بیشتر پیشرفت کنید.
 • تمرکز دقیق روی اصول نقاشی نیز از دیگر نکات مهم در نقاشی کشیدن است که اصلا نباید از یاد ببرید.
 • همواره درباره بزرگان و اساتید نقاشی تحقیق کرده و درباره زندگی آن‌ها مطالعه کنید. این کار به افزایش منابع الهام شما کمک شایانی خواهد کرد.
 • درست است که شما باید از بزرگان الهام بگیرید، اما در هنر جایی برای تقلید بی‌رویه وجود ندارد. شما نمی‌توانید همواره مشغول کپی‌برداری از آثار بزرگان باشید؛ باید از جایی به بعد خودتان مشغول آزمون و خطا شوید.
 • اصلا از امتحان کردن چیزهای جدید نترسید، بلکه از آن لذت ببرید و با این کار دریچه‌های جدیدی را به روی خود باز کنید.

 

آموزش عکاسی

آموزش پریمیر