زبان خارجی

اسم جمع در انگلیسی: بررسی حالت جمع اسامی در انگلیسی و نحوه ساخت آن‌ها

جمع بستن اسامی در انگلیسی و اسم جمع

بیشتر اسامی مفرد به سادگی با قرار دادن یک -s در انتهای آن‌ها به اسم جمع در انگلیسی تبدیل می‌شوند. قوانین مختلفی در مورد جمع بستن اسامی در انگلیسی وجود دارد. این قوانین به حرفی که اسم به آن ختم می‌شود بستگی دارند.

علاوه بر این برخی از اسامی از قوانین و قواعد پیروی نمی‌کنند که برای یادگیری آن‌ها راهی به غیر از حفظ کردن یا جستجو در فرهنگ لغات وجود ندارد.

جمع‌ها در عین سادگی به دلیل وجود اسامی بی‌قاعده یکی از پیچیده‌ترین مباحث زبان انگلیسی به شمار می‌آیند. با توجه به اهمیت اسم جمع در زبان انگلیسی در این یادداشت به بررسی این اسم و قوانین ایجاد آن پرداخته شده است. علاوه بر این در انتهای یادداشت متداول‌ترین اسامی جمع بی‌قاعده نیز ارائه شده است.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش گرامر زبان انگلیسی
گرامر زبان انگلیسی

 

اسم جمع در انگلیسی

اسم جمع در انگلیسی نشان می‌دهد که بیش از یک اسم وجود دارد. در حقیقت از آنجایی که یک اسم مفرد تنها به یک واحد از آن اسم اشاره دارد ما به یک حالت برای صحبت کردن در مورد تعداد بیشتر نیاز داریم. برای مثال اگر قرار است به بیش از یک مار در جمله اشاره کنیم باید از حالت جمع آن یعنی Snakes استفاده کنیم.

بیشتر اسامی که اسم قابل شمارش در انگلیسی شناخته می‌شوند دارای حالت جمع و مفرد هستند. یک اسم قابل شمارش در مقابل یک اسم غیرقابل شمارش قرار دارد که حالت جمع ندارد.

dog–> dogs, man–> men

فهم این موضوع که اجزای گفتار مانند فعل و اسم در انگلیسی باید مطابقت داشته باشند نکته اساسی است که هنگام یادگیری یا تدریس این زبان باید به آن دقت شود. در بیشتر موارد اگر فاعل مفرد باشد فعل جمله نیز باید مفرد باشد و اگر فاعل جمع باشد فعل آن نیز باید جمع باشد.

The dog chases the cat.

The dogs chase the cat.

در برخی از موارد ممکن است اسم به حرف s ختم بشود اما دارای معنی واحد و مفرد باشد. در این حالت ما قادر به استفاده از فعل جمع برای این اسامی نیستیم. برای مثال می‌توان به اسامی news، mumps، physics و measles اشاره کرد. به جمله زیر دقت بکنید که چگونه اسامی mumps و news به همراه فعل مفرد is استفاده شده است:

Mumps is a contagious disease.

The news is at 11 p.m.

شما می‌توانید از یک یا چند اسم جمع در جمله استفاده کنید. در این حالت تنها باید به این مساله دقت کنید که قواعد و قوانین تطابق اسم، فعل و صفت را رعایت بکنید.

 

مقاله پییشنهادی : اسامی قابل شمارش و غیرقابل شمارش در انگلیسی

 

چگونگی ایجاد اسم جمع در انگلیسی

چگونگی ایجاد اسم جمع در انگلیسی

نحوه جمع بستن اسامی در انگلیسی یکی از سوال‌های ابتدایی زبان‌آموزان است. از آنجایی که ما به طور مکرر از اسم جمع در انگلیسی استفاده می‌کنیم شناخت تمام قوانین و قواعد مرتبط با نحوه ایجاد آن‌ از اهمیت بسیاری برخوردار است. املای حالت جمع اسم به طور معمول به حرف آخر حالت مفرد بستگی دارد.

به طور کلی برای تبدیل اسم مفرد به اسم جمع حرف -s را به انتهای کلمه اضافه می‌کنیم:

cat –> cats

house –> houses

اگر اسم مفرد به حروف x، ch، sh، ss، s یا z ختم بشود برای ایجاد اسم جمع -es را به انتهای آن‌ها اضافه می‌کنیم:

truss –> trusses

bus –> buses

marsh –> marshes

lunch –> lunches

tax –> taxes

blitz –> blitzes

در برخی از موارد که اسم مفرد به s یا z ختم می‌شود قبل از اضافه کردن -es آخرین حرف باید تکرار شود:

fez –> fezzes

gas –> gasses

اگر اسم مفرد به y ختم شد و حرف قبل از y صامت بود ما برای رسیدن به اسم جمع در انگلیسی انتهای آن را باید به -ies تغییر دهیم:

city –> cities

puppy –> puppies

در صورتی که حرف قبل از y صامت نبود برای ایجاد اسم جمع تنها کافی است که حرف -s را به انتهای آن اضافه کنید:

ray –> rays

boy –> boys

در صورتی که حرف آخر اسم مفرد o بود در بیشتر موارد می‌توانید از -es برای تبدیل آن به اسم جمع استفاده کنید. با این حال در برخی از موارد نیز کافی است تنها -s را به انتهای آن اضافه کنید. در برخی از موارد نیز مانند volcano می‌توان به هر دو روش اسم مفرد را به اسم جمع تبدیل کرد.

potato –> potatoes

tomato –> tomatoes

photo –> photos

piano –> pianos

volcano –> volcanoes / volcanos

اسامی جمع بی‌قاعده

اسامی جمع بی‌قاعده

اگر تمام جنبه‌های زبان انگلیسی از یک قانون مشخص پیروی می‌کردند یادگیری آن بسیار آسان می‌شد. در حقیقت با وجود قوانین استاندارد همه چیز برای زبان‌آموز ساده و عالی خواهد بود. با این حال زبان انگلیسی همانند زندگی ساده نیست.

جمع‌های بی‌قاعده در حقیقت به یک اسم جمع اشاره دارد که به کمک قوانین مطرح شده ساخته نمی‌شود. برای مثال می‌توان به louse به معنی شپش اشاره کرد که اسم جمع آن lice است.

بی‌قاعده بودن آن‌ها به این معنی است که یک قانون واحد برای ایجاد آن‌ها وجود ندارد. با این حال برخی از اسامی بی‌قاعده با توجه به نحوه تغییر از مفرد به جمع شبیه یکدیگر رفتار می‌کنند که این موضوع می‌تواند حفظ کردن آن‌ها را ساده‌تر بکند. برای درک بهتر این موضوع به اسامی مفرد و جمع لیست زیر دقت بکنید:

wolf –> wolves, dwarf –> dwarves, shelf –> shelves, knife –> knives, life –> lives

man –> men, woman –> women, goose –> geese, foot –> feet, tooth –> teeth

basis –> bases, analysis –> analyses, crisis –> crises, oasis –> oases

formula –> formulae, vertebra –> vertebrae

child –> children, ox –> oxen

mouse –> mice, louse –> lice, die –> dice

در برخی از موارد نیز اسم جمع در انگلیسی تغییری در حالت مفرد از نظر املایی و تلفظ صورت نمی‌گیرد. در حقیقت هر دو حالت از هر نظر شبیه یکدیگر هستند.

sheep, deer, fish, moose, duck, salmon, trout, series, species

شما باید این اسامی را در متن ببینید تا بتوانید مفرد یا جمع بودن آن را تشخیص بدهید. برای درک بهتر این موضوع به جمله زیر دقت بکنید:

Mark caught one fish, but I caught three fish.

لازم به ذکر است که برخلاف زبان فارسی در صورت استفاده از عدد قبل از اسم باید از حالت جمع آن اسم استفاده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا