اکسل

مهم‌ترین کلیدهای میانبر اکسل

مایکروسافت اکسل یک برنامه بسیار قدرتمند برای پردازش صفحه گسترده است. این برنامه نسخه‌ای بسیار قدیمی است که اولین نسخه آن در اوایل سال ۱۹۸۴ پدیدار شد. هر نسخه جدید اکسل با کلیدهای میانبر اکسل جدیدتری همراه بود و در حال حاضر با دیدن لیست کامل(بیش از ۲۰۰ کلیدهای میانبر اکسل) ممکن است کمی احساس وحشت کنید! ۲۰ یا ۳۰ مورد از کلیدهای میانبر اکسل صفحه کلید کاملاً برای کارهای روزمره کافی است. البته افراد متعددی از این نرم‌افزار برای کارهای بسیار خاص مانند نوشتن ماکرو VBA، تشریح داده‌ها، مدیریت PivotTables، محاسبه مجدد صفحات اطلاعاتی عظیم و غیره استفاده می‌کنند.

لیستی از متداول‌ترین کلیدهای میانبر اکسل را جمع آوری کرده و در اختیار شما قرار می‌دهیم تا با یک نگاه مختصر به کلیدهای میانبر اکسل به راحتی بتوانید عظیم‌ترین داده‌های اطلاعاتی را در این نرم‌افزار وارد کنید.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش اکسل
آموزش اکسل

 

جدول زیر کلیدهای میانبر اکسل اساسی را نشان می‌دهد که دانستن آن برای مبتدیان کار با نرم افزار اکسل بسیار حیاتی است.

توجه: علامت  “+” به این معنی است که باید کلیدهای میانبر اکسل به طور همزمان فشار داده شوند. کلیدهای Ctrl و Alt در سمت چپ و پایین سمت راست اکثر کیبوردها قرار دارند.

 

Ctrl + N یک صفحه کار جدید ایجاد کنید.
Ctrl + O یک صفحه کار موجود را باز کنید.
Ctrl + S صفحه کار فعال را ذخیره کنید.
F12 صفحه کار فعال را با نام جدید ذخیره کنید، کادر محاوره ای Save as را نشان می‌دهد.
Ctrl + W صفحه کار فعال را ببندید.
Ctrl + C محتویات سلول‌های منتخب را در Clipboard کپی کنید.
Ctrl + X محتویات سلول‌های منتخب را بر روی Clipboard برش دهید(کات کنید).
Ctrl + V محتویات Clipboard را در سلول (های) انتخابی وارد کنید.
Ctrl + Z آخرین عملکرد خود را لغو کنید. دکمه وحشت 🙂
Ctrl + P صفحه “چاپ” را باز کنید.

کلیدهای میانبر اکسل

کلیدهای میانبر اکسل جهت قالب بندی داده‌ها:

Ctrl + 1 صفحه “سلول های قالب” را باز کنید.
Ctrl + T سلول‌های انتخاب شده را به جدول تبدیل کنید. همچنین می‌توانید هر سلول را در طیف وسیعی از داده‌های مرتبط انتخاب کنید و با فشار دادن Ctrl + T آن را به جدول تبدیل می‌کنید.

کلیدهای میانبر اکسل جهت کار با فرمول‌ها:

Tab تکمیل نام عملکرد. مثال: = را وارد کنید و تایپ vl را شروع کنید، Tab را فشار دهید و برسید به = vlookup 
F4 چرخه از طریق انواع مختلفی از انواع مرجع فرمول. مکان نما را درون یک سلول قرار دهید و F4 را بزنید تا نوع مرجع مورد نیاز را بدست آورید: مطلق، نسبی یا مخلوط(ستون نسبی و ردیف مطلق، ستون مطلق و ردیف نسبی).
Ctrl + ` تغییر در نمایش مقادیر سلولی و فرمول ها.
Ctrl + ‘ فرمول سلول فوق را در سلول انتخابی یا فرمول نوار درج کنید.

 

کلیدهای میانبر اکسل جهت مرور و انتقال داده‌ها:

 

Ctrl + F1 نوار اکسل را نمایش داده یا مخفی کنید. نوار را مخفی کنید تا بیش از ۴ ردیف داده مشاهده شود.
Ctrl + Tab به برگه کار بعدی اکسل تغییر مکان دهید.
Ctrl + PgDown به کاربرگ بعدی تغییر مکان دهید.
Ctrl + G کادر “برو به” را باز کنید. با فشار دادن F5 همان گفتگو نمایش داده می‌شود.
Ctrl + F جعبه “Find” را نمایش دهید.
Home به سلول ۱ ردیف فعلی در برگه فعلی برگردید.
Ctrl + Home به ابتدای صفحه کار (سلول A1) بروید.
Ctrl + End به آخرین سلول استفاده شده از برگه فعلی، یعنی پایین ترین ردیف سمت راست ستون بروید.

کلیدهای میانبر اکسل جهت وارد نمودن داده‌ها:

F2 سلول فعلی را ویرایش کنید.
Alt + Enter در حالت ویرایش سلول، یک خط جدید(قفسه برگشت) را درون یک سلول وارد کنید.
Ctrl + ; تاریخ فعلی را وارد کنید. Ctrl + Shift + ; را برای وارد شدن به زمان فعلی فشار دهید.
Ctrl + Enter سلول های انتخاب شده را با محتوای سلول فعلی پر کنید.

مثال: چندین سلول را انتخاب کنید. Ctrl را فشار داده و نگه دارید، بر روی هر سلول مورد نظر کلیک کرده و F2 را فشار دهید تا آن را ویرایش کنید. سپس کلید Ctrl + Enter را بزنید در این حالت محتوای سلول ویرایش شده در کلیه سلول‌های انتخاب شده کپی می‌شود.

Ctrl + D محتویات و قالب اولین سلول را در محدوده انتخاب شده در سلول‌های زیر کپی کنید. اگر بیش از یک ستون انتخاب شود، محتویات بالاترین سلول در هر ستون به سمت پایین کپی می‌شود.
Ctrl + Shift + V هنگامی که کلیپ بورد خالی نیست، عبارت ” Paste Special” را باز کنید.
Ctrl + Y در صورت امکان آخرین عملکرد را تکرار کنید.

کلیدهای میانبر اکسل جهت انتخاب داده‌ها:

Ctrl + A کل صفحه را انتخاب کنید. اگر مکان نما در حال حاضر در یک جدول قرار دارد، یک بار فشار دهید تا جدول را انتخاب کنید، یک بار دیگر را فشار دهید تا کل صفحه کار را انتخاب کنید.
Ctrl + Home

 then

 Ctrl + Shift + End

طیف وسیعی از داده‌های مورد استفاده واقعی خود را در کاربرگ فعلی انتخاب کنید.
Ctrl + Space کل ستون را انتخاب کنید.
Shift + Space کل ردیف را انتخاب کنید.

کلیدهای میانبر اکسل کوتیشن در اکسل:

مایکروسافت اکسل برای نشان دادن متن در فرمول‌ها از علامت نقل قول دوتایی استفاده می‌کند. وقتی این علائم را می‌بیند، از متن استفاده می‌کند و نقل قول‌ها را حذف می‌کند. تایپ علامت‌های نقل قول به طور مستقیم در سلول مسئله‌ای نیست زیرا اکسل به طور خودکار تشخیص می‌دهد که متن را وارد می‌کنید و بنابراین علامت‌های نقل قول را نگه می‌دارد. با این حال، هنگام تایپ فرمول‌ها، شما باید از یک فرمول کاراکتر ویژه برای خروجی علامت نقل قول استفاده کنید.

مرحله اول: Microsoft Excel را باز کنید.

مرحله دوم: بدون اضافه کردن علامت مساوی، علامت نقل قول را در یک سلول اکسل تایپ کنید. به عنوان مثال، اگر متن “text” را وارد کنید، دقیقاً همانطور که وارد آن شدید، ظاهر می‌شود:

“Text”

اما اگر قبل از آن علامت مساوی وارد کنید، فقط عبارت Text را در زیر علامت‌های نقل قول وارد می‌کنید.

مرحله سوم: از “(CHAR (34” در فرمول‌هایی استفاده کنید که در آن شما نیاز به علامت نقل قول دارید. به عنوان مثال، برای اضافه کردن نقل قول در متن در سلول “(CHAR(34)&A1&CHAR(34″= را در یک سلول خالی تایپ کنید.

 

کلیدهای میانبر اکسل

اندیس در اکسل:

اکثر قالب‌بندی اکسل را می توان برای هر نوع داده به همان روش اعمال کرد. توان و اندیس( Superscript و Subscript) داستانی متفاوت است. هر بار که می‌خواهید متن را در اکسل قالب‌بندی کنید، کادر گفتگوی Format Cells را باز کنید. این کار این امکان را به شما می‌دهد تا به سرعت جلوه متن، زیرنویس و اثر برجسته یا هر نوع قالب‌بندی مورد نظر خود را اعمال کنید.

در صورت تهیه متن و اشتراک، یک مانع وجود دارد. شما فقط نمی‌توانید قالب را به طور معمول در کل سلول بکار ببرید زیرا این کار تمام متن را در بالا یا پایین‌تر از پایه قرار می‌دهد که تقریباً آن چیزی نیست که شما می‌خواهید.

در اینجا مراحل درج صحیح زیرنویس یا توان آمده است:

متنی را که می‌خواهید فرمت کنید، انتخاب کنید. برای این کار، روی یک سلول دوبار کلیک کرده و متن را با استفاده از ماوس انتخاب کنید. یا می‌توانید به روش قدیمی ادامه دهید، روی سلول کلیک کنید و F2 را فشار دهید تا وارد حالت ویرایش شوید.

با فشار دادن Ctrl + 1، گفتگوی Format Cells را باز کنید یا بر روی سلول منتخب راست کلیک کرده و از منوی زمینه گزینه Format Cells را انتخاب کنید.

کلیدهای میانبر اکسل

کلید میانبر مرج در اکسل :

Merge  و Center محتویات سلول‌های منتخب را در سلول جدید و بزرگ‌تر ترکیب و متمرکز می‌کند. این کلیدهای میانبر اکسل برای ایجاد یک برچسب عالی هستند که شامل چندین معیار می‌شود. این مورد برای ترکیب چندین سلول در یک سلول واحد و ایجاد هدهای(سربرگ) اصلی گزارش در Microsoft Excel استفاده می‌شود. بنابراین، هنگام کار کیبورد، به کلیدهای میانبر اکسل  Merge و Center نیاز دارید.

کلیدهای میانبر اکسل ادغام(مرج) و مرکز در اکسل(ALT> H> M> C)

برای ادغام و متمرکز کردن دو یا چند سلول این کلیدهای میانبر اکسل را دنبال کنید:

سلول‌ها را انتخاب کنید.

کلید ALT را فشار دهید و رها کنید و کلید H ، M و C را روی صفحه کلید بزنید.

کلید ALT نوار را فعال می‌کند و کلیدهای زیر شما را به گزینه Merge and Center می‌برند. H شما را به برگه Home می‌برد، M شما را به گزینه‌های Merge and Center می‌برد و C گزینه Merge and Center را انتخاب می‌کند.

چهار گزینه در Merge و Center وجود دارد:

Merge and Center: این ویژگی متن سلول را در اکسل ترکیب و متمرکز می‌کند. از میانبر فوق برای سلول‌های مورد ادغام استفاده کنید.

ادغام در سراسر: برای ادغام در سراسر از میانبر ALT> H> M> A استفاده کنید. این ویژگی فقط در سطرهای انتخابی کار می‌کند. چندین ستون ردیف را ترکیب می‌کند. متن موجود در سلول ادغام شده به صورت مستقیم قرار خواهد گرفت.

Merge Cells: این ویژگی فقط سلول‌های منتخب را ترکیب می‌کند. برای ادغام سلول فقط از کلیدهای میانبر اکسل ALT> H> M> M استفاده کنید.

Unmerge Cells: این ویژگی سلول‌های منتخب را به محل پیش فرض آن‌ها وصل می‌کند. کلیدهای میانبر اکسلunmerge ، ALT> H> M> U است.

 

مقاله پیشنهادی :تابع Match در اکسل
تابع Match در اکسل

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا