زبان خارجی

پادکست انگلیسی: روشی برای تقویت مهارت Listening در زبان

بهترین پادکست های انگلیسی

یکی از سریعترین روش‌ها برای تسلط پیدا کردن به زبان انگلیسی، تقویت مهارت Listening است. با گوش دادن بیشتر به گفتار افراد مسلط بر این زبان، درک و فهم زبان‌آموز بالاتر می‌رود و گوش دادن به پادکست انگلیسی یکی از بهترین روش‌ها برای تقویت این مهارت است.

در کنار پادکست‌های عادی که خود روش بسیار خوبی برای یادگیری و درک زبان انگلیسی است، پادکست‌هایی نیز وجود دارند که مخصوص آموزش زبان انگلیسی طراحی شده‌اند. این نوع پادکست‌ها که معمولاً زمان نسبتاً کوتاهی دارند یک موضوع، لغات، نکات گرامری و… را مطرح کرده و شرح می‌دهند.

در ادامه این پادکست های انگلیسی را معرفی کرده و روش‌هایی نیز برای دانلود هر کدام به شما معرفی می‌کنیم.

۱- مجموعه پادکست آموزش زبان انگلیسی BBC

شرکت عظیم BBC که به دولت بریتانیا تعلق دارد، یکی از بزرگترین اسم‌ها در رسانه‌های مختلف اعم از تولید پادکست است. این شرکت که پادکست‌های متعددی با موضوعات و به زبان‌های مختلف تولید می‌کند مجموعه پادکست‌هایی با نام BBC Learning English دارد.

این پادکست‌ها در بازه‌های زمانی زیر ۱۵ دقیقه گرامر، اصطلاح‌ها و لغات مختلفی را آموزش می‌دهد و در لیست زیر مهم‌ترین آن‌ها را می‌بینیم:

پادکست انگلیسی

• پادکست انگلیسی در ۶ دقیقه:

این پادکست زبان انگلیسی که هر هفته در مدت ۶ دقیقه منتشر می‌شود یک موضوع کلی را به زبان انگلیسی ساده توضیح می‌دهد. این موضوعات ممکن است از اتفاقات روزمره‌ای مانند گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی تا موضوعات فرعی‌تری مانند رشد دادن سبزیجات در ایستگاه بین‌المللی فضایی تشکیل شوند.

هر قسمت توسط دو نفر ضبط می‌شود که در آن این دو شخص با هم بحث می‌کنند. در این بحث‌ها اصطلاحات و گویش‌های محاوره‌ای رد و بدل می‌شود که شنونده را بیشتر با انگلیسی روزمره آشنا می‌کند.

همچنین در ابتدای هر قسمت از این پادکست یک سوال چندگزینه‌ای مربوط به مبحث پرسیده می‌شود. شنونده می‌تواند بر اساس اطلاعات کسب شده در اپیزود و حدس خود آن را تا قبل از اتمام پادکست پاسخ دهد.

نه تنها این پادکست شیوه‌ی خوبی برای یاد گرفتن اصطلاحات روزمره‌ی انگلیسی است بلکه برای آشنایی با لهجه‌ی بریتیش، گسترش دادن Vocabulary و همچنین کسب اطلاعات عمومی به کار می‌آید.

• پادکست The English We Speak:

در این پادکست انگلیسی، هر هفته یک عبارت، کلمه و یا اصطلاح روزمره انگلیسی در زیر ۳ دقیقه توضیح داده می‌شود. مدت زمان کوتاه قسمت‌های این پادکست باعث می‌شود که زبان‌آموز از موضوعات خسته نشود و به راحتی عبارت را یاد بگیرد.

این اصطلاحات و عبارت‌ها می‌توانند شامل ضرب‌المثل، کلمات غیرعادی و یا حتی Slang (گفتارهای عامیانه) باشند. دو مجری این پادکست، معمولاً در ابتدا اصطلاح را به کار می‌برند و سپس در انتهای اپیزود معنا و شیوه‌ی استفاده از آن را توضیح می‌دهند.

• پادکست Learning English News Review:

این پادکست انگلیسی که همچون دو پادکست قبلی توسط تیم BBC Learning English تولید می‌شود، از قاعده‌ی متفاوتی نسبت به قبلی‌ها پیروی می‌کند. در این پادکست که هر هفته منتشر می‌شود دو راوی آن خبر اصلی هر هفته را انتخاب کرده و اصطلاحات و کلمات مهم آن را بررسی و آموزش می‌دهند.

مثلاً گوینده‌های این پادکست در اپیزود مربوط به انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، کلمه‌ی Blitz و عبارات Sure up و Final sprint را بررسی می‌کنند. این عبارات را می‌توان در موقعیت‌های مختلفی استفاده کرد و تفاوت‌های این موقعیت‌ها در کنار معانی هر کدام از کلمات مطرح می‌شود.

هر قسمت این پادکست انگلیسی زبان زیر ۱۵ دقیقه است و علاوه‌بر مفید بودن آن برای یادگیری و تقویت زبان انگلیسی می‌توان از آن به عنوان یک منبع خبری نیز استفاده کرد. همچنین سطح زبان استفاده شده در این پادکست ساده بوده و مناسب تمامی افراد از مقدماتی تا پیشرفته می‌باشد. (برای اطمینان از سطح تسلط خود به زبان انگلیسی می‌توانید از آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی مکتبخونه استفاده کنید.)

پادکست انگلیسی

۲- پادکست انگلیسی Serial:

پادکست سریال (Serial) یکی از محبوب‌ترین و پرشنونده‌ترین پادکست‌های دنیاست که بارها اولین پادکست دنیا در دسته‌بندی‌های مختلف بوده است و جایزه‌های مختلفی برده است. این پادکست که تا به حال سه فصل از آن منتشر شده است.

در این پادکست Sarah Koenig داستان‌های واقعی جنایی را در طول حدوداً ۱۰ قسمت روایت می‌کند و از زوایای مختلف اتفاقات را بررسی می‌کند. تا به حال در فصل اول داستان مرگ مرموز یک دانش‌آموز ۱۸ ساله، در فصل دوم داستان زندانی شدن ۵ ساله‌ی یک سرباز و در فصل سوم داستان‌های مختلف کوتاه‌تری در سیستم قضایی آمریکا بررسی شده‌اند.

این روایت‌ها روش بسیار خوبی برای فراگیری زبان انگلیسی، تقویت دایره‌ی لغات و آشنایی با idiom‌های عامیانه‌ی زبان انگلیسی است. همچنین سرگرم کننده بودن این پادکست به یادگیری سریع‌تر و بهتر زبان‌آموز کمک می‌کند.

پادکست Serial یکی از بهترین پادکست های انگلیسی شناخته شده است و سطح زبان آن در حد افراد متوسط و پیشرفته می‌باشد.

پادکست انگلیسی

۳- پادکست Hello Internet:

Hello Internet یک پادکست انگلیسی است که توسط دو تولیدکننده‌ی ویدئوی آموزشی ساخته شده است. این پادکست در بازه‌ای پرشنونده‌ترین پادکست در آمریکا، بریتانیا، استرالیا، آلمان و کانادا بود.

دو مجری این پادکست با پس‌زمینه و طرز تفکرهای متفاوتی در حیطه‌های خیلی مختلفی اعم از آینده‌ی اینترنت، سفرهای فضایی، مسائل سیاسی، تکنولوژی و غیره بحث می‌کنند. یکی از مجری‌ها فردی است که خیلی از اتفاقات مختلف زندگی خود را آنلاین بروز می‌دهد و دیگری فردی بسیار محافظه‌گر است که به حریم خصوصی خودش اهمیت می‌دهد.

این پادکست از آنجا که بین دو انگلیسی زبان با لهجه‌های متفاوت (آمریکایی و استرالیایی) است، روش خوبی برای عادت کردن و تشخیص دادن تفاوت‌های بین این لهجه‌ها است. همچنین از آنجایی که موضوعات خیلی زیاد و مختلفی در این پادکست بررسی می‌شود، این پادکست برای تقویت Vocabulary نیز مناسب است.

چگونه و از کجا به پادکست گوش بدهیم؟

پادکست یکی از معدود رسانه‌هاست که هنوز توسط یک شرکت بزرگ تصاحب نشده و دسترسی به آن رایگان است. اکثر پادکست‌ها را می‌توان با یک نرم‌افزار با نام Podcatcher دانلود و گوش کرد. و این نرم‌افزارها برای تمامی پادکست‌ها اعم از پادکست انگلیسی و فارسی استفاده می‌شوند.

برخی از این نرم‌افزارها مانند Pocket Casts و Stitcher برای هم Android و هم iOS به رایگان قابل استفاده هستند. همچنین برخی اپلیکیشن‌ها مانند Overcast و Castro فقط برای iOS وجود دارند. بر روی کامپیوتر نیز می‌توان از نرم‌افزاری مانند iTunes از شرکت اپل که یکی از مهم‌ترین عامل‌های محبوبیت پیدا کردن پادکست است استفاده کرد.

این نرم‌افزارها همچنین این قابلیت را به شما می‌دهند که در لیست میلیون‌ها پادکست مختلف جست‌وجو کرده و بر اساس علاقه‌ی خود موضوعاتی که دوست دارید، پادکست پیدا کرده و گوش کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا