اکسل

چگونه اعداد را در اکسل فارسی کنیم؟

 امروزه همه فعالیت‌ها و کارهای بشر توسط نرم‌افزارها و جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا انجام می‌شود. عده‌ای از افراد هستند که بدون اینکه آموزش‌های لازم را راجب یک نرم‌افزار داشته باشند، هنگامی که برای اولین بار آن نرم‌افزار را باز می‌کنند و می‌بینند که چیزی بلد نیستند، ناامید شده و تصور می‌کنند که آخر دنیا است و هرگز نمی‌توانند در کار و حرفه خود پیشرفت کنند.

ولی این تفکرات را از ذهن خود بیرون کنید، زیرا هر فردی دارای هوش و ذکاوت بی نهایت و فوق‌العاده عالی می‌باشد که به راحتی می‎‌تواند آموزش‌های لازم را فرا بگیرد. نقطه مشترک پیشرفت در هر کار و فعالیتی حساب‌های مالی و نقدینگی و گزارشات مالی درست و صحیح است که باید به صورت عالی انجام شود و در همه حرفه‌ها این کار توسط نرم‌افزار اکسل صورت می‌گیرد که افراد باید وقت و زمان زیادی را برای یادگیری آن قرار دهند.

چگونه در اکسل اعداد را فارسی کنیم ؟

از آن جایی که مشکل بسیاری از افراد فارسی زبان با این نرم‌افزار قدرتمند اکسل، عدم فارسی بودن اعداد در اکسل است، ابتدا باید آن مشکل رفع شود تا بتوانید به درستی و در کمال آسایش از این برنامه استفاده کنید.  در ابتدای باز کردن نرم‌افزار اکسل، هنگامی که شما برای بار اول اعداد دلخواه خود را وارد می‌نمائید، اعداد در این برنامه به صورت پیشفرض به حالت انگلیسی نوشته می‌شود و اما کاربران نیاز دارند تا برای استفاده از اکسل، گزارشات و نمودارهای خود را با اعداد فارسی مشاهده کنند.اما فارسی کردن اعداد در اکسل به چه صورت انجام می‌شود؟

آموزش اکسل نسخه 2021

 

اکنون بدون اینگه نگران باشید، باید بدانید که برای فارسی کردن اعداد در اکسل راه حل‌های زیادی وجود دارد که از طریق همه آن‌ها می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. در اصل برای تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی، دو بخش اصلی وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است و لازم است بدانید که هر بخش خود به صورت جدا داری مراحل و بخش‌های مهمی می‌باشد.

فارسی کردن اعداد در اکسل

فارسی کردن اعداد در اکسل:

اینکار از دو روش انجام می‌شود که در ادامه به طور مفصل هر یک از این روش‌ها را شرح می‌دهیم در نظر داشته باشید که با آپدیت ویندوز، مسیرهای ذکر شده ممکن است تغییر کنند.

 1. فارسی کردن اعداد در اکسل در سلول‎‌های اکسل:

 • استفاده از فونت‌های فارسی:

 در این روش نرم‎‌افزار به شما این اجازه را می‌دهد که با تغییر دادن فونت سلول عمل فارسی کردن اعداد در اکسل را کامل کنید.

 • استفاده از فرمت سلول:

 پس از انتخاب کردن محدوده اعداد خود، ابتدا راست کلیک را انجام دهید و گزینه Format cells را انتخاب کنید و در تب Number در قسمت Custom کدهایی را که مشاهده می‌کنید به حالت‌های مختلف بنویسید. می‌توانید در این قسمت علاوه بر فارسی کردن اعداد در اکسل، اعداد انگلیسی را به عربی، به فارسی به همراه جدا کردن هزارگان و یا به فارسی به همراه جدا کردن هزارگان به علاوه عبارت ریال را نیز تبدیل کنید. نکته قابل توجه در این قسمت این است که مانند قسمت راست چین کردن دیگر نیازی به نصب فونت فارسی و انتخاب فونت فارسی نمی‌باشد.

مقاله پیشنهادی : کلیدهای میانبر اکسل
کلیدهای میانبر اکسل
 • راست‌چین کردن برای متن در سلول: 

در این قسمت برای فارسی کردن اعداد در اکسل می‌توانید ابتدا محدوده اعداد خود را انتخاب کنید و سپس از تب Home بخش Alignment منوی آبشاری و Text Direction را کلیک کرده و گزینه Right to left را انتخاب نمائید. از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از این روش برای فارسی کردن اعداد در اکسل این است که دیگر نیازی به نصب و انتخاب فونت فارسی نمی‌باشد.

 • استفاده از فرمول نویسی:

در این قسمت به راحتی می‌توانید با استفاده از تابع Textو فرمت‌های ارائه شده در روش‌های ذکر شده،اعداد انگلیسی را به فارسی تبدیل کنید.

 • با استفاده ازکدهای ویژوال بیسیک:

در این بخش در محیط بیژوال بیسیک با تعریف تابع En2Fa می‌توانید عملیات فارسی کردن اعداد در اکسل را انجام دهید.

 • تغییر تنظیمات سیستم

با استفاده از روش‌های مختلفی که در ویندوزهای متفاوت وجود دارد و در قسمت تنظیمات می‌باشد، می‌توانید فارسی کردن اعداد در اکسل را به سرانجام برسانید. این تنظیمات در ویندوزهای مختلف به شرح زیر می‌باشد و قابل انجام است:

در ویندوز ۷ روش فارسی کردن اعداد در اکسل به صورت دنبال کردن مراحل زیر است:

control panel > language and regional option > regional option >  customize > digit sub situation > national

در ویندوز ۸ روش فارسی کردن اعداد در اکسل به صورت دنبال کردن مراحل زیر است:

Control panel > clock, language, and region > region > additional setting > use native digits > national

 1. فارسی کردن در اکسل در محورهای نمودار:

 1. ابتدا به روی محورهای افقی و عمودی راست کلیک کرده.
 2. سپس Format Axis را انتخاب می‌کنید تا کادر مورد نظر در سمت راست اکسل نشان داده شود.
 3. در پنجره‌ای که باز می‌شود، به روی آخرین نماد Axis option کلیک کنید.
 4. منوی Number را انتخاب کنید.
 5. در قسمت Category روی گزینه Custom می‌زنید.
 6. سپس در کادر خالی، کد فرمت Format code مورد نظر خود را مطابق آنچه در روش بالابودن وارد می‌کنید.
 7. و در نهایت روی گزینه Add کلیک می‌نمائید و اعداد به صورت فارسی برای شما نمایش داده می‌شود.

این دو روش ذکر شده برای فارسی کردن اعداد در اکسل، هر کدام دارای راه‌حل‌های جداگانه‌ای است که باید مورد آموزش قرار داده شود و در این جا قصد داریم که به صورت کامل این مراحل را برای شما بیان کنیم تا بتوانید در فعالیت خود موفق باشید.

فارسی کردن اعداد در اکسل

به روز رسانی ویندوز و تغییرات در اکسل:

عده‌ای از افراد با توجه به اینکه این موارد را می‌آموزند، به گزینه تغییر تنظیمات سیستم در فارسی کردن اعداد در اکسل توجه نمی‌کنند که در هر ویندوزی این روش متفاوت است، و با تغییر ویندوز خود باز روش‌های قبلی را طی می‌کنند که در ویندوز جدید موفقیت‌آمیز نمی‌باشد. به همین دلیل باید این موضوع را به خاطر بسپارید که تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی در هر ویندوزی متفاوت است و باید مراحل مخصوص به هر ویندوز را برای این فعالیت پشت سر بگذارید. از طرفی برخی از افراد به دنبال مراحل فارسی کردن اعداد در ورد،  همان مراحل را طی می‌کنند ولی در اکسل این عملیات یک سناریو کاملا متفاوت است و با این کار ممکن است کلا تنظیمات نرم‌افزار خود را به هم بریزید. پس سعی کنید این مراحل را به صورت عالی و کامل عملی کنید.

آموزش مصورسازی داده با اکسل

 

فارسی کردن اعداد در اکسل، مشکلی نیست که نشود آن را حل و فصل نمود. زیرا شرکت تولید کننده وقتی به طراحی یک نرم‌افزار جهانی می‌پردازد همه جوانب آن را در نظر می‌گیرد. پس شرکت مایکروسافت آفیس در هنگام تولید نرم‌افزار فوق‌العاده بی‌نظیر اکسل برای حل این مشکل نیز راه‌حل‌های ثابت شده‌ای را در نظر گرفته است تا همه افراد بتوانند به صورت عالی از آن استفاده کنند.  به این ترتیب جای نگرانی وجود ندارد و به راحتی می‌توانید با به کارگیری این مراحل، تمام جزئیات و مو به موی این نرم‌افزار را فرا بگیرید تا حتی اگر به کوچک‌ترین مشکلی برخورد کردید بتوانید خود آن را حل و فصل نمائید.

نرم افزار اکسل و تکنولوژی:

به این ترتیب فارسی کردن اعداد در اکسل شاید اندکی پیچیده باشد ولی غیر ممکن نیست، یعنی در دنیای نرم‌افزار و تکنولوژی امروز هیچ چیزی غیر ممکن نمی‌باشد و برای هر مشکلی راه‌حلی کنار گذاشته شده است. البته نکته قابل توجه این جاست که افرادی که با زبان انگلیسی مشکلی نداشته باشند، می‎‌توانند به راحتی برای حرفه و مشاغل خود از اکسل با وجود همان اعداد انگلیسی استفاده کنند ولی این برای اغلب افراد دشوار و چندان خوشایند نیست و آن‌ها ترجیح می‌دهند که گزارش اکسل آن‌ها کاملا فارسی باشد.

 به همین دلیل این به خواسته شما بستگی دارد که برای استفاده از این برنامه چه کارهایی را باید انجام دهید که به شما احساس راحتی بدهد. زیرا موفقیت شما و رشد چشم‌گیر، به راحتی شما و احساس امنیت با آن نرم‌افزار نیز وابسته است و باید شما وقتی زمان زیادی از وقت خود را صرف استفاده از این نرم‌افزار می‌کنید، در کنار آن احساس خستگی نکنید و بتوانید از بهره بردن از آن لذت ببرید. به این ترتیب به شما پیشنهاد می‌شود که کاری را که با آن احساس برتری و آرامش و امنیت می‌کنید را انجام دهید و در این نرم‌افزار نیز با توجه به مراحل ذکر شده به تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی بپردازید.

مقاله پیشنهادی : کاربردهای نرم افزار اکسل
کاربردهای نرم افزار اکسل

 

 

هم‌چنین خیالتان آسوده باشد که با یکبار تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی در اکسل دیگر برای همیشه و هر بار که این نرم‌افزار را باز کنید، اعداد در اکسل به صورت تنظیماتی است که خود شما آن را انجام داده‌اید و نیازی نیست که پس از هر بار باز کردن اکسل مجبور به اینکار باشید. پس نگران نباشید و دست از تلاش برای رسیدن به خواسته‌های خود برندارید و بدانید که خواستن توانستن است و شما نیز می‌توانید در کار و حرفه و مشاغل خود به موفقیت و مراحل بالایی از رشد برسید.

تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی در اکسل کار دشواری نیست پس از آن نترسید و آموزش آن را تا مراحل آخر ادامه دهید. یک اکسل فارسی برای انجام امور خود با این برنامه به شما احساس بهتری می‌دهد. پس برای این آموزش عجله کنید.

مرجع کامل آموزش اکسل + اعطای گواهینامه اکسل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا