زبان خارجی

زمان گذشته در ترکی استانبولی: آموزش انواع زمان گذشته در ترکی به همراه مثال

آشنایی با زمان گذشته

همانند سایر زبان‌ها تنها یک نوع زمان گذشته در ترکی استانبولی وجود ندارد. زمان گذشته همانطور که از اسم آن پیدا است برای بیان اتفاقی در گذشته به کار برده می‌شود.

در این یادداشت به بررسی انواع زمان گذشته در زبان ترکی استانبولی به همراه مثال پرداخته شده است.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش زبان ترکی استانبولی
زبان ترکی

زمان گذشته ساده در ترکی استانبولی

برای توصیف عملی که در گذشته اتفاق افتاده است باید از زمان گذشته ساده در ترکی استانبولی استفاده کنید. همانند زبان انگلیسی از گذشته ساده جهت توصیف چیزهایی که در گذشته اتفاق افتاده و تمام شده‌اند استفاده می‌شود.

پسوندهای -di/dı/ti/tı برای ساخت زمان گذشته ساده به کار برده می‌شوند. در زبان ترکی دو نوع گذشته ساده عادی و نقلی وجود دارد. گذشته ساده عادی برای توصیف عملی که گوینده یا نویسنده شاهد آن بوده به کار گرفته می‌شود. از گذشته نقلی جهت اشاره به اعمالی استفاده می‌شود که گوینده یا نویسنده تنها آن‌ها را شنیده اما شاهد آن‌ها نبوده است. در حقیقت زمان گذشته نقلی برای توصیف اعمالی است که ما از وقوع آن اطمینان نداریم. لازم به ذکر است که در زبان فارسی و انگلیسی معادلی برای این نوع زمان نداریم.

برای ساختن زمان گذشته ابتدا -mek را از مصدر فعل حذف می‌کنیم تا بن فعل حاصل شود. پس از آن بر اساس تطابق آوایی یکی از پسوندها را به بن فعل اضافه می‌کنیم. در جدول زیر نحوه صرف فعل‌ها در زمان گذشته ساده را می‌توانید مشاهده کنید:

زمان گذشته ساده در زبان ترکی استانبولی

برای منفی کردن زمان گذشته ساده در ترکی استانبولی شما باید پسوندهای -me/ma را پس از بن فعل و قبل از ضمایر شخصی با توجه به تطابق آوایی به کار ببرید. پس از این دو پسوند منفی باید از پسوند زمان گذشته در ترکی -DI استفاده کنید.

Sevmedim

دوست نداشتم.

برای سوالی کردن زمان گذشته ساده نیز از پسوندهای mı و mu استفاده می‌کنیم. این پسوندها به بن فعل نمی‌چسبند و پس از آن قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است برای سوم شخص جمع شما تنها مجاز به استفاده از پسوند mı هستید.

Ben yazdım ?

آیا نوشتم؟

برای اعمالی که در گذشته برای مدتی به طول انجامیده‌اند باید از زمان گذشته استمراری در ترکی استانبولی استفاده کنیم.

زمان گذشته استمراری در ترکی استانبولی

زمان گذشته استمراری در ترکی

برای توصیف اقدامات یا وقایعی که در گذشته اتفاق افتادند و برای مدتی ادامه داشتند باید از زمان گذشته استمراری در ترکی استانبولی استفاده کنید. در اغلب موارد این زمان مانند گذشته استمراری در انگلیسی برای توصیف یک واقعه یا عملی که توسط یک رویداد یا یک عمل دیگر قطع شده است به کار گرفته می‌شود.

 

مقاله پییشنهادی : زمان حال در ترکی استانبولی

 

برای ساختن زمان گذشته استمراری شما ابتدا باید بن فعل را همانطور که بیان شد مشخص کنید. پس از آن بر اساس تطابق آوایی یکی از پسوندهای ı و u را به آن اضافه می‌کنید. بعد از آن باید پسوند استمرار -york را به انتهای آن بچسبانید. در جدول زیر نحوه ساخت زمان گذشته استمراری به کمک چند مثال بررسی شده است:

زمان گذشته استمراری در زبان ترکی

برای آشنایی بیشتر با کاربرد زمان گذشته استمراری در ترکی به جمله‌ی زیر دقت بکنید:

Araba kazası olduğu zaman ben kütüphanede ders çalışıyordum.

من مشغول درس خواندن بودم که سانحه رانندگی رخ داد.

برای منفی کردن این نوع از زمان گذشته در ترکی کافی است یکی از پسوندهای mı و mu را قبل از پسوند استمراری به کار ببرید. علاوه بر این برای سوالی کردن این زمان کافی است پسوند muy را پس از فعل استفاده کنید.

bilmiyordu

نمی‌دانست

istiyor muydum?

می‌خواستم؟

زمان گذشته کامل در ترکی استانبولی

زمان گذشته کامل نشانگر عملی است که قبل از زمان معین یا ضمنی انجام شده باشد. این زمان در انگلیسی توسط ترکیب Had + Past Participle ساخته می‌شود. در حقیقت این نوع از زمان گذشته در ترکی استانبولی برای اشاره به عملی استفاده می‌شود که پیش از یک فعل گذشته انجام گرفته است.

 

مقاله پییشنهادی : زمان آینده در ترکی استانبولی

 

برای ساخت زمان گذشته کامل مانند سایر انواع گذشته در این زبان از پسوند استفاده می‌کنیم. از این رو ابتدا با حذف -mek بن فعل را مشخص می‌کنیم و یکی از پسوندهای mış و muş را به آن اضافه می‌کنیم. سپس یکی از پسوندهای tı یا tu را به انتهای آن می‌چسبانیم.

زمان گذشته کامل در ترکی استانبولی

برای منفی کردن گذشته کامل در ترکی استانبولی ابتدا پسوندهای memiş یا mamış را به بن فعل اضافه می‌کنیم. پس از آن پسوند tı را به انتهای آن می‌چسبانیم.

gitmemiştim

نرفته بود

برای سوالی کردن گذشته کامل نیز کافی است پس از فعل از پسوند پرسشی muy استفاده کنید:

okumuş muydum?

خوانده بودم؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا