برنامه نویسی و ITپایتون

معرفی بازی ها و برنامه های نوشته شده با پایتون

پایتون نوعی زبان برنامه‌نویسی کامپیوتری فوق‌العاده قدرتمند و مفید است که بسیاری از بزرگ‌ترین وب‌سایت‌های جهان برای پایه‌گذاری خود به آن متکی هستند. پایتون نتایج قابل‌اعتمادی را ارائه می‌دهد که کاربردی هستند و شامل انواع زمینه‌های اسکریپت شده و غیر اسکریپت شده پویا هستند. ازآنجایی‌که رایگان و منبع باز است، برای توسعه‌دهندگان مختلف که به دنبال ساخت برنامه‌ها و بازی‌های جدید بر روی یکی از قابل‌اعتمادترین زبان‌های موجود هستند، گزینه‌ای محبوب است. در اینجا نگاهی به چند تا از معروف‌ترین برنامه های نوشته شده با پایتون و کارهایی که انجام می‌دهند می‌پردازیم. همچنین در بخش بعدی آن به معرفی معروف‌ ترین بازی‌ های نوشته‌ شده با پایتون می‌پردازیم.

برنامه‌ های نوشته‌ شده با پایتون

در این بخش ما به معرفی معروف‌ترین برنامه‌های نوشته‌شده با پایتون می‌پردازیم. این اپلیکیشن‌ها جزء پرکاربرترین اپلیکیشن های دنیای اینترنت و فضای مجازی به‌حساب می‌آیند که تماماً توسط پایتون نوشته‌شده‌اند یا در بخشی از آن از پایتون استفاده‌شده است.

برنامه‌ های نوشته‌شده با پایتون

یوتیوب (از معروف‌ترین برنامه‌ های نوشته‌ شده با پایتون)

یوتیوب یکی از بهترین برنامه‌ های نوشته‌ شده با پایتون است. امکانات پایتون به یوتیوب کمک کرد تا ویدیوهای پخش جریانی را در صفحات خود ادغام کند، همچنین توانایی لایک کردن ویدیوها و جاسازی اطلاعات خاص را داشت.

آموزش پایتون مقدماتی با جادی

 

یوتیوب یکی از محبوب‌ترین سایت‌های اینترنت است و یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های نوشته‌شده است که زیرساخت آن را پایتون تشکیل می‌دهد.

دراپ باکس

یکی دیگر از برنامه‌ های نوشته‌ شده توسط پایتون، دراپ باکس است. DropBox اکنون توسط افراد مختلف، مشاغل، شرکت‌ها، سازمان‌ها و غیره استفاده می‌شود. این برنامه به شما امکان می‌دهد فایل ها را در یک سرویس مبتنی بر ابر ذخیره کنید، که سپس می‌توانید از هرکجای دنیا به آن دسترسی داشته باشید. با پایتون در ریشه DropBox، دیگر نیازی به USB Stick یا سی دی خالی نیست، زیرا اکنون می‌توانید همه‌چیز را با حساب مبتنی بر ابر خود ذخیره کرده و به اشتراک بگذارید.

گوگل (از بهترین و محبوب‌ترین برنامه‌ های نوشته‌ شده با پایتون)

قدرت زیادی لازم است تا بتوانید محبوب‌ترین موتور جستجوی کل جهان را مدیریت کنید. به همین دلیل است که گوگل از پایتون برای پایه اصلی خود و همچنین برنامه‌های مختلفی که در ارتباط با سایت اصلی اجرا می‌کند، استفاده می‌کند.

سهولتی که گوگل برای یافتن اطلاعات خاص فراهم می‌کند، بدون پایتون در هسته غیرممکن خواهد بود. به همین دلیل می‌توان گفت که یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های نوشته‌شده با پایتون گوگل است. البته لازم به ذکر است که صفرتا صد گوگل با پایتون نوشته‌نشده است ولی بخش عظیمی از آن به عهده پایتون است.

پیشنهاد مطالعه: معرفی بهترین منابع آموزش پایتون در سال 2023

Quora

Quora یک وب‌سایت انجمنی جهانی است که مردم سؤالات خود را در هر زمینه‌ای در آن مطرح می‌کنند. این سایت فهرستی از پرسش‌ها و پاسخ‌هایی را که از سوی جامعه‌ای از افراد ارائه می‌شود، گردآوری می‌کند. سپس این سؤالات توسط اعضای مختلف جامعه سازمان‌دهی می‌شوند که مرتبط‌ترین اطلاعات را در بالای صفحه قرار می‌دهد.

سازندگان Quora که اتفاقاً کارمندان سابق فیس بوک بودند، تصمیم گرفتند از پایتون برای کمک به ساخت بهترین سایت انجمنی پرسش و پاسخ با پایتون استفاده کنند.

اینستاگرام

یکی دیگر از شاهکارهای پایتون اینستاگرام است. اینستاگرام در چند سال اخیر از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی بوده و یکی از بهترین برنامه‌های نوشته‌شده با پایتون است. البته اینستاگرام هم اپلیکیشن بسیار قدرتمندی دارد و هم یک وب‌سایت، اما دومی روی زبان پایتون اجرا می‌شود. این سیستم به کاربران این امکان را می‌دهد که تصاویری را که دوست دارند در سایت مرور کنند، پیدا کنند و پست کنند.

بیت تورنت

BitTorrent در سال‌های اخیر بسیار تکامل‌یافته است، اما پایه و اساس آن و سال‌های قبل بر پایتون ساخته‌شده است. وقتی صحبت از یکی از بزرگ‌ترین پایگاه‌های اطلاعاتی دانش، رسانه و محتوا می‌شود، اسم بیت تورنت  به میان می‌آید. بیت تورنت نیز یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن هایی است که با پایتون توسعه داده‌شده است.

Spotify

Spotify یک سرویس موسیقی دیجیتال، پادکست و ویدیو است که به شما امکان دسترسی به میلیون‌ها آهنگ و محتوای دیگر از سازندگان در سراسر جهان را می‌دهد. عملکردهای اولیه مانند پخش موسیقی کاملاً رایگان هستند. این اپلیکیشن نیز یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن ها است که در ساخت آن از پایتون استفاده‌شده است و یکی از بهترین برنامه‌های نوشته‌شده با پایتون به‌حساب می‌آید.

نقشه‌های یاهو

یاهو نیز مانند گوگل از پایتون برای منابع مختلف استفاده می‌کند. بیشترین کاربرد پایتون در یاهو ممکن است نقشه یاهو باشد. API و برنامه‌نویسی پشت برنامه نقشه‌ها، که با پایتون ساخته‌شده است، به کاربران اجازه می‌دهد مکان‌ها را پیدا کنند، مسیرها را دریافت کنند و حتی نظراتی درباره مکان‌های محلی پیدا کنند. این اپلیکیشن نیز یکی از بهترین برنامه‌های نوشته‌شده با پایتون به‌حساب می‌آید.

پیشنهاد مطالعه: آموزش ساخت اپلیکیشن موبایل با پایتون

بازی‌ های نوشته‌ شده با پایتون

در این بخش لیستی از معروف‌ترین بازی‌های نوشته‌شده با پایتون آورده شده است. پایتون به علت کتاب‌خانه‌های وسیع و جامعی که ارائه می‌دهد و همچنین یادگیری آسان آن به یکی از قدرتمندترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای بازی تبدیل‌شده است. در این بخش لیستی از بهترین و محبوب‌ترین بازی‌های نوشته‌شده با پایتون را ارائه خواهیم کرد.

بازی مار با پایتون

snake یا بازی مار (از محبوب‌ترین بازی‌های نوشته‌شده با پایتون)

مار یک بازی سرگرم‌کننده کلاسیک است که در آن مار روی یک جعبه شبکه تخته می‌گیرید. شما به او غذا می‌دهید و هر بار که مار شما غذا می‌خورد، قسمتی از آن رشد می‌کند. اگر مار به دیوار برخورد کند یا به موانع و یا به بدن خودش برخورد کند شما بازی را باخته‌اید.

آموزش پایتون پیشرفته با جادی

 

این بازی محبوب برای اولین بار روی گوشی‌های نوکیا اجرا شد و هم‌اکنون نیز درگوشی‌های هوشمند برای آن بازی طراحی‌شده است.

بازی‌ های نوشته‌ شده با پایتون

تتریس -2 در پایتون

تتریس یک بازی هیجان انگیز است که می‌توان آن را با کد پایتون ساخت. این بازی با یک جعبه خالی و اشکال تصادفی در حال سقوط به‌صورت عمودی شروع می‌شود. سعی کنید شکل‌ها را به هم نریزید و اجازه دهید حداکثر حاشیه را لمس کنند.

روی هر شکل تمرکز کنید و آن‌ها را طوری قرار دهید که متناسب باشند و یک ردیف افقی کامل بسازند. پرفکت ردیف‌ها ناپدید می‌شوند و امتیاز می‌گیرید.

 • لینک سورس بازی تتریس در پایتون: https://github.com/LoveDaisy/tetris_game

ساخت بازی‌های تتریس برای مبتدیان تا حدودی دشوار است. مشکل‌ترین بخش در ساخت این بازی مدیریت قسمت‌های چرخشی است. ازآنجایی‌که هر کد رنگ باید همراه با حرکت بچرخد، باید رنگ‌ها را با اعداد مرتبط کنید. به‌این‌ترتیب، عدد به یکرنگ خاص اشاره دارد.

پیشنهاد مطالعه: آموزش ساخت بازی دوز با پایتون

Space Invader در پایتون

Space Invader یک بازی نوشته‌شده با پایتون است. تنها با نوشتن کدهای پایتون می‌توان این بازی را از ابتدا ساخت. در این بازی شما در یک مأموریت فضایی هستید.

درراه شما، تعدادی جت مهاجم به هواپیمای شما حمله می‌کنند، که باید با حملات آن‌ها روبرو شوید و حرکت خود را به جلو انجام دهید. در هر مرحله هم سختی بازی افزایش خواهد پیدا کرد.

 • لینک سورس بازی مهاجم فضایی در پایتون: https://github.com/leerob/Space_Invaders

برای شروع ساخت یک بازی مهاجم فضایی، باید کتابخانه Pygame را نصب کنید. پس‌ازآن، چیزهای مهمی مانند ایجاد صفحه‌نمایش، کشتی‌های بیگانه را تنظیم کنید.

بازی سودوکو در پایتون

Skudo نوعی بازی پازل است که به‌طور کامل در پایتون نوشته‌شده است. اساساً، این‌یک بازی مبتنی بر اعداد چندنفره است که در آن هر بازیکن سعی می‌کند با فهرست کردن اعداد روی یک شبکه یا چیزی شبیه به آن، امتیازی بالاتر از حریف کسب کند.

 • سورس بازی سودوکو در پایتون: https://github.com/Kyubyong/sudoku

اول‌ازهمه، این مانند یک بازی پازلی است که الگوریتم خاص خود را دارد. این بدان معناست که تمام چیزی که باید انجام دهید الگوریتم آن است. بدانید که چگونه این کار می‌کند، و چگونه آن‌ها را به هم بزنید تا سختی را تشدید کنید. با فرض این، شما از قبل با تدارکات این بازی آشنا هستید. کد نویسی را انجام دهید، سعی کنید همه آن‌ها را در Pycharm IDE خود قرار دهید. شما می‌توانید این کار را بدون استفاده از هیچ کتابخانه پایتون رابط کاربری گرافیکی انجام دهید.

بازی شطرنج در پایتون

شطرنج یک بازی استراتژیک سطح بالایی است که می‌توانید آن را در پایتون نیز بنویسید. یک یوتیوبر (تیم) این بازی را با پایتون ساخته و یک ویدیوی کامل در مورد نحوه ساخت بازی شطرنج در پایتون دارد. او این بازی را به‌صورت آنلاین (چندنفره) ساخته است. اگر تابه‌حال این بازی شطرنج را انجام داده‌اید و به اصول و قواعد کد نویسی در پایتون آشنا هستید، این بازی را با پایتون بنویسید.

توسعه شطرنج نه‌تنها دشوار است، بلکه زمان زیادی را نیز صرف می‌کند زیرا خطوط کدها به صدها  خط کد می‌رسد. برای یک دید کلی از این بازی، باید درک درستی از نحوه عملکرد یک بازی شطرنج داشته باشید. تاکتیک‌ها، حرکات و شناسایی هر قطعه، سپس شما باید این تخصص را در یک کد پایتون قرار دهید. پس‌ازآن، بخش پیچیده‌تر شکل دادن به تخته برای بازی است، از یک ماژول پایتون برای حرکت دادن موقعیت قطعه بر اساس ضربه‌ها/کلیک‌ها استفاده کنید.

 • سورس کد بازی شطرنج در پایتون: https://github.com/niklasf/python-chess

Flappy Bird در Python

Flappy bird یک بازی نوشته‌شده با پایتون است که اساساً یک پروژه معمولی برای برنامه نویسان پایتون است. در یوتیوب، می‌توانید بینید که تقریباً هر توسعه‌دهنده پایتون یک‌بار این بازی را برای مشترکین خود می‌سازد. شما با ضربه زدن روی کلید خاصی پرنده را پرواز می‌دهید تا پرش‌های کوچکی انجام دهید. پرنده در جهتی به سمت جلو حرکت می‌کند که باید از موانعی که سر راه می‌آیند اجتناب کند.

وقتی با موانع تصادف می‌کنی، باختی بازی را دوباره راه‌اندازی کنید و تا می‌توانید امتیاز بیشتری کسب کنید! هر بازه پرواز سرعت گیم پلی را افزایش می‌دهد، که به معنای  مرحله چالش‌برانگیزتر است.

Battlefield 2

Battlefield 2 یکی دیگر از بازی‌های معروف است که توسط پایتون نوشته‌شده است. Battlefield 2 از پایتون برای همه افزونه‌ها و بسیاری از عملکردهایش استفاده می‌کند و یکی از محبوب‌ترین بازی‌های نوشته‌شده با پایتون به‌حساب می‌آید.

پیشنهاد مطالعه: کد پایتون آماده به همراه معرفی چندین منبع سورس کد پایتون

بازی World of Tanks

سرور ما توسط موتور BigWorld هدایت می‌شود که به زبان C++‎ و Python نوشته‌شده است. همه‌چیزهایی که برای سرعت حیاتی است در C++ نوشته‌شده است، بقیه در پایتون انجام می‌شود.

برخی دیگر از بازی‌های معروف نوشته‌شده با پایتون

در اینجا به برخی دیگر از بازی‌ های نوشته‌ شده با پایتون اشاره می‌کنیم. این بازی‌ها و بسیاری از بازی‌های دیگر در سراسر جهان توسط پایتون نوشته‌شده‌اند. به‌صورت کلی پایتون عملکرد بی‌نظیری برای ساخت بازی دارد. این بازی‌ها عبارت‌اند از:

 • Bridge Commander
 • Civilization IV
 • Disney’s Toontown
 • Doki Doki Literature Club!
 • Eve Online
 • Freedom Force
 • Frets on Fire
 • Mount & Blade
 • Pirates of the Caribbean Online
 • The Sims 4
 • The Temple of Elemental Evil
 • Unity of Command
 • Vampire: The Masquerade – Bloodlines
 • Vega Strike
 • World of Tanks

کلام آخر

پایتون یکی از معروف‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی است که هم در ساخت بازی و هم در ساخت اپلیکیشن های کاربردی به معنای واقعی انقلابی عظیم برپا کرده است. در این مقاله ما به معروف‌ترین برنامه‌ های نوشته‌ شده با پایتون آشنا شدیم. همچنین ما معروف‌ترین بازی‌ های نوشته‌ شده با پایتون همراه سورس کد آن‌ها را نیز ارائه دادیم.

آموزش پایتون برای ساخت بازی

اگر به فکر یادگیری برنامه‌نویسی پایتون برای توسعه بازی هستید ابتدا باید اصول برنامه‌نویسی و مقدمات پایتون را یاد بگیرید. برای کمک به یادگیری پایتون در مکتب خونه انواع دوره آموزش پایتون موجود است که به کاربران کمک می‌کند به ساده‌ترین شکل ممکن پایتون را بیاموزند. از طریق صفحه آموزش پایتون مکتب خونه می‌توانید انواع دوره‌های موجود برای پایتون را ببینید.

مرجع کامل آموزش پایتون + اعطای گواهینامه

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا