توسعه فردیمدیریت

9 مورد از موانع موفقیت در کسب و کار

چه موانعی باعث نرسیدن به موفقیت در کسب و کار می شود؟

در این مقاله 9 مورد از موانع موفقیت در کسب و کار را در این‌جا ذکر می‌کنیم تا بهتر بتوانیم از پس مشکلات و محدودیت‌های موجود در این مسیر بربیاییم. موفقیت واژه‌ی زیبایی است که طنینی دوست‌داشتنی در گوشمان ایجاد می‌کند و ما را برای دستیابی به آن در هر جنبه از زندگیمان سوق می‌دهد.

اکثر انسان‌ها آرزوی موفق شدن دارند، اما فقط تعداد اندکی روی موفقیت را می‌بینند. شاید به این دلیل است که فقط تعداد اندکی محیط اطراف و عوامل خارجی  را طوری پرورش می‌دهند که موفقیت به سمتشان حرکت کند.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش مدیریت درون
آموزش مدیریت درون

موفقیت اهمیت نمی‌دهد که دیگران چقدر آن‌ را می‌خواهند، اگر این‌طور نبود همه‌ی انسان‌ها باید به موفقیت دست می‌یافتند. اگر می‌خواهید از آن دسته از افرادی باشید که با آگاهی مسیر موفقیت را انتخاب کرده‌اند، موانع مسیر خود را بشناسید:

1. تعلل کردن

« بعدا انجامش می‌دهم.» این جمله دقیقا معادل « هرگز انجامش نخواهم‌داد.» است که نشان می‌دهد هیچ قصد واقعی و جدی پشت کاری که در انجامش تعلل می‌کنید، وجود ندارد.

 

چه موانعی باعث نرسیدن به موفقیت در کسب و کار می شود؟

 

کسی که نمی‌خواهد موفق شود نه آدم‌های قبلی زندگی‌تان هستند، نه همکارانتان و نه دست تقدیر، بلکه عادت اشتباهی به‌نام تعلل‌کردن است. تعلل‌کردن نه‌تنها دزد زمان است، بلکه سلامتی، زندگی، تقدیر و موفقیتتان را نیز به‌ خطر می‌اندازد.

اگر شما باشگاه رفتن و تصحیح رژیم غذایی‌تان را به تعویق بیندازید، در شروع‌ کسب‌وکار، مدرسه و دانشگاه رفتن یا نوشتن کتابی که مدت طولانی قصدش را داشتید، تعلل‌می‌کنید، مطمئن باشید هرگز به مقصد نخواهیدرسید. اگر همین‌حالا این عادت را ترک نکنید، همیشه همراهتان خواهدبود و شما را به فردی ناموفق مبدل خواهدکرد.

فراموش نکنید، موفقیت و تعلل هرگز در یک جا نمی‌گنجد.

در جایی‌که موفقیت است، تعلل‌کردن جایی ندارد و در جایی‌که تعلل وجود دارد، حضور موفقیت امکان‌پذیر نیست. اگر بیل گیتس در شورع کار ماکروسافت تعلل می‌کرد، مطمئننا امروز در لیست میلیادرهای دنیا جایی نداشت. به‌جای تعلل‌کردن، ایده‌های میلیون دلاری‌تان را عملی کنید.

2. ترس از شکست

یکی از 9 مورد از موانع موفقیت در کسب و کار ترس از شکست است؛ اگر ترس از شکست دارید، پس برای موفقیت آماده نیستید. شکست‌های ما موانعی برسر راه موفقیت نیستند؛ بلکه پله‌هایی به سوی آن هستند.

هرچه بیشتر شکست بخورید، شانس موفقیت و پیروزی بیشتری خواهید داشت، البته در صورتی‌که تسلیم نشوید. شکست مانند معلمی است که به شما می‌آموزد که چه راهی اشتباه است و به مقصد نمی‌رساند و چه راهی به شما انگیزه می‌دهد تا آن‌ را امتحان کنید. کسانی ناموفق نامیده می‌شوند که با هر شکستی از پای در بیایند و در مواجهه با هر نوع مشکلی سریع تسلیم شوند.

 

 

بنابراین اگر می‌خواهید موفق باشید ترس از شکست را کنار بگذارید. کسانی که در برابر شکست تسلیم شده‌اند، ممکن‌است ایده‌های خوبی برای شروع داشته‌باشند اما ترس از این‌که دوباره با شکست مواجه شوند مانع از شروع کار می‌شود؛ بنابراین، هیچ‌کاری را آغاز نمی‌کنند.

به‌جای گوش‌فرادادن به صدای ترسناک شکست، این‌بار فکرکنید « اگر موفق شوم چه ؟» شکست پایان راه نیست، صبور و مصر باشید.

3. ناآگاهی

دنیا مدام در حال تغییر است. اگر از یادگیری سر باززنید، جایگاه خود را از دست خواهید داد. دانش، تنها قدرت شماست. یادگیری فقظ در مدرسه و موسسه‌های آموزشی اتفاق نمی‌افتد. در هر رشته و زمینه‌ای که هستید نیاز است مداوم اطلاعات و دانشتان را به‌روز کنید.

انسان‌های موفق عادت به یادگیری دارند.

اگر میبینید در چیزی چندبار شکست خوردید با خود فکر نکنید که موفقیت در راه است. خیر، شاید این اتفاق در نتیجه‌ی دانش ناکافی شما باشد. مثلا اگر می‌خواهید کافی‌شاپی تاسیس کنید ولی هیچ‌چیز در مورد قهوه نمی‌دانید، هرقدر مصر و با اراده باشید موفقیتی درپی نخواهید داشت.

 

موانع موفقیت در کسب و کار

 

تلاشهایتان برای رسیدن به رویاهایتان در حالتی‌که دانشی در موردش ندارید، با شکست مواجه خواهدشد. برای یادگیری همیشه زمانی اختصاص دهید.

90% از فرآیند انجام هرکاری، در کسب دانش مرتبط با آن کار خلاصه می‌شود. هیچ‌کاری را بدون این‌ که یادبگیرید شروع نکنید و پیش از آن‌که بر آن حرفه خاص به صورت نسبی تسلط پیدا نکردید، وارد آن کسب و کار نشوید.

4. نداشتن هدف بخشی از موانع موفقیت در کسب و کار

همه برای مسیری که طی می‌کنند، هدف دارند. تلویزیون برای شما برنامه دارد، زیرا می‌داند شما با تماشای برنامه‌ و آگهی‌ها فروش امسال آنان را افزایش خواهیدداد.

شرکتی که شبکه اینترنت را پشتیبانی می‌کند برای شما برنامه‌ای دارد؛ زیرا می‌داند شما بدون اینترنت زنده نخواهیدماند. صاحب‌خانه‌تان برایتان برنامه‌ای دارد. خواربارفروش محله برایتان برنامه‌ای دارد. رئیستان برای شما برنامه‌ای دارد. مارک زاکربرگ برای شما برنامه‌ای دارد.

او می‌داند شما وارد فیسبوک شده و با حضورتان شرکتش را پایدار نگه می‌دارید. همه برای شما برنامه‌ای دارند به جز خود شما!

اگر می‌خواهید موفق باشیدو موانع موفقیت در کسب و کار را برطرف کنید، احتیاج به هدفی مشخص دارید. اگر هیچ هدف و برنامه‌ریزی برای موفقیتتان درنظر نگیرید، درواقع برنامه‌ای برای شکستتان طراحی می‌کنید.

هر روزی که از خواب برمی‌خیزید و هر شبی که سر بر بالین می‌گذارید، باید بدانید که چه هدفی دارید و برای دستیابی به آن چه برنامه‌ای دارید. داشتن هدف و برنامه مشخص اولین و مهم‌ترین عادت افراد موفق است.

5. فقدان شجاعت

شجاعت به معنای نترسیدن نیست، بلکه به معنای قدرتی است که باعث می‌شود بدون در نظرگرفتن شرایط سخت به حرکت خود ادامه دهید. برای موفق‌شدن باید بدون در نظرگرفتن موانع، رویاها را به واقعیت پیوند داد. شجاعت به این معنا است که بدون در نظرگرفتن طوفان‌ها تصمیمات بزرگ بگیرید.

شجاعت عملی‌ است که بدون در نظرگرفتن شرایط با ایمان و انتظارات مثبت همراه‌است. همیشه دلایلی وجود دارد که کاری انجام نگیرد، اما انسان‌های شجاع و جسور هرکاری را انجام شدنی می‌بینند و راهی برای عملی‌کردنش می‌یابند. آن‌ها هرگز اجازه نمی‌دهند ترس و وحشت، کنترل اوضاع به‌دست بگیرد و آنان را از تصمیم‌گیری و فعالیت بازدارد. آن‌ها فقط به نتایج اهمیت می‌دهند.

 

4. نداشتن هدف بخشی از موانع موفقیت در کسب و کار

 6. شکایت کردن

خوب است که نقص‌ها را ببینید، اما فقط به آن بسنده نکنید. به‌جای شکایت‌کردن از چیزهایی که اشتباه پیش ‌می‌روند، راه‌حلی درست پیداکنید. انسان‌های موفق کسانی هستند که به خوبی یاد گرفتند، اول از همه بدون اعتراض و شکایت بیهوده‌ای باید مشکلاتشان را خودشان حل کنند.

انتظارات غیرواقع‌گرایانه از دیگران، عوامل و شرایط بیرونی فقط برای مدت کوتاهی می‌تواند شما را آرام کنند اما در نهایت این شما هستید که باید با دید منطقی موانع را از راه بردارید تا به موفقیت برسید. به‌جای شکایت از باران، چتری فراهم کنید!

7. کمبود اعتمادبه‌نفس

وقتی برادران رایت تصمیم‌گرفتند هواپیما بسازند و پدرشان را از تصمیمشان با خبر کردند، او گفت:« اگر خداوند می‌خواست ما پرواز کنیم، به ما بال عطا می‌کرد.»

همه به مهندسان سازنده ساختمان هوور‌دم می‌گفتند، ساختن این ساختمان غیرممکن است؛ زیرا بسیارمرتفع است، کنترل مقدار آب نیز مشکل است. همه می‌گفتند آن‌ها دیوانه هستند و نباید قصد چنین کاری را داشته‌باشند.

وقتی دانشمندان تصمیم‌گرفتند تا به ماه بروند و آن‌را از نزدیک ببینند، بیش از نیمی از آمریکایی‌ها فکرکردند دانشمندان دیوانه شده‌اند.در مطالب روزنامه‌ها درمورد غیرممکن بودن سفر به ماه می‌نوشتند. دیگر دانشمندان از آن‌ها بخاطر باورداشتن به چیزی غیرمنطقی انتقاد می‌کردند. برادران رایت به موفقیت رسیدند و امروز تمام کسانی که از آنان انتقاد کرده‌بودند از پرواز بر فراز آسمان لذت میبرند.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش زبان بدن در مذاکرات
آموزش زبان بدن در مذاکرات

 

هنگامی‌که انسان برای اولین‌بار قدم بر ماه گذاشت،دنیا به حیرت افتاد. مسئله مهم این‌است که به خودتان باور داشته‌باشید و همین برای شما کافی است. هرگز اجازه ندهید مردم بگویند آرزوهایتان نشدنی و غیرممکن است.

تنها چیزی که نیاز دارید این‌است که باور داشته‌باشید می‌توانید انجامش دهید. امروز چه رویایی دارید؟ چه کسانی به شما می‌گویند نمی‌توانید آرزوهایتان را محقق کنید؟  به دنبالش بروید و به همه اثبات کنید که در اشتباهند.

8. حواس‌پرتی جزیی از موانع موفقیت در کسب و کار

می‌خواستید کتاب جدیدی را شروع کنید که… می‌خواستید ایده کسب‌وکار رویایی‌تان را عملی کنید که… می‌خواستید به دور آسیا سفر کنید که… متوجه شدم بله مسائل دیگری پیش آمد. زندگی شما را به جای دیگری هدایت کرد.

گاهی اتفاق می‌افتد. اما اجازه ندهید هیچ‌چیز شما را از تحقق بخشیدن به رویاهایتان منحرف‌کند. زمانی‌که این حواس‌پرتی‌ها سدی بین شما و رویاهایتان می‌سازند، نتیجه این می‌شود که شما از موفقیت نهایی دورتر و دورتر می‌شوید.

ورود به فضای مجازی و چک کردن ایمیل‌ها بسیار سرگرم کننده و گاهی هم ضروری است، اما هرگز اجازه ندهید تکنولوژی مانع انجام کاری شود که امروز باید تمامش می‌کردید. دستیابی به موفقیت، به طور مستقیم با تلاش‌های شما برای رسیدن به اهدافتان و انگیزه شما برای کنار زدن موانع ارتباط دارد.

 

8. حواس‌پرتی جزیی از موانع موفقیت در کسب و کار

 

9.تسلیم‌شدن:

وقتی در زندگی به مانعی غیرمحتمل بر می‌خورید، چه واکنشی نشان می‌دهید؟ موانع موفقیت در کسب و کار چیست؟ تسلیم می‌شوید یا پافشاری می‌کنید؟ انسان‌های موفق تسلیم نمی‌شوند و برای رسیدن به مقصد نهایی‌شان تلاش می‌کنند.

بله شاید هم به آن‌جایی‌که می‌خواهند نرسند اما هرگز اجازه نمی‌دهند موانع آن‌ها را از تلاش کردن بازدارد. یعنی جای ناامیدی، ادامه می‌دهند و پیش می‌روند. موفقیت  عرصه‌های مختلفی را دربرمی‌گیرد.  موفقیت در ورزش از شما دانشجو یا دانش‌آموزی موفق نمی‌سازد. بسته به شرایطی که در آن هستید، میزان تلاش و انگیزه شما متفاوت می‌شود.

اساس موفقیت این‌است که شما نهایت تلاشتان را بکنید. اگر نهایت سعی و تلاشتان را بکنید و در این میان کسی یا چیزی آسیب نبیند، تبریک می‌گوییم، شما انسانی موفق هستید! این موفقیت با شغل، خانواده، دوستان، روابط، سرگرمی‌ها و غیره مرتبط است.

همان‌طور که جان وودن می‌گوید:« موفقیت، آرامش ذهنی است که رضایتمندی شما را در زمانی‌که نهایت تلاشتان را بکار گرفتید تا به بهترین حالت خود برسید، در پی دارد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا